חומרה חכמה

ע״י

אחרי שאפל כבשה את עולם שבבי הסמארטפונים, החברה מפנה את תשומת הלב של צוות החומרה שלה לכיוונים נוספים ביניהם, מעבדים גרפיים ומעבדים ייעודיים לבינה מלאכותית.

 

 

iPhone-7-A10-Fusion-Processor-1024x576

ב- 2010 אפל חשפה בפני העולם את המעבד הראשון מתוצרתה  – ה- A4, שהושק בתוך האייפד הראשון ותוך חצי שנה הגיע גם למכשירי האייפון ובפרט באייפון 4. בכך אפל סוף כל סוף שמה לידי ביטוי את הרכישות שהחברה עשתה בשנים שקדמו לכך, בתחום המעבדים עם הרכישה של P.A Semi ובהמשך עם הרכישה של Intrinsity. מאז צוות פיתוח השבבים של אפל הפך להיות אחד מהצוותים המובילים בעולם, כאשר המעבדים של מכשירי האייפון מציגים ביצועים מדהימים שמשאירים אבק למתחרים הגדולים ביותר שכוללים שמות כמו קוואלקום, סמסונג ואפילו אינטל בדגמי המובייל של המעבדים שלהם, בכל הנוגע לביצועי ליבה אחת. דוגמא מצוינת לאופן בו צוות השבבים של אפל הדהים את עולם החומרה במובייל, הוא חשיפת מעבד בטכנולוגיית 64 ביט, עם האייפון 5s, שתפס את המתחרים של אפל לא מוכנים בשום צורה, והביא אותם למהר אחרי אפל במטרה להציג שבבי 64 ביט משלהם בהקדם האפשרי, דבר שקרה בסופו של דבר כשנתיים לאחר מכן.

צוות המעבדים של אפל המונהג על ידי ג’וני סרוג’י הישראלי, מציג מדי שנה מעבדים משופרים ולראייה מעבדי ה- SnapDragon 835 החדשים של קוואלקום, עדיין נופלים ביכולות עיבוד בליבה אחת אל מול ה- A10 שהוצג לפני כשנה, וכשמדובר ביכולות עיבוד מרובות ליבות, שהרי ישנה תאימות בביצועים. לאחרונה אפל החלה להשתמש בצוות המעבדים שלה לתחומים אחרים ולא רק לתחום המעבדים ה”רגיל”, כאשר החברה פיתחה את רכיב ה- S1 וה- S2, שהם לא “מערכות על שבב” (System On a Chip או בקיצור SOC) אלא “מחשבים על שבב” (Computer On a Chip או בקיצור COC) עבור השעון של אפל. כמו כן הצוות גם פיתח את רכיב ה- W1 עבור אוזניות האיירפודס (AirPods), ודגמים נבחרים של אוזניות אלחוטיות של ביטס שמציגות טווח קליטה משופר, צימוד קל ופשוט ומאפיינים אחרים שהופכים את האוזניות למיני מחשבים בתוך האוזניים. לאחרונה הצוות גם הציג את רכיב ה- T1 המאפשר את החומרה של ה- Touch Bar במחשבי המקבוק פרו החדשים, כשהרכיב שולט על ה- Touch Bar וגם מאפשר את פעילותו של חיישן ה- Touch ID על המק, בצורה מאובטחת.

יש לציין שה- T1 הוא נגזרת של ה- S1 וה- S2 ובהתאם לכך נראה שאפל עושה שימוש בטכנולוגית השבבים שהיא מפתחת בצורה חכמה ורחבה.

לאחרונה פורסם שאפל מתכוונת לנטוש את חברת Imagination Technologies שספקה לאפל במשך שנים את הטכנולוגיה עבור השבבים הגרפיים בהם אפל השתמשה במכשירי המובייל שלה. לפי ההודעה שפורסמה על ידי חברת Imagination, אפל הודיעה כי תוך 15 חודשים לבין שנתיים, היא תחל להשתמש בטכנולוגיה משלה עבור המעבדים הגרפיים (GPU) במכשירי האייפון, האייפד, השעון והאפל TV. הודעה זו הפילה את המניה של Imagination בכ- 70%, בהתאמה לעובדה שאפל היא הלקוחה הגדולה ביותר שלה ואחראית לכ- 70% מהרווחים שלה.
הקשר בין אפל לבין Imagination הוא הפחות מעניין בסיפור הזה, מה שמעניין עוד יותר הוא העובדה שאפל מאששת שהיא מפתחת באופן פעיל טכנולוגיה למעבדים גרפיים עבור מכשירי המובייל שלה, ואין ספק שמי שמוביל את הפיתוח הזה הוא צוות השבבים והטכנולוגיות של אפל.

Apple Watch S1

כעת דיווח חדש שמגיע ממארק גורמן מהאתר בלומברג, מגלה שאפל גם עובדת על פיתוח מעבד ייעודי עבור פעולות הבינה המלאכותיות הנעשות בתוך מכשירי המובייל שלה, והועצמו עם הגרסה האחרונה של iOS שהושקה לפני פחות משנה. לפי הדיווח, הרכיב נקרא באופן פנימי בתוך אפל בשם: “Apple Neural Engine” והוא צפוי לקחת על עצמו את המשימות של עיבוד הקשור לבינה המלאכותית במערכת ההפעלה, אותן כיום מבצעים המעבדים בתוך רכיב ה- Ax, שכולל 4 ליבות עיבוד (ב- A10), שני מעבדים גרפיים (בין 4 ל- 6 כשמדובר באייפד עם ה- AxX) ואת רכיב ה- Mx האחראי על עיבוד הקשור לחיישנים השונים באייפון. אפל היא לא היחידה שמפתחת רכיב ייעודי עבור פעולות הבינה המלאכותיות כאשר גוגל הציגה בשנה שעברה את רכיב ה- Tensor Processing Unit (או בקיצור TPU) לשיפור פעולות הבינה המלאכותיות של החברה, אם כי בצד השרת. לאחרונה החברה הציגה את הדור השני של הרכיב שמאפשר לחברה לשפר ולהעצים את הפעולות הקשורות בבינה מלאכותית, לא רק בשירותים של החברה, אלא גם ככלים עבור מפתחים וחברות צד ג’ שעושים שימוש בחוות השרתים שלה, המתחרות כיום ב- AWS וב- Azure של מיקרוסופט שאף הן מפתחות יכולות וסל כלים הקשורים לבינה מלאכותית.

כמובן שההבדל הגדול בין אפל לבין שאר המתחרות שלה בתחום, הוא שאפל מקדה מתחילת הדרך את נושא הבינה המלאכותית לפעולה במכשיר עצמו, ולא בצד השרת, זאת כדי לשמור על נושא הפרטיות של המשתמשים, אולם גם מכיוון שבניגוד לגוגל, מיקרוסופט, אמזון ואפילו פייסבוק, לאפל אין שירות צד שרת משמעותי אליו מפתחים או חברות צד ג’ יכולות להתחבר ולהשתמש בו. כמובן שלחברה יש את iCloud, אולם מדובר בשירות ענן מבוסס שרת בו רק אפל עושה שימוש.

בין הפעולות שרכיב ה- Apple Neural Engine צפוי לקחת על עצמו ניתן למנות את: זיהוי הפנים באפליקצית התמונות המובנית, פיצ’ר החיזוי במקלדת של אפל (שכרגע לא תומכת בעברית), ההצעות החכמות באפליקציית המייל ועוד. כמו כן רכיב שכזה יאפשר למכשירי האייפון, האייפד וכו’ ללמוד להיות חכמים יותר במהירות גבוהה יותר, כאשר האינטיליגנציה אותה אפל הטמיעה ב- iOS בשנים האחרונות מוגבלת מבחינת העובדה שהיא נשמרת בתוך המכשיר עצמו, ובעת שדרוג למכשיר חדש, על מערכת ההפעלה “ללמוד” את המשתמש מחדש, דבר שלוקח זמן.

הדיווח לא מציין האם הרכיב יוצג כבר במהלך אירוע המפתחים הקרוב של אפל ב- WWDC, אירוע שמצד אחד מתאים מאוד להצגת חומרה שכזו, כאשר אפל יכולה להציג בפני המפתחים גישה לרכיב זו, ובכך לאפשר להם להפוך את האפליקציות שלהם לחכמות יותר, אולם מצד שני הצגה של רכיב שכזה מתאימה יותר להצגת האייפון, דבר שלפי הנראה יקרה רק בחודש ספטמבר הקרוב, כאשר Benjamin Geskin מגלה בחשבון הטוויטר שלו שאפל צפויה להשיק את ליין האייפון הבא באזור ה- 17 לספטמבר, זאת לאור הודעה של אפל לעובדיה לפיה החל מה- 17 לספטמבר לא יורשו חופשות.

צוות השבבים והטכנולוגיות של אפל הופך להיות חלק אינטגרלי מאפל וכעת נראה שהחברה גם שמה דגש הולך וגדל על תחום הבינה המלאכותית לא רק בצד התוכנה, אלא גם בצד החומרה.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג ו- Benjamin Geskin
עריכה, תרגום ותוספות: natisho