דעה| אייפון 10? – לא רוXה אותו ממטר

ע״י

רון ריינס לא מתכוון לרכוש השנה את האייפון 10, ומעדיף במקום זאת האת האייפון 8. מה, למה ואיך זה יכול להיות – בהמשך:

 

המנסר מוגאס

אמ;לק: אני לא מתכוון לרכוש את האייפון 10 (כן, זה 10. X זו הספרה הרומית שמסמלת את המספר 10, ולכן: 10. הבנתם? – עשר). עכשיו המבוגרים יכולים להמשיך ולקרוא בשקט, והילדים יכולים להמשיך הלאה. סבבה? – עשר. למה? – בשביל להבין את זה, לא צריך אפילו 10 סיבות, אבל לפני שאני מתחיל, אני רק רוצה לציין מראש, למקרה ונותרו עוד ילדים בקהל: אין לי בעיה עם מי שמתכוון לרכוש את האייפון 10. אני לא פוסל את המכשיר, לא קוטל את המכשיר, לא קוטל את אפל ולא קורא לחרם צרכנים, אלא פשוט מציין את דעתי האישית כצרכן: עם כל הכבוד למכונת השיווק המטורפת של אפל, לעיצוב המכשיר עם המסך מקצה לקצה שמאוד מוצא חן בעיניי, לפיצ׳ר המצלמה/סורק תווי הפנים/ מחולל האנימוג׳י המרשים (כן למרות ה״תקלה״) ולשם המגניב – אני לא קונה.

למה לא?
ובכן, פה המקום לציין גילוי נאות: אני דווקא שייך לקבוצת האיכות הזו של צרכני האייפון שכן משדרגים בכל שנה. לא, זה לא בגלל שאני ״מכור לאפל״, ״צרכן שבוי״, ״אחד מהעדר״ או כל סוג סופרלטיב אחר שבו כתבים ואנשים בינוניים משתמשים כדי לתאר אנשים שרחמנא לצלן – מעדיפים את האייפון, וגם לא כי אני ״מאלו שפשוט חייבים״ להתחדש בצעצוע הכי חדיש בכל שנה. לא, הסיבה שאני משתדרג בכל שנה היא הרבה יותר פרקטית: עבורי, הסמארטפון הוא לא רק כלי העבודה העיקרי שמשרת אותי במקצועי ולפרנסתי בחיי היום יום, אלא שהוא מהווה גם השקעה כלכליתוכזו ששומרת על ערכה היחסיכל עוד אני מוכר ומעדכן בכל שנה לדגם החדש ביותר. במילים פשוטות: זה ההבדל בין להוציא (עד כה, לפחות) בין 500 ל-1000 שקל כל שנה על שדרוג לסמארטפון, לבין להישאר עם אותו מכשיר מתיישן שמאבד מערכו במשך שנתיים או יותר ולשלם מחיר מלא או קרוב למחיר מלא במעמד השדרוג (בין 4000-5000 ש״ח). אלו השיקולים שלי: אני הולך לפי המספרים וטעמי האישי. ואם ההסבר הזה לא מספק אתכםזבש״כם, כי אני לא חייב לאף אחד דין וחשבון.

iPhone 8

אבל אני כן חייב לכם דין וחשבון בנוגע למדוע אני לא מתכוון לשדרג לאייפון 10:

1. כי אפל השמיטה את סורק טביעות האצבע מהמכשירחרושת השמועות השנה הייתה יותר מדוייקת מאי פעם בהיסטוריה בכל הקשור לשדרוג השנתי של מכשירי האייפון של אפל. לא היה כמעט דבר שאפל הציגה השנה על הבמה שלא ידענו עליו מראש בזכות השמעות, ואם כבר בשמועות עסקינןאז אזכיר בהזדמנות זו ואפנה את תשומת ליבכם לשמועה שגרסה כי אפל לכאורה החליטה לוותר על הטמעת סורק טביעות האצבע במסך של מכשיר האייפון 10, וזאת מכיוון שלא הצליחה להטמיע אותו לתוך המסך כפי שתכננה לעשות בפרק זמן שהיה מאפשר לה להשיק את המכשיר לשוק בהתאם ללוחות הזמנים שלה.

בין אם מאמינים לשמועה הזו או לא (ובהסתמך על רמת הדיוק של מכלול השמועות השנה, ועל המקורות המצוטיטים – אין הרבה סיבות שלא להאמין) העובדה בשטח היא שאפל אכן השמיטה לבסוף את סורק טביעות האצבע מהאייפון 10, וזה הופך אותו להרבה פחות אטרקטיביהן מבחינתי, והן מבחינת משתמשים רבים אחרים. בשורה התחתונה, לא מדובר בפיצ׳ר זניח – אלא בפיצ׳ר מרכזי במכשירי האייפון שאפל בונה עליו ומרחיבה אותו כבר שנתיים (פיתחה על גבו את מערכת התשלומים הדיגיטלית אפל Pay, ופתחה את אפשרויות השימוש בפיצ׳ר למפתחים מצד שלישי), הרגילה אותנו אליו והציגה את הגרסה המתקדמת ביותר והטובה ביותר שלו דווקא בשנה שעברה עם דגמי ה-7. אז מה פתאום החליטה החברה לוותר עליו ככה? – מרגיש לי חצי אפוי, כל הסיפור הזה

אז נכון, יהיה מי שיטען כי פיצ׳ר סורק תווי הפנים מחליף אותו, כך שהפונקציונליות בגדול נשארת יחסית זההאבל זה עדיין לא אותו הדבר, וייקח זמן עד שאפליקציות חיוניות שכיום עושות שימוש בפיצ׳ר (כל אפליקציות הבנקאות והעברת הכספים למיניהן) יתעדכנו ויתאימו את עצמן לסורק תווי הפנים. בשבילי, אדם שמסתמך רבות על הפיצ׳ר הזה (סורק טביעות האצבע), השמטת הפיצ׳ר הזה לבד הופכת את מכשיר האייפון 10 למכשיר הרבה פחות אטרקטיבי מבחינתי.

touch-id-on-iphone-6

2. כי אפל הרגה את מעמד הבינייםזוכרים את הימים הטובים שבהם לאפל היו 3 דגמים של מכשיר האייפון, שהתפלגו לפי כמות האחסון במכשיר (16, 32, ו-64 ג׳יגה או 32, 64 ו-128 בהתאמה)? – ובכן, כיום אפל החליטה להשאיר לצרכנים רק 2 ברירות: או הדגם ההתחלתי בקיבולת 64 ג׳יגה, או הדגם בעל שטח האחסון הגדול ביותר – 256 ג׳יגה. אין אמצעאפל הרגה את מעמד הביניים של מכשיר האייפון. ואיפה זה משאיר את כל הצרכנים שרכשו מכשירים עם קיבולת של 128 ג׳יגה, שהיה אחד הדגמים הפופולריים ביותר בשנה שעברה? – רוב הסיכויים הם שהם מרגישים כמוני (בעל מכשיר אייפון 7 בקיבולת 128 ג׳יגה עם 20 ג׳יגה של שטח אחסון פנוי במכשיר): שאפל לא הותירה להם ברירה אלא לשלם יותר מפי שתכננו על מנת לשדרג לדגם חדש, וזה לא מוצא חן בעיניהם

אז אם זה המצב, ואלו חוקי המשחק החדשים של אפל, והאופציות שלי למעשה נעות בין אייפון 8 בנפח 256 בעלות של 850 דולר (אותו המחיר שתכננתי לשלם בין כה), אייפון 8+ בנפח 256 בעלות של 950 דולר או אייפון 10 בנפח 256 עם תג מחיר של קרוב ל-1200 דולר (ואלו רק המחירים בארה״ב, שכן המחירים בישראל הולכים להיות יקרים יותר בכל מקום פרט לאילת) – אז אני אלך על הבחירה המציאותיות ביותר עבורי, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה טכנולוגיתואלך על האייפון 8 (שחור, 256 ג׳יגה). רק אל תנסו להגן על המהלך הזה או על אפל, בבקשהכי מדובר פה בהחלטה שנועדה אך ורק כדי לשרת את שולי הרוח של החברה. אז נכון, מדובר בחברה שממילא מוכרת מוצרים יקרים בקטגוריית הפרמיום, אבל עם כל הכבוד לאלו שיכולים להרשות לעצמם (ואני בעצמי דווקא כן אחד מאלו) – יש גבול לכל תעלול, ואפל חצתה אותו כאן בדילוגים ובמחולות.

3. בגלל היחס שבין עלות לתועלתכמו שאמרתי קודם לכן: אני לא נכנס לאף אחד לכיס או לשיקולים. אבל, האייפון 10 הוא ללא ספק מכשיר האייפון היקר ביותר שאפל אי פעם השיקה, ועם כל הכבודלדעתי הוא לא מספק את הסחורה בתמורה למחיר שאפל מבקשת, בגלל מכלול הסיבות המפורטות כאן.
אז נכון, המסך הגדול מקצה לקצה מרשים מאוד וגם סורק תווי הפנים מרשים ביותר, והמצלמה הקדמית פשוט מטורפת – אבל זה עדיין לא מספיק בכדי שאני אסכים לנסות ולהצדיק (לעצמי או לאחרים) מעבר למכשיר ביניים, דגם ראשוני בסדרה חדשה שלמעשה מחסיר פיצ׳ר משמעותי מאוד לעומת מקביליו וקודמיו, אך כזה שאפל דורשת עליו הרבה יותר כסף. 

4. כי זה עניין עקרוני – כסף, במקרה שלי, הוא אפילו לא השיקול המוביל מבין מכלול הסיבות שבגינן אני החלטתי לא לשדרג לאייפון 10. העניין הוא הרבה יותר עקרוני מאשר כלכלי: אני מסרב לשלם יותר (הרבה יותר) כסף עבור מוצר שמשמיט פיצ׳ר מרכזי שהיה קיים בדור הקודם לפניו מבלי להציע חלופה ראויהפיצ׳ר שאני מאמין שעתיד לחזור בגרסה הבאה של המכשיר בשנה הבאה (מוטמע לתוך המסך ככל הנראה, כפי שהשמועות טענו). ומכיוון שרוב הסיכויים הם שזה בדיוק מה שיקרהאין שום סיבה מוצדקת בעיניי לשלם כזה תג מחיר על מוצר שהוא למעשה מוצר חצי אפוי. מוצר שהוא פשרה. אני מסרב לעודד את אפל לחשוב שזה בסדר להשיק מוצר חצי אפוי לשוק ולמכור אותו במחיר מלא. אני מצביע עם הארנק, ואני מצביע באצבע משולשת.

שורהתחתונה
לא אומר לאף אחד מה לעשות, מה לקנות, מה טוב, מה לא טובגם לא מתיימר לומר שאני צודק בכל הנקודות שהעליתי כאן. מה שאני כן אומר הוא זה: לדעתי האייפון 10 של אפל הוא בוסר, ולא שווה את המחיר שאפל מבקשת עליו. מה תהיה דעתי בשנה הבאה? – זה כבר סיפור אחר, אבל אני צופה שאני עוד אמצא את עצמי משדרג לדגם הבא של אייפון 10 (אייפון XI או 11, אולי?), בהנחה כמובן שאפל תחזיר את סורק טביעות האצבעבכל אופן, אם השימוש שלכם בסורק טביעות האצבע הוא משמעותי עבורכם כפי שהוא משמעותי עבורי, אז אני ממליץ לכם, אם אתם עדיין שוקלים לרכוש את האייפון 10 – ותרו עליו השנה, ותחכו לשנה הבאה. אתם לא באמת תפסידו שום דבר

ומה איתכם? האם אתם בכל זאת הולכים לשדרג לאייפון 10 השנה? אם כן, מה היה הפיצ׳ר ״שמכר לכם״ אותו? אם אתם כמוני ולא, מדוע?
והאם לדעתכם הדגם הבא של מכשיר האייפון מסדרת ה-X יהיה סורק טביעות אצבע מוטמע במסך?

אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות, ואנצל את ההזדמנות הזו לאחל חג שמח, שנה טובה וחתימה טובה לכל עם ישראל.
מי יתן שלכבוד השנה החדשה אנו נלמד לשים את הדגש על ראש המכנה המשותף בינינו, במקום על הזנב.