שעון דור 3 עם קישוריות סלולרית וסים מובנה

ע״י

השמועות והדיווחים לגבי הגעתו של הדור השלישי של השעון עם קישוריות סלולרית ממשיכים, עם רמזים לגבי סים מובנה, מה יהיו היכולות הסלולריות ועוד.

 

 

Watch FaceTime call

בשבועות האחרונים החלו לצוץ ברשת דיווחים לגבי הדור הבא של השעון, שלפי השמועות הללו יגיע עם קישוריות סלולרית שתאפשר למכשיר אוטונומיה גדולה יותר ולמעשה תקח את המכשיר צעד אחד נוסף, לכיוון חופשיות מהצימוד למכשיר האייפון. דיווחים אלו התבססו על בלומברג וכן על רמזים שהתגלו בקושחה של ה- HomePod ששוחררה על ידי אפל בטעות וגילתה יותר מדי מידע. כעת מגיעים לרשת דיווחים חדשים המאששים את השמועות הללו, כאשר CNBC מדווחת שלפי המקורות שלה, אפל תציג את הדור החדש של השעון באירוע ספטמבר הקרוב, וכי השעון אכן יגיע עם קישוריות סלולרית שתאפשר לו להתחבר לשירותי רשת כמו אפל מיוזיק או לבצע שיחות טלפון בלי תלות במכשיר האייפון. הדיווח מסתמך גם על האנליסט Ming-Chi-Kuo שציין לאחרונה כי השעון שאכן יגיע עם קישוריות סלולרית יגיע עם קישוריות סלולרית מסוג LTE בלבד, וללא תמיכה ב- 3G, דבר שיהפוך את הדגם לשימושי במדינות בהן רשת ה- LTE (דור 4) פרוסה באופן נרחב, קרי לא מדינות מפתחות, שגם ככה היקף הלקוחות הפוטנציאלים כיום לשעון חכם הוא נמוך יותר.

כמו כן Kuo ציין שהדור השלישי של השעון – שככל הנראה יקרא סדרה 3 – יגיע ב- 2 טעמים: האחד עם קישוריות סלולרית והאחד בלי, דבר שיאפשר בחירה למשתמש, אם כי למעט שדרוג בחומרה עם רכיב S3 וסוללה גדולה יותר, לא ברור מה תהיה נקודת המכירה של הדגם ללא הקישוריות הסלולרית, חוץ ממחיר נמוך יותר. אולם נראה כי הדבר עשוי להספיק, כאשר בשנה שעברה אפל השיקה את סדרה 2 עם רכיב ה- GPS המובנה וכן את סדרה 1, שהיוותה שדרוג חומרה קל לסדרה המקורית (0) עם תג מחיר נמוך שהתגלה כאטרקטיבי למדי וככל הנראה דחף את המכירות של השעון באופן משמעותי בשנה האחרונה. Kuo גם מציין שבעוד השעון אכן יגיע עם תמיכה בקישוריות סלולרית, הודות לרכיב eSIM מובנה שיאפשר חסכון במקום, הוא לא יאפשר לבצע שיחות טלפון "רגילות" קרי בשימוש עם מספר סלולרי עצמאי, אלא רק שיחות VoIP דרך אפליקציות כמו למשל FaceTime אודיו. סביר להניח שפיצ'ר זה ידחוף אפליקציות תקשורת רבות כגון סקייפ, וואטסאפ ודומיהן לתמוך בדגם החדש ולעדכן את האפליקציות שלהן בהתאם.

apple-watch-series-2-nike-white-1473274567-wBIc-column-width-inline

המפתח Steven Troughton-Smith גילה בקוד של קושחת ה- HomePod רמזים נוספים לפיהם סדרה 3 של השעון תגיע עם eSIM מובנה, כשנראה כי השעון יהיה המכשיר הראשון של אפל שיגיע עם טכנולוגיה שכזו. יש לציין שאפל מפתחת טכנולוגית eSIM, המאפשרת חיסכון במקום על ידי הטמעת רכיב ה- SIM בתוך החומרה של המכשיר,והחלפה או קידוד של הספקית בתוכנה, כבר מספר שנים. הדיווחים בנושא זה עלו בהקשר של האייפון, אולם נראה כי ספקיות הסלולר התנגדו למהלך שכזה שלפי הדיווחים לוקח מידיהן עוד נדבך של שליטה בלקוחות ולמעשה איימו על אפל בביטול הסבסוד של מכשירי האייפון, במידה ואפל תשיק אייפון עם eSIM מובנה. בהתאם לכך אפל החליטה שלא לעשות זאת, אולם החברה כן לקחה לידיה את השליטה במכשירי האייפד הסלולריים עם האפל סים, שמאפשר למשתמש לבחור באופן עצמאי את ספקית הסלולר אליו המכשיר מתחבר, ואף לעבור (לא בכל המקרים) בין ספקית אחת לשניה במידת הצורך (הקליטה באזור או המחיר).

אנליסטים טוענים שהצגת שעון עם קישוריות סלולרית תהיה נצחון הן עבור אפל והן עבור ספקיות הסלולר שיוכלו לראות עוד לקוחות פוטנציאלים המרחיבים את סל המוצרים וה- data שהם צורכים. מבחינתה של אפל שעון סלולרי יציג ככל הנראה תג מחיר גבוה יותר והוא יקפיץ את המחיר הממוצע (ASP) של השעון שנמכר בכמה מליוני יחידות בכל רבעון. כמו כן שעון שכזה מתחבר באופן הדוק עם אחד מנקודות החוזק של השעון – פעילויות ספורט ובריאות – שהרי משתמשי השעון שעושים עימו פעילויות שכאלה, יוכלו לקחת את השעון לפעילות ולהשאיר את האייפון מאחור ועדיין להאזין למוזיקה בסטרימינג דרך אפל מיוזיק (עוד נקודה לאפל), להמשיך לקבל התראות, הודעות, אימיילים ואפילו שיחות FaceTime אודיו. כמובן שגם סירי תהיה פעילה באופן עצמאי ללא תלות באייפון, מה שישפר את חווית השימוש בה.

באופן מעניין עדיין לא ברור האם סדרה 3 של השעון תגיע עם שינוי משמעותי בעיצוב, כאשר השמועות בנושא עדיין מעורפלות כשמצד אחד יש הדהודים לגבי שינוי בעיצוב, אולם מצד שני Kuo מציין כי מקורותיו מציינים שסדרה 3 לא תגיע עם שינוי "משמעותי" בעיצוב, משפט שלא נותן יותר מדי מידע, לאור העובדה שניתן לפרש את המילה משמעותי בדרכים שונות. בין אם החברה כן תשנה את העיצוב או לא, משתמשים רבים ירצו לדעת האם הרצועות של השעון יתמכו גם בסדרה החדשה במידה והיא תגיע עם עיצוב שונה, נקודה שאפל צריכה לשים עליה דגש משמעותי לאור העובדה שאפל ציינה בעצמה שבאופן ממוצע משתמשי השעון רוכשים לרוב יותר מרצועה אחת. בכל אופן אין ספק שמדובר בעניין של זמן עד להצגת השעון כשאוגוסט כבר מתחיל להתקרב לקיצו.

להמשך דיון

 

מקורות: CNBC ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho