ליין האייפון החדש | 8 ו- 10 אין 7s ו- Pro אאוט

ע״י

אפל מציגה את ליין האייפונים החדש, שמציג שדרוג חומרה מרשים לצד שדרוג עיצוב המדלג על סדרת ה- s, לצד מכשיר דגל חדש ויוקרתי.

 

 

iPhone line 2017

בהתאם לשמועות בנושא, אפל הציגה את ליין האייפונים החדש שכולל 3 מכשירים חדשים: האייפון 8 בגודל 4.7 אינץ', האייפון 8 פלוס בגודל 5.5 אינץ' והאייפון 10 (X) עם מסך OLED בגודל של 5.8 אינץ' המתפרש (כמעט) מקצה לקצה.

האייפון 8 וה- 8 פלוס
בצעד יוצא דופן אפל החליטה השנה להפסיק השנה את מחזור הטיק טוק הדו שנתי שלה, כאשר החברה משווקת את מכשירי האייפון החדשים בשם "אייפון 8 ו- 8 פלוס", ולא בשם "אייפון 7s ו- 7s פלוס" כפי שהיא הייתה "אמורה" לכנות, זאת בהתאם למסורת השמות של מכשירי האייפון שהחלה בשנת 2009. הסיבה העקרית לכך היא שמכשירי האייפון 8 מגיעים עם עיצוב שונה, כלומר הם עדיין נראים כמו מכשירי האייפון 7, אולם במקום פאנל אלומיניום בגב המכשיר, החברה עברה להשתמש בפאנל גב העשוי מזכוכית קשיחה יותר, שלטענת החברה עשויה מסגסוגת בה ישנם אלמנטים של ברזל ועופרת המובנים בתוך הזכוכית בתהליך לייזר, מה שהופך אותה לזכוכית העמידה ביותר במכשירי מובייל עד כה – לטענתה של אפל.

המעבר לזכוכית, שמחזיר את שפת העיצוב של מכשירי האייפון לשנת 2010 ולמכשירי האייפון 4 ו- 4s, נועד לאפשר את הפיצ'ר העקרי החדש של המכשיר והוא תמיכה בטעינה קיבולית בסטנדרט הטעינה Qi, בו אפל החלה להשתמש עם השעון בשנת 2015. התמיכה של אפל בסטנדרט הטעינה Qi צפוי לחזק את הטכנולוגיה ולהפוך אותה לסטנדרט הרשמי לטעינה קיבולית אלחוטית ולדחוף את תעשיית יצרניות האביזרים הנלוויים להשתמש בתקן על פני תקנים מתחרים. כמובן שבאופן אישי אני מאוכזב מעט שאפל משתמשת בשם טעינה אלחוטית לתיאור הטעינה הקיבולית, אולם ככל הנראה הדבר הוא חלק מההצטרפות לקונסורציום הטעינה האלחוטית התומך בתקן ה- Qi. אין ספק שמה שמעניין בכל הנושא הוא השינוי בטון של אפל לגבי טעינה קיבולית/אלחוטית, כאשר ב- 2012 כשאפל הציגה את מחבר הברק פיל שילר ציין שהוא לא רואה את הערך המוסף שבלחבר עוד מכשיר לחשמל (קרי משטח הטעינה), דבר שרק יוצר שכבה נוספת של סיבוך.

המכשירים ממשיכים לשמור על עמידות למים ולאבק, והם מגיעים עם מסך רטינה חדש התומך בפיצ'ר ה- True Tone אותו אפל הציגה במכשירי האייפד פרו לפני שנתיים. הרמקולים הסטראופוניים של מכשירי האייפון 8 זכו לשדרוג אף הם, עם עוצמה חזקה בכ- 25% ושיפור בבאסים המגיעים עם טונים עמוקים יותר. אולם נראה כי שדרוג החומרה המשמעותי ביותר במכשירי האייפון 8, הם בדמות רכיב ה- A11 Bionic המגיע עם מעבד הכולל 6 ליבות: 2 ליבות עתירות ביצועים ו- 4 ליבות יעילות יותר. בנוסף המעבד מגיע עם בקר דור 2 המאפשר לעבודה משותפת של הליבות של המעבד. במבחני בנצ'מרק שנעשו על הרכיב עולה כי בבדיקות של ליבה אחת הרכיב מגיע לתוצאה של כ- 4600 ובבדיקות של ריבוי ליבות לכמעט 10,000. מדובר בתוצאות שלא מביישות מעבדים שולחניים וכאלה שמתעלות על הביצועים של מעבדי אינטל בהם אפל עושה שימוש בליין המקבוק רטינה.

עם רכיב ה- A11, אפל צפויה לעקוף ובפער עצום את הביצועים של רכיבי עיבוד מתחרים בשוק, בין אם אלו של קוואלקום מסדרת SnapDragon השונים ובין אם מדובר ברכיבי ה- Exynos של סמסונג, שכבר היום לא מצליחים להתעלות על רכיב ה- A10 של אפל מהשנה שעברה.

הרכיב גם כולל את המעבד הגרפי הראשון שאפל עצבה בעצמה, כאשר מוקדם יותר השנה אפל הודיעה בצעד מפתיע על כך שהיא תפסיק להשתמש בטכנולוגיה של חברת Imagination Technilogies עבור המעבדים הגרפיים המצויים ברכיבי ה- Ax וה- Sx שלה במכשירי האייפון, האייפד, האפל TV, האייפוד טאץ' והשעון. המעבד הגרפי המבוסס על 3 ליבות מציג ביצועי עיבוד הטובים בכ- 30% מאלו של המעבד הגרפי ברכיב ה- A10 ועם צריכת הספק חסכונית יותר בעד לכ- 50% מרכיב ה- A10. לפי אפל המעבדים הגרפיים נבנו באופן ייעודי עבור טכנולוגיית ה- Metal 2 שאפל הציגה ב- WWDC האחרון המאפשר לחברה לשפר את הביצועים הגרפיים וכן להקנות בסיס לטכנולוגיית AR ו- VR. המעבד החדש (שאפל לא נתנה לו שם באופן מעניין), גם פועל בצורה טובה יותר על יישומי בינה מלאכותית ולימוד מכונה, זאת לאור העובדה שמעבדים גרפיים הם טובים יותר ליישומים אלו מאשר מעבדים "רגילים".

רכיב ה- A11 גם כולל רכיב ISP (קיצור של Image Sensor Processor) משופר לעיבוד התמונות והוידאו, עם שיפורים בדמות: פוקוס אוטומטי מהיר יותר בתנאי תאורה קשים, מעבד פיקסלים מהיר יותר, והפחתת רעש בתמונה מובנה חומרה (ולא רק בתוכנה). שיפורים אלו ברכיב ה- ISP הם רק חלק אחד משדרוג נרחב יותר שאפל יישמה במערך הצילום של האייפון 8, שכולל חיישן חדש ברזולוציה של 12MP, בעל מפתח צמצם של ƒ/1.8 המאפשר כניסה של יותר מ- 80% של יותר אור. שיפורים אלו מאפשרים יכולות צילום טובות יותר ממכשירי האייפון 7, הודות לסינון רעשים ושיפור יכולת הצילום בתנאי תאורה קשים. דגם האייפון 8 פלוס, זכה לשדרוג מרשים במצלמה כאשר גם שם מערך חיישני הצילום הוא ברזולוציה של 12MP, כאשר האחד הוא במפתח צמצם של ƒ/1.8 והשני (של מצלמת הטלפוטו לצילום רחב יותר) הוא של ƒ/2.8, אם כי הפעם ל- 2 החיישנים יש ייצוב אופטי (OIS).

פיצ'ר הפורטרט במצלמה של האייפון 8 זוכה לשדרוג עם יכולת חדשה בשם Portrait Lighting המאפשר צילום תמונת פורטרט ובשימוש עם לימוד מכונה מאפשר לשנות את אפקט התאורה שמסביב לאובייקט התמונה בזמן הצילום. אפל מציינת שלא מדובר בפילטרים שלא בשינויים שנעשים בזמן אמת ושגם ניתנים לשינוי אחרי שהתמונה צולמה.

