האם אפל מנסה להרוג את הסים?

ע״י

לצד האייפדים החדשים, אפל השיקה את ה- Apple SIM, כשנדמה שהחברה פועלת לחיסול כרטיס הסים וצמצום הכוח של ספקיות הסלולר. האמנם?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מאז השקת האייפון 3G, אפל פועלת ללא הרף לשפר את מכשירי האייפון וכל חווית השימוש בהם, מקצה לקצה: החל מהרכישה, פתיחת הקופסא, השימוש והאיבזור. אפל רוצה שהכל יהיה מושלם והיא ממש לא אוהבת את העובדה שיש אלמנטים הקשורים בשימוש במכשיר שלא תלויים בה ועל אחת כמה וכמה שהם לא מציגים חווית שימוש מושלמת, או כזאת שעומדת ברף הסטנדרטים של החברה. הלך רוח זה, הניע את אפל מלהכנס לעולם הסלולר במשך שנים ורק אחרי חוזה עם חברת AT&T, שאפשר לאפל חופשיות מרובה, או במילים אחרות שליטה. החברה נאותה לפתח את האייפון, שהפך ללא כל ספק להצלחה מסחררת. מאז ההצלחה שהחלה באופן הברור ביותר עם השקת מכשירי ה- 3G ברחבי העולם, אפל כאמור משפרת את מכשירי האייפון ללא הרף, בין אם בחומרה הכללית של המכשיר, איכות המצלמה, מערכת ההפעלה והאקוסיסטם הפריפריאלי. אבל דבר אחד נותר עדיין בשליטתן של מפעילות הסלולר והוא שהאייפון צריך לעבוד ברשת שלהן. על פניו נראה שלא מדובר במשהו נוראי ושכל יצרנית סלולר צריכה להתמודד עם הקושי הזה. אבל אפל היא לא כל יצרנית סלולר.

בשנה האחרונה אפל הרחיבה באופן משמעותי את ההיצע של האייפון בקרב ספקיות הסלולר בעולם, כשהיא מוסיפה לרשימה מספר ספקיות סלולר גדולות וביניהן: China Mobile בסין ו- NTT DoCoMo ביפן, לצד T-Mobile בארה"ב. אבל עדיין המשתמש הסופי שרוכש מכשיר אייפון צריך לבחור את ספקית הסלולר שהוא רוצה בעת רכישת אייפון דרך אתר האונליין, או בחנויות הפיזיות, בין אם מדובר באפלסטור או משווקת מורשה כזו או אחרת. כמובן שכיום ניתן לרכוש מכשירי אייפון סימפרי בצורה הרבה יותר חופשית, אבל עדיין המכשיר מגיע עם סים כזה או אחר ואפילו ברכישת מכשיר סימפרי בארה"ב, האייפון מגיע עם סים, בין אם של חברת AT&T (רק בחנויות הפיזיות) או של T-Mobile (גם בחנות האונליין). ואפל לא מרוצה מזה. למעשה יש דיווחים ושמועות מזה שנים, לפיהן אפל רוצה להפוך את כרטיס הסים לדבר אינטגרלי במכשירי האייפון והאייפד, מה שיחסוך לחברה במקום פיזי על המכשיר וכן יפשיט מידיהן של ספקיות הסלולר את מעט השליטה שנותרה בידיהן.

שמועות אלו שהחלו בשנת 2011, ציינו שספקיות הסלולר התנגדו למהלך הזה של אפל ואף איימו על החברה בהפסקת הסבסוד למכשירי האייפון. דבר שגרם לאפל להתקפל ולבסוף לבחור בתוכנית ב' שלהן והיא דחיפת סטנדרט הנאנו סים שהתחרה עם סטנדרט שפותח על ידי חברות אחרות מתחום הסלולר ביניהן: מוטורולה, נוקיה ו-RIM ולבסוף נבחר כסטנדרט החדש, כשנתיים בלבד אחרי שאפל הייתה מהראשונות לאמץ את המיקרו סים שהוצג עם מכשיר האייפון 4 והחליף את סטנדרט הסים הוותיק. לבסוף אפל קיבלה פחות או יותר את מה שהיא רצתה וזה כרטיס סים קטן יותר, בדמות הנאנו סים שמזה השנה השלישית נמצא במכשיר אייפון. אולם כעת נראה שאפל מנסה שוב את מזלה עם הסים המובנה והניסוי מתחיל עם מכשירי האייפד.

 

 

היה מעניין אך הרבה פחות מלהיב מאירוע ספטמבר, כשאין ספק שבעוד מכשירי האייפד והמקים הם מוצרים מצוינים לכשעצמם שמניבים רווחים עצומים ונמכרים בהיקף גדול, הם עדיין לא האייפון. אבל ביןהאייפד אייר 2 החדש והדקיק לאיימק רטינה 5K החדש שהחברה הציגה, אפל עשתה השקה שקטה לכרטיס סים מתוצרתה: Apple SIM שמאפשר למשתמשי האייפד עם קישוריות הסלולר לבחור את ספקית הסלולר שדרכה המכשיר יתחבר, מבלי הצורך להוציא/להחליף את כרטיס הסים:

 סים אחד. הרבה אפשרויות.

ה- Apple SIM החדש מותקן מראש באייפד אייר 2 עם קישוריות Wifi+סלולר. ה- Apple SIM מאפשר גמישות בבחירת מגוון של תוכניות קצרות טווח מספקיות סלולר נבחרות בארה"ב ובאנגליה ישירות על האייפד. כך שמתי שתצטרכו זאת, תוכלו לבחור את התוכנית שעובדת טוב ביותר עבורכם – ללא התחיבויות לטווח ארוך. וכשאתם מטיילים, תוכלו לבחור את חבילת ה- Data מהספקית המקומית למשך הטיול.

נכון להיום הפיצ'ר הזה פועל (כאמור) רק בארה"ב עם ספקיות הסלולר: AT&T, Sprint ו- T-Mobile (כש- Verizon בולטת בהעדרה) ובאנגליה עם הספקית EE. כך שמי שנודד בין ספקיות סלולר בארה"ב או נע בין ארה"ב לאנגליה, יוכל להנות כבר עכשיו מהיכולת לעבור בין חבילות ה- Dataהשונות של ספקיות הסלולר. אתרי טכנולוגיה רבים רואים בכך סימן למותו ההולך והקרב של הסים, מתוך הנחה שאפל תמשיך את התוכנית שלה לחיסול הסים אותה החברה ניסתה לבצע בשנת 2011, גם עם מכשירי האייפון ובכך לצמצם עוד יותר את השליטה הכבר מינורית של ספקיות הסלולר. ובכן, יתכן מאוד וזה מה שאפל תעשה אבל יכול מאוד להיות שספקיות הסלולר רחוקות מלהרשות את המהלך הזה ולראות את השליטה המעטה שלהן חומקת מידיהן.

כשאפל הציגה את האייפד בשנת 2010, ג'ובס האמין שמדובר בפלטפורמת המחשוב החשובה ביותר שהוא פעל לפתח, מתוך הנחה שהאייפד יחליף את המחשב השולחני ויהיה פלטפורמת המחשוב המרכזית של המשתמש. אולם המציאות הראתה שהסמארטפון לא איבד מהמומנטום שלו, גם עם עלייתם של הטבלטים ולהפך מעמדו של הסמארטפון רק התחזק, כאשר המכשירים הפכו להיות חזקים יותר והגיעו עם מסכים גדולים יותר ויותר (והיד עוד נטויה). אין זה להמעיט בחשיבות של האייפד/טבלט או לומר שמדובר בקטגוריה שנכשלה. להפך! מדובר באחת מהקטגוריות המדהימות ביותר שקצב האימוץ שלה הוא מהגבוה אי פעם. אחוזי המכירות אולי לא מראים צמיחה מדי רבעון, אבל 225 מיליון אייפדים ב- 4.5 שנים, הוא היקף חדירה שאפילו האייפון לא זכה לראות. אבל עדיין מתוך מאות מליוני האייפדים שנמכרו, כמה מתוכם מגיעים עם קישוריות סלולרית? בהחלט לא כולם ואם נהיה נדיבים אז אולי החלוקה היא 50/50.

מתוך הבנות אלו ניתן להבין שספקיות הסלולר רחוקות מלאבד את שליטתן ושהסים עדיין לא מת. הוא אפילו לא גוסס או חולה. אפל ממשיכה להשתמש בסים (אם כי אחד חכם יותר) ומדובר בהיקף מכשירים שהוא לא כזה גדול. למעשה מדובר במהלך שיעזור גם לאפל וגם לספקיות הסלולר, כשהוא יהפוך את האייפד למכשיר המועדף בעת נסיעות וטיולים – מעבר קל בין ספקיות סלולר לגלישת Data בעת שהיה בחו"ל (או טיולים בתוך ארה"ב), חווית שימוש טובה יותר עבור המשתמש, תחרות בריאה יותר על חבילת Data בלבד בין הספקיות השונות ועוד. כולם מרוויחים: אפל, ספקיות הסלולר והמשתמשים.

אולי מדובר במהלך ראשון של אפל לחיסולו הסופי של הסים, אבל עד שלא נראה את ה- Apple SIM מגיע למכשירי האייפון הלכה למעשה, מדובר באפשרות שאולי תתן לאפל קצת יותר כוח מול ספקיות הסלולר, במיוחד כשלאחרונה אפל חוותה על בשרה את אי הנוחות והבירוקרטיה שהיא נאלצה להתמודד מולן עם אישור מכשירי האייפון 6 בסין.