תפסת מרובה לא תפסת

ע״י

מאמצי הפיתוח של אפל בתחום התוכנה הולכים ונהיים מסובכים יותר, לצד חלונות השקה קצרים. ואין ספק שהדבר משפיע על איכות המוצרים והתוכנות ועל אפל להסתגל ולהשתנות בהתאם.

 

 

 

במהלך החודש האחרון חטיבת פיתוח התוכנה של אפל עבדה שעות נוספות כשהחברה לא הפסיקה להציג עדכונים קטנים כגדולים בין אם למערכות ההפעלה הראשיות שלה, או לאפליקציות של החברה. צרור העדכונים החל עם שיחרורה הפומבי של iOS 8, שאחריה הגיע עדכון 8.0.1 הבעייתי שתוקן תוך 24 שעות בלבד עם עדכון 8.0.2. בד בבד החברה שיחררה לקהילת המפתחים שלה גרסאות בטא של 8.1 וכן גרסאות GM ובטא של יוסמיטי, שהושקה ביום חמישי האחרון, שעות בודדות אחרי אירוע אוקטובר. השקתה של יוסמיטי לוותה בגל עדכונים שכלל עדכון לכל האפליקציות בחבילת iWork הן לפלפורמת iOS והן לפלטפורמת OS X עם תמיכה ב- iCloud Drive ו- Continuity וכן עיצוב חדש ברוח העיצוב של יוסמיטי, איטיונס 12.0.1 למשתמשי המק והחלונות עם שיפורים בעיצוב ועוד, עדכון לאפליקציית iBooks Author עם תמיכה בייבוא קבצי ePub ו- InDesign לצד ערכות בסיס חדשות, עדכונים ל- GarageBand ו- iMovie, עם תמיכה במראה החדש של יוסמיטי ומספר פיצ'רים חדשים ואפילו עדכון ל- iPhoto ו- Aperture שזכו לעדכון אחרון (או אחד האחרונים) שמביא התאמה ליוסמיטי עד שאפל תשיק את אפליקציית התמונות המשולבת החדשה שהיא הציגה ב- WWDC האחרון.

אל כל אלו, צפויה להצטרף גרסה 8.1 שתושק מחר (20.10) שתביא עימה תמיכה ל- Apple Pay ועוד מספר פיצ'רים ושיפורים וכן תמיכה ל- iCloud Photos שכבר זמינה בצורת בטא בכניסה לשירות iCloud דרך הדפדפן. מאמץ עצום זה על קבוצת פיתוח התוכנה והאפליקציות של אפל הם ללא כל ספק מרשימים, אבל הם גם נותנים את אותותם על החברה ונראה שהכמות באה על חשבון האיכות.

 

 

הסימן הבולט ביותר הוא קצב האימוץ של גרסה 8. אם בשנים האחרונות אפל ראתה נתוני אימוץ מרשימים למדי עבור הגרסאות החדשות של מערכת ההפעלה הניידת שלה, שזכו בחודש הראשון להגיע לנתוני אימוץ של 70% ומעלה, שהרי לאחרונה מתברר שנתוני האימוץ של גרסה 8 הם נמוכים באופן משמעותי מאלו של גרסה 6 או 7. באירוע אוקטובר, אפל חשפה באופן פומבי את נתוני האימוץ של גרסה 8, כשהיא מתרברבת בעובדה שגרסה 8 עם נתוני אימוץ של 48% ביחד עם גרסה 7 שנמצאת בשימוש בקרב 46% ממשתמשי iOS עוקפים ובגדול את קצב האימוץ של 2 הגרסאות האחרונות של אנדרואיד: Kitkatשהושקה ב- 2013 (כ- 25%) ו- JB (כ- 54%) שהושקה לראשונה ב- 2002 (ומאז עברה מספר איטרציות תחת אותו השם עם שיפורים מינוריים). אבל גם העובדה שגרסה 8 כבר מותקנת על כמעט 50% מכלל משתמשי iOS לא מסתירה את העובדה שמדובר בקצב אימוץ מהנמוכים שאפל ראתה בשנים האחרונות ויש לכך מספר סיבות:

הראשונה היא העובדה שגרסה 8 מצריכה הרבה מקום להתקנה. למעשה מדובר בכ- 4.5GB ומעלה, שזה נפח לא מבוטל במיוחד על מכשיריiOS שמגיעים עם נפח של 16GB, שלא לדבר על אלו שמגיעים עם נפח של 8GB, כמו למשל מכשירי האייפון 5c וה- 4s שזכו לקבל את העדכון. כמובן שניתן להתקין את הגרסה החדשה דרך איטיונס, אולם אין ספק שהדבר הוא אחד הגורמים להאטה המשמעותית בקצב האימוץ, כשאיטיונס היא בהחלט לא פיתרון מועדף בעיני משתמשים רבים. הסיבה השניה היא פסיכולוגית. גרסה 7 הביאה שינויים רבים ל- iOS, רובם בעיקר בעיצוב, אולם גם בממשק שהפך להיות שטוח יותר וחסר באלמנטים סקאומורפיים המדמים אלמנטים מהעולם האמיתי, כמו למשל סימוני לחצני הניווט (דבר שהוחזר בסופו של דבר דרך הגדרות המשתמש). שינויים אלו יוצרים כיום חשש בקרב לא מעט משתמשים שזוכרים את חווית השינוי למכשירים שלהם וכעת אחרי שהם התרגלו לגרסה 7, לא רוצים לחוות שינויים נוספים שיצריכו מהם להתרגל לדברים חדשים.

הסיבה השלישית ואולי הרלוונטית יותר לנושא, הוא הבאגים. גרסה 8 היא אולי הגרסה הבעייתית ביותר של iOS מבחינת באגים, מזה זמן רב. אולי אפילו יותר מגרסה 7. הסיבה לכך ברורה, שהרי אם 7 הביאה עימה בעיקר שינויים ויזואליים ובממשק, שהרי גרסה 8 מביאה לא מעט שינויים מתחת למכסה המנוע, המשפיעים על התפקוד של מערכת ההפעלה ואפליקציות צד ג'. בהתאם לכך משתמשים רבים מחכים לכך שאפל תשיק את גרסה 8.1, שנתפסת בעיניהם כגרסה יציבה ועצם הפאשלה של אפל עם השקתה של 8.0.1 שיצרה בעיות עבור משתמשי האייפון 6, לא עוזרת לתדמית הבעייתית של גרסה 8, מבחינת הבאגים והבעיות.

 

 

כל אלו מתכווננים לשאלה: האם אפל מנסה לתפוס מרובה?

בשנים האחרונות אפל לא רק פועלת במחזורי עדכון שנתיים עבור iOS, אלא גם עבור OS X כשהשנה אפל הרחיקה לכת יותר מתמיד ושילבה בין 2 מערכות ההפעלה בתחומים שונים ומשונים כמו Continuity ו- HandsOff. מחזורי עדכון אלו משאירים למהנדסים באפל מספר חודשים קצרים לפתח את הפיצ'רים החדשים שיגיעו לגרסה החדשה של מערכת ההפעלה, כאשר אחרי הצגת הבטא הראשונה, הם פועלים לתקן את הבאגים ולהשמיש את הגרסה, כשאחרי השקתה הרשמית הם פועלים לתקן את הבאגים שהתגלו ולהכין את הקרקע לגרסה הבאה. כך שזמן הפיתוח על הפיצ'רים החדשים הוא לכל היותר כחצי שנה. בפרק זמן זה העבודה היא מרובה והאידיאולוגיה של החברה להעסיק את טובי המפתחים והמתכנתים שיעבדו בצוותים קטנים, היא ללא כל ספק מבורכת. אולם יוצרת מאמץ רב על אותם הצוותים שצריכים לעבוד על פיתוח ל- 2 מערכות הפעלה בו זמנית (לאור האינטגרציה), כשמערכת הפעלה שלישית עבור השעון החכם נמצאת באופק. וכן גם היא צריכה להתממשק ולעבוד בצורה הדוקה עם iOS וככל הנראה גם עם OS X.

מגבלות אלו העלו סברות לפיהן אולי אפל צריכה להתנתק ממחזורי העדכון השנתיים שמגיעים בהתאם להשקת המוצרים החדשים, כשהבולט שבהם הוא האייפון שמגיע עם גרסה חדשה של iOS. אם כי מנגד יש הסוברים שמחזורי ההשקה הם תקינים לחלוטין ומה שאפל צריכה לעשות הוא לצמצם קצת את הדברים שהיא מנסה לעשות ולהתמקד בלעשות קצת פחות, אבל בצורה טוב יותר. צורת פעולה שהפכה למזוהה עם אפל. אבל בקצב המהיר של עולם הטכנולוגיה בכלל ובפרט בזה של עולם המובייל והסמארטפונים, לאפל אין את המותרות לנוח על זרי הדפנה זמן רב מדי ולהציג מחזורי עדכון ארוכים יותר, או פחות פיצ'רים בכל מחזור עדכון. אפל עשתה זאת עם גרסה 6 והביקורות היו ברורות, כאשר מכשירי האייפון 5 זכו לשבחים אולם גרסה 6 נתפסה כמיושנת וככזו שלא מחדשת (כמעט) דבר.

 

 

בסופו של דבר מדובר בחבלי לידה הקשורים לעובדה שאפל כמו חברות טכנולוגיה אחרות סביבה, צריכה לסתגל למצב הנוכחי בתחומים בהן היא פועלת. כמו שמיקרוסופט צריכה להתסגל למצב בו מחשבי ה- PC הם כבר לא פלטפורמות המחשוב העקריות אלא מכשירי המובייל, כמו שסמסונג צריכה להסתגל למצב בו התחרות עזה מדי בשווקי ה- Low End ושהיא לא יכולה להמשיך ולספק למשתמשיה חומרה שהיא לא איכותית, או גוגל שצריכה להסתגל למצב בו הרווחים מתחום החיפוש השולחני הולכים וקטנים. גם אפל צריכה להסתגל למצב בו מערכות ההפעלה שלה הולכות ומשתלבות זו בזו ושקצב העדכונים לצד הפיצ'רים החדשים מצריכים מהחברה מאמצי פיתוח ובעיקר מאמצי בדיקה ו- QA טובים יותר.

 

 

השראה: TUAW
עריכה, תרגום ותוספות: natisho