סירי והרוק משתפים פעולה

ע״י

ללא כל התראה מוקדמת, דווין "הרוק" ג'ונסון צייץ אתמול על סרט חדש בכיכובו ובכיכובה של סירי שצריכה את כל העזרה כדי להתגבר על התדמית שלה.

 

 

 

Siri Rocks

בואו נודה בזה, התדמית של הסירי בשנים האחרונות היא לא משהו, בלשון המעטה. מאז שאפל השיקה את סירי בשנת 2011, בתרועת יחסי ציבור גדולה, העוזרת הוירטואלית שהייתה הפיצ'ר העקרי של האייפון 4s התגלתה להיות אכזבה די גדולה כאשר משתמשים רבים גילו שסירי לא מבינה אותם, וגם כשהיא כבר כן מבינה אותם סל היכולות שלה לא מרשים במיוחד. לפחות לא ביחס ישר לציפיות ממנה. בשנתיים האחרונות האכזבה מסירי גדלה אפילו עוד יותר כאשר אמזון הפתיעה עם פלטפורמת עוזרת חכמה בשם "אלקסה" שהושקה יחד עם ה- Echo – רמקול ביתי נייח עם שמע באיכות די נמוכה ועיצוב די ספרטני. תחילה ה- Echo זכה ללעג מצד בלוגוספירת הטכנולוגיה, אולם אט אט הוא הפך להיות חביב הקהל ובעוד סל המשתמשים של אלקסה מונה כמה עשרות מליונים (בודדים במקרה הטוב) של משתמשים, הביקורות הפכו ונהיו חיוביות משבוע לשבוע, בהתאם לאופן בו אמזון מעדכנת את היכולות של אלקסה.

גוגל לא התעלמה מההצלחה התדמיתית של אלקסה, ובשנה שעברה ענקית החיפוש והפרסום המקוון הציגה את Google Assistant, עוזרת וירטואלית משלה החיה בתוך אפליקציה במכשירי הסמארטפון ובמכשיר ה- Google Home. גם מיקרוסופט החליטה למנף את קורטנה – העוזרת הוירטואלית שלה – הודות לאלקסה ולאחרונה החברה הציגה שיתופי פעולה עם הרמן קרדון לרמקול ביתי "חכם" המבוסס על קורטנה ואפילו מכשיר טרמוסטט ביתי. בעוד אמזון צוברת תאוצה בתחום הבית החכם הודות לאלקסה, החברה מוגבלת מבחינת סל השפות והתמיכה הבינלאומית של העוזרת הוירטואלית שלה, בעוד גוגל ומיקרוסופט מנצלות את פועלן בתחום השפות וה- NLP (קיצור של Natural Language Processing או עיבוד שפה טבעית) לעוזרות הוירטואליות שלהן שבתיאוריה מסוגלות לתמוך במגוון רב של שפות, בעוד אלקסה תומכת כיום רק באנגלית (US ו- UK) וגרמנית.

אם נחזור לאפל וסירי, נגלה שמאז שאפל השיקה את סירי ב- 2011, סירי עברה שינויים ויזואליים רבים, כשלאחרונה עם iOS 11 אפל גם מביאה שינוי בקול של סירי שיהיה טבעי ואנושי יותר ופחות מכאני/רובוטי. באופן הדרגתי אפל גם הוסיפה לסירי תמיכה בעוד ועוד שפות, כאשר כיום סירי תומכת בכ- 21 שפות ואם מוסיפים למספר זה את הניבים/ דיאלקטים השונים המספר תופח אל מעבר ל- 30. למעשה סירי כיום היא העוזרת הוירטואלית שתומכת במספר הרב ביותר של שפות ביניהן ערבית, סינית (קנטונזית ומנדרינית), רוסית, שבדית ועוד ואפילו בשפות יחסית נישתיות כמו עברית, תאילנדית ופינית. התמיכה בשפות רבות היא מקור החוזק העקרי של סירי, זאת והעובדה שהעוזרת הוירטואלית שהושקה תחילה רק על האייפון 4s, נמצאת כיום בכל מכשיר אותו אפל מוכרת, החל מאייפון, אייפד, מק, שעון או אפל TV. אפילו אוזניות האיירפודס מגיעות עם תמיכה בסירי שהן ממשק השימוש העקרי שלהן.

אולם בעוד סירי השתנתה רבות, מבחינת היכולות שלה העוזרת הוירטואלית לא מובילה בשום צורה שהיא כשמסתכלים על עדר העוזרות הוירטואליות. בשנה שעברה אפל הציגה את SiriKit ואפשרה לסוגים מסוימים של אפליקציות ושירותים להתחבר לסירי כמו אפליקציות ספורט (עבור השעון), תשלומים, שירותי הודעות (כמו וואטסאפ), הסעה משותפת (אובר וליפט) ועוד. אולם כשנה אחרי השקת היכולות הללו, סירי עדיין לא נתפסת בתור עוזרת וירטואלית איכותית וכזו העומדת בקו אחד אל מול אלקסה, שבאופן אירוני היא הרבה פחות חכמה מסירי אולם מסוגלת לעשות הרבה יותר.

אפל ממשיכה לשפר את סירי בין אם באופן ויזואלי שנראה באופן ברור על ידי המשתמשים ובין עם מתחת למכסה המנוע עם שיפורים ושינויים כאלה ואחרים שנועדו להפוך את סירי לטובה יותר. אולם הבעיה עם ממשק ויזואלי היא שכמעט ולא רואים אותו ולאור המגבלות של סירי בתחילת דרכה והקשיים הרבים שמשתמשים נתקלו בהם, לאפל קשה מאוד לשכנע או להראות למשתמשים שניסו את סירי והתאכזבו, כיצד העוזרת השתפרה והשתנתה. עם האייפון 6s אפל קידמה את פיצ'ר ה- Hey Siri עם מספר פרסומות בהם החברה הביאה תגבורת הוליוודית ונראה כי עכשיו החברה חזרה לנסות לקדם את סירי בסרטון חדש של כ- 3.5 דקות בו מככב וויין ה"רוק" ג'ונסון בו הוא מציג את מגוון היכולות של סירי.

הסרטון הוא בהחלט משעשע ומזכיר את הסרטונים של אפל בתחילת WWDC, אולם הוא מציג מציאות לא כל כך נעימה, והיא שלמרות שעברו 6 שנים מאז השקתה של סירי, היקף הפעולות של סירי לא תפח באופן משמעותי מימיה הראשונים. אך עם זאת נראה כי מדובר בצעד טוב מצידה של אפל שצריכה לקדם את סירי עוד ועוד כדי לגרום למשתמשים לנסות ולהשתמש בה ובמיוחד לאור העובדה שהחברה צפויה להציג בדצמבר הקרוב את ה- HomePod שיהיה מבוסס על סירי בתור הממשק העקרי ויאפשר לאפל הזדמנות נוספת להפוך את הנרטיב השלילי סביב סירי לחיובי.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל
עריכה ותוספות: natisho