האם האפליקציות המובנות צריכות להיות נפרדות ממערכת ההפעלה?

ע״י

בעוד אפל מכניסה יותר ויותר אפליקציות באופן מובנה לתוך iOS, עולים קולות לפיהן החברה צריכה להפריד את האפליקציות ממערכת ההפעלה, כפי שגוגל עושה. האמנם?

 

 

iOS 8

אין ספק שבעוד יש לא מעט קווי דימיון בין iOS לבין אנדרואיד, האידיאולוגיה שמאחורי מערכות ההפעלה הניידות ששולטות ללא עוררין בזירת המובייל שונה בתכליתה. בין ההבדלים הבולטים ניתן למנות את העובדה שבעוד גוגל פועלת בשנים האחרונות לנתק בין האפליקציות שהיא מפתחת עבור אנדרואיד מהליבה של מערכת ההפעלה, אפל פועלת בדיוק ההפך כשנראה שבכל שנה החברה משלבת עוד ועוד מהאפליקציות שהיא מפתחת לתוככי iOS, במקביל להוספת אפליקציות חדשות מזמן לזמן. דוגמאות לכך הן: אפליקציית התזכורות הקוליות, התזכורות, אנשי הקשר, Game Center, המצפן, פייסטיים והסרטונים כשאליהן הצטרפו בשנים האחרונות אפליקציות חדשות כמו: iBooks, Passbook ופודקסטים שהפכו למובנות (כשבמקביל אפל הסירה את יוטיוב), Health, אפליקציית הטיפים, אפליקציית העזר/ניהול של השעון ו- Activity ובגרסה 9 יצטרפו למערכת ההפעלה אפליקציית News החדשה, אפליקציה ייעודית ל- iCloud Drive וכן Find Friends ו- Find iPhone שיהפכו אף הן למובנות. כאמור חלק מהאפליקציות שמגיעות מובנות לתוך iOS הן חדשות והן הוצגו כחלק מעדכון גרסה כזה או אחר, בעוד אחרות הן אפליקציות שהתווספו למערכת ההפעלה אחרי שהן החלו את דרכן בתור אפליקציות נפרדות שניתן היה להוריד ולהתקין אותן מהאפסטור.

מעבר לעובדה שהוספה של יותר ויותר אפליקציות מובנות לתוך iOS הופכת את מערכת ההפעלה למנופחת יותר, במיוחד במידה והמשתמש מעדיף באפליקצית צד ג' נפרדת בעלת פונקציונליות דומה (כמו OverCast המצוינת לפודקסטים, אפליקצית שעון מעורר או מניות או מזג אוויר מבין המאות – שחלקן הן מצוינות – שנמצאות באפסטור), היא גם קושרת את העדכונים של האפליקציות הללו לתוך מערכת ההפעלה ובכך היא יוצרת מצב בו במידה ואפליקציה אחת מצריכה עדכון משמעותי, יש לעדכן את כל מערכת ההפעלה בין אם מדובר בעדכון ויזואלי, כזה שמביא פיצ'רים חדשים או כזה שמתקן באגים ו/ואו משפר את חווית השימוש. כאמור גוגל החלה לעשות זאת לפני מספר שנים, כשבאופן הדרגתי החברה מעבירה את האפליקציות המובנות מתוך אנדרואיד לפלייסטור, בין אם מדובר באפליקציית המפות, התמונות, הצילום, היומן, יוטיוב, כרום ועוד. נראה כי ארסנל האפליקציות של אנדרואיד עבר לחנות האפליקציות המקוונת של גוגל, דבר שמאפשר לגוגל לעדכן את האפליקציות הללו מבלי לשחרר עדכון תוכנה לאנדרואיד ולא אחת נשמעים קולות שרוצים שאפל תפעל באופן דומה.

אבל בעוד הרעיון נשמע טוב על הנייר, בעיקרון הדבר ממש לא הכרחי. קודם כל אפל לא משנה את העיצוב של האפליקציות שלה באופן תדיר, ונדיר שאפליקציה מושקת עם באג משמעותי. למעשה נראה כי רוב הבאגים שמתגלים במערכת ההפעלה, גם אם הם מתגלים בתוך אפליקציות מסוימות – כמו למשל באג המחרוזת באפליקצית ההודעות שהביא לקריסה של מערכת ההפעלה, הוא למעשה באג באופן בו מערכת ההפעלה מנתחת מחרוזות Unicode ועדכון של אפליקצית ההודעות לבדה, לא היה מתקן אותו – דבר שכל מי שזכה לקבל את המחרוזת באפליקצית הודעות אחרת (כמו למשל וואצאפ) כבר יודע. הדבר גם נכון לגבי פריצות אבטחה שמתגלות במובייל ספארי, כשבעוד הדפדפן המובייל ספארי נתפס בעיני המשתמשים כשער לאינטרנט, הרי מנוע ה- Webkit עליו מבוסס הספארי משמש למעשה כל אפליקציה שמתקשרת עם האינטרנט ו/או מרנדרת קוד HTML, בין אם זה הספארי עצמו, אפליקציית המייל או אפליקציה אחרת ובהתאם לכך פירצת אבטחה שמתגלה בספארי מתוקנת ברמת מערכת ההפעלה כולה.

aodm-go-2d9k

מעבר לכך יותר ויותר מהאפליקציות המובנות ב- iOS משלבות מחד גיסא קליינט מקומי המותקן על המכשיר ומאידך גיסא קליינט צד שרת, המשלב את יכולות העיבוד הנרחבות של חוות שרתים, ומאפשר גישה להיקפי מידע גדולים הרבה יותר מאלו שיכולים להיות מובנים באופן מקומי, בין אם מדובר במחשב שולחני או מכשיר מובייל. דוגמאות לכך ניתן למצוא בסירי, אפליקצית המפות של אפל, אפליקצית היומן, מזג האוויר, האפסטור, iBooks, איטיונסטור, ואפילו התמונות כשכל אלו עושים שימוש בשרתי ה- iCloud של אפל בצורה כזו או אחרת. בגרסה 9 היקף האפליקציות שעושה שימוש בחוות השרתים של iCloud יגדל עוד יותר, כשאפליקצית הפתקים המחודשת תעשה שימוש גדול יותר ב- iCloud, וכך גם לגבי האפליקציות המובנות החדשות: Find Friends ו- Find iPhone. למעשה אפילו אפליקצית המוזיקה החדשה שאפל השיקה בגרסה 8.4, מציגה שימוש נרחב בקליינט צד שרת, בין אם עבור תחנת הרדיו ביטס 1, או עבור פיצ'ר הסטרימינג המובנה כחלק מאפל מיוזיק. כך שחלק ניכר מהתקלות והבעיות באפליקציות אלו, קשורות בשרתי iCloud ואפל יכולה לתקן אותן ללא צורך בעדכון תוכנה.

למעשה בשנים האחרונות אפל מעדכנת ומשפרת את סירי ואת אפליקצית המפות ואפילו את האפסטור, ללא הרף בצד השרת – באופן חלק ובלתי נראה מבחינת המשתמש.

מה שסוגר את הגלגל ומביא אותנו לשאלה: אבל אם גוגל עושה זאת, אז למה אפל לא? ובכן התשובה לכך היא ברורה: אפל היא לא גוגל ו- iOS היא לא אנדרואיד. אפל נהנית מקהל משתמשים שמאמץ את עדכוני התוכנה של iOS באופן די מהיר, ובהיקף שגוגל רק יכולה לחלום עליו עבור אנדרואיד. הדבר כל כך משמעותי עד כי היקף השימוש בגרסאות הבטא של גרסה 9 (פומבית ומפתחים), עולה על היקף השימוש באנדרואיד 5.0 – לוליפופ. הסיבות לכך הן רבות ומגוונות, והן לא משנות את התוצאה הסופית. כך שהחלטתה של גוגל לבתק את הקשר בין מערכת ההפעלה לבין האפליקציות/השירותים שהיא מספקת שהם חיוניים מאוד לשורת הרווח של החברה (דרך פרסומות כמובן) נובעת מקצב האימוץ הנוראי של אנדרואיד והביזור העצום של הגרסאות של מערכת ההפעלה הניידת שלה, בקרב קהל המשתמשים העצום שלא אחת לא רק שלא זוכה לקבל את עדכוני התוכנה באיחור ניכר, אם בכלל, אלא גם לא אחת רוכש מראש מכשיר חדש לחלוטין שמגיע עם גרסה מיושנת של אנדרואיד. כך שלמעשה הדרך היחידה של גוגל לספק לקהל המשתמשים שלה חווית שימוש טובה יותר, בשימוש עם האפליקציות והשירותים שלה, היא להפריד אותם ממערכת ההפעלה עצמה. על זאת כמובן יש את העובדה הברורה שאנדרואיד היא מערכת הפעלה פתוחה הרבה יותר מ- iOS, מה שמאפשר לאפליקציות מהפלייסטור גישה מלאה לקרביים של מערכת ההפעלה – לטוב ולרע.

Android Apps - Playstore

כאמור iOS רחוקה מהמצב הזה, מרחק שנות אור וגם עם קצב האימוץ האיטי יחסית של גרסה 8, עדיין מערכת ההפעלה העדכנית של אפל מותקנת על החלק הארי של קהל המשתמשים שלה. מצב זה מאפשר לאפל לא רק לדעת בדיוק איזה שירותים ואפליקציות נמצאים בשימוש הנרחב ביותר ובאיזה גרסאות מדובר. מעבר לכך שימוש באפליקציות מובנות במערכת ההפעלה, מאפשר לאפל להנות מהאפשרות לדחוף את השירותים שלה להיקף משתמשים נרחב יותר וגדול יותר, ובכך להבטיח את השימוש בשירות/אפליקציה ולשפר אותה עם הזמן. הדוגמא הבולטת ביותר היא אפליקצית המפות המובנית שהחל מגרסה 6 החליפה את שירות המפות של גוגל בשירות מפות עצמאי. שירות מפות זה זכה לביקורות רבות בגין לא מעט בעיות שליוו אותו עם השקתו, אולם עם הזמן שירות המפות של אפל שופר ולמרות העובדה שמאז גוגל הציגה אפליקציה נפרדת של המפות שלה באפסטור, נראה כי רוב משתמשי iOS עושים שימוש בשירות המפות של אפל בהיקף של פי 3.5 יותר מזה שבשירות המפות של גוגל – לפי טענתה של אפל כפי שהוצגה ב- WWDC האחרון. באופן דומה אין ספק שהטמעת שירות המוזיקה אפל מיוזיק בתוך אפליקצית המוזיקה המובנית של iOS, צפויה לעזור ולקדם את שירות הסטרימינג אל מול שירותי סטרימינג מתחרים כגון: פנדורה, Spotify ואחרים.

האירוניה היא שאפל מנצלת את העובדה שנתח השוק הקטן שלה בשוק הסלולר והסמארטפונים שעומד על פחות מ- 20%, לעומת אנדרואיד ששולטת על למעלה מ- 80%, מאפשר לה לחמוק עם פעולותיה אלו ללא חקירה נרחבת של רשויות ההגבלים העסקיים, דבר שבעבר מיקרוסופט סבלה ממנו לא מעט, וכיום עושה לגוגל לא מעט כאבי ראש. כך שסביר להניח שאפל לא צפויה לשנות את פעולתה בנושא זה, במיוחד שכפי שנראה היתרונות עולים על החסרונות וגם אלו בטלים בשישים ברוב המקרים והטענות.