גם צילום הוידאו במכשירי האייפון 8 זוכה לשדרוג משמעותי הודות לרכיב קידוד וידאו ייעודי שאפל פתחה המאפשר צילום של Frame Rate מהיר יותר וניתוח בזמן אמת של הסביבת צילום הוידאו והתנועות שנעשות בה, ובהתאם מבצע אופטימיזציה לוידאו, המחולק ל- 2 מיליון חלקים הנבדקים בזמן אמת ובשימוש עם לימוד מכונה (ML) יודע למקד את הוידאו באובייקטים הזזים ולא בדברים סטטיים כמו השמים. המצלמה של האייפון 8 גם מותאמת באופן ייעודי לשימוש במציאות רבודה (AR), על ידי כיול של מערך המצלמות לשימוש ב- AR, שלצד התמיכה של AR ב- iOS 11 יהפוך את מכשירי האייפון 8 ואת iOS 11 למכשירי ה- AR הטובים ביותר בשוק.

Screen Shot 2017-09-13 at 20.10.57

ליין האייפון 8 הוא ללא כל ספק שדרוג מצוין של ליין האייפון והוא למעשה עומד בקנה מידה עם השדרוג של אפל בשנה שעברה לליין האייפון 7. המכשירים מגיעים בתצורת נפח של 64GB ו- 256GB וב- 3 צבעים: כסוף, אפור חלל (כשלא ברור מה קרה לשחור הפופולרי) וגוון חדש של זהוב המשלב בין הזהוב הרגיל לבין הזהוב הוורוד. ליין האייפון 8 מגיע במחיר התחלתי של $699 עבור דגמי ה- 4.7 אינץ' ובמחיר התחלתי של $799 עבור דגמי הפלוס, כשהמכירה המוקדמת שלהם תחל ב- 15 לספטמבר עם השקה רשמית ב- 22 לספטמבר. על פי הנראה המכשירים יהיו זמינים לרכישה בישראל שבוע לאחר מכן ב- 29 לספטמבר כשמדובר בגל ההשקה המהיר ביותר שישראל זוכה לו לדגמי אייפון חדשים.

 

האייפון 10 (X)
האייפון 10 (כן לא X, אלא 10 כאשר X משמש בתור הספרה הרומית) מגיע בתור "One More Thing" הידוע והוא תואר על ידי אפל בתור מכשיר האייפון החדשני ביותר וזה שמהווה את הקפיצה הגדולה ביותר מאז השקת האייפון (כמעט כמו כל מכשיר אייפון שקדם לו). האייפון 10 מגיע עם פאנל קדמי שהוא (כמעט) כולו מסך המתפרש מצד לצד ומכוסה על ידי זכוכית שהיא אותה הזכוכית של פאנל הגב – כשמדובר בזכוכית החסינה בה אפל משתמשת במכשירי האייפון 8. כמו העיצוב של האייפון 7, גם כאן פסי האנטנה מובנים בשלדת הצד העשויה מפלדת אל-חלד, כשפאנלי הזכוכית עוטפים אותה ויוצרים קימור אחיד מצד אחד של המכשיר לצד השני. גם האייפון 10 עמיד בפני מים ואבק.

מסך ה- OLED מכונה על ידי בשם "סופר רטינה" בגודל של 5.8 אינץ' וביחס מסך של 2436 על 1125 שהם יותר מ- 2 מיליון פיקסלים ו- 458ppi. שילר ציין שמסך ה- OLED הזה הוא הראשון שעומד בסטנדרטים של אפל ומתגבר על הבעיות של מסכי OLED כמו בנושא הבהירות, תמיכה בטווח צבעים רחב ודיוק של צבעים (כן סמסונג אני מסתכל על הצבעים הסופר רוויים של המסכים שלך) ולצד היתרונות של מסכי OLED הכוללים: ניגודיות מצוינת, רזולוציה גבוהה ודקות טכנית הנובעת מעצם העובדה שאין צורך בהארה אחורית של פאנל ה- LCD, הופכים את מסך הסופר רטינה למסך איכותי ביותר. המסך גם תומך בפורמטי HDR לטווח צבעים רחב ומדויק יותר וכן בפורמט Vision של חברת Dolby וכן ב- HDR10.
המסך מגיע עם ניגודיות של 1 למיליון, דיוק צבעים, טכנולוגיית ה- 3D Touch המובנית בו ואף בוא בדומה למסכים של מכשירי האייפון 8, מגיע עם פיצ'ר ה- True Tone המאפשר למסך להתאים את נקודת הלובן שלו לתאורת הסביבה ולאפשר למסך להיות נעים יותר לצפיה ובמיוחד בחוץ.

Screen Shot 2017-09-13 at 20.31.05

מסך ה- OLED מאפשר גם דברים כמו להעיר את המסך על ידי טפיחה עליו, דבר השגור במכשירי אנדרואיד רבים שמגיעים עם מסכי OLED.

באופן יוצא דופן, אפל בחרה להשאיר את המצח המכיל מערך חיישנים עצום הדחוס בשטח פנים קטן מאוד בחלק העליון של המכשיר ולהציג את הממשק סביבו, דבר שהעלה תהיות רבות טרם הצגת המכשיר. בכך המצח של האייפון 10 הוא גדול מעט יותר מזה של המסך במכשיר ה- Essential, אם כי האחרון מגיע עם מסך LCD ופס בחלק התחתון של המסך לצורך הארתו, כך שהאייפון 10 הוא בין מכשירי הסמארטפון, אם לא המכשיר הסמארטפון, עם יחס המסך לשטח הפנים הגדול ביותר בשוק כיום.

לאור העובדה שהמסך מתפרש מצד לצד, אפל נאלצה להסיר את לחצן הבית, ולמרות השמועות על הטמעתו בתוך המסך, נראה שאפל בחרה בדרך אחרת והחליטה להסיר את הלחצן לחלוטין. מה שמחליף אותו הן מחוות מולטי טאסקינג לחזרה מאפליקציות למסך הבית על ידי מחוות Swipe מהחלק התחתון של המסך (כמו שסוגרים אפליקציה באופן כפוי בתוך תפריט המולטי טאסקינג), ואילו כניסה לתפריט המולטי טאסקינג נעשית על ידי אותה המחווה, אולם על ידי עצירה באמצע הדרך. כניסה למרכז הבקרה נעשית או על ידי כניסה לתפריט המולטי טאסקינג או על ידי מחוות Swipe מהצד הימני של המסך (איפה שהחיווי של ה- WiFi, הסלולר והסוללה נמצאים) ואילו לתפריט ההתראות מחווה דומה אם כי מהצד השמאלי של המסך. מה שמשלים את הפאזל הוא לחצן הכיבוי הדלקה שהוארך לשימוש נוח יותר, כאשר לחיצה ארוכה עליו מפעיל את סירי במידת הצורך, אם כי ניתן גם להעיר את העוזרת הוירטואלית על ידי פקודת "היי סירי". צילום מסך נעשה על ידי החזקת לחצן הכיבוי/הדלקה ועל לחצן הגברת הווליום (מהלך דומה עם לחצן הנמכת הווליום יוצר אתחול כפוי למכשיר).

את חיישן ה- Touch ID מחליף באופן לא מפתיע פיצ'ר חדש בשם Face ID העושה שימוש בנתונים הביומטריים של הפנים, שלטענת אפל הוא העתיד בו נפתח את המכשיר מנעילה. הפיצ'ר הזה מתאפשר על ידי מערך חיישנים בשם TrueDepth, זאת לצד החיישנים ה"רגילים" בהם אפל עשתה שימוש באזור הזה עד כה.

TrueDepth

המערך פועל באופן חכם למדי כאשר בכל פעם שהמכשיר מזהה את תשומת הלב של המשתמש (מבט ישיר למסך) רכיב ה- Flood Iluminator מאיר את הפנים גם בחושך, בעוד מצלמת האינפרא אדום תופסת תמונה של הפנים. ה- Dot Projector יוצר נקודות 30 אלף נקודות אינפרא אדומות על הפנים וכך נוצר אלגוריתם מתמטי המשווה בין הפנים המוצגות לבין הפנים שנשמרו בזכרון המכשיר. מה שמאפשר זאת הוא מנוע ניורולוגי חכם העשוי ממעבד כפול ליבה המסוגל לבצע מאות מליארדי חישובים בשניה המובנה במכשיר. אפל טוענת ש- Face ID לומד את הפנים של המשתמש ומתאים את עצמו לפני המשתמש גם כאשר הן משתנות בין אם על ידי גידול זקן, לבישת משקפיים, כובע, שינוי אורך וסגנון השיער ועוד. אפל גם מציינת שהחיישן שהוא מאובטח הרבה יותר מחיישן ה- Touch ID, הוא כה מדויק שלא ניתן לעבוד עליו עם תמונה, ואפילו עם מודל תלת ממדי של הפנים.

מה שמאפשר את הפעלת Face ID הוא תשומת הלב של המשתמש, כלומר שהמצלמה מזהה שהמשתמש מסתכל למסך, כלומר אם העיניים סגורות החיישן לא יפתח את המכשיר מנעילה. Face ID מחליף את כל היכולות של Touch ID, הן בשימוש עם אפליקציות צד ג', שירות התשלומים הדיגיטלי של אפל וכו'.

מערך המצלמות החכם שמאפשר את Face ID מאפשר גם פיצ'ר חדש בשם אנימוג'י שהתגלה בהדלפת ה- GM של iOS 11 בסוף השבוע האחרון. פיצ'ר זה מאפשר למשתמשים לשלוח הסרטונים בהם הפנים של המשתמש וההבעות מתחברות לאמוג'ים ויוצרים הודעה משעשעת ואישית דרך iMessage.

מערך המצלמה של האייפון 10 דומה מאוד לזה של האייפון 8 פלוס, אם כי כאן אפל בחרה להציג את המערך באופן אנכי, כדי לחסוך במקום ולאפשר למכשיר להיות דק יותר ובממדים קרובים לאלו של האייפון 8 והאייפון 7. המצלמה הקדמית של האייפון 10 היא המצלמה הקדמית הראשונה במכשירי אייפון שתומכת בפיצ'ר הפורטרט וגם בפיצ'ר ה- Portrait Lighting החדש.

כל שדרוגי החומרה הללו בתוך הגוף הקטן יותר היו אמורים לפגוע בחיי הסוללה ובפרט לאור המסך הגדול יותר. אולם אפל טוענת שהאייפון 10 מגיע עם חיי סוללה הטובים יותר בכשעתיים מאלו של מכשירי האייפון 7.

מבחינת הטעינה הקיבולית/ אלחוטית, גם האייפון 10 תומך בה ואפל נתנה הצצה ראשונה למכשיר בשם AirPower, שהוא משטח טעינה יעיל יותר המאפשר לטעון על משטח אחד מכשירי אייפון, את השעון ואפילו קייס חדש וייעודי שאפל פתחה לאוזניות האיירפודס ויאפשר טעינה אלחוטית לקייס. מבחינת קישוריות המכשיר מגיע עם בלוטות' 5.0 וכל טכנולוגיות הקישוריות החדישות, דבר שהופך את האייפון 10 ואת ליין האייפון 8 למכשירי האייפון המתקדמים ביותר מבחינה טכנולוגית, כאשר האייפון 10 עולה מעט על דגמי האייפון 8 הודות למסך שלו ולמערך החיישנים המאפשר את Face ID.

האייפון 10 מתחיל במחיר התחלתי של $999 עבור נפח אחסון של 64GB כשאפל מציגה גם נפח אחסון של 256GB במחיר של $1149 והוא יחל להמכר בסוף אוקטובר ויושק באופן רשמי ב- 3 לנובמבר, כשהתקווה היא שבדומה להשקה המהירה של מכשירי האייפון 8, גם האייפון 10 יושק במהירות בישראל. זמן ההשקה המאוחר יותר של האייפון 10 הוא לא מפתיע במיוחד, זאת הודות לשמועות שקדמו וציינו שהמכשיר יושק מספר שבועות אחרי ליין האייפון 8, ונראה כי ההשקה של האייפון 10 תהיה מאתגרת יותר עבור אפל, כשהתחרות בשוק כוללת היום מכשירי דגל מרשימים במיוחד המאתגרים את האייפון 10 מבחינת גודל המסך והאיכות ביניהם ה- Note 8 וליין הגאלקסי S8, מכשיר ה- V30 וה- G6 של LG וכמובן מכשיר הפיקסל XL שצפוי לפי השמועות להגיע בסוף אוקטובר.

להמשך דיון

 

מקור: אפל
עריכה ותוספות: natisho