קח שעון ותהיה לי בריא

ע״י

המיקוד של אפל בתחום הבריאות והספורט בכל הנוגע לשעון צפוי רק להתגבר, כאשר נראה שהחברה בודקת הוספה של יכולת לנטר שינה ובעתיד גם לעזור לחולי סכרת.

 

 

Apple watch IL

כשאפל השיקה את השעון, נראה שהחברה לא השכילה להבין מה המיקוד של השעון, כשבהתאם לכך מערכת ההפעלה של השעון הייתה מפוזרת למדי כשהיא מתמקדת במגוון שלם של פיצ'רים, יכולות טכנולוגיות ואפליקציות שהתגלו להיות לא מועילים בעליל. דוגמא טובה לכך הוא פיצ'ר ה"חברים" שזכה לתמיכה בלחצן הייעודי בצד המכשיר, והעלה את רשימת החברים (מצומצמת תחילה) איתם ניתן לתקשר בדרכים שונות בין אם שיחות, הודעות או ציורים. פיצ'ר זה זכה לשיפורים בגרסה השניה של מערכת ההפעלה שהושקה כחצי שנה אחרי ההשקה הרשמית של השעון, ושנה לאחר מכן בוטלה לחלוטין לטובת Dock המכיל את האפליקציות השימושיות ביותר עבור המשתמש, הממשיכות לעבוד ברקע (באופן כזה או אחר) ובכך מאיצה את הפעלת האפליקציות, ובפרט על החומרה האיטית של הדור הראשון (סדרה אפס) של השעון. למעשה watchOS 3, לא רק ליטשה את מערכת ההפעלה של השעון בצורה ניכרת, אלא היא גם מיקדה את השעון בתחום הספורט והבריאות.

מיקוד זה בא לידי ביטוי בתוספת של GPS בחומרה וכן תמיכה רשמית בפעילות מים (כגון שחיה), אולם גם בפיצ'רים נוספים כמו למשל אפליקציה לנשימה, ש"לפי מחקרים" אמורה לעזור למשתמש לנהל אורח חיים בריא יותר, תמיכה במשתמשים נכים/ בעלי כיסא גלגלים בפעילויות הספורט והבריאות השונות ועוד. בכך אפל הודתה כי המיקוד העקרי של משתמשי שעונים חכמים/ רצועות חכמות הוא עבור התראות ופעילויות של ספורט ובריאות, והחברה מיקדה את עצמה סביב אותם האזורים. התוצאות לא אחרו להגיע וברבעון האחרון אפל עקפה את חברת Fitbit מבחינת היקף המכירות של השעונים, בהשוואה לרצועות הניטור ה"חכמות" והשעונים החכמים של Fitbit שעד לאחרונה הייתה מובילת השוק באופן די מובהק. כעת נראה שאפל ממשיכה את המיקוד שלה בכל הנוגע בשעון, בתחום הבריאות והספורט כאשר החברה צפויה להוסיף תמיכה בניטור שינה, פיצ'ר שמצא את דרכו באופן בלתי פורמלי דרך אפליקציות צד ג' כמו למשל ++Sleep. העדות לכך מגיעה כאשר Roy J.E.M Raymann מדען השינה של אפל שהיה אחראי על פיצ'רים כמו Night Shift והשעון המעורר Bedtime שהתווסף למערכת ההפעלה iOS 10, עזב לאחרונה את החברה כשבמקביל אפל רכשה את חברת Beddit.

watchOS 3

ההודעה על רכישת Beddit פורסמה בבלוג החברה (Beddit) שציינה כי החל מעכשיו המידע הקשור לניטור השינה שנאסף על ידי החברה יגיע לידיה של אפל, בהתאם לפוליסת הפרטיות של אפל. המעניין הוא של- Beddit אין רק אפליקציה לניטור שינה, אלא גם רכיב חומרה הנמכר במחיר של כ- 150$, אותו שמים על הסדין והוא מנטר מיקרו תנודות של המשתמש וכן פרמטרים שונים כמו את הדופק, לחץ הדם וקצב הנשימה כדי לאבחן את טיב השינה. באופן מעניין למדי הטכנולוגיה של Beddit מתבססת על מדידת דופק וכן על קצב הנשימה, שכאמור הן 2 פיצ'רים שהשעון מודד כבר היום, מה שאומר שמדובר בטכנולוגיה שיש לה פוטנציאל להעצים את זו בה אפל משתמשת כיום, וכן עשויה לאפשר לאפל למנף אותה גם לניטור שינה באופן המיטבי. למעשה במחקר שפורסם לאחרונה במגזין Personalized Medicine התגלה שמד הדופק של השעון הוא המדויק ביותר בשוק השעונים/רצועות החכמים/ות עם סטיית דיוק של כ- 2% בלבד כשלדוגמא שעון ה- Gear S2 של סמסונג הציג סטיית דיוק של כ- 6.8%, הפרש של כמעט 2% מעבר ל- 5 האחוזים שהם בגדר סטיית התקן המקובלת על החוקרים.

אולם ניטור שינה עשוי להיות פיצ'ר חביב בלבד, ויתכן מאוד שאפל עובדת על הבאת יכולת הרבה יותר מתקדמת לשעון, כזו שתהפוך אותו לנדבך בלתי נפרד מחייהם של חולי סכרת ברחבי העולם. הדיווח מגיע מהאתר BGR והוא ממשיך שורה של דיווחים בנושא, הטוענים שאפל חוקרת בשנים האחרונות דרכים למדוד את רמת הסוכר בדם, בדרך לא פולשנית, כאשר כיום הדרך היחידה והמדויקת ביותר (שאושרה על ידי סוכנויות וגופי בריאות ברחבי העולם) היא על ידי דקירה ובדיקה של דם הנבדק. על פי הדיווחים השונים, אפל אספה לשורותיה כ- 200 רופאים (בעלי תואר PhD) שבודקים את הנושא, כאשר לפי הנראה מדובר בפרויקט שהחל עוד בחייו של סטיב ג'ובס שלפי שמועות ראה במוצר כמו השעון, ככלי לניטור הבריאות של המשתמשים. לפי הדיווחים טים קוק עצמו מסתובב עם מכשיר לניטור גלוקוז שכזה (גלוקוז הוא מד הסוכר בדם), הצפוי להתחבר לשעון באופן נפרד, בין אם על ידי רצועה או באופן אחר זאת לאור העובדה שבמידה ואפל תטמיע את היכולת בתוך השעון עצמו, החברה תמצא את עצמה נזקקת לאישורי מנהל רפואיים מסורבלים וקדחתניים שיפגעו באופן ניכר ביכולתה של החברה פשוט למכור את הדגמים הבאים של השעון לצרכנים.

יתכן מאוד ורצועה חכמה שכזו, תהיה הראשונה מני רבות, כאשר בעבר עלו לא מעט שמועות לפיהן אפל חוקרת את האפשרות של הצגת רצועות חכמות עבור השעון, שיעצימו את היכולות הבסיסיות שלו, בהתאם לצרכי המשתמש. בעיקרון למעט האתגר הטכנולוגי, אפל כבר מההתחלה אפשרה החלפה פשוטה וקלה של הרצועות של השעון, כשהתגלה כי בחלקו התחתון ישנו מחבר שירות שהוא למעשה מחבר ברק מוסתר.

Apple Watch

כל אלו צפויים להפוך את השעון לחלק אינטגרלי יותר מחיי המשתמשים, כאשר יכולות ופיצ'רים הקשורים בבריאות וספורט קורצים ללא כל ספק לפלח הולך וגדל באוכלוסיה, ויכולות מתקדמות יותר של ניטור שינה מתקדם (ומדויק) וכן ניטור של פרמטרים שונים כמו רמות החמצן בדם או רמות הסוכר (גלוקוז) בדם יהפכו את השעון למכשיר כמעט הכרחי לקהל יעד גדול מאוד.

להמשך דיון

 

מקורות: BedditPersonalized Medicine, 9to5mac ו- BGR
עריכה, תרגום ותוספות: natisho