Face ID | שניים וחצי צעדים לפני כולם

ע״י

טכנולוגית זיהוי הפנים הביומטרית של אפל נמצאת כשנתיים וחצי לפני שאר יצרניות הסמארטפונים, שכעת נמצאות במרוץ כדי להביא את הטכנולוגיה גם למוצרים שלהן.

 

 

TrueDepth

ב- 2013, אפל הציגה לעולם את רכיב ה- A7 שוצג לצד האייפון 5s והיה רכיב העיבוד הראשון במכשירי סמארטפון עם תמיכה ב- 64 ביט. יצרניות הסמארטפון התייחסו בביטול לחידוש שתפס את עולם המובייל בהפתעה גמורה, ואפילו בכיר בחברת קוואלקום ציין כי מדובר בלא יותר מאשר גימיק. אולם ככל שעבר הזמן, התברר כי ל- 64 ביט ישנן הרבה יותר יתרונות מאשר להיות סתם גימיק, בין אם בתחום האבטחה, מהירות הפעולה ועוד. קוואלקום הודתה כי אותו בכיר טעה בתגובתו והתגלה שהוא פוטר, זאת כאשר יצרנית שבבי המודם ורכיבי המובייל פתחה במרוץ להדביק את הפער מול אפל. כיום כמעט כל רכיבי המובייל הם בטכנולוגיית 64 ביט, וגרסה 11 של iOS מסירה באופן סופי את התמיכה ביישומים של 32 ביט.

דוגמא זו מתארת כיצד אפל נוהגת לפתח בסתר טכנולוגיות מתקדמות שתופסות את עולם הטכנולוגיה בהפתעה גמורה, ובעוד יצרניות טכנולוגיה עובדות על "סוסים מהירים יותר", אפל מציגה חידושים שנותנים ערך מוסף למשתמשים. הדוגמא התורנית היא טכנולוגיית זיהוי הפנים הביומטרית שאפל הציגה באירוע ספטמבר האחרון תחת השם Face ID. טכנולוגיה זו המשלבת בתוכה מספר טכנולוגיות מחברות אותן אפל רכשה, ביניהן פריימסנס עליה מבוסס מערך החומרה TrueDepth שכולל את החיישנים המאפשרים את הטכנולוגיה ו- RealFace הישראלית מאפשרת את זיהוי הפנים המהיר. התגובות ל- Face ID עד כה היו חלוקות כאשר בעלי דיעה רבים ציינו כי מדובר בצעד מיותר של אפל, כשמשתמשים בכלל לא ביקשו או רצו את טכנולוגית זיהוי הפנים הביומטרית שתחליף את טכנולוגיית זיהוי טביעות האצבע הביומטרית – Touch ID – שהפכה מאז השקתה (גם ב- 2013 לצד ה- 5s) להיות סטנדרט אבטחה במכשירי מובייל, בין אם מדובר בסמארטפונים וטבלטים.

iphonexdotcounter-800x655

אולם נראה כי למרות ה"תלונות" של המשתמשים שעדיין כלל לא התנסו בשום צורה ו/או אופן עם הטכנולוגיה, זאת לאור העובדה שאפל עדיין לא השיקה את האייפון 10 (X), יצרניות הסמארטפון והטכנולוגיה השונות כבר החלו במרוץ כדי להביא את הטכנולוגיה למוצרים שלהן. האתר בלומברג מדווח שחברות המפתחות טכנולוגיות מתקדמות לזיהוי פנים כגון: Blippar, SensibleVision ו- Encino ציינו כי מאז ה- 12 לספטמבר בו אפל הציגה בפני העולם את Face ID, הן זכו לאינספור פניות לגבי הטכנולוגיות שלהן עד כי המנכ"ל של חברת SensibleVision משער שהחברה שלו תמכר במהלך השנה הקרובה. יש לציין כי טכנולוגית זיהוי פנים ביומטרית היא לא דבר חדש וכי מדובר בטכנולוגיה שהחלה את דרכה לפני כ- 60 שנה. כמו כן אפל היא בהחלט לא החברה הראשונה ליישם טכנולוגיה זו במוצרים שלה. מיקרוסופט עושה שימוש בטכנולוגיה דומה הנקראת בשם Microsoft Hello בחלונות 10, בשימוש בטכנולוגיית RealSense של אינטל. סמסונג מצידה הציגה מוקדם יותר השנה פיצ'ר של זיהוי פנים ביומטרי במכשיר ה- Note 8, אם כי מדובר בפיצ'ר שמחוויר לעומת היכולות של אפל ושל מיקרוסופט שעושות סריקה תלת ממדית, בעוד את זאת של סמסונג ניתן לשטות על ידי תמונה באיכות טובה מכל מצלמה או מסך.

האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI פרסם לאחרונה דו"ח לקהל המשקיעים שלו, בו הוא מציין כי יצרניות אנדרואיד החלו להביע עניין רב בטכנולוגיית זיהוי פנים ביומטרית והטכנולוגיות הנלוות אליה כגון זיהוי הבעות פנים (כמו אלו המאפשרות את פיצ'ר האנימוג'י) וכן זיהוי בתלת מימד לטובת פיצ'רים מתקדמים יותר. בכך Kuo מציין כי יצרניות האנדרואיד צפויות לנטוש את העניין בהטמעת חיישנים ביומטרים לזיהוי טביעות אצבע מתחת/ בתוך המסך לטובת מערך חיישנים ביומטריים לזיהוי פנים. באופן אירוני לאחרונה קוואלקום התהדרה בכך שהיא החברה הראשונה להציג חיישן טביעת אצבע המוטמע בתוך מסך, אם כי מדובר בקונספט בלבד וכי הטכנולוגיה עדיין רחוקה מלהיות ישימה בקנה מידה נרחב. האירוניה הגדולה היא שבעוד קוואלקום ניסתה להציג את עצמה בתוך חברת טכנולוגיה המחדשת מהר יותר מאפל, ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו עמלה להציג טכנולוגיה חדשה לגמרי.

Kuo גם ציין כי טכנולוגיית ה- TrueDepth של אפל נמצאת בפער של כשנתיים וחצי מכל דבר אחר שנמצא בתעשייה כרגע, ובהתאם לכך קשה לראות כיצד יצרניות טכנולוגיה ואפילו קוואלקום שמפתחת טכנולוגיה לזיהוי פנים ביומטרי בשיתוף עם חברת Himax תצליח להציג טכנולוגיה באיכות דומה לזו של אפל, שעד אז תוכל להספיק ולשפר את מערך ה- TrueDepth באופן משמעותי, בעוד יצרניות הטכנולוגיה המתחרות ידביקו את הפער לדור הראשון של אפל. עד כה יצרניות הטכנולוגיה עדיין לא הצליחו להדביק את הפער מול יכולות טכנולוגיות אחרות שאפל הציגה בשנים האחרונות כמו למשל את טכנולוגיית ה- Force Touch/ 3D Touch הנמצאת במכשירי האייפון, המק והשעון ומאפשרת זיהוי של עוצמת הלחיצה על המסך, כשהשמועות מגלות שסמסונג מנסה להטמיע את הטכנולוגיה במכשירי הסמארטפון שלה, כאשר מכשיר ה- Note 8 היה אמור להגיע עם יכולת זו, אולם בסופו של דבר סמסונג זנחה את הניסיון אולי לדור הבא של הסמארטפונים שלה, אולם עד אז מי יודע מה אפל תשלוף מהשרוול.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג, AppleInsider ו- MacRumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho