האייפון 8 | לחץ וטירוף בקופרטינו

ע״י

חוסר הוודאות לגבי פיצ'רים עקריים בהקשר של האייפון 8/פרו, נגרמים – לפי דיווחים – בגלל שאפל עדיין מתקשה עם צד התוכנה שלהם. האם קופרטינו בלחץ?

 

 

iPhone 8 render

חגיגות העשור להשקת האייפון, לוו במספר (די מפתיע) של סיפורים מצד אנשים שעבדו באפל על מכשיר האייפון הראשון, ביניהם גם סקוט פורסטל שהוביל את הפיתוח של iOS וכן טוני פאדל שהיה אמון על פיתוח החומרה של המכשיר. סיפורים אלו מגלים רבדים חדשים ולרוב אישיים על הדברים שהובילו לפיתוח האייפון, שכפי שכבר התגלה – החל את דרכו בתור טבלט והתגלגל לכדי מכשיר סמארטפון שנועד בין היתר להגן על האייפוד. הקו המקשר בין הסיפורים הללו הוא העובדה שהצוות שעבד על פרויקט סגול (קוד הכינוי של פרויקט האייפון), עבד כנגד השעון, התמודד עם אתגרים אדירים ולרוב בטריטוריה לא מוכרת, שהרי עד אז אפל לא ייצרה מכשיר סלולרי בכוחות עצמה ובטח שלא מערכת הפעלה למובייל המבוססת על OS X (כיום macOS). למעשה זה לא סוד שהדמו של האייפון, שהוצג בתחילת ינואר 2007 על ידי סטיב ג'ובס בכנס המקוורלד השנתי, היה "מסלול זהב" שנבנה בקפידה וכל סטייה ממנו הייתה עלולה לגרום לקריסה של הדמו. למעשה אפילו החיבור בין החומרה לתוכנה לא היה מושלם והמתכנתים תיכנתו בקוד קשיח את עוצמת הקליטה הסלולרית וכן יצרו רשת אלחוטית סודית ומאובטחת לוודא חיבור WiFi יציב.

כעת עשור לאחר מכן, אחרי ש- iOS כבר די בשלה ולאפל יש כבר הרבה מאוד ניסיון בתחום הסלולר, נראה כי החברה מתמודדת מול קשיים דומים בכל הנוגע לפיתוח מכשיר האייפון 8/פרו השמועתי, שצפוי לדחוף קדימה מבחינת החומרה שלו את האייפון באופן המשמעותי ביותר מבין כל דגמי האייפון שהושקו בשנים האחרונות. הסיבה לכך נעוצה ברכיב המשמעותי ביותר של האייפון – המסך. כאשר אחרי 10 שנים, אפל עוברת להשתמש במסך בטכנולוגיית OLED, כזה שיתפרש מקצה לקצה ולפי הדיווחים יהיה הסמארטפון (או אחד מ…) בעל יחס המסך לגוף הגדול ביותר, אפילו גדול יותר ממכשיר הגאלקסי S8 של סמסונג שהושק עם מסך Infinity לקול תרועה והרבה מאוד הייפ.

מסך זה הפרוש על פני כל הפאנל הקדמי יוצר בעיה בה אפל צריכה למצוא איך למקם את כל הרכיבים שנמצאים בקדמת המכשיר, ביניהם: האוזניה, חיישנים שונים, המצלמה הקדמית אולם מעבר לכך – לחצן הבית והחיישן הביומטרי (Touch ID) המאפשר לא רק לפתוח את המכשיר מנעילה וכן לאבטח שימוש באפליקציות שונות, אלא גם לאפשר את השימוש בשירות התשלום הדיגיטלי של אפל. עד כה השמועות לגבי המיקום של Touch ID אם בכלל היו שנויות בחלוקת, כאשר השמועות היו חלוקות. חלקן טענו שאפל תעביר את Touch ID לפאנל הגב של המכשיר, חלקן טענו שאפל תטמיע (ובהצלחה) את החיישן בתוך המסך עצמו – וככל הנראה באזור ייעודי, וחלקן כעת טוענות שהאייפון 8/פרו בכלל לא יגיע עם Touch ID ושהוא יוחלף בחיישן ביומטרי אחר שיתבסס על סריקת הפנים בטכנולוגיית 3D ייחודית וחדשנית. כעת דיווח חדש שמגיע מהאתר Fast Company טוען שבאפל עובדים בקדחתנות ועל סף הלחץ, על אלמנט התוכנה במטרה להשתמש בחומרה עליה הוחלט מבעוד מועד, כשלפי ההיסטוריה מהעשור האחרון הייצור ההמוני של מכשירי האייפון מתחיל באזור החודשים יולי-אוגוסט, לקראת ההשקה של חודש ספטמבר.

מעבר לאירוניה המהדהדת את הפיתוח של מכשיר האייפון הראשון, הדיווח מציין כי הקושי הניצב מול אפל בפיתוח התוכנה לאלמנטי החומרה השונים מתפרש החל מנושא החיישן הביומטרי, ממשיך לנושא חיישן התלת מימד שימוקם ככל הנראה כחלק ממכלול מצלמת ה- FaceTime הקדמית ומסתיים בפיצ'ר הטעינה האלחוטית שהולך ומתברר להיות טעינה קיבולית שתעשה שימוש בחומרה מבית Broadcom. בעיות אלו עשויות לגרום לדחייה בהשקת הפיצ'רים עצמם, כאשר החומרה תתמוך בהם כשהמכשירים יושקו. הדבר עשוי להיות דומה לפיצ'ר הפורטרט אותו אפל הציגה במעמד הצגת האייפון 7 וה- 7 פלוס, אולם הושק באופן רשמי מספר שבועות קצרים לאחר מכן, לצד גרסה 10.1. המקור של Fast Company התייחס בדיווח שלו לפיצ'ר חיישן ה- 3D שעשוי להתעכב, אולם הבלוגר ג'ון גרובר צייץ לאחרונה כי לפי המקורות שלו, הדבר גם תקף לטעינה האלחוטית שלטענתו המטען האלחוטי ימכר בנפרד מהמכשיר, אם כי הדבר לא צפוי להיות מפתיע במיוחד לאור העובדה שמאז מכשיר האייפון הראשון אפל מוכרת את הדוקים של המכשירים בנפרד.

לאחרונה התגלה בתוך קוד המקור של iOS 11 שנמצאת בשלבי בטא מוקדמים, צליל חדש הנראה מיועד לטעינה האלחוטית. תגלית זו מחזקת את הדיווחים כי מכשירי האייפון הבאים יגיעו עם יכולת של טעינה אלחוטית (קיבולית ככל הנראה) כאשר השמועות טוענות שיכולת זו לא תהיה בלעדית לאייפון 8/פרו אלא גם לדגמי ה- 7s וה- 7s פלוס. זאת בנוסף ליכולת של טעינה מהירה הודות לרכיב ייעודי שיסתמך על טכנולוגיית USB-C. שילוב זה יאפשר טעינה מהירה יותר במכשירי האייפון, שבאופן לא רשמי תומכים בטעינה מהירה בשימוש במטען של 10 וואט או 12 וואט של מכשירי האייפד, וכן טעינה אלחוטית שעשויה להיות שימושית למדי במהלך נהיגה ובכלל, אם כי לא ידוע האם הטעינה תהיה מהירה דיה – דבר שעד לאחרונה היה די בעייתי בטעינה קיבולית – אם כי חל שיפור משמעותי בשנים האחרונות. יש לציין שלאפל יש ניסיון בטעינה קיבולית עם השעון שבאופן מעניין הוא גם המוצר היחיד כיום של אפל שמגיע עם מסך OLED ובכך למעשה מוביל את הדרך מבחינת החומרה והחידושים.

עצם העובדה שאפל מתמודדת עם קשיים שכאלה בשלב יחסית מאוחר בפיתוח ליין האייפון הבא, הוא לרוב יוצא דופן אם כי נראה שהחברה דוחפת את היכולות שלה לקצה בכל הנוגע לליין המכשירים הבא שלה ובפרט מכשיר הדגל השמועתי.

להמשך דיון

 

מקורות: Fast Company וג'ון גרובר
עריכה, תרגום ותוספות: natisho