אפל TV ברזולוציה גבוהה

ע״י

הדלפה מפתיעה של גרסת ה- GM של tvOS 11, חושפת פרטים על הדגם המשודרג של האפל TV החדש שיוצג באירוע המדיה המצופה של אפל.

 

 

Apple TV

בסוף השבוע האחרון הודלפה לרשת כתובת ה- URL לקבצי ה- GM של iOS 11, שחשפו פרטים אחרונים לגבי מערכת ההפעלה ועימה על המכשירים שיוצגו באירוע המדיה של אפל, שנמצא במרחק של שעות ספורות בלבד. הבטא לא גילתה פרטים חדשים לגבי מכשירים חדשים (למעט כמה דברים על הדגם הסלולרי של השעון), לפחות לא יותר מהבטא של ה- HomePod שהודלפה בטעות על ידי אפל, אולם היא כן גילתה פרטים רבים לגבי הממשק של האייפון X לצד השמות של ליין האייפונים הבא וכן מספר פיצ'רים חדשים כמו למשל האנימוג'י ו- Face ID. לפי השמועות עולה כי מדובר בעובד סורר של אפל, שככל הנראה לא ממש אוהב את מעטפת הסודיות של החברה והחליט להתנקם.

כעת מגיע גרסת GM נוספת, אם כי לא מדובר ב- iOS 11, אלא בנגזרת שלה – tvOS.
הגרסה שהודלפה בצורה כלשהי לרשת, עברה את מסכת הביתורים והחקירות של המפתחים גילרמו רמבו ו- Steven Troughton-Smith שחשפו פרטים על מכשיר האפל TV הבא של אפל, שלפי השמועות צפוי להביא תמיכה בתכנים ברזולוציה של 4K וכן בטווח דינאמי רחב – HDR. ואכן ה- GM מאששת את השמועות הללו, כאשר לפי המפתחים שחקרו את הבטא עולה כי האפל TV הבא אכן יתמוך בתכנים ברזולוציה של 4K ויגיע עם תמיכה בטכנולוגיית HDR שצפויה לשפר באופן ניכר את חווית הצפייה במכשיר הטלויזיה בשימוש עם האפל TV החדש, שלפי ה- GM יקרא בשם "Apple TV 4K", כאשר מדובר בפעם הראשונה שהאפל TV מקבל לסיומת כלשהי, למעט כזו המציינת את הדור של המוצר.

החומרה שתאפשר זאת הוא רכיב A10 Fusion עם 3 ליבות עיבוד ו- 3GB של זכרון RAM המהווים שדרוג חומרה די משמעותי מרכיב ה- A8 ו- 2GB של זכרון RAM המצויים דגם האפל TV הנוכחי של אפל, שהגיע עם tvOS ותומך בהצגת תכנים ברזולוציה של 1080p. ככל הנראה דגם זה ימשיך להמכר, אם כי בתצורת נפח אחסון נמוכה יותר (32GB למשל), שתאפשר לאפל להציג את המכשיר במחיר נמוך יותר ובכך להציע טווח אטרקטיבי יותר של מחירים לקהל המשתמשים.

ההימור של אפל לגבי הדגם הבא של האפל TV הוא ככל הנראה באיכות התמונה, זאת כאמור על ידי הוספת תמיכה של תכני 4K, טכנולוגיית HDR (שחובבי הטלויזיה והסרטים מצפים לתמיכה נרחבת שלו בכיליון עיניים) וכן Dolby Vision. כל אלו הצפויים להפוך את הדגם החדש של האפל TV לאטרקטיבי במיוחד לחובבי איכות הוידאו שהם צופים בו, כשממש בימים האחרונים יוטיוב החלה להציג תמיכה בתכני HDR למכשירי אנדרואיד תומכים. דבר נוסף שלפי ה- GM צפוי לקבל שדרוג הוא שלט הסירי הידוע לשמצה, כאשר מעבר זה מצוין בקושחה תחת הקוד B429, זאת בעוד המספור של הדגם הנוכחי של שלט הסירי הוא B329. כמובן שלא ידוע האם מדובר בשדרוג משמעותי ממש, או שמא בשדרוג פנימי קל, אולם לא מעט משתמשים מחכים ליום בו אפל תשדרג את השלט של האפל TV ותהפוך אותו לנוח יותר ושימושי יותר, זאת לאור הטענות על כך שהוא סימטרי מדי ולכן לא ממש קל להרגיש באיזה צד יש להחזיק אותו.

גילרמו רמבו גם חשף וגילה כי השלט צפוי לכלול משוב טפטי שיורגש על ידי המשתמש בעת לחיצה על משטח העקיבה המבוסס על טכנולוגיית המולטי טאץ'. מכשיר המדיה הסלוני גם צפוי לתמוך בטכנולוגיית ה- AirPlay 2 שאפל ציינה לראשונה ב- WWDC בהקשר של מכשיר ה- HomePod, כשנראה כי הטכנולוגיה תאפשר הזרמת תכנים בצורה קלה יותר ממכשירים תומכים וכן הזרמת מוזיקה מהאפל TV למספר רמקולים בו זמנית.

אולם בעוד שדרוגי החומרה הללו מגיעים בתזמון מבורך אחרי כשנתיים מאז שאפל שדרגה בפעם האחרונה את האפל TV, לא בטוח שמדובר בתמונת המצב אליה אפל שאפה להגיע בשנת 2017, בהקשר של טלויזיה. לפי דיווח של הוול סטריט ג'ורנל אפל מתקשה לקבל מחירים טובים להצגת תכני וידאו ברזולוציה של 4K, בחנות האיטיונסטור שלה והדבר ממשיך ומצביע על הקושי של אפל למנף את ההצלחה שלה אליה החברה התרגלה בתחום המוזיקה והסלולר, לכדי הצלחה ו/או יכולת השפעה על הוליווד, שנראה ומקשה על אפל באופן מכוון בעוד היא חותמת על חוזים והסכמים עם המתחרות של אפל, רק כדי להמנע מהמצב אליו נקלעה תעשיית המוזיקה שהסתמכה בסופו של דבר על איטיונס ואפל. בהתאם לכך אפל פוזל יותר ויותר ליצירה ופיתוח של תכני מקור במטרה להתחרות עם הוליווד וללחוץ עליה, בדומה לאופן בו נטפליקס לוחצת עליה. פזילה זו הפכה לכדי תוכנית פעולה שהחלה להתגבש בדמות תכני מקור (די כושלים) הכוללים את Planet Of the Apps ו-  CarPool karaoke, אולם נראה כי מדובר רק בניסוי כלים כאשר לאחרונה אפל החלה להביא לשורותיה בכירי בתעשיית התכנים ביניהם 2 מנהלים בכירים מחברת התוכן של סוני, שברזומה שלהם יש הפקת תכנים כמו "שובר שורות" ועוד.

אין ספק שיהיה מעניין לראות כיצד אפל תצליח להחזיר את האפל TV להיות מוצר פופולרי המתחרה באופן טוב יותר מול המוצרים של גוגל, אמזון ו- Roku, אולם מה שבטוח הוא שמשהו רע עובר על קופרטינו מבחינת הדלפה של גרסאות בטא.

להמשך דיון

 

מקורות: גילרמו רמבוSteven Troughton-Smith, 9to5Mac ו- Recode
עריכה, תרגום ותוספות: natisho