צווארי הבקבוק של האייפון 10 נפתרים לקראת ההשקה

ע״י

דיווחים משרשרת הייצור והאספקה של אפל במזרח מגלים שבעיות הייצור של מכשירי האייפון 10 (X) מתחילים להפתר לקראת ההשקה, שתהיה ככל הנראה עדיין די מצומצמת.

 

 

iPhone X

השמועות לגבי מכשירי האייפון 10 (X) שהציפו את הרשת בחודשים האחרונים, היו חלוקות ל- 2: הדלפות לגבי המפרט והעיצוב של המכשיר ודיווחים של אנליסטים לגבי בעיות בייצור ובתפוקה של הרכיבים הדרושים עבור המכשיר. בשבועות האחרונים דיווח שהגיע מהאתר הסיני Xinhuanet.com ציין כי המשלוח הראשון של מכשירי האייפון 10 נשלח מפוקסקון – היצרנית העקרית של אפל למכשירי האייפון בכלל ובפרט של מכשירי האייפון 10 – כשמשלוח זה כלל 46,500 יחידות בלבד. בנוסף הדיווח כלל כי היקף הייצור השתפר מ- 100 אלף יחידות בשבוע ל- 400 אלף יחידות בשבוע, אם כי נראה שעדיין מדובר במספר נמוך בהרבה מהביקוש הצפוי למכשירי האייפון 10 החדשים שמגיעים עם עיצוב חדש לחלוטין, הכולל מסך OLED המתפרש מקצה לקצה, חיישן ביומטרי לזיהוי פנים בשם Face ID המחליף את חיישן ה- Touch ID לאור הסרת לחצן הבית לחלוטין, טעינה אלחוטית, מערך מצלמות כפול ועוד.

בעוד תחילה נראה כי הבעיה העקרית של האייפון 10 תהיה היקפי הייצור והזמינות של מסכי OLED, נראה כי הסיבות להיקפי הייצור הנמוכים נובעות דווקא בגלל  הרכיבים המרכיבים את חיישן ה- Face ID במערך ה- TrueDepth. בנוסף האנליסט Ming-Chi Kuo מחברת KGI מציין כי לפי מקורותיו בשרשרת האספקה והייצור של אפל במזרח, נראה כי ישנם גם צווארי בקבוק בייצור של רכיבי FPCB (קיצור של Flexible Printed Circuit Board, קרי מעגל מודפס גמיש) הקשורים למודלי האנטנה, כאשר היצרנית העקרית של רכיבים אלו – Murata – לא הצליחה לעמוד בתפוקה מספקת ואפל נאלצה להחליף אותה בחברת Career, עד ש- Murata תוכל לחזור ולייצר את רכיבי ה- FPCB הדרושים בתפוקה מספקת. בעיה נוספת מגלה שישנם גם בעיות בתפוקת הייצור של רכיבי FPCB הקשורים גם למערך המצלמות הכפול, ובפרט למצלמה בעלת הזווית הרחבה יותר.

בניגוד למערכי המצלמות הכפולות של יצרניות סמארטפונים אחרות כמו סמסונג או Huawei, מערך המצלמות הכפול של האייפון 7 פלוס, 8 פלוס וכעת גם האייפון 10 כוללים רכיבי PCB נפרדים לכל חיישן כשנראה שאפל מרכיבה את התמונות על רכיב ה- ISP ולא במודול הצילום עצמו, דבר שמאפשר לחברה לעשות הרבה יותר חישובים מסובכים שמאפשרים למערך המצלמות הכפול של האייפון להציג תמונות מדהימות שכאלה, ובפרט כאשר מדובר בפיצ'רים כמו פורטרט ו- Portrait Lighting שעושים שימוש באלגוריתמים מתקדמים ובזמן אמת.

TrueDepth

יש לציין כי לפי Kuo נראה שאפל פתרה את מירב בעיות התפוקה וצווארי הבקבוק הקשורים בייצור של האייפון 10, אם כי נראה שבזמן ההשקה לאפל תהיה אספקה של כ- 2-3 מיליון מכשירי אייפון 10 בלבד, מה שאומר שזמן ההמתנה למכשירים צפוי להיות ארוך למדי וסביר להניח שבהתאם לתחזיות, אפל תצליח להדביק את הביקוש רק לקראת סוף המחצית הראשונה של 2018.

לפי דיווחים סמנכ"ל התפעול של אפל, ג'ף וויליאמס, נפגש היום עם טרי גו, המנכ"ל של פוקסקון במהלך ביקורו של וויליאמס באזור כאשר הוא לקח חלק מחגיגות ה- 30 של חברת TSMC, יצרנית השבבים העקרית של אפל בשנים האחרונות וזו שמתחרה באופן עיקש מול סמסונג עבור ייצור רכיבי ה- Ax השונים. לפי הדיווחים הפגישה בין וויליאמס לגו הייתה קשורה לגבי בעיות הייצור והתפוקה של מכשירי האייפון 10, אם כי נראה שבעיות אלו לא קשורות רק בפוקסקון עצמה – המייצרת ומרכיבה את מכשירי האייפון, אלא גם כאמור ביצרניות הרכיבים השונות המספקות את הרכיבים לפוקסקון עבור ההרכבה של מכשירי האייפון.

הכתב Tim Culpan ציין בפוסט בבלומברג, כי בעיות התפוקה והייצור של האייפון 10 נובעות מהחלטות שגויות בהנהלה הבכירה של אפל, שהחלו עם ההחלטה לעבור להשתמש במסכי OLED, דבר שגרר את הסרת לחצן הבית ולאור העובדה שאפל לא הצליחה להטמיע את רכיב ה- Touch ID במסך, היא בחרה לעבור ולהשתמש באופן בלעדי בחיישן ה- Face ID, דבר שגרר עוד בעיות וקשיים בייצור. לא ניתן לבטל לחלוטין את הטענה של Culpan, כאשר נראה שבשנים האחרונות אפל חווה הרבה מאוד בעיות בייצור ובתפוקה של מכשירים חדשים בזמן ההשקה. לראייה אוזניות האיירפודס (AirPods) לא הושקו בזמן, וכשהן הושקו המלאי שלהן והזמינות שלהן הייתה ונותרה די מצומצמת במשך חודשים (רק לאחרונה הזמינות שלהן השתפרה). דבר דומה קרה עם ההשקה של השעון ובפרט של סדרה 2 שהייתה בזמינות נמוכה מאוד במהלך השנה האחרונה וכמובן שאי אפשר לשכוח את הזמינות הנמוכה של מכשירי האייפון SE ושל דגמי האייפון 7 פלוס ברבעון ההשקה שלהם.

מצד שני הדיווחים משרשרת האספקה מגלים שבעיות הייצור והתפוקה לאו דווקא קשורות למסכי ה- OLED עצמם, ואפילו הם לא קשורים באופן בלעדי למרכיבי מערך ה- TrueDepth. בנוסף זמינות נמוכה בחודשים הראשונים להשקת מכשירים, הוא לא דבר חדש אצל אפל ואפילו מכשירי האייפון 5s לא היו בנמצא בכל חנות בחודשים הראשונים להשקתם. בעיקרון נראה כי בעיות הזמינות והייצור קשורות יותר לטכנולוגיה אותה אפל מציגה, וככל שהטכנולוגיה יותר מתקדמת ומסובכת כך הייצור הראשוני של אפל – שכידוע נמדד בעשרות מליוני מכשירים (ובפרט כשמדובר במכשירי אייפון) ברבעון ההשקה – חווה בעיות רבות יותר.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleInsider, בלומברג, 9to5mac ו- Macrumors
עריכה, תרגום ותוספות: natisho