אפל בודקת את הסוללות המתנפחות במכשירי האייפון 8

ע״י

לאור מספר מקרים בהם הסוללות של מכשירי האייפון 8 התנפחו, אפל פרסמה הודעה רשמית לפיה היא בודקת את העניין. האם לאפל יש תקרית דומה לזו של ה- Note 7?

 

 

iPhone 8 swolen

בעיות עם הסוללות של מכשירי הסמארטפון החדשים, הם לא דבר שיצרנית סמארטפונים רוצה לשמוע בסמיכות להשקה. תשאלו את סמסונג. יצרנית הסמארטפונים הגדולה ביותר בעולם ראתה בשנה שעברה כיצד מכשיר הדגל שלה שזכה לביקורות מצוינות, מתרסק ומתפוצץ, תרתי משמע אחרי שהחברה החליטה לדחוף לקצה את קיבולת הסוללה של מכשיר ה- Note 7 דבר שביחד עם מערך בקרה די לוקה הביא למצב בו עשרות מכשירי Note 7 (אם לא מאות) עלו באש, אחרי שהסוללה שלהם התנפחה. הדבר הביא להחזרה כללית של המכשיר פעמיים, כשבפעם השניה סמסונג לא לקחה סיכון יותר והחליטה להשבית את המכירה של ה- Note 7 לאלתר. במיוחד שהאיסור על עליה לכלי תעופה ושיט עם מכשירי ה- Note 7 הפכו לפרסומת שלילית ביותר עבור החברה במהלך הסתיו שעבר.

כעת נראה כי ה- meme המשעשע ביותר, לפיו אפל מעתיקה את סמסונג, הופך למציאות כשבשבוע האחרון התגלו מספר מקרים מרחבי העולם בהם הסוללה של מכשירי האייפון 8 התנפחה וגרמה למכשיר להתעוות ולמסך לצאת ממקומו. בשונה מהמצב של סמסונג בשנה שעברה, לא דווח על אף מכשיר שהתפוצץ את התלקח בתוצאה מהמקרים ועד כה דווח על כ- 6 מקרים בלבד, מתוך מליוני מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס שנמכרו מאז שהמכשירים הושקו באופן רשמי בסוף חודש ספטמבר האחרון. באופן מעניין הסוללה של מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס היא דווקא קטנה יותר מזו של מכשירי האייפון 7 וה- 7 פלוס, כך שלא מדובר במקרה של הבאת הסוללה לקצה יכולתה. למעשה הסוללה של האייפון 8 מגיעה בקיבולת של 1,821mAh בעוד זו של האייפון 7 מגיעה בקיבולת של 1,960mAh ואילו זו של ה- 8 פלוס מגיעה בקיבולת של 2,675mAh לעומת סוללת ה- 2,900mAh של האייפון 7 פלוס.

האופן בו אפל הצליחה לשמר על חיי סוללה דומים, למרות קיבולת קטנה יותר של סוללה, היא לאור השימוש ברכיב ה- A11 החכם והחסכוני יותר שמגיע עם בקר דור 2 ל- 6 ליבות העיבוד (2 לביצועים מרביים ו- 4 לביצועים חסכוניים) המסוגלים לעבוד בו זמנית. בנוסף מכשירי ה- 8 וה- 8 פלוס החדשים מגיעים עם רכיב עיבוד גרפי (GPU) שפותח באופן עצמאי על ידי אפל ומאפשר חיסכון רב יותר בצריכת משאבים, וכן רכיב עיבוד ייעודי לתחום הבינה המלאכותית (AI) ולימוד מכונה (ML), כשכל אלו מביאים יחדיו למצב בו עם סוללה קטנה יותר, מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס מצליחים להציג חיי סוללה שווים לאלו של האייפון 7 וה- 7 פלוס.

אפל התייחסה לנושא וציינה כי היא חוקרת את הנושא, תשובה די פורמלית מצידה של אפל כשיש כאלה הסוברים שאפל נמצאת במצב של בהלה מפחד שמכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס, שגם ככה נמצאים תחת צילו של האייפון 10 (X), יראו בעיות במכירות שלהם, הודות לתקלות אפשרויות עם הסוללות. המציאות היא ככל הנראה קצת שונה וככל הנראה מדובר בתקלת ייצור או מקבץ בעייתי ראשוני של מספר סוללות ולא מעבר לכך. לא מדובר בפעם ראשונה בה מתגלים בעיות ייצור כאלה ואחרות במקבצי הייצור הראשונים במכשירי אייפון בפרט או סמארטפון בכלל, במיוחד כאשר מדובר בפסי ייצור גדולים כל כך כמו אלו של אפל וסמסונג המייצרים מאות מליוני מכשירי סמארטפון בשנה.

מוסר ההשכל הוא לרכוש את מכשיר האייפון החדש שלכם במקום בו תוכלו לזכות לאחריות היצרן באופן מלא, וכשמדובר בישראל, אחריות היצרן ניתנת וממומשת באופן מלא כאשר רוכשים את מכשירי האייפון באירופה ולא בארה"ב, שם למכשירי האייפון יש SKU נפרד לחלוטין ומימוש אחריות יצרן של אייפון שנרכש בארה"ב, תנתן אך ורק בארה"ב (יש לציין שהדבר משתנה בהתאם לדגם של המכשיר, דבר התלוי בתאימות הסלולרית של המכשיר לתדרים שונים). אפשרות נוספת היא להמתין מעט ולחכות למקבצי הייצור הבאים בהם ככל הנראה הבעיות שמתגלים במקבצי הייצור הראשונים נפתרות. בכל אופן יהיה מעניין לראות האם אפל תצא בהצהרה רשמית בנושא, או שמא החברה פשוט תתקן את הבעיה ותטאטא אותה מתחת לשטיח, עם ההייפ הצפוי בעוד פחות מחודש עם השקת האייפון 10 (X).

להמשך דיון

 

מקור: The Verge
עריכה, תרגום ותוספות: natisho
תודה לטל קפלן על ההערה במקום 🙂