ליין האייפון הבא צפוי להתעכב

ע״י

דיווח חדש שמגיע משמועות בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח טוען שליין האייפון הבא יושק עיכוב, כאשר הייצור ההמוני של האייפון 8 יחל רק בנובמבר.

 

 

iPhone 8

בחודשים האחרונים נראה כי חרושת השמועות והדיווחים סביב האייפון 8 בפרט וליין האייפון הבא נע ונד כשהשמועות רחוקים מקונסולידציה. כך למשל גם כאשר אנחנו נמצאים עמוק בתוך הקיץ, עדיין השמועות סביב חיישן ה- Touch ID חלוקות, כאשר חלק טוענות שהוא כן יוטמע בתוך מסך ה- OLED וחלק טוענות שהוא בכלל יוסר לחלוטין לטובת זיהוי פנים ביומטרי. כעת דיווח חדש שמגיע מהאתר הסיני Economic Daily News טוען שהייצור ההמוני של האייפון 8, כלל לא קרוב להתחיל, זאת לאור בעיות תפוקה ברכיבים השונים, כשניתן לדמיין שמדובר ברכיב ה- Touch ID המוטמע במסך ו/או במצלמה התלת ממדית שלפי השמועות תאפשר יכולות AR וצילום מתקדמות. למעשה הדיווח טוען כי הייצור ההמוני של האייפון 8/פרו יחל רק בחודשים נובמבר – דצמבר, דבר שישפיע באופן ברור על ההשקה הרשמית של המכשיר, שתדחה לסוף השנה ולתחילת השנה הבאה.

כמו כן עולה כי הדבר ישפיע גם על ההשקה של שאר מכשירי האייפון החדשים בליין, קרי מכשירי האייפון 7s וה- 7s פלוס שלפי השמועות יגיעו עם אותו העיצוב של האייפון 7 (כשבפועל למעט שינויים קלים גם האייפון 8 יגיע עם אותו העיצוב), ויכללו שיפורי חומרה שיתבטאו בשיפור ברכיב ה- A11, במצלמות, ויגיעו עם יכולת של טעינה קיבולית. ל"מרבית המזל" נראה כי ההשקה של מכשירי האייפון 7s לא תהיה מאוחרת כמו זאת של האייפון 8/פרו, כאשר הייצור ההמוני שלהם יחל לפי הדיווח בחודש אוגוסט, כך שיתכן מאוד שהמכשירים יושקו עד סוף חודש ספטמבר / תחילת חודש אוקטובר, כשמי שיוביל את הייצור תהיה פוקסקון שתייצר כ- 95% ממכשירי האייפון 8/פרו, פגטרון (Pegatron) תייצר עוד כ- 5% ממכשירי האייפון 8/פרו וכן את מכשירי האייפון 7s עם מסך ה- 4.7 אינץ' (LCD) ואילו וויסטרון (Wistron) תייצר את מכשירי האייפון 7s פלוס.

לאחרונה דווח כי אחת מהספקיות של אפל לייצור רכיבי הלוג'יק בורד חזרה בה מהחוזה שלה, והדבר אילץ את אפל לרכוש בעצמה בסכום של מאות מליוני דולרים מכונות לייצור רכיבי ה- RFPCB, כשבכוונתה להשכיר אותם ליצרניות שלה, כדי לייצר את הרכיבים הדרושים. יתכן מאוד שנושא זה אחראי אף הוא באופן מסוים לעיכוב בייצור מכשירי האייפון הבאים ובפרט למכשיר האייפון 8/פרו שצפוי לדחוס בתוכו הרבה מאוד טכנולוגיה מתקדמת למדי, כזו שעדיין לא הושקה עד כה, לפחות לא בקנה מידה נרחב כפי שאפל מתכננת וככל הנראה גם צפויה למכור, כאשר ההערכות הן שליין האייפון הבא יגרום לבוסט במכירות של מכשירי האייפון שכיום נמכרים בהיקף של כ- 220 מיליון יחידות בשנה.

iphone-8-renders-ios-11

הדחייה בתחילת הייצור ההמוני של ליין האייפון עשויה לדחות את אירוע הצגת המכשירים מחודש ספטמבר לחודש אוקטובר, מה שככל הנראה גם ישפיע על ההשקה של iOS 11 וידחה אותה בהתאם, כאשר בדרך כלל הגרסה החדשה של iOS מושקת אחרי האירוע ומספר ימים לפני ההשקה של מכשירי האייפון החדשים שמגיעים כשעליהם מותקנת מערכת ההפעלה החדשה.

עד כה אפל דחתה את אירוע האייפונים פעם אחת מאז שהחברה השיקה את מכשירי האייפון. מדובר היה במכשיר האייפון 4s שאירוע ההצגה וההשקה שלו התרחשו כ- 3 חודשים אחרי WWDC, שהיה אירוע ההצגה של האייפון 3G ושל האייפון 3Gs בשנים הקדמו לו. בעוד שנראה כי כעת הסיבות לדחיה בהשקת ליין האייפון הבא הוא בגלל בעיות בייצור, אם כי יש גם שמועות שאפל נמצאת במירוץ כנגד השעון גם בתחום פיתוח התוכנה לפיצ'רים רבים הקשורים לליין האייפון הבא, הדחייה בהשקת האייפון 4s נבעה מהקושי של אפל להטמיע את סירי לתוך iOS, אולם גם בגלל רצונה של החברה לדחות את ההשקה של ליין האייפונים מחודשי הקיץ לחודשי הסתיו ולקראת עונת החגים, זאת כדי לדחוף את היקף המכירות של מכשירי האייפון באופן משמעותי, לא רק בארה"ב אוסטרליה, קנדה ואירופה שהם השווקים מהגדולים ביותר של אפל, אלא גם בשוק הסיני כאשר החודשים ינואר – פברואר הם חודשים בהם מתקיים ראש השנה הסיני שהוא גם תקופת מכירות ענקית.

קשה לדעת איך דחייה בהשקת ליין האייפון ישפיע על היקף המכירות של מכשירי האייפון ובפרט ברבעון האחרון של השנה, במיוחד אם האייפון 8/פרו יושק רק ממש בימים האחרונים של השנה וממש על תקופת החגים. הדבר מזכיר מעט את ההשקה המאוחרת של אוזניות האיירפודס שהיו אמורות להגיע לחנויות במהלך חודש אוקטובר של השנה שעברה, אולם בסופו של דבר השקתן נדחתה לדצמבר כשמקבץ קטן היה זמין לרכישה ימים ספורים לפני חג המולד. ההערכות הן שהדחיה בהשקת האיירפודס פגעה באופן ניכר במכירות שלהן כאשר סביר להניח שרבים היו רוכשים את האוזניות כמתנה לחג המולד. אולם באופן כללי כשהאספקה של האוזניות עדיין רחוקה מלהיות טובה וזמן האספקה שלהן עומד על כ- 6 שבועות (עדיין), שלא לדבר על הזמינות שלהן או יותר נכון אי הזמינות שלהן במדינות רבות בעולם (כולל ישראל), יתכן שהשקתן באוקטובר לא הייתה יוצרת שינוי משמעותי במיוחד. אולם האייפון הוא לא האיירפודס ויהיה מעניין לראות כיצד ההעדפה של אפל להציג את האייפון 8/פרו במתכונת המתוכננת שלהם, במקום לעבור לתוכנית מגירה תשפיע על אפל.

להמשך דיון

 

מקור Economic Daily News דרך Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho