המכירות המוקדמות של האייפון 10 החלו

ע״י

דיווחים לפיהם אפל שינתה את מפרט הבטיחות של Face ID כדי לעמוד ביעדי הייצור של האייפון 10 מגיעים לרשת לצד התחלת המכירות המוקדמות של האייפון 10 (X).

 

 

IPHONE X COLORS

אחד מהחידושים המשמעותיים ביותר במכשיר האייפון 10 (X), הוא החלפת החיישן הביומטרי Touch ID, בחיישן הביומטרי Face ID, לאור הסרת לחצן הבית מהמכשיר. הסרת לחצן הבית הביאה עימה הרבה מאוד נגזרות שיצרו דיעות שונות בקרב קהל המשתמשים של מכשירי האייפון, כשמצד אחד רבים התרגלו ללחצן הבית המלווה את מכשירי האייפון מאז השקתם, כשבנוסף לכך רבים כבר התרגלו גם ל- Touch ID. מצד שני חיישן ה- Face ID המגיע כחלק ממערך מצלמת ה- TrueDepth בחלק הקדמי של המכשיר, הביאה את אפל להציג את המערך לראווה וליצור באמצע מסך ה- OLED הנפרש מקצה לקצה מעין מצח. בשבועות האחרונים הגיעו דיווחים רבים לפיהם אחד מהאתגרים הגדולים ביותר של אפל בייצור האייפון 10 נובע מייצור של חלקים מסוימים במערך מצלמת ה- TrueDepth, אם כי לאחרונה האנליסט Ming-Chi-Kuo ציין כי נראה ובעיות הייצור נפתרו.

אולם דיווח חדש שמגיע מכיוון בלומברג טוען כי לאור הצורך הגובר של אפל לעמוד ביעדי ייצור מספקים של האייפון 10, החברה החליטה להרפות מהמפרט הקפדני שלה, עבור המפרט של Face ID דבר שיתבטא בדיוק מופחת של החיישן. אולם באופן מוזר מאוד הדיווח של בלומברג לא מציין על איזה רכיב מדובר, ומה המשמעות הסופית עבור המשתמש, בין אם מדובר באימותים כוזבים, איטיות של החיישן או תופעה אחרת. באופן יוצא דופן אפל הגיבה באותו היום לדיווח של בלומברג, כאשר טרודי מולר – דוברת רשמית מצד אפל – ציינה שמדובר בדיווח כוזב, כאשר אפל לא שינתה כלל וכלל את המפרט של Face ID, שמצופה מצד אפל להפוך להיות הסטנדרט בתעשייה, עם רמת אבטחה גבוהה יותר מזו של Touch ID. התזמון של הדיווח של בלומברג והתגובה הנחרצת מצד אפל מעלים תהיות רבות לגבי האמינות של הדיווחים לגבי Face ID, במיוחד כאשר בחודשים האחרונים עלו טענות לפיהם אפל החליטה לבחור ב- Face ID בתור תוכנית מגירה.

How Face ID works

בפועל נראה כי הנהפוך הוא. הבלוגר ג'ון גרובר יצר קשר עם מספר עובדים באפל, שציינו בפניו כי ההחלטה להשתמש ב- Face ID באופן מלא נפלה באפל עוד לפני ינואר 2017, דבר שבא בסתירה לכל אותן הטענות של אנליסטים שציינו כי אפל עדיין בודקת את האפשרות להטמיע את Touch ID בתוך מסך ה- OLED במהלך הקיץ. התמיכה היחידה לאותן טענות היא בדמות ההשקה המאוחרת יותר של האייפון 10, זאת בעוד האייפון 8 וה- 8 פלוס הושקו בסוף ספטמבר. אולם במידה והתזמון של אותם דיווחים מצד אנליסטים שגוי, יתכן מאוד שינה גם טעות בדיווחים לגבי בעיות הזמינות והייצור של האייפון 10. בראיון שנערך לאחרונה עם טים קוק על ידי באזפיד, נשאל קוק לגבי השמועות על בעיות הייצור והתפוקה של האייפון 10, קוק ענה "נראה מה יהיה", תשובה שהיא מאוד לא אופיינית למנכ"ל של אפל שנוהג לענות בכנות לגבי נושאים שהוא נשאל, למעט מידע על מוצרים עתידיים. בנוסף לכך בעוד גל המדינות הראשון בהן אפל משיקה את מכשירי האייפון החדשים מנה בשנים עברו כ- 12 מדינות, מכשיר האייפון 10 מושק ב- 55 (!) מדינות, כשאפל מציינת שהמכשירים צפויים להיות זמינים בחנויות האפלסטור והמשווקים המורשים ללקוחות שיגיעו לחנויות ב- 3 לנובמבר, כשלשם השוואה בשנה שעברה אפל ציינה כי מכשירי אייפון 7 פלוס בתצורת Jet Black לא יהיו זמינים בחנויות ביום ההשקה.

כל אלו מעלים אפשרות מעניינת למדי לפיה, השמועות והדיווחים לגבי בעיות הייצור והתפוקה של מכשירי האייפון 10 אולי היו נכונים לפני מספר חודשים, ובדיוק כפי שיש אי תאימות בזמנים לגבי הדיווחים על ההחלטה של אפל לעבור ולהשתמש ב- Face