Face ID | הטכנולוגיה של פריימסנס הישראלית מגיעה לאייפון

ע״י

בנובמבר 2013, אפל רכשה את חברת פריימסנס הישראלית. 4 שנים אחרי הרכישה הטכנולוגיה של פריימסנס מגיעה למכשירי האייפון X בדמות Face ID.

 

 

iPhone X TrueDepth

בנובמבר 2013 קהילת הטכנולוגיה הישראלית נרגשה לשמע העובדה שאפל רכשה את חברת פריימסנס הישראלית, המוח שמאחורי מכשיר הקינקט שהפך להצלחה מסחררת במכשירי ה- Xbox, כאשר פריימסנס הייתה הרכישה השניה של אפל בישראל, זאת אחרי שב- 2011 אפל רכשה את חברת אנוביט. רכישת פריימסנס נראתה כמו גלגל הצלה עבור החברה הישראלית, זאת אחרי שמיקרוסופט החליטה סיים את החוזה עם פריימסנס ולפתח את הטכנולוגיה של הקינקט בעצמה, לאור העובדה שפריימסנס לא נענתה להצעת הרכישה של מיקרוסופט. מאז עברו מספר שנים שהעלו לא מעט תהיות לגבי ההצלחה של הרכישה וגורל הטכנולוגיה שעמדה מאחוריה, כאשר נראה שאפל נוהגת להטמיע טכנולוגיות של חברות שהיא רוכשת במכשירי האייפון, האייפד והמק שלה, תוך זמן של בין שנה לשנה וחצי.

כך למשל היה עם סירי, שהפכה מאפליקציית צד ג׳ באפסטור לעוזרת וירטואלית אינטגרלית במערכת ההפעלה iOS, ובהמשך macOS, tvOS ו- watchOS. כך למשל היה עם Authentech שהביאה את טכנולוגיית הזיהוי הביומטרי שלה לכדי חיישן Touch ID במכשירי האייפון, האייפד ולאחרונה המק, ועוד. כאשר רשימת החברות נעה בין חברות הקשורות לחומרה, תוכנה ושירותים שונים. אולם הרכישה של פריימסנס לא הפכה לכדי פיצ׳ר במוצר זמן רב אחרי הרכישה, כאשר ההערכות היו שאפל רכשה את החברה והטכנולוגיה שלה, כדי להפוך את האפל TV למרכזת בידור ביתית, שתתחרה במוצרים כמו ה- Xbox והפלייסטיישן. במקום זאת אפל הציגה לנו בשבוע שעבר את האייפון X עם מערך חומרה מרשים בשם TrueDepth Camera, הנמצא בראש מכשיר האייפון X ומכיל בתוכו מערך מרשים של חיישנים חדשים, כשבנוסף לחיישנים ה״ישנים״ בהם אפל השתמשה באזור האוזניה שכללו את חיישן התאורה, חיישן הקרבה ומצלמת ה- FaceTime. אפל הוסיפה מצלמת אינפרא אדום, מיקרופון, רכיב בשם Flood Iluminator המאיר באור בלתי נראה את הפנים, וה- Dot Projector בונה מערך של כ- 30 אלף נקודות למיפוי ביומטרי של הפנים.

מערך זה היוצר את פיצ׳ר ה- Face ID, פיצ׳ר הזיהוי הביומטרי מבוסס הפנים החדש של אפל, המחליף את Touch ID, לאור הסרת לחצן הבית נמצא באפל בפיתוח מזה מספר שנים ובעוד השמועות ציינו שמדובר בתוכנית מגירה שנועדה לפצות על העובדה שאפל לא הצליחה להטמיע את רכיב ה- Touch ID בתוך מסך ה- OLED של האייפון X, דווקא בימים שאחרי אירוע המדיה של אפל התגלה שאפל כלל לא התכוונה לעשות זאת עם מכשיר האייפון X וגם לא בעתיד. למעשה בשנה האחרונה אפל ליטשה את הטכנולוגיה של Face ID לכדי שלמות מתוך החלטה לעבור באופן מלא לטכנולוגיה הביומטרית המבוססת על זיהוי הפנים ולא על זיהוי טביעות האצבע ממספר סיבות:

  1. Face ID מאפשרת זיהוי גם כאשר הידיים לא פנויות או רטובות (בנוסף למקרים חריגים הקשורים במוגבלויות של נכות).
  2. Face ID מאובטחת עוד יותר ולמעשה הרבה יותר (ביחס של כמעט פי 200) מ- Touch ID.
  3. Face ID מאפשרת זיהוי ופתיחת המכשיר מנעילה רק כאשר בעל המכשיר (או מי שזוהה באופן מוצלח) מציג תשומת לב למסך המכשיר, כך שלמשל במידה והעיניים עצומות שהמבט לא מופנה כלפי המסך המכשיר ישאר נעול. בעוד עם Touch ID ניתן לשים יד של אדם ישן ולפתוח את המכשיר מנעילה.
  4. למרות הנ״ל, עיוורים יכולים לבטל את פיצ׳ר תשומת הלב ולהשתמש ב- Face ID, אם כי במידה פחות מאובטחת.
  5. ועוד.

כמובן של- Face ID יש גם חסרונות, כך שבעוד הפיצ׳ר יעבוד עם רוב סוגי המשקפיים (אלו שלא חוסמים מעבר של קרני אינפרא אדום), בעת חבישת כובע, צעיף ועוד, עדיין מי שלובש בורקה או לבוש המכסה את כל הפנים, לא יוכל להשתמש בו. כמובן שמדובר ב״סוג של אפליה״, אולם Touch ID לא עובד כאשר לובשים כפפותאו כאשר הידיים רטובות, כך שמדובר בטרייד-אוף שבאופן כללי הוא טוב יותר. בנוסף Face ID משלב לתוכו גם לימוד מכונה (ML) הודות לחומרה של האייפון X הכוללת את רכיב ה- A11 Bionic וכן מעבד AI ייעודי, באופן שלומד את פני המשתמש ומסתגל לשינויים ויזואליים כמו למשל גידול זקן, שינוי מראה השיער, שיזוף ואפילו שינויי גדילה (אצל נערים/נערות).

craigfederighiemail

סגן הנשיא הבכיר לפיתוח תוכנה באפל, קרייג פדריקי, התייחס לשאלות סביב Face ID בתקשורת בימים האחרונים והוא אפילו ענה על שאלות של משתמשים דרך המייל, בנושא. בין השאלות עלו השימוש במשקפיים ועוד, כפי שצוין לעיל, כשבנוסף פדריקי גם ציין שבמידה ונמצאים במצב לא בטוח, ניתן לנעול באופן די מהיר את הגישה הביומטרית על ידי לחיצה על לחצן הכיבוי/הדלקה עם לחצן הווליום למעלה, דבר שנועל את Face ID ומצריך הכנסה של קוד באופן ידני. באופן אירוני מעילת הגישה הביומטרית אחרי מספר ניסיונות זיהוי כושלים, גרמה גם לכשל בדמו באירוע המדיה כאשר פדריקי עלה לבמה להדגים את Face ID ואת השימוש באייפון X. יש לציין שנעילה ביומטרית תתבצע גם במידה ו- Face ID לא פתח את המכשיר מנעילה אחרי כ- 48 שעות, או כאשר המכשיר אותחל, באופן דומה לאופן בו Touch ID פועל וננעל לשימוש.

אולם בעוד הטכנולוגיה עצמה מרשימה, מה שמרשים לא פחות הוא העובדה שמערך ה- TrueDepth הוא למעשה מכלול הקינקט שכווץ בכמה עשרות מונים במהלך 4 השנים שעברו מאז הרכישה של פריימסנס. לפי התאור של אפל מערך ה- TrueDepth פועל באופן כמעט זהה לזה של הקינקט הראשון, שהתבסס אף הוא על זיהוי בחלל תלת ממדי, הודות להטמעה של כ- 30 אלף נקודות באזור שאפשרו לזהות למעלה מאלפיים רמות של עומק. כעת אותן 30 אלף נקודות מאפשרות לזהות ברמת דיוק מרשימה פנים ולהבדיל אותן מתמונה דו ממדית, אפילו כזו ברמת איכות גבוהה (כן אני מסתכל עליך סמסונג) ואפילו מסיכה תלת ממדית. כך למעשה כדי להשלים את היכולת של פריימסנס, אפל הוסיפה אלמנטים טכנולוגיים של חברות אחרות כמו Faceshift, Emotient המאפשרות לזהות פנים ומחוות בתלת מימד (וגם מאפשרים פי׳צרים כמו פיצ׳ר האנימוג׳י) וכן הטכנולוגיה של RealFace שנרכשה לאחרונה ונתנה לאפל את הטאץ׳ האחרון שהחברה הייתה צריכה כדי להשלים את Face ID.

בראיונות שנערכו עימו, ציין פדריקי שהוא בטוח כי ברגע שהאייפון X יגיע לידיים של המשתמשים, הביטחון בשימוש ב- Face ID יהיה זהה לזה של Touch ID ולמעשה נראה כי הטכנולוגיה הביומטרית החדשה של אפל, יכולה לעשות את דרכה בקלות לליין האייפדים והמק, זאת כאשר חברות מתחרות ובראשן מיקרוסופט עושות שימוש בטכנולוגיית זיהוי פנים שונות כמו למשל RealSense של אינטל, עבור פיצ׳ר השם Windows Hello. כעת כשגם אפל הצטרפה לחברות טכנולוגיה אחרות שעושות שימוש בזיהוי ביומטרי המבוסס על הפנים, נראה כי העתיד בו זיהוי ביומטרי שנמצא סביבנו באופן בלתי נראה, כבר כאן.

להמשך דיון

 

מקורות: TechCrunch ו- The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho