WWDC 2017 | למה לצפות

ע״י

אירוע המפתחים השנתי של אפל מתקיים ביום שני הקרוב, ועל פי הנראה בנוסף לגרסאות חדשות של iOS, macOS, watchOS, tvOS וסירי, אפל גם צפויה להציג חומרה.

 

 

wwdc17-white

ביום שני הקרוב, ה- 5 ליוני, אפל תקיים את אירוע המפתחים השנתי שלה, שיתקיים השנה בסן-חוזה ולא בסן-פרנסיסקו, כמנהגה של אפל בשנים האחרונות. קיומו של האירוע בסן-חוזה, צפוי לאפשר לעובדים של אפל גישה נוחה ומהירה יותר לכנס, לאור העובדה שקופרטינו קרובה הרבה יותר לסן-חוזה מאשר לסן-פרנסיסקו. אולם זה לא השינוי היחיד ש- WWDC תכלול השנה. בניגוד לשנים הקודמות נראה כי WWDC תכלול השנה גם עדכוני חומרה שיוצגו במהלך אירוע הפתיחה, דבר שלא קרה מאז 2013 כאשר פיל שילר הציג את המק פרו שמאז לא זכה לעדכון משמעותי, והביא את אפל להסביר את העניין ואף להתנצל. עד כה אפל לא הכחישה את עדכוני החומרה בשום צורה (רשמית או לא רשמית) ולפי השמועות נראה שהן יתמקדו בנושאים הבאים:

  • עדכון חומרה קל למחשבי המקבוק פרו – עדכון זה שיגיע כ- 9 חודשים בלבד אחרי השקת הדגמים החדשים של ליין המקבוק פרו, יתמקד ככל הנראה במעבדים עדכניים מהליין של אינטל, ואולי גם באפשרות הרחבת זכרון ה- RAM לכדי 32GB, זאת כאשר הדגמים הנוכחיים תומכים בהרחבה של עד 16GB.
  • עדכון למקבוק (רטינה) – מחשב המקבוק רטינה לא זכה לעדכון בחודש מרץ, דבר שאומר כי המחשב לא עודכן כבר יותר משנה. העדכון למקבוק צפוי לכלול מעבד מתקדם יותר ואולי גם עוצמתי יותר מבית ליין המעבדים הנייד של אינטל (שלאחרונה זכה לשינוי שיווקי בשם ממעבדי "M" ל- "i" שמבלבל את המשתמשים), ואולי גם פורט USB-C נוסף.
  • בנוסף ישנה האפשרות שאפל תציג דגם נוסף ומתקדם יותר של מחשבי ה- iMac השולחניים שלה, המיועדים למשתמשים מקצועיים יותר (פרו) ובפרט עבור מפתחים, דבר שהוא כאמור מתאים מאוד לאירוע שכזה. לא ברור האם אפל תציג גם את המק פרו החדש שהיא אישרה שנמצא בפיתוח, אולם גם הוא מתאים מאוד להצגה בפני קהל היעד של הכנס, כשאולי שילר יוכל לזכות למחילה על פליטת הפה שלו מ- 2013, בו הוא הציג את המק פרו תחת האמירה "לא יכול לחדש בתחת שלי" שהתגלתה להיות "בעייתית למדי".

לאחרונה התגלה כי אפל רשמה מספר דגמים חדשים הקשורים למחשבי המקבוק פרו באירו-אסיה, כשלצד רישומים אלו החברה גם רשמה דגמים חדשים של מכשירי iOS, שהם ככל הנראה דגמים חדשים של אייפד פרו, שגם הם צפויים לזכות לעדכון במהלך מצגת הפתיחה של WWDC. עד כה השמועות מתייחסות לעדכון חומרה שיגיע לדגם ה- 12.9 אינץ' של האייפד פרו, שבבטאות של 10.3.3 זכה בינתיים ל- 3 טפטים חדשים. אולם העדכון המשמעותי ביותר לליין האייפד פרו, צפוי להיות חשיפת דגם חדש של אייפד פרו בגודל של 10.5 אינץ', שיחליף ככל הנראה את דגם ה- 9.7 אינץ' בתור מכשיר הדגל של ליין האייפדים.

השמועות לגבי האייפד פרו בגודל ה- 10.5 אינץ' החלו לפני הרבה מאוד זמן, כאשר הן סברו שמדובר במכשיר עם גודל מסך גדול יותר אולם כזה שיגיע בגודל פיזי קרוב מאוד לזה של האייפד פרו בגודל ה- 9.7 אינץ'. דבר זה יתאפשר בזכות צמצום המסגרת העליונה והתחתונה של המכשיר, כשרבים סברו שהמכשיר יגיע עם מסך מקצה לקצה. אולם הדלפות אחרוונות בנושא שהגיעו מצד בנג'מין גסקין מראות כי המכשיר לא יגיע עם מסך מקצה לקצה, כמו זה שצפוי להתגלות באייפון 8 השמועתי, אלא פשוט בצמצום המסגרת העליונה והתחתונה של המכשיר, באופן ניכר אולם כזה שעדיין יאפשר את קיומו של לחצן הבית באייפד. על פניו הדבר די מאכזב, אולם כשחושבים על כך אופן השימוש באייפד ובפרט אופן החזקתו, שונה מאוד מהאופן בו מחזיקים סמארטפון ובפרט אייפון, כך שהסרת המסגרות כמעט לחלוטין הוא פחות פרקטי.

לצד הדגם החדש של האייפד פרו, אפל עשויה גם להציג את הדגם השני של העיפרון, אם כי לא ידוע מה עדכון זה עשוי לכלול והסברות משתוללות לגבי שיפור בחיי הסוללה, טעינה נוחה יותר (ואולי בשימוש עם ה- Smart Connector), צבעים נוספים ועוד. בנוסף ישנן דיווחים על האפשרות כי אפל תציג דגם מתאים של המקלדת החכמה המובנית בתוך קייס עבור האייפד פרו החדש, כשמקלדת זו תגיע בשלל צבעים.

עדכוני החומרה כפי שניתן לראות לא אמורים להיות החלק המשמעותי במצגת הפתיחה של WWDC, אלא רק תוספת נחמדה, כאשר האירוע צפוי להתמקד כמובן בעדכונים לפלטפורמות של אפל. עד כה אפל שמרה על מעטה מדהים של סודיות לגבי השיפורים/ תוספות שהפלטפורמות שלה צפויות לקבל, בניגוד לשנים הקודמות כאשר בשבועות שקדמו לאירוע הודלפו פרטים מסוימים לגבי פיצ'רים חדשים ושינויים. בהתאם לכך לא ברור בכלל איזה שיפורים ו/או שינויים אפל צפויה להציג בפלטפורמות שלה, ובהתאם לכך הניחושים הם אינסופיים. הדבר בולט במיוחד ב- watchOS ו- tvOS שזכו בשנה שעברה לשדרוגים משמעותיים ובהתאם לכך הציפיות לשינויים או שיפורים מרחיקי לכת הם קטנים, אולם אפל יכולה להפתיע בצורה ניכרת במיוחד בכל הנוגע לשעון שזוכה לתאוצה בחודשים האחרונים והפך להיות השעון/ רצועת ספורט חכמה המובילה בשוק מבחינת היקף המכירות תוך כדי שהוא עובר את ליין המוצרים של Fitbit.

פלטפורמת המק של אפל היא תעלומה נוספת כשהאפשרויות לעדכון הן נרחבות, אם כי יש לזכור שמדובר בפלטפורמה וותיקה ויציבה, כך שסביר להניח שאפל תמשיך להציג שיפורי יציבות, אופטימיזציה ואבטחה ולא דברים מרחיקי לכת, כאשר בשנה שעברה הפיצ'ר הגדול ביותר היה תוספת של פיצ'רי ענן חדשים המתחברים ל- iCloud וכמובן את סירי למק. מספר פיצ'רים חדשים אפשריים עשויים להתמקד בתוספת של APFS – מערכת הקבצים החדשה של אפל, שיפור ניכר לאפסטור למק שמאז השקתה ב- 2011 לא זכתה לשיפור משמעותי, למורת רוחם של המשתמשים וכן שידרוג משמעותי לאיטיונס למק שאולי ישבור את האפליקציה המנופחת למספר אפליקציות קטנות יותר ויעילות יותר ביניהן: אפליקציה ייעודית לאפל מיוזיק, אפליקציה ייעודית לתכני וידאו (TV), אפליקציה ייעודית לסנכרון, אפליקציה ייעודית לתכני האודיו של איטיונס, אפליקציה ייעודית לאפסטור, אפליקציה ייעודית לאיטיונס U ואפליקציה ייעודית לפודקסטים כאשר אפל שינתה לאחרונה את השם של שירות הפודקסטים מ"איטיונס פודקסט" ל- "אפל פודקסט".

וכמובן הכוכב הגדול של הערב צפויה להיות iOS, כאשר גם במקרה שלה אין שום מידע קונקרטי לגבי העדכונים שאפל עשויה להציג. בין הסברות אפשר למצוא:

  • עדכון לשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל שיביא אפשרות של תשלום P2P, כלומר ממשתמש למשתמש ואולי דרך iMessage.
  • רענון עיצוב לאפליקציות, שיזכו לעיצוב הדומה לזה של אפל מיוזיק ואפליקצית המפות. קרי טקסט גדול, פונטים גדולים, בולטים וצבעוניים וקונספט כרטיסיות בממשק.
  • שיחות קבוצתיות ב- FaceTime.
  • רענון לאפל מיוזיק במטרה לדחוף ולקדם עוד יותר את שירות המוזיקה בסטרימינג.
  • ועוד.

בנוסף נראה כי iOS 11  צפויה להתמקד באופן ניכר באייפד, זאת אחרי ש- iOS 10 הזניחה את האייפד כמעט לחלוטין, דבר שאכזב את משתמשי האייפד שזכו לקבל מספר פיצ'רים משמעותיים עם iOS 9. בין האפשרויות אפשר למצוא תמיכה ב- Drag & Drop בין אפליקציות במצב מולטי טאסקינג, ממשק בחירה טוב יותר ל- App Picker בעת כניסה למצב המולטי טאסקינג, תמיכה בריבוי משתמשים (אותה אפל הוסיפה לאייפד בגרסה 9.3 אולם רק עבור מוסדות אקדמאים) ועוד. שיפורים אלו ללא כל ספק יהפכו את האייפד ובפרט את מכשירי האייפד פרו למכשירים "מסוגלים יותר" וידחפו את ליין הטבלטים של אפל להיות תחליף אפשרי טוב יותר למחשב אישי עבור אוכלוסיית משתמשים הולכת וגדלה.

אזור נוסף שצפוי לזכות למיקוד רב הוא סירי, כאשר אפל צפויה להציג שיפורים משמעותיים יותר לעוזרת הוירטואלית שלה שהפכה להיות שם גנרי ליכולות הבינה המלאכותית ולימוד המכונה (AI ו- ML בהתאמה) בפלטפורמות שלה. בין הדברים שמצפים לראות הוא הוספת תמיכה לסוגים נוספים של אפליקציות שיאפשרו שימוש דרך סירי, זאת כאשר בשנה שעברה אפל הציגה את SiriKit עם תמיכה ב- 6 סוגים של אפליקציות ביניהן: שירותי מסרים, שירותי תשלומים, שירותי נסיעות (כדוגמת אובר ו- Lyft), אפליקציות ספורט, ועוד. בנוסף ישנה ציפיה גדולה שאפל תציג יכולות נוספות ללימוד מכונה לרוחב הפלטפורמות שלה, כאשר התחרות מול סירי מצד אלקסה, גוגל, קורטנה ושאר עוזרות וירטואליות מבוססות לימוד מכונה ובינה מלאכותית הולכת ומתחזקת. לצד שיפורים נרחבים לסירי, אפל עשויה להציג באופן רשמי את הרמקול החכם מבוסס סירי, שלפי השמועות נכנס באופן רשמי לייצור המוני ויכול להיות מעין לחצן איפוס עבור סירי, שיאפשר לעוזרת הוירטואלית לקבל הזדמנות שניה מקהל המשתמשים המאוכזב ממנה.

מצגת הפתיחה של אירוע המפתחים תחל בשעה 20:00 ביום שני הקרוב, ה- 5 ליוני וכמיטב המסורת אייפונס ישדר את האירוע באופן חי, דרך פיד הטוויטר של האתר: iPhones.co.il
כשבנוסף אתם יכולים לעקוב גם אחרי הפיד הראשי של העורך הראשי: natisho

 

להמשך דיון