דו"ח ההכנסות של אפל | האייפד שוב צומח

ע״י

אפל דיווחה על רבעון שלישי מוצלח מהרגיל, המציג צמיחה משמעותית ברוב קטגוריות המוצרים של החברה כשהכוכבים הגדולים הם דווקא האייפד וכמובן עסקי השירותים של אפל.

 

 

AAPL Q3 2017

אפל הציגה תוצאות מרשימות בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון שלה, המציג הכנסות של 45.4 מיליארד דולר, המהוות גידול של כ- 7% בהשוואה להכנסות של 42.4 מיליארד דולר ברבעון המקביל של השנה שעברה. הכנסות אלו הסתכמו ברווח נקי של 8.7 מיליארד דולר והן מייצגות תוצאות שיא עבור רבעון שלישי של השנה הפיסקאלית של אפל, עד כה. תוצאות מרשימות אלו הן נגזרת של צמיחה או שמירה על סטטוס קוו בכל קטגוריות המוצרים העקריות של החברה הכוללות את: אייפון, אייפד, מק, השעון, אוזניות האיירפודס וכמובן שירותי הרשת של החברה. בעוד האייפון ממשיך להוות את המוצר העקרי של החברה, הן מבחינת ההכנסות והן מבחינת היקף המכירות, דווקא השעון, אוזניות האיירפודס והאייפד ראו את הצמיחה המשמעותית ביותר, בעוד קטגוריית מכשירי המק שמרה על היקף המכירות אולם ראתה צמיחה מבחינת הרווח.

ברבעון השלישי הפיסקאלי של השנה הקלנדרית של אפל (רבעון שני באופן כללי) החברה מכרה 41 מיליון מכשירי אייפון שהם גידול קל מאוד בהשוואה ל- 40.4 מיליון מכשירי אייפון שהחברה מכרה ברבעון המקביל אשתקד. טים קוק ציין כי הסיבה לגידול ה"צנוע" הן השמועות והדיווחים לגבי ליין מכשירי האייפון הבא, שמשפיעים על המכירות של ליין מכשירי האייפון הנוכחי, דבר שקוק גם התייחס אליו בדו"ח ההכנסות הקודם של החברה. דבר נוסף שמקשה על ההשוואה בין הרבעון האחרון לבין הרבעון מהשנה שעברה היא העובדה שבשנה שעברה אפל השיקה את האייפון SE בחלון הזמן המקביל, והמכשיר הקטן זכה להצלחה די מרשימה – באופן שדי הפתיע את אפל. כמובן שהמחיר הנמוך יותר של האייפון SE השפיע על המחיר הממוצע של האייפון (ASP) בשנה שעברה, והשנה האייפון 7 וה- 7 פלוס שהיו מכשירי האייפון הפופולריים ביותר ברבעון האחרון דחפו את ה- ASP מעלה.

נקודה נוספת היא שברבעון האחרון אפל מכרה את האייפון ה- 1.2 מיליארד שלה מאז שהחברה השיקה את האייפון לפני כעשור, ונראה שכיום היקף מכשירי האייפון הפעילים בשוק מתקרב לאזור המיליארד מכשירים.

ליין המק שמר על היקף המכירות שלו עם 4.3 מיליון מחשבי מק שנמכרו ברבעון האחרון, מספר כמעט זהה להיקף המכירות של ליין המק ברבעון המקביל מהשנה שעברה. אך עם זאת, נראה כי המחיר הגבוה יותר של מחשבי המק פרו דחף את הרווח של אפל ממכירות המק, כשמחשבי המק הפופולריים ביותר היו מחשבי ה- iMac והמקבוק פרו שעודכנו הן לפני 8 חודשים והן באירוע ה- WWDC האחרון, זאת לצד עדכון מינורי יותר של המקבוק (12 אינץ'). ליין המק שבר את התחזיות של אנליסטים רבים והציג שמירה על היקף המכירות וגידול בהכנסות בעוד שוק המחשבים האישיים (PC) התכווץ הרבעון באופן די משמעותי, אולם ה"מחשב" המעניין יותר בדו"ח ההכנסות הרבעוני היה האייפד שראה צמיחה ראשונה בהיקף המכירות שלו, זאת הפעם הראשונה מאז 2013, עם צמיחה של 15% במכירות המכשירים שהסתכמו ב- 11.42 מיליון יחידות, בהשוואה ל- 9.95 מיליון יחידות ברבעון המקביל אשתקד. אולם בעוד האייפד ראה עליה בהיקף המכירות, הדבר לא השתקף בעליה משמעותית בהיקף ההכנסות מליין האייפד, דבר המצביע כי הגורם העקרי בעליה במכירות האייפד היה דווקא מכשיר האייפד (דור 5) הזול שהחברה הציגה בחודש מרץ, ולא ליין האייפד פרו היקר יותר. עדיין נראה שאפל שולטת ביד רמה בקטגוריית הטבלטים ובפרט אלו שנמכרים מעל ל- 200$, עם נתח שוק של כ- 89% ולאחרונה התגלה שמיקרוסופט מפתחת מקלדת אלחוטית ייעודית לאייפד, כשנראה שענקית התוכנה מרדמונד מכירה בעליונות של אפל בתחום המובייל והטבלטים.

בעוד אפל לא התייחסה למספרים באופן ישיר, לאור העובדה שהחברה לא מגלה את מספרי המכירות של מוצרים אלו, החברה כן ציינה שהיקף המכירות של השעון גדל ב- 50%, אם כי ללא מספר ייחוס לא ממש ברור איך המוצר מתפקד, למעט צמיחה אמורפית. קוק גם ציין כי אוזניות האיירפודס (AirPods) הן פופולריות מאוד ושבעוד אפל הגדילה את היקף הייצור של האוזניות האלחוטיות שלה, החברה עדיין לא מצליחה לעמוד בביקוש העצום להן, שיוצר עדיין מחסור גדול בזמינות שלהן.

קטגורית השירותים של אפל המשיכה לצמוח באופן מרשים עם צמיחה של 22% לכדי הכנסות של 7.3 מיליארד דולר, כאשר קוק ציין כי כעת הקטגוריה נכנסה לרשימת 100 החברות המובילות של Fortune מוקדם יותר ממה שאפל ציפתה לה, הודות לגידול בכל השווקים הגדולים בהם אפל פועלת וכן צמיחה משמעותית בשווקים מתפתחים.

אפל גם נתנה תחזית חיובית לרבעון האחרון של השנה הקלנדארית שלה, דבר שהקפיץ את המניה של החברה, וגם רמזה לכך כי לפי התוכניות של החברה נראה כי לא צפוי להיות עיכוב בהשקת ליין האייפון הבא, שרבים צופים שיהיה ליין אייפון מרשים שיקפיץ את מחזור המכירות של מכשירי האייפון באופן ניכר.

להמשך דיון

 

מקורות: אפל ו- 6Colors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho