ביי ביי Touch ID?

ע״י

החיישן הביומטרי לטביעות האצבע שהושק ב- 2013 הפך תוך זמן קצר לסטנדרט בתעשיה, וכעת נראה שהוא צפוי להפוך לנחלת העבר כש- Face ID יחליף אותו לגמרי.

 

 

 

Face ID

כשאפל רכשה את חברת AuthenTech בשנת 2012, הכתובת הייתה על הקיר – אפל מתכוונת להציג חיישן לטביעות אצבע מובנה במכשירי האייפון והאייפד שלה, זאת אחרי לא מעט שמועות בנושא. אולם הסקפטיות הייתה רבה, כאשר חברות חומרה אחרות ניסו לא אחת להטמיע טכנולוגיה ביומטרית במכשירי מובייל, כשהמפורסמת שבהן הייתה מוטורולה שהייתה הראשונה לעשות זאת עם מכשיר ה- Atrix שהתגלה ככשלון חרוץ. אולם כשאפל הציגה את האייפון 5s עם חיישן ה- Touch ID נראה היה שאפל פצחה את הסוד לחיישן ביומטרי לטביעות אצבע איכותי במכשירי מובייל, ותוך זמן קצר יצרניות הסמארטפון פתחו במרוץ להציג חיישני טביעות אצבע במכשירי הסמארטפון שלהם, במטרה להתחרות מול אפל. לקח ליצרניות האנדרואיד ולגוגל קצת יותר משנתיים להדביק את הפער במלואו, אולם כיום כל מכשיר סמארטפון באשר הוא מגיע עם חיישן טביעות אצבע מובנה, גם אם הוא ממוקם במקום הלא מתאים.

מהסיבה הזו רבים תהו כיצד אפל תמשיך להשתמש בחיישן טביעות אצבע על מכשיר אייפון שמגיע עם מסך מקצה לקצה, בו אין לחצן בית. הדעות היו חלוקות ל- 2: או שאפל תעביר את החיישן לגב המכשיר, כפי שרוב יצרניות האנדרואיד (למעט סמסונג ו- HTC) בחרו. או שהחברה תטמיע את את הטכנולוגיה בתוך המסך של המכשיר, דבר שצפוי להיות "קל" יותר עם מסך OLED מאשר מסך LCD. קוואלקום וסמסונג פתחו במרוץ פיתוח לטכנולוגיה שכזו, אולם נראה שבעוד כל העיניים היו נשואות לכיוון זה, אפל בחרה ללכת לכיוון מפתיע ולנטוש לחלוטין את חיישן ה- Touch ID, הודות לטכנולוגיה חדשה שאפל פתחה במשך מספר שנים – Face ID. טכנולוגיה זו למעשה מחליפה את טביעת האצבע בתוך מרכיב הזיהוי הביומטרי בזיהוי פנים, המסתמך על שילוב של מספר טכנולוגיות כשאת מרכיב החומרה מספקת הטכנולוגיה של חברת פריימסנס הישראלית. לאור השמועות החלוקות לגבי כוונותיה של אפל, נראה כי רק במהלך השנה האחרונה אפל החליטה  לנטוש לחלוטין את Touch ID לטובת Face ID לגמרי במכשיר האייפון 10 (X).

apple-sapphire-touchid

האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI מגלה כעת בדו"ח לקהל המשקיעים שלו, כי אפל כל כך בטוחה ביכולות של Face ID, עד כי נראה כל מכשירי האייפון החדשים ב- 2018 יהיו מבוססים על הטכנולוגיה לזיהוי הפנים, זאת בניגוד לדבריו האחרונים בהם ציין Kuo שמה שישפיע על אפל בין אם לפתח את Touch ID מתחת למסך המכשיר, או לנטוש אותו לחלוטין יהיה האופן בו המשתמשים יקבלו את Face ID במכשיר האייפון 10. לפי Kuo הסיבה העקרית שאפל תהפוך את Face ID למנגנון הזיהוי הביומטרי במכשירי האייפון, הוא לאור העובדה שמערך ה- TrueDepth המאפשר את היכולת, הוא כל כך מתקדם עד כי יקח לתעשייה מספר שנים להדביק את הפער, כשלראייה יכולת הזיהוי הביומטרית שסמסונג הציגה במכשיר ה- Note 8 היא בדיחה לעומת Face ID, כשניתן לעבוד עליה עם תמונה פשוטה.

Kuo גם מעריך שיצרניות האנדרואיד ינסו להשתמש בטכנולוגיה לזיהוי טביעות אצבע המוטמעת מתחת למסך, אולם העלות הגבוהה של הטכנולוגיה תהפוך אותה לבחירה בעייתית ותמנע מיצרניות רבות להשתמש בה, ולפיכך לאי כדאית להמשך הפיתוח שלה. במקום זאת נראה כי יצרניות אנדרואיד ימשיכו להשתמש בחיישני טביעות אצבע הממוקמים בחלק האחורי של המכשיר, כדי שהן יוכלו להציג מכשירי סמארטפון עם מסך מקצה לקצה, עיצוב שהפך השנה לטרנד המוביל בתעשיה המאפשר להקטין את הגודל הפיזי של המכשיר אך עדיין לשמור על גודל מסך של כ- 5 אינץ'. באופן אירוני נראה כי הקושי בייצור ופיתוח הטכנולוגיה של מערך ה- TrueDepth משפיע גם על אפל שלפי דיווחים הייצור של מכשירי האייפון 10 נתקל בקשיים לאור הקושי בייצור מרכיב ה- Dot Projector (הפורש כ- 30 אלף נקודות לייזר הממפות את תצורת הפנים) במערך ה- TrueDepth, המכונה באופן פנימי באפל בשם הקוד "רומאו", בעוד מצלמת האינפרא-אדום הקוראת את המיפוי מכונה בשם קוד "ג'ולייט".

ככל הנראה אפל כל כך בטוחה בפיצ'ר ה- Face ID, עד כי בדו"ח מוקדם יותר ציין Kuo שאפל תציג אותה גם בליין מכשירי האייפד פרו בשנה הבאה. שימוש נרחב יותר בטכנולוגיה הזו, תאפשר לאפל לא רק לשפר את מערך הייצור, אלא גם להוזיל אותו באופן משמעותי ולהפוך את שולי הרווח של אפל לטובים יותר. במידה ומכשירי האייפד פרו, המהווים את מכשירי הדגל של ליין האייפד, אכן יקבלו את פיצ'ר ה- Face ID, נראה כי אפל תביא אותו גם למחשבי המק שלה, זאת אחרי שרק לפני פחות משנה ליין מחשבי המקבוק פרו זכו לקבל את Touch ID כחלק ממערך ה- Touch Bar.

לאחרונה התגלה שאפל הגדילה את היקף הייצור של מכשירי האייפון 10 מ- 100 אלף יחידות ליום ל- 400 אלף יחידות ליום, דבר המצביע על שיפור בתהליך הייצור. נתון זה הוא מעודד למדי במיוחד לאור העובדה שאפל מתכוונת להשיק את האייפון 10 במהלך חודש נובמבר ולמכור את המכשיר בכ- 55 מדינות ברחבי העולם ורק נקווה שכמו שמכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס הושקו בישראל תוך זמן קצר, גם האייפון 10 יושק כאן במהרה ובכמויות מספקות.

להמשך דיון

 

מקורות: 9to5mac, הוול סטריט ג'ורנל ושוב פעם 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho