עשור לאייפון | סיפורים מהמגירה – צוות אייפונס

ע״י

לפני כעשור אפל השיקה את האייפון הראשון, ששינה לא רק את העולם, אולם גם חיים של אנשים רבים בדרכים שונות ומשונות.

 

 

iPhone Evolution

עשור עבר מאז שדובי, אלי ואיתי הקימו את אתר אייפונס, אחרי שהם היו הראשונים לפרוץ את המכשיר בארץ, זאת כדי לתת לחובבי טכנולוגיה בכלל ואפל בפרט מקום בו הם יוכלו לקבל עזרה ותמיכה לגבי המכשיר שדאז לא נמכר בישראל ואלו שכן רכשו אותו בדרך לא דרך, מצאו שהוא נעול. כדי לציין עשור חברים מצוות אייפונס בעבר ובהווה מספרים על החוויה הראשונה שלהם עם המכשיר.

 

אלעד בסט
אז איך התחיל הסיפור שלי עם האייפון? ובכן זה התחיל איי שם בשלהיי 2007, עת הציג סטיב ג׳ובס את אותו מכשיר פלאי שהגיח פתאום משום מקום לתוך חיינו. אני עוד הייתי לקראת סיום התיכון (כיתה י״א אם לדייק), ובדיוק הייתי בעליו הגאה של מכשיר טאץ׳ מתוצרת חברת LG, אחח אם רק ידעתי על האייפון הזה לפני שקניתי אותו…

כך עברה לה שנה עם מכשיר ה-LG שלי, שבנתיים נהפך לשפן הנסיונות שלי בקסטומיזציה של מערכת ההפעלה שלו (מבוססת הג׳אווה) אשר זכתה למראה המזכיר לחלוטין את מכשיר האייפון בעל התפוח האמיתי. למען האמת, הוא בהחלט היה תחליף ראוי בזמנו להיצע השוק גם אם הוא אינו אייפון אמיתי, אבל היי! זכיתי להחזיק מכשיר שלפחות נראה קצת כמוהו.

ממש בסוף התיכון, טסתי ביחד עם המשפחה לטיול לקראת צבא בארה״ב, שם זכיתי לראשונה לראות את מכשיר האייפון במו עיניי (והפעם כבר היה זה מכשיר האייפון 3G החדש ביותר שרק יצא ברגע זה מהתנור). כמה עז היה הרצון שלי להניח את הידיים שלי על המכשיר הזה אשר מעטים מאוד החזיקו בו בארצינו באותו הזמן, אך כגודל הציפיה כך גודל האכזבה כאשר פסעתי ברחובות ניו יורק מחנות אפל סטור אחת לאחרת רק בשביל לשמוע כי אזל מלאי המכשירים לאותו יום.

Elad's iPhone

אך לא כאן מסתיים הסיפור שלי עם המכשיר הזה! כי בדיוק שנה לאחר אותה אכזבה צרופה, זכיתי לראשונה בחיי למכשיר אייפון רשמי משלי עת הגיעו המכשירים בייבוא רשמי בפעם הראשונה בהיסטוריה לארץ הקודש. כן, אני מדבר כבר על מכשיר האייפון 3Gs אותו אגב אני שומר עד היום בקנאות מוחלטת מכל משמר כזיכרון נפלא של התחלתה של ידידות מופלאה ביני לבין מוצרי אפל בפעם הראשונה בחיי. המכשיר הנ״ל הספיק לשרת אותי נאמנה במשך כשנתיים וחצי, עת עברתי רשמית למכשיר האייפון 4s אשר כקודמו עבר ביחד איתי לא פחות מ-5 שנים ברצף! בעוד מכשיר האייפון 3Gs המקורי שלי הספיק בזמן זה לשרת גם את אישתי (כשהיא עוד היתה חברתי בלבד).

כיום הנני בעליו של מכשיר האייפון 6s הנפלא שלי בעוד אישתי הספיקה כבר להתחדש עם מכשיר אייפון 7 אדום. אני בהחלט מחכה לראות מה יוליד יום ומה תביא לנו אפל גם בשנה הזו וכמובן גם בשנים הבאות עם שלל מוצריה שגם אם בחלקם פחות צלחו במבחן ה-WOW אבל חלקם בכל זאת הפתיעו, אכן צפויות לנו עוד הפתעות רבות גם בעתיד.

 

רונית נזרי
חווית השימוש שלי במכשיר האייפון היתה עם השקת המכשיר השני בסדרת מכשירי האייפון שהוצג ביוני 2008 והושק כמה שבועות לאחר מכן בארה"ב- האייפון 3G.

קרובי משפחה שבאו לביקור מארה"ב הביאו עימם את האייפון לישראל, כבר במגע הראשון שלי איתו גיליתי ההתלהבות יתרה, אימצתי אותו והוא נשאר אצלי בארץ. האייפון הגיע עם מערכת ההפעלה iPhone OS 2.0 ובנפח איחסון של 8GB בלבד וכלל מבין האפליקציות המובנות של אפל את האפליקציה החדשה של האפסטור, להורדת יישומי צד שלישי. לאחר ניסיונות כושלים מצידי להשתמש במכשיר עם סים מקומי של חברת אורנג', הבנתי שהאייפון משווק אך ורק בארצות הברית, תחת מדיניות של "מערכת סגורה" במסגרתה מכשירים נמכרו כשהם נעולים לשימוש אך ורק עם מפעילה סלולרית מסוימת -חברת  AT&T. נושא כאוב זה לא מנע ממני שנה לאחר מכן בטיול לארה"ב ביוני 2010 לרכוש את האייפון 4 שהושק בעיצוב מרשים יותר מקודמיו, כשהפעם אני מוודאת שהסים הישראלי תומך, יש שיחות והכל תקין. בדיעבד הסתבר כי רכשתי מכשיר שעבר פריצת Jailbreak כך שניתן יהיה לעשות בו שימוש באמצעות כל חברה סלולרית. במגע הראשון של המכשיר עם תוכנת איטיונס, נשאלתי האם לשדרג גירסה בחרתי ב"כן" מהלך שגם לנעילת האייפון בגירסה 4.0.1 ששימש כאייפוד טאץ' בלבד לתקופה של כשלושה חודשים עד לשחרור פריצה חדשה למכשיר לגירסאות הקושחה והמודם.

אודות למדריכים, לכתבות ולצוות התמיכה המדהים באתר אייפונס הצלחתי להשכיל ולהתחבר לקהילת האייפונרים בישראל. כמו גם לבצע את הפריצה ולנהל שיחות סלולריות מהמכשיר. בתקופה בה המכשיר הושבת משיחות למדתי להכיר את הקרביים של האייפון ובכלל זה, מערכת ההפעלה, פיצ'רים ייחודים, אפליקציות ותוכנות שגרמו לאייפון לבצע פעולות נוספות מלבד שיחות, ניווט ומשחקים. חפרתי ברשת אודות פריצה ולמדתי מושגים חדשים. כמו Jailbreak , Unlock / simfree, Baseband, סידיה ועוד.

jailbreak-vs-root-7f

גם לאחר שהסתיים הסכם הבלעדיות של אפל עם חברת AT&T לא ניתן היה לשחרר את האייפון מנעילת הסים עד לפרסום פסק דין בתביעה ייצוגית בשלהיי 2012 שחייב את חברת אפל לפתוח לאלתר את נעילת האייפונים שאינם קשורים בחוזה.

הניסיונות לפרוץ את המערכות של אפל הפך לחלק בלתי נפרד מהאייפון באותה תקופה. בכל פעם שאפל הוציאה עדכון גירסה למערכת ההפעלה שלה היה עליי להמתין עם השדרוג עד לשחרור פריצה ואנלוק למודם. כמו גם חברים ומכרים שרכשו אייפון בארה"ב נאלצו לפרוץ את המכשיר בדיוק כמוני, פנו אליי לסיוע בביצוע הפריצה.

מאז שהאייפון הראשון נחת בידי, אפשר לומר שזו היתה אהבה ממבט ראשון, כמיטב המסורת  מידי שנה אני משתדרגת באייפון חדש סמוך להשקתו וכך גם כל המשפחה משתדרגת. כל עוד אפל שומרת על עיצוב נקי ופיצ'רים ייחודים כמו שרק אפל יודעת, כל בני הבית משתמשים רק ואך ורק עם אייפון לסינכרון טוב יותר ושיתוף משפחתי שלא קיים במכשירים של המתחרים בשוק.

במבט לאחור לא מובן כיצד אפשר היה להשתמש באייפון עם קיבולת של 8GB ללא כל קושי והתראות על מקום פנוי, בעוד היום כשמתעדים בתמונות סלפי כל דקה במהלך היום, לא ניתן להסתדר עם קיבולת של 128GB.

 
אור קורץ
המסע שלי לעבר האייפון לא היה מסע קצר או פשוט. התחלתי בהתנגדות מוחלטת למוצר. היה לי נוקיה סימביאן N85 ולא הבנתי מה אפשר לעשות עם מכשיר שהוא כולו מסך ואפילו אין לו כיסוי למצלמה. עדיין היה בי חלק מסוקרן שרצה להתעסק עם העוף המוזר החדש. הייתי חייב לנסות אותו לפחות. התארגנתי על אייפון 3G  יחסית מהר. מאז הכל השתנה.

נחשפתי לעולם עצום של אפליקציות ובעיקר האהבה האמיתי שלי… משחקים! אז עוד הייתי מבין הסידיונרים והתקנתי כל דבר אפשרי. לאחר כשנה הבנתי שהגיע הזמן לרכוש כזה. האייפון הראשון שלי היה האייפון 4. הוא נקנה ב-17 בדצמבר מאדם שגר לידי במחיר של כ-4000 דולר… סתם סתם 4000 שקל. את המוכר מצאתי ממש כאן! תחת פורום מכירות אייפונים. הייתי מרותק.

התחלתי לחקור עוד יותר עמוק את העולם הזה, הייתי חייב לחבר את המסך הקטן לטלוויזיה ולשחק בעוד דברים מגניבים. המשחק ששבה אותי היה: Hero of Sparta שיחסית למבחר הדי עגום של הסימביאן הוא היה משב רוח מרענן. שליטה תלת מימדית אמיתית, מערכת נשקים, ומסכים, כל כך הרבה מסכים. וכל זה רק בכ-300 מגה. נהניתי מכל רגע. התחלתי לכתוב כאן על משחקים וגיליתי שאני ממש נהנה מזה וזה זורם לי.

היום אני כבר קצת אחרי עולם המשחקים במובייל עדין מחזיק אייפון 6 פלוס קשיש, מתקין דברים מעניינים מידי פעם, לאחרונה שיחקתי את Monument Valley 2 ואני ממליץ עליו בחום למי שזקוק לקצת רוגע והנאה בחייו, וכמו כן ויזואלית הוא מאוד מרשים.

 

נתי שוחט
ישבתי בפאב וחיכיתי. היא צריכה להגיע כל רגע…. לוקח לגימה ומביט לכיוון הדלת. כמה אנשים נכנסים בליל מוצ"ש, אוגוסט 2007.

ואז היא נכנסה. חיוך גדול התפרש לי על הפנים בזמן שהיא קלטה את המבט שלי, נתנה צעקה גדולה ומיהרה לעברי "חיים שלי!". כבר אז קלטתי את השקית שהיא החזיקה ביד. שקית שאי אפשר היה להתבלבל לגביה – שקית בצבע לבן חצי אטום עם לוגו אפור/כסוף של תפוח נגוס.

"נו… ספרי איך היה?" שאלתי, בזמן שאני מסמן למלצר להתקרב לשולחן כדי שהיא תוכל להזמין משהו. "היה מדהים, אבל קודם כל… זה בשבילך" היא אמרה תוך כדי שהיא מניחה את השקית על השולחן בחיוך גדול. "את אלופה את!" עניתי לה. הצצתי לתוך השקית וראיתי קופסא שחורה עבה עם איור של אייפון עליה. "קניתי לך את דגם ה- 8GB, למרות שהתלבטתי אם לחכות ולראות האם דגם ה- 16GB יגיע לחנויות. אבל לא היה לי מספיק זמן בניו-יורק".

"שטויות" עניתי "8GB זה מספיק"…

iPhone-2G

ככה התחיל הרומן שלי עם האייפון, שקיבלתי פחות מחודש אחרי שהוא הושק רשמית. כשחזרתי באותו הלילה הביתה, פתחתי את הקופסא, הוצאתי את המכשיר והפעלתי אותו. המסך הראשון שקידם אותי היה מסך שדרש אקטיבציה וחיבור דרך איטיונס. אבל את זה כבר ידעתי מבעוד מועד. חיברתי את המכשיר עם הכבל למחשב הנייד שלי מבית HP וחיכיתי שהוא יפתח לשימוש. אבל לא דובים ולא יער. איטיונס צעקה עליי שהיא דורשת סים מאוקטב של AT&T. "מה?" התפלאתי והתחלתי לחפש בגוגל פיתרון. באותו לילה (נשארתי ער עד איזה 5 לפנות בוקר) גיליתי מה זה פריצה לאייפון שכבר זכה לעדכון 1.0.2. איך עושים Unlock למודם ומה הסיכונים שבכך.

בבוקר למחרת תוך כדי למידה וחיפושים (חלקם בזמן העבודה) מצאתי את פורום אייפונס. נרשמתי והתחלתי לקרוא בשקיקה פוסטים ותגובות של טרמי, אלי, ליאורX ועוד. אחרי מספר שבועות הגבתי לראשונה בפוסט בו עזרתי למשהו לפרוץ את האייפון שלו, בדומה לאופן בו פרצתי את שלי ומכאן הסכר נפרץ – הפכתי לחבר פעיל באייפונס. אחרי כמה חודשים הפכתי למנהל ובהמשך לעורך ראשי, זאת אחרי שהתחלתי להעלות כמה כתבות חדשותיות לגבי האייפון ואפל, שהחלה לסקרן ולעניין אותי יותר ויותר כחברה שפשוט קראה תיגר על חוקי עולם הטכנולוגיה הרגילים. במהלך הלימודים האקדמאים שלי נראה היה שאפל היא פשוט מושא מחקר מרתק ודוגמא להצלחה מסחררת, שמגיעה עם סיפור רקע דרמתי שהופך את החברה ליוצאת דופן עוד יותר כי, מי לא אוהב סיפור סינדרלה טוב?

מאז אותו אייפון ראשון, הפכתי למשתמש מק ולמעט האייפון 3G (בתודה לאלדי שסיפק את מכשיר ה- GPS החיצוני שהפך את האייפון 2G לאייפון 3G דה פאקטו), לא פסחתי על אף דגם של אייפון. אין ספק שלמדתי הרבה מאז, בין אם על עולם הטכנולוגיה ובכלל וגם על הדרך פגשתי לא מעט אנשים מקסימים כאן באייפונס שחלקם נפלה בידי הזכות לקרוא חברים.

 

יש לכם סיפור נוסטלגי על האייפון הראשון שלכם? אתם מוזמנים לשתף כאן או בטוויטר או בפייסבוק שלנו.
צוות אייפונס.