הביקורות על האייפון 8 | לא מכשיר הדגל הטוב יותר

ע״י

האייפון 8 וה- 8 פלוס הושקו באופן רשמי והמבקרים חצויים, כשבעוד מדובר בשדרוג מרשים עדיין לא מדובר במכשיר הדגל בליין האייפון לשנה הקרובה.

 

 

iPhone-8-and-8-plus

אפל אלופה בשדרוגים אינקרמנטליים, כאלה שלוקחים את החומרה שלה צעד אחד נוסף והופכים אותה לטובה יותר. עם אסטרטגיה זו אפל כבשה את העולם עם ליין מוצרים מצוין, שהחל את דרכו עם מחשבי המקינטוש והמשיך עם האייפוד, האייפון, האייפד וכעת השעון. כל אחד מהם שינה את העולם לכשהוצג, אולם לאחר מכן בצעדים שנתיים אפל ליטשה, שיפרה וייעלה את החומרה, התוכנה והפיצ'רים לכדי (כמעט) שלמות. האייפון 8 ממשיך את אותה הדרך שאפל החלה עם מכשירי האייפון לפני עשור, כשהמכשיר הוא שדרוג מצוין למכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס מלפני שנה מבחינת החומרה והמצלמה, כשבנוסף לכך אפל הוסיפה יכולות של טעינה קיבולית אלחוטית בשימוש בסטנדרט ה- Qi הנפוץ.

מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס לא זכו ליותר מדי תשומת לב בחודשים שקדמו להשקתם, כשאת מרב תשומת הלב תפס האייפון X (נאמר 10 ולא איקס), המציג שדרוג משמעותי יותר לעיצוב של האייפון, בדמות מסך OLED מקצה לקצה, יכולת זיהוי ביומטרית המתבססת על זיהוי הפנים  – תחת השם Face ID – וממשק שונה שנגזר מעצם העובדה שמסך ה- OLED מביא להסרתו של לחצן הבית על כל המשתמש על כך. באופן לא מפתיע גם המבקרים לא יכלו שלא להתעלם מהצל הגדול שהאייפון X מטיל על ליין האייפון 8, ונראה שכמעט כל ביקורת התייחסה לכך שהאייפון X הוא מכשיר הדגל האמיתי של ליין האייפון לשנה הקרובה, ולא האייפון 8. אולם עם כל זאת מכשירי ה- 8 וה- 8 פלוס מביאים שיפורים די ברורים. השיפור הראשון הוא מבחינת רכיב ה- A11, שהופך את האייפון 8 וה- 8 פלוס למכשירי הסמארטפון המהירים ביותר בעולם, ובפער עצום אל מול כל המתחרה אחר בליין האנדרואיד הרחב. שיפור זה לא מתבטא רק במהירות פעולה משמעותית, אלא גם בשיפור של כ- 30% במעבד הגרפי ובתוספת של מעבד ייעודי לכל נושא הבינה המלאכותית בשימוש באפליקציות AR המסתמכות על כלי הפיתוח ARKit.

בנוסף רכיב ה- A11 מביא שיפור ניכר לרכיב ה- ISP (מעבד התמונה) המובנה שביחד עם שיפור במערך החומרה של המצלמות, הופך את המצלמות של מכשירי האייפון 8 ובפרט את המצלמה הכפולה של האייפון 8 פלוס, למצלמות הטובות ביותר בשוק, שזכו לציון הגבוה ביותר של DxOMark בציונים 92 ו- 94 בהתאמה. כמובן שיש לזכור שהציונים של DxOMark הם שנויים במחלוקת, על אף השיפור באופן בו הציון מחושב, כשלקח לאתר שנה (!!!) לסקור את המצלמה של האייפון 7 פלוס, אחרי הבטחה שלא קוימה להציג סקירה אחרי שבשנה שעברה המצלמה של מכשיר ה- Pixel של גוגל זכתה לציון הגבוה ביותר אי פעם של האתר.

כך שלמרות שנראה כי ברשימת 10 המכשירים בעלי הציונים הטובים יותר, 5 הם מכשירי אייפון, עדיין הרשימה לא כוללת מכשירים עם ציונים דומים כאשר למשל הגאלקסי S 8 זכה לציון של 88 בדיוק כמו זה של האייפון 7 פלוס. בקיצור מוזר ונראה די מוטה לטובת המרבה לשלם.

כאמור הדובדבן שעל הקצפת הוא הוספת היכולת לטעינה קיבולית "אלחוטית" (סליחה אבל זה לא באמת אלחוטי), שהתווספה לאור השינוי בעיצוב ליין האייפון 8, שכעת במקום פאנל אחורי העשוי מאלומיניום מאולגן, מגיע עם פאנל אחורי מזכוכית ששומר על הגב של המכשיר (תרתי משמע) משריטות בצורה טובה יותר, אם כי הופך את המכשיר למעט כבד יותר. היתרון בכך שאפל בחרה להשתמש בסטנדרט ה- Qi מאפשר להטעין את האייפון 8 וה- 8 פלוס עם כל מטען המבוסס על הסטנדרט ואפילו כאלה של מכשירי הגאלקסי מבית סמסונג, אולם הבעיה עם טעינה קיבולית אלחוטית, היא שמספיק לשים את המכשיר בהטיה קלה והטעינה שהיא גם ככה איטית יותר, לא מתבצעת כלל וכלל. יש לציין שאפל הציגה מטען המתבסס על הטכנולוגיה של Qi שהיא בונה ומפתחת, שיושק ככל הנראה בתחילת 2018 ויאפשר יכולות טעינה מתקדמים יותר מהמטענים ה"רגילים" העושים שימוש בתקן ה- Qi. יש לקוות שאפל תוסיף למטען אותו היא מכנה בשם AirPower, מגנטים שיתאימו את המכשירים המונחים עליו בצורה כזו שלא תצריך מהמשתמש לכוונן את המכשיר על משטח הטעינה, בדומה לאופן בו המטען הקיבולי של השעון מתכוונן עם מגנטים לפאנל האחורי של השעון בקלות ובמהירות.

מבחינת עמידות של המכשיר, נראה כי האייפון 8 מציג עמידות גבוהה יותר אל מול מכשירי האייפון מהדורות הקודמים. היוטיובר JerryRigEverything העביר את האייפון 8 סדרת התעללויות שכללה בדיקות חוזק שונות בין אם שריטות של הפאנלים, העדשות של המצלמות, שילדת האלומיניום מסדרת ה- 7000 וכמובן את מבחן הכיפוף שהפך מאז השקת האייפון 6 פלוס ופרשיית "בנדגייט" למבחן חובה לכל מכשיר סמארטפון.

כמובן מה שעדיין לא ברור היא העמידות של הזכוכית המחוסמת של מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס, אותה אפל כנתה בשם ה"עמידה ביותר במכשירי סמארטפון", דבר שיתגלה כאשר מבחני הנפילה המוכרים יחלו להגיע לרשת, ככל הנראה בסוף השבוע הקרוב.

בשורה התחתונה עולה שבעוד שהאייפון 8 וה- 8 פלוס הם שדרוג אינקרמנטלי טוב (כמו שאפל יודעת לעשות) לדגמי האייפון 7 וה- 7 פלוס, לא נראה כי מדובר בשדרוג מומלץ לבעלי האייפון 7 או ה- 7 פלוס. הסיבה לכך היא לא כי מדובר במכשירים שהם לא טובים, דבר שהוא רחוק מהמציאות, ובמידה ואפל לא הייתה משיקה את האייפון X מדובר היה במכשירי האייפון הטובים ביותר עד כה ובמכשירים המתחרים ובמובנים רבים גם מתעלים על מכשירי סמארטפון אחרים בשוק. אולם קיומו של האייפון X, יוצר מציאות בה ליין האייפון 8 לא מייצג את מכשירי האייפון הטובים ביותר בנמצא (אולי לשבועות הקרובים בלבד), נישה אותו האייפון X צפוי לתפוס ולא בכדי, זאת הודות לשינוי מהותי שהמכשיר צפוי להביא, לא רק בדמות החומרה אלא גם בדמות חווית השימוש.

מכשירי האייפון 8 מהווים גם עוגן טוב לאלו שלא מוכנים לוותר על חיישן ה- Touch ID, למרות שכל הסימנים מראים שאפל רואה בטכנולוגיית ה- Face ID, בתור העתיד של הזיהוי הביומטרי ושלחברה אין כוונות להחזיר את Touch ID למכשירי הדגל בליין האייפון, שיהיו מבוססים על המראה והעיצוב של האייפון X. בהתאם לכך נראה כי המכשירים הללו מיועדים למשדרגים ממכשירי אייפון ישנים יותר, כשאפילו אלו שישדרגו ממכשירי אייפון 6 או 6 פלוס ירגישו בהבדל משמעותי הודות לטכנולוגיות כמו 3D Touch, פיצ'ר ה- TrueTone Display, החומרה המשופרת והמצלמה הטובה יותר. בנוסף המכשיר נראה כמו אופציה מצוינת לסוויצ'רים המגיעים מפלטפורמת האנדרואיד, זאת כאשר ליין ה- 8 וה- 8 פלוס מציגים מחירים זולים יותר בהשוואה למכשירי דגל במטריית האנדרואיד, לצד ביצועים ויכולות טובות הרבה יותר.

ביקורות נוספות:

TechCrunch
The Wall Street Journal
Engadget
Daring Fireball
The Loop
BuzzFeed News
ו- Wired

להמשך דיון

 

עריכה, תרגום ותוספות: natisho
תמונה ראשית: The Verge