הדור השלישי של השעון עשוי להגיע עם קישוריות סלולרית ואולי גם עיצוב חדש

ע״י

מידע נוסף שמגיע מקושחת ה- HomePod שהודלפה מגלה שאפל צפויה להציג קישוריות סלולרית בדור הבא של השעון, ואולי גם עיצוב חדש.

 

 

Apple Watch

בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון, טים קוק ציין שהמכירות של השעון עלו ברבעון האחרון בכ- 50%, בהשוואה למכירות של השעון ברבעון המקביל מהשנה שעברה. קוק כמובן לא ציין את היקף המכירות של השעון – נתון אותו אפל עדיין שומרת קרוב לחזה מסיבות רבות. הצמיחה במכירות של השעון הפכו אותו לשעון החכם הנמכר ביותר בשוק, אם כי לא למוצר הטכנולוגיה הלביש הנמכר ביותר בשוק, כאשר לפי נתונים שפורסמו לאחרונה עולה ששיאומי (Xiaomi) הפכה להיות היצרנית הגדולה ביותר של צמידי כושר וניטור בעולם כשהיא עוקפת את Fitbit שירדה למקום השני, בעוד אפל נמצאת במקום השלישי. אך עם זאת יש לציין ששיאומי מוכרת צמידי ניטור כושר בסיסיים בלבד שנמכרים במחירים זולים מאוד, ואילו Fitbit עדיין מתקשה למצוא את מקומה, כאשר החברה שעד לאחרונה הובילה את תחום צמידי הכושר מפתחת שעון חכם משלה שיהיה ככל הנראה מבוסס על מערכת הפעלה קניינית, על בסיס הטכנולוגיה של Pebble שנרכשה על ידי Fitbit בשנה שעברה.

אולם נראה ש- Fitbit תצטרך לעבוד קשה עוד יותר, כאשר לפי דיווח של בלומברג אפל עובדת על דגם חדש של שעון, שבדור השלישי שלו יגיע עם קישוריות סלולרית מובנית, שתאפשר למכשיר אוטונומיה רחבה יותר מהחיבור למכשיר האייפון. לא מדובר בפעם הראשונה ששמועה זו מופיעה על גבי הרשת, כאשר האנליסט Christopher Rolland מחברת Barrons טען כבר בחודש מרץ, כי לפי מקורותיו בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח, אפל עובדת על דגם חדש של שעון עם קישוריות סלולרית. הדיווח של בלומברג חושף פרטים נוספים על המודם הסלולרי שככל הנראה יהיה מבוסס על הטכנולוגיה של אינטל – ניצחון לא קטן עבור יצרנית השבבים – שנמצאת בתחרות עזה בתחום הקישוריות הסלולרית אל מול קוואלקום. הבחירה באינטל היא ככל הנראה לא מקרית, זאת לאור העובדה שבין קוואלקום לבין אפל שוררת מלחמה קרה-חמה, הקשורה בתחום הקניין הרוחני, כאשר אפל טוענת שקוואלקום פועלת באופן של מונופול לאור פועלה בתחום הסלולר וקוטפת רווחים שלא מגיעים לה.

הדיווח של בלומברג זכה לאישוש נוסף ממקור "לא צפוי", הלוא היא קושחת ה- HomePod שהועלתה לרשת הציבורית על ידי אפל בטעות וחשפה פרטים רבים לגבי מוצרים עתידיים, ביניהם מכשיר האייפון 8 השמועתי. המפתח Jeffrey Grossman מצא בתוך קושחת ה- HomePod אזכור למכשיר בשם גיזמו (Gizmo) שיגיע עם קישוריות סלולרית, כאשר יש לציין שגיזמו הוא קוד שימוש פנימי לפיתוח השעון, זאת כפי שהתגלה במהלך 2015. אחת הסברות היא שאפל תעשה שימוש ברכיב סים מובנה שיהיה מבוסס על קידוד בתוכנה, ולא בסים פיזי, זאת לאור העובדה שהשעון לא מגיע עם אף פתח או חריץ כמו מכשירי האייפון ו/או האייפד. דיווחים על סים שכזה הם לא חדשים, כשנראה שאפל עובדת על הטכנולוגיה הזו כדי לצמצם את הצורך במקום הפיזי שנתפס על ידי הסים ומגירת הסים במכשיר, מזה מספר שנים. כמובן שאפל תמיד יכולה להשתמש באפל סים, במידה והחברה תחליט להשתמש בסים פיזי, כאשר האפל סים שהוצג לראשונה במכשירי האייפד לפני כשנתיים, מאפשרים למשתמש לעבור בין ספקית סלולר אחת לשניה בצורה קלה ופשוטה דרך ההגדרות של המכשיר.

כמובן שהצגת קישוריות סלולרית בשעונים חכמים היא לא דבר חדש, כאשר יצרניות של שעונים חכמים בין אם מדובר באנדרואיד Wear או ליין השעונים החכמים של סמסונג המבוסס על Tizen, הציגו קישוריות סלולרית כבר לפני יותר משנה, אם כי התמיכה בקישוריות סלולרית הביאה את השעונים החכמים להיות גדולים ומגושמים למדי, הודות לכך שקישוריות סלולרית ומודמים התומכים ב- LTE צורכים משאבים רבים יותר מהסוללה של מכשיר קטנטן כל כך (באופן יחסי) כמו שעון חכם. בהתאם לכך יתכן מאוד שאפל תשנה במעט את העיצוב של השעון, דבר שנטען על ידי האתר Businessweek וגם צוין על ידי הבלוגר ג'ון גרובר, מה שיהווה את השינוי הראשון בעיצוב של השעון מאז שהוא הושק בתחילת 2015. אולם יתכן מאוד והשינוי בעיצוב לא יהיה משמעותי במיוחד ומטרתו תהיה להציג מקום נוסף לסוללה גדולה יותר במעט.

יש לציין שאפל הגדילה את הסוללה של השעון בדור השני של השעון – סדרה 2 – לאור הוספת רכיב GPS. הוספת רכיב ה- GPS מצריכה משאבים לא קטנים מהסוללה, מכיוון שהקישוריות הזו צורכת הרבה מאוד אנרגיה כדי לתקשר עם הלווינים הרלוונטיים כדי לזהות את המיקום של המכשיר בצורה מדויקת (יש צורך בחיבור ל- 3 לווינים לפחות). האופן בו אפל פתרה את הבעיה היא שימוש חכם ברכיב ה- GPS המובנה בשעון, המופעל רק כאשר השעון מזהה שהוא לא מחובר למכשיר האייפון אליו הוא מצומד. שימוש יעיל זה מאפשר לחסוך בהפעלת רכיב ה- GPS המובנה בשעון (סדרה 2) המקבל את המידע מהאייפון ובכך גם יכול להתחיל את פעולתו ללא צורך בתהליך האתחול/ איכון שעשוי לעיתים לקחת מספר דקות. יתכן מאוד שאפל תפתור את נושא הסוללה בשעון דור 3 באופן דומה, כאשר הקישוריות הסלולרית לא תופעל באופן קבוע, אלא רק בעת הצורך – כאשר השעון יזהה שהוא לא מחובר לרשת Wifi או נמצא בקרבה הדרושה למכשיר האייפון אליו הוא מצומד.

watchOS 4

בשבועות האחרונים עלו ספקות לגבי רענון לשעון, אולם דיווחים אלו מחזקים את ההשערות שאפל תציג דגם חדש באירוע המדיה הקרוב שיתקיים ככל הנראה בחודש ספטמבר, זאת אחרי שב- WWDC החברה הציגה את watchOS 4 שמביאה מקצה שיפורים מרשים למערכת ההפעלה של השעון.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג ו- Daring Fireball
עריכה, תרגום ותוספות: natisho