תוכנה במקום חומרה | אייפון בלי לחצן בית פיזי

ע״י

אחרי הרמזים הראשונים לממשק נטול לחצן בית בבטאות של iOS 11, מגיעים הדיווחים עם פרטי מידע נוספים המגלים על הממשק העתידי של האייפון 8/פרו.

 

 

iOS 11 Dock

בשבוע שעבר, אפל שיחררה לקהילת המפתחים שלה את הבטא השביעית של iOS 11, לצד הבטא הפומבית השישית. השינויים היו מינוריים מאוד אולם הבטא כללה מספר רמזים כסרטונים "נסתרים" שהתגלו על ידי המפתח גילרמו רמבו (כן… עדיין שם אדיר), לפיהם ניתן לראות כיצד iOS 11 על מכשיר האייפון 8/פרו השמועתי תתבסס על מחוות מולטי טאץ' לממשק המשתמש באופן נרחב יותר, זאת לאור העובדה שהמכשיר צפוי להגיע לראשונה ללא לחצן בית. האייפון 7 כבר עשה צעד משמעותי בנושא, כשהוא מחליף את לחצן הבית הפיזי בלחצן בית וירטואלי המבוסס עם Force Touch, וכעת אפל צפויה להשלים את המהלך על ידי הסרת הלחצן באופן מלא והחלפתו במחוות מולטי טאסקינג בלבד.

מהלך זה תואר בדיווח של מארק גורמן מבלומברג, שציין כי בחלק התחתון של המסך שיגיע עד כמעט לקצה המכשיר יהיה באר תוכנה דק, שיחליף את לחצן הבית ויאפשר למשתמש למשוך כלפי מעלה כדי לפתוח את המכשיר מנעילה. כאשר המכשיר יהיה בתוך אפליקציה מסוימת מחווה דומה תפתח את מסך המולטי טאסקינג כשמרכז הבקרה יופיע אף הוא כתפריט שימוש. במידה והמשתמש ימשיך את התנועה כלפי מעלה (מעבר לאמצע המסך) המכשיר יחזור למסך הבית.

למעשה נראה כי מחוות משיכה מהחלק התחתון של המסך תהיה מותאמת למרחק המשיכה, כך למשל מחוות משיכה קצרה, תעלה את ה- Dock שלפי המפתח גילרמו רמבו יהיה דומה ל- Dock של האייפד בגרסה 11, כשנראה שהוא יכלול עד ל- 5 אפליקציות, בין אם מדובר באפליקציות קבועות שהמשתמש שם, או אפליקציות משתנות שמערכת ההפעלה תמקם בצורה חכמה. תצורה זו צפויה לשנות באופן משמעותי את חווית השימוש במכשירי האייפון, כשמשתמשים שינצלו את היכולת הזו צפויים לזכות ל- Dock אינטרקטיבי וחכם יותר – דבר שאפל כבר התנסתה עימו מזה מספר שנים על ידי פיצ'ר הצעת האפליקציות החכמה בדף הממשק של סירי. בנוסף נראה כי יהיה ניתן לזמן את ה- Dock בתוך כל אפליקציה דבר שיפתח את יכולות המולטי טאסקינג של האייפון ויקרב אותן לאלו שהאייפד צפוי לקבל בגרסה 11.

כאמור בעוד משיכה קצרה תזמן את ה- Dock, משיכה עד לאמצע המסך תזמן את ממשק המולטי טאסקינג + מרכז הבקרה ומשיכה ארוכה יותר תסגור את האפליקציה ותחזיר את המשתמש למסך הבית.

כל אלו מכוונים למצב בו אפל צפויה לוותר לחלוטין על לחצן הבית, ואם עד כה נראה היה שהחברה תעשה שימוש בלחצן בית דרך טכנולוגיית ה- Force Touch, שהרי נראה כי הלחצן צפוי להעלם לחלוטין בשינוי שאולי יהיה הגדול ביותר שהאייפון ראה מאז השקתו בשנת 2007, כיאה למכשיר המציין עשור לקיום האייפון. יתכן מאוד ושמסיבה זו אפל גם ויתרה על הטמעת חיישן ה- Touch ID בתוך המסך, ובחרה במקום זאת לעבור לטכנולוגיה ביומטרית אחרת שתתבסס על זיהוי פנים חכם ויעיל דבר שעד כה חברות טכנולוגיה אחרת לא הצליחו לעשות בצורה כזו שהביאה את המשתמשים לבחור ביכולת זו, על פני שימוש בחיישן טביעת אצבע, או קוד. יש לציין כי גוגל הציגה יכולת של זיהוי פנים כבר לפני מספר שנים, אולם מאז החברה צמצמה את הפיצ'ר כשנראה שמעט מאוד משתמשים בכלל זוכרים שהוא קיים. סמסונג הציגה בשנה האחרונה יכולת של זיהוי פנים וכן זיהוי רשתית, אולם הפיצ'ר הזה רחוק מלהיות מאובטח, מהיר או יעיל כשמפתחים גילו שניתן לעבוד על יכולת זיהוי הפנים על ידי תמונה באיכות בינונית על טובה, וכי אפילו זיהוי הקרנית האיטי והמסורבל לא עומד בפני תמונות באיכות גבוהה.

כדי להתמודד עם זאת, נראה שאפל השקיעה הרבה מאוד בטכנולוגית זיהוי הפנים, שתתבסס על מצלמות כפולות (הן מקדימה והן מאחורה) כדי להבדיל בין הפנים מהסביבה ולקבל תחושה של עומק, כדי שלא להתבלבל מתמונות אפילו באיכות טובה. בנוסף חיישן אינפרא אדום/ לייזר צפוי לעזור בתנאי תאורה קשים יותר ואפילו בחושך מוחלט, כשדיווחי עבר ציינו שיכולת זיהוי הפנים תעבוד ממרחק אופטימלי (של לפחות כמטר – שהוא מרחק יד פלוס מינוס) גם כשהמכשיר מונח על השולחן.

iphone-8-mockup-with-dock-and-gesture-bar

בעוד רבים ראו בהסרת חיישן ה- Touch ID בתור בעיה, נראה כי אפל בחרה לעשות זאת כדי להפוך את חווית השימוש באייפון 8/פרו לקסומה עוד יותר, כאשר הכל פשוט יעבוד באופן חכם ובאופן אוטומטי, וללא הצורך במגע. מה שכן יהיה מעניין לראות איך אפל תתמודד עם מצבים בהם הפנים מכוסות, במצבים עם משקפי שמש ועוד. כמובן שגם בתחום זה יש לאפל ניסיון רב על ידי שימוש בטכנולוגיה לזיהוי פנים שהחלה את דרכה עוד באפליקצית iPhoto לפני שנים רבות, כשיכולת זו הגיעה גם למכשירי iOS דרך אפליקצית Photos המובנית, כשנראה שבשנתיים האחרונות אפל שיכללה את הטכנולוגיה בצורה די מרשימה מבחינת הזיהוי והבינה המלאכותית (או יותר נכון לימוד מכונה – ML) שהיא הטמיעה באפליקציות ובמערכות ההפעלה שלה.

נראה כי מעבר לשינויי העיצוב שהאייפון 8/פרו צפוי להביא, המכשיר יביא גם שינויים משמעותיים לממשק המשתמש וחווית השימוש בו, שביחד יהפכו את המכשיר למכשיר האייפון המעניין ביותר ושונה ביותר שאפל הציגה עד כה.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג, גילרמו רמבו ו- Steven Troughton-Smith
עריכה, תרגום ותוספות: natisho