האייפון 8 | כן Touch ID, לא Touch ID

ע״י

בעוד מכשירי האייפון הבאים נמצאים במרחק של כחודשיים בלבד, לא ברור האם חיישן טביעות האצבע יכלל במכשיר האייפון 8/פרו בכלל.

 

 

iphone-5s-sapphire-home-button

אחד המאפיינים המשמעותיים ביותר של האייפון 8/פרו השמועתי, הוא הצגת מסך OLED מקצה לקצה שיאפשר לאפל להציג אייפון עם מסך גדול יותר, אולם מבלי להגדיל באופן ניכר את הממדים הפיזיים של מכשיר האייפון 7, עם מסך ה- 4.7 אינץ'. מהלך שכזה יוצר כמובן לא מעט אתגרים טכנולוגיים וטכניים עבור אפל, כשכיום הפאנל הקדמי של האייפון מכיל לא רק את המסך, אלא גם את לחצן הבית, האוזניה, המצלמה הקדמית ומספר חיישנים כגון: חיישן הקרבה (שמכבה את המסך בעת שיחה), חיישן התאורה (שמתאים את עוצמת תאורת המסך לתאורת הסביבה) וכו'. בהתאם לכך הסברות הן שאפל תטמיע חלק מהרכיבים הללו בתוך המסך עצמו, ובפרט את לחצן הבית שבדגמי האייפון 7 הפך להיות מלחצן פיזי "רגיל", ללחצן וירטואלי שעושה שימוש בטכנולוגיית ה- Force Touch אותה אפל הציגה ב- 2014 ומאז שיכללה, הודות לשיפורים ברכיב המנוע הטאפטי.

אולם לחצן הבית כולל בתוכו מאז 2013, את חיישן ה- Touch ID המאפשר זיהוי ביומטרי של טביעות אצבע ונראה כי הדבר יוצר אתגר גדול הרבה יותר עבור אפל להטמעת מכלול לחצן הבית בשלמותו בתוך המסך. עד כה השמועות לגבי ההצלחה של אפל להטמיע את חיישן ה- Touch ID בתוך המסך היו חלוקות, כאשר מצד אחד אנליסטים ציינו שלפי מקורותיהם אפל נתקלה בבעיות רבות בנושא, שהביאו את החברה לשקול את העברת החיישן לפאנל הגב – בדומה לבחירה של יצרניות אנדרואיד רבות. אולם רינדורים ומכשירי דמה שדלפו בשבועות האחרונים לרשת, שלפי הסברות הם מבוססים על תרשימי העיצוב של האייפון 8/פרו (ואולי אפילו מגיעים מפוקסקון עצמה), מראים כי האייפון 8/פרו לא יגיע עם חיישן טביעות אצבע בפאנל הגב האחורי. דבר זה משאיר אותנו עם 2 אפשרויות: הראשונה היא שאפל כן הצליחה להטמיע את החיישן בתוך המסך עצמו, ואילו השניה היא שאפל לא הצליחה ומשמעות הדבר היא ש- Touch ID צפוי שלא להגיע בכלל במכשיר האייפון 8/פרו.

iphone8dummydesign-800x448

האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI, פרסם לאחרונה מסמך בו הוא מציג 10 תחזיות (עדכניות) לגבי מכשיר האייפון 8/פרו ולליין האייפונים הבא בכלל, בזו הלשון:

  • אפל תציג 3 דגמים של מכשירי אייפון חדשים במחצית השניה של 2017, הכוללת מכשיר עם עיצוב חדש לגמרי ומסך OLED של 5.2 אינץ' (או 5.8 אינץ' בהתייחס להגדרה לגבי גודל המסך) ו- 2 דגמי אייפון עם מסך LCD בגדלים של 4.7 אינץ' ו- 5.5 אינץ' שיגיעו עם עיצוב הדומה לזה של מכשירי האייפון הנוכחיים (קרי 7).
  • האייפון עם מסך ה- OLED יגיע עם עיצוב של מסך המתפרש מקצה לקצה, שיביא את יחס המסך לגוף הגדול ביותר במכשיר סמארטפון כיום. מודל ה- OLED יגיע עם לחצן בית וירטואלי, אולם הלחצן לא יכלול חיישן לזיהוי ביומטרי של טביעות אצבע. "אנחנו חוזים שדגם ה- OLED לא יכלול יכולת לזיהוי טביעות אצבע, כאשר הסיבות הן: (1) עיצוב המסך מקצה לקצה לא יעבוד עם טכנולוגיית זיהוי טביעות האצבע הנוכחית, (2) יכולת הזיהוי של טביעות האצבע דרך המסך היא עדיין בעייתית ומלאה באתגרים טכניים, ביניהם: (א) דרישה לתכנון שונה של פאנל המסך ומערך הפיקסלים, (ב) יחס זיהוי נמוך יחסית של טביעות האצבע למרות שמסך ה- OLED הוא דק יותר ממסך LCD, (ג) ביצועי זיהוי חלשים לאור העיצוב של מודול המסך. לאור העובדה שהאייפון החדש עם מסך ה- OLED לא יגיע עם חיישן טביעות אצבע מתחת למסך, אנחנו צופים שלא יהיה עיכוב בייצור ההמוני (כשבעבר צפינו כי ההשקה של המכשיר תהיה מאוחרת)".

  • דגם ה- OLED יגיע עם טכנולוגית 3D חדשנית לזיהוי פנים ושיפור איכות צילום תמונות סלפי.
  • דגם האייפון עם מסך ה- OLED וכן דגם האייפון עם מסך ה- LCD בגודל ה- 5.5 אינץ' יגיעו עם זכרון RAM בנפח של 3GB (בגלל דרישות מערך המצלמה הכפול), כאשר דגם ה- 4.7 אינץ' יגיע עם זכרון RAM בנפח של 2GB (ומערך מצלמה יחיד – קרי לא כפול).
  • כל 3 דגמי האייפון החדשים יגיעו עם נפח אחסון של 64GB ו- 256GB.
  • כל 3 דגמי האייפון יגיעו עם מחבר ברק, אולם אפל תטמיע רכיב טעינה מהיר המתבסס על טכנולוגיית USB-C לטעינה מהירה.
  • הרמקולים של דגמי האייפון החדשים יהיו איכותיים יותר ויספקו שמע סטריאופוני טוב יותר.
  • כדי לשמר את הייחודיות של הדגמים, מכשיר האייפון עם מסך ה- OLED יגיע במבחר צבעים מצומצם יותר, מאשר דגמי ה- LCD.
  • הצפי הוא שאפל תציג את כל ליין האייפון הבא בספטמבר, אולם בעוד דגמי ה- LCD יושקו במהלך ספטמבר, דגם ה- OLED יושק במהלך החודשים אוקטובר נובמבר, ויש צפי כי האספקה של הדגם החדש לא תשתפר עד לפני המחצית הראשונה של 2018.
  • ההערכות הן שכל 3 הדגמים ימכרו בסתיו 2017 בהיקף של בין 80 ל- 85 מיליון יחידות, עם יחס חלוקה שווה בין דגמי ה- OLED לדגמי ה- LCD.

התחזית של Kuo זכתה להדים רבים ובמיוחד לאור דיווח שפורסם תוך זמן קצר על ידי מארק גורמן בבלומברג, כאשר בדיווח שלו גורמן ציין שלפי מקורות "יודעי דבר" אפל עובדת על פיצ'ר במכשירי האייפון בהם חיישן ביומטרי לזיהוי פנים מדויק יחליף את החיישן הביומטרי לטביעות האצבע. החיישן הביומטרי לזיהוי הפנים עליו אפל עובדת מבוסס על טכנולוגיה תלת ממדית (3D) והוא צפוי להיות מהיר למדי תוך כדי שהוא יזהה את הפנים תוך כמה מאות מילישניות, והוא צפוי לפעול בצורה טובה גם כאשר המכשיר נמצא בזווית אל פני המשתמש, זאת ככל הנראה בשימוש בטכנולוגיית ה- ARKit שאפל הציגה לאחרונה ומשמשת לסריקת מסמכים באפליקצית ה- Notes. כמו כן נראה כי חיישן זיהוי הפנים מזהה יותר נקודות ביומטריות על הפנים, מחיישן טביעות האצבע – ובהתאם לכך הוא אפילו יותר מאובטח.

דיווחים אלו, שהם לא הראשונים לטעון כי Touch ID עשוי שלא להכלל באייפון 8/פרו, יצרו סערה לא קטנה ברשתות החברתיות, כאשר רבים תהו כיצד חיישן זיהוי פנים ביומטרי יחליף באופן מוצלח את ה- Touch ID ובפרט בשימוש עם שירות התשלומים הדיגיטלי של אפל. כמו כן בשימוש עם Touch ID המשתמש יכול לבחור האם לפתוח את המכשיר מנעילה, בעוד בשימוש עם זיהוי פנים, הדבר יהיה אתגר גדול יותר, של לדבר על כך כי הדבר יאפשר לגורמים חיצוניים כמו למשל גורמי אבטחה לפתוח מכשירים מנעילה, פשוט על ידי השמת המכשיר מול הבעלים של המכשיר – גם ללא הסכמתם. כזכור אפל נאבקה מול ה- FBI בנושא פרטיות לפני כשנה וחצי וקשה להאמין שהחברה פשוט תתן לגורמי שיטור (שלא לדבר על גנבים) כלי כזה פשוט לפתיחת מכשיר מנעילה.

כמו כן יש לזכור שאפל רכשה את חברת AuthenTech לפני כ- 4 שנים בלבד וש- Touch ID הוצג לפני כ- 3 שנים עם מכשירי האייפון 5s אותם אפל כינתה בשם "האייפון עם הראייה קדימה". כך שלחסל את הטכנולוגיה בדגם הפרימיום של החברה, הוא צעד יוצא דופן לטכנולוגיה יחסית חדשה וכזו שזכתה להצלחה אדירה ולמעשה הגדירה את הסטנדרט בתעשיית הסמארטפונים. בנוסף יצרניות סמארטפון אחרות כבר ניסו לא אחת להשתמש בטכנולוגיה לזיהוי פנים, כאשר הראשונה הייתה גוגל שהציגה עם אנדרואיד ICS פיצ'ר לפתיחת המכשיר מנעילה באמצעות זיהוי פנים, אולם פיצ'ר זה לא זכה להצלחה והוא די נגנז. סמסונג הציגה עם מכשיר הגאלקסי S8 טכנולוגיה לזיהוי רשתית והן טכנולוגיה לזיהוי פנים, בנוסף לחיישן טביעות אצבע שמוקם בצורה לא פרקטית בעליל. אולם בניגוד לדיווח לגבי הטכנולוגיה של אפל, זאת של סמסונג התגלתה להיות לא מאובטחת וכזו שקל לעבוד עליה בשימוש עם תמונה באיכות טובה.

לאחרונה האתר MacRumors גילה שאפל רכשה את חברת SensoMotoric הגרמנית, המתמחה בטכנולוגיה למעקב אחרי מבט המשתמש. טכנולוגיה זו הוצגה במספר שימושים כאשר אחת מהן היא לזיהוי מבט בעת שימוש במסכת VR (מציאות מדומה), וניתן לדמיין כיצד אפל יכולה להשתמש בטכנולוגיה הן עבור שימושי VR עתידיים, הן עבור שימושי AR ואפילו עבור טכנולוגיה לזיהוי פנים שתיושם כאשר המשתמש מסתכל ישירות למכשיר הרלוונטי. בנוסף רישום פטנט של אפל מגלה שהחברה גם חוקרת להביא טכנולוגיה לזיהוי פנים גם למחשבי המק, דבר שמיקרוסופט כבר עשתה לאחרונה, מה שמאשש כי יתכן מאוד והחברה רואה בטכנולוגיית זיהוי פנים, אלטרנטיבה עדיפה לטכנולוגיית זיהוי טביעות אצבע.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברגStreetInsider, MacRumors ו- PatentlyApple
עריכה, תרגום ותוספות: natisho