תתרגלו לשמות | אייפון 8, אייפון 8 פלוס ואייפון X

ע״י

הדלפת ה- GM של iOS 11 מביאה באופן מפתיע פרטים חדשים לגבי ליין האייפון הבא, ימים ספורים לפני האירוע והורסת לאפל מספר הפתעות.

 

 

iPhone X and iPhone 8 line

החודש האחרון הוא לא חודש טוב עבור גרסאות בטא באפל, בין אם מדובר בבטא של ה- HomePod שהודלפה על ידי אפל עצמה, בטעות וגילתה פרטים רבים לגבי ליין המוצרים הקרוב של אפל, ובין אם מדובר בגרסת ה- GM של iOS 11 שהודלפה לרשת בסוף השבוע האחרון, ימים ספורים לפני אירוע המדיה המתוקשר של אפל. הבטא הסופית של גרסה 11, חושפת פרטים לגבי השעון עם קישוריות ה- LTE, אולם מעבר לכך היא מגלה פרטים חדשים ומעניינים למדי לגבי ליין האייפון הקרוב, שיקרא בשם: אייפון 8, אייפון 8 פלוס ואייפון X, כאשר האייפון X הוא מכשיר האייפון השמועתי שעד כה זכה לשם "אייפון 8". משמעות הדבר היא שאפל מדלגת השנה על דגמי ה- s, ומקפיצה את ליין האייפון שלה מ- 7 ישירות ל- 8, דבר שהוא די הגיוני לאור העובדה שמכשירי האייפון 8 יזכו לעיצוב שונה, בגין התמיכה בטעינה הקיבולית (אלחוטית אבל לא באמת אלחוטית) ובכך אפל תיישר קו עם סמסונג שתומכת בטכנולוגיה זו מזה מספר שנים, אם כי יש לציין שגם לאפל יש ניסיון עם טכנולוגיה זו בשימוש עם השעון.

הבטא הסופית מגלה פרטים לגבי האייפון X, ובכך עונה על הרבה מאוד שאלות שעלו לגבי ממשק המשתמש של המכשיר שיגיע עם מסך מקצה לקצה וללא לחצן בית. כך למשל המפתחים גילרמו רמבו ו- Steven Troughton-Smith חשפו כיצד החלק העליון של המכשיר יראה, לאור ה"מצח" שיגרם בגין האוזניה, החיישנים ומצלמות ה- FaceTime, כאשר נראה כי בצד הימני העליון של המסך יהיה אזור דינאמי בו יופיעו הסוללה וחיווי הקליטה הסלולרית וקליטת ה- WiFi, שיוחלפו בחיווי למצב הטיסה בעת הפעלתו. בנוסף בעת הפעלת סרטון או פעילות אחרת יופיע מעל חיווים אלו מעין אייקון דינאמי לסימון פעילות. בצד השמאלי העליון של המכשיר יופיע השעון כשמתחתיו ובאופן די עדין יהיה חיווי לחזרה אחורה לאפליקציה הפעילה האחרונה. ליד השעון יופיע האייקון לסימון ה- GPS (ניטור המיקום).

תגליות אלו לגבי עיצוב הממשק מגלים כיצד אפל מתכננת להתמודד עם העיצוב של מסך האייפון, כאשר היו דיווחים סותרים לפיהם ה"מצח" יוסתר על ידי מערכת ההפעלה באופן שיציג פס שחור אחיד, וכעת ברור שאפל כלל וכלל לא מתכוונת להסתיר את ה"מצח" של האייפון X אלא להציגו באופן מלא מבחינת העיצוב, דבר שעשוי להקנות למכשיר מראה ייחודי ואייקוני שיחליף את המראה הנוכחי של האייפון שהפך לאייקון של ממש, בעיקר הודות ללחצן הבית שלו. וכעת כשאפל מסירה את לחצן הבית, נדרש מראה אייקוני חדש.

בנוסף עולה כי לחצן הכיבוי הדלקה יחליף באופן מסוים את הפעילות של לחצן הבית שיוסר לחלוטין מהמכשיר ויוחלף בממשק תוכנה מובנה שיוצג כפס בתחתית המסך ויאפשר על ידי מחוות משיכה (Swipe) מלמטה למעלה להעלות את ה- Dock ולעבור למצב מולטי טאסקינג, כפי שכבר נחשף על ידי קושחת ה- HomePod. לחצן הכיבוי/הדלקה שלפי הדלפות החומרה יהיה גדול יותר, יאפשר על ידי לחיצה כפולה עליו להזניק את שירות התשלום הדיגיטלי של אפל (Apple Pay) ועל ידי לחיצה ארוכה להפעיל את סירי.

iPhone X Home Bar

ה- GM של גרסה 11 גם מגלה פרטים חדשים לגבי טכנולוגיית זיהוי הפנים הביומטרית של אפל שתקרא בשם Face ID (ובשם קוד פנימי באפל Pearl ID). טכנולוגיה זו תחליף באופן מלא את Touch ID, הודות להסרתו של לחצן הבית, ויהיה אפשר להשתמש בה כדי לפתוח את מכשיר האייפון מנעילה, לבצע רכישות באפסטור/ איטיונס ואפילו כדי לאשר מילוי תכנים וססמאות בספארי. על פי הנראה הגדרת Face ID תהיה דומה מאוד לזו של Touch ID והיא תלווה באנימציה חביבה למדי, שתציג למשתמש כיצד עליו להזיז את הפנים אל מול המצלמה של האייפון כדי להשלים את הזיהוי וההגדרה הביומטרית. מבחינת החומרה נראה כי האייפון X יגיע עם מסך ברזולוציה של 2436×1125 וכן עם פיצ'ר ה- True Tone Display שאפל הציגה במכשירי האייפד לפני כשנתיים, עם דגם האייפד פרו הראשון. כל אלו מראים שהאייפון X הולך להיות שינוי משמעותי מבחינות רבות בין אם מדובר מבחינת שדרוג החומרה והפיצ'רים החדשים והן מבחינת ממשק המשתמש שיהיה שינוי משמעותי ראשון מאז שאפל הציגה את האייפון לראשונה לפני כעשור.

בנוסף לכך נראה כי גרסה 11 הולכת להכיל מספר הפתעות קטנות וחביבות שעד כה לא הוצגו והתגלו, כאשר העקרית שבהן הוא פיצ'ר חדש בשם Animoji שמאפשר למשתמשים ליצור אמוג'י על סמך מאפייני הפנים וההבעות שלהם. האנימוג'י יתבססו תנועות של הגבות, הלחיים, הסנטר, העיניים, הלסת והפה כשבאופן כללי נראה כי הפיצ'ר ידע להבדיל בין פרצופים עצובים ושמחים. מבחינת היקף האנימוג'י נראה כי הולך להיות היצע די רחב שיכלול: ארנב, פנדה, חזיר, חד-קרן, קוף, תרנגולת, כלב, חתול, שועל, רובוט, חייזר וקקי (איך אפשר בלי).

בנוסף עולה כי אפל תשדרג את פיצ'ר הפורטרט של מכשירי האייפון עם המצלמה הכפולה, עם פיצ'ר חדש בשם "Portrait Lighting" שתאפשר ככל הנראה שינויים בצילומי בוקה עם התאמות לתאורה שמסביב לנושא הצילום. לפי הרמזים נראה כי הפיצ'ר החדש יושק בגרסת בטא, בדומה להשקת פיצ'ר הפורטרט בשנה שעברה, ועדיין לא ברור מה הוא יכלול ואיך הוא יעבוד. גרסה 11 תכלול גם טפטים חדשים וצבעוניים למדי שיכללו טפטים של כדור הארץ, פרחים וסדרת טפטים חדשה של 6 הצבעים מהלוגו הנוסטלגי של אפל.

אפל צפויה להציג את הגרסה הסופית של iOS 11 ואת ליין האייפון 8 לצד האייפון X באירוע המדיה הקרוב שיערך ביום שני הקרוב ולאור ההדלפות הרבות נראה שאפל תתקשה להפתיע את קהל הצופים הפעם.

להמשך דיון

 

מקורות: גילרמו רמבוSteven Troughton-Smith, MacRumors ו- 9to5Mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho