עשור לאייפון | סיפורים מהמגירה – ירדן קרקו

ע״י

לפני כעשור אפל השיקה את האייפון הראשון, ששינה לא רק את העולם, אולם גם חיים של אנשים רבים בדרכים שונות ומשונות.

 

 

iPhone 2G case

הייתי רק בת 17 כשהושק האייפון הראשון. נערה בתיכון בתקופה שלפני פרוץ מהפכת הסמארטפונים. המכשירים הדקיקים של מוטורולה היו אז הגאדג'ט הנחשק ביותר להיראות איתו ומיקומנו החברתי נע על הסקאלה שבין V3 ל K3.

השבוע לפני 10 שנים הצלחתי לשים את ידי על אחד מהאייפונים הראשונים שיצאו לחנויות בעולם.

אני זוכרת היטב את הבוקר בו הגעתי לכיתה של מעריצי מוטורולה וכל התלמידים גלגלו עיניים:

״מה, את אשת עסקים?״ 

״מה זו הבלטה הזרחנית הזו ביד שלך?״ 

״זה לא כבד?״ 

"הוא אפילו לא נכנס לכיס של הג'ינס" 

בכל אותה תקופה נחשבתי בעיני אנשים מסוימים לחלוצת העתיד, עשיתי המון הסברה לטובת אותה 'בלטה זרחנית' ובעיקר אפשרתי לזרים גמורים שבהו בי ברחוב "לגעת", ״ללטף״ ו״לשחק״ עם המכשיר החייזרי הזה שעורר עניין רב, כאילו טיילתי עם גור כלבים אקזוטי בעל תג מחיר של $1000.

ללא אינטרנט 3G או מצלמת סלפי ועם חנות אפליקציות דלה שהפכה אותי בעל כורחי לאלופת הטטריס לשנת 2007 – הערצנו את המכשיר הזה; קהילת אייפוניסטים קטנה ואיכותית. היה לנו את הפורום החלוצי הזה, שרחש וגעש על כל סורס חדש לאינסטולר וסיפק תמיכה טכנית הדדית כמעט בכל שעות היממה. 

ורק כדי להמחיש את גודל האבסורד: באותה תקופת ביניים, כדי להשיג כיסוי לאייפון, שלא היה נמכר באף חנות בארץ, הייתי צריכה לקבוע עם בחור אחד מהפורום בשם דובי. דובי נסע במיוחד מחיפה לתל אביב ברכבת רק כדי למכור לי כיסוי נדיר מסיליקון שמחירו 30 ₪.
קבענו בצהריים בקניון עזריאלי. הבאתי איתי חברה. המתנו בציפייה רבה להודעת ה SMS שלא איחרה להגיע: "תפגשי אותי במעליות. יש עלייך מזומן, כן?" – כל הסצנה הזכירה סחר בסמים.

ואז בא עבדכם הנאמן דובי, עם קוקו מתולתל של גיימר ותיק גב כתום מקורדרוי. גאוות יחידה אמיתית.

היום, אפל היא כבר אימפריית סמארטפונים בלתי מעורערת. תעשיית ההייטק העולמית משגשגת.
חברות ענק הפכו ללא רלוונטיות ותעשיות שלמות נפלו.

כולנו מנהלים את העולם מהמיטה, בהינף אצבע. אנחנו חכמים יותר מתמיד אך תלותיים יותר משאי פעם היינו. אם אין לנו בטריה אין לנו חמצן. (אחד המיזמים שהקמתי, re:charge, שהוא מתקן לטעינת סמארטפונים במרחבים ציבוריים המתבסס על אנרגיה סולארית בלבד, נבע בדיוק מהתובנה הזו.) תוך עשור הפכנו לצלמים מקצוענים, כוכבי רשתות חברתיות ומאסטרים בכבישי ישראל. שיחות טלפון הפכו לעוד פיצ׳ר שולי.

וזה בסדר גמור.

אפל, נראה לי שכולנו כבר מוכנים לדבר הבא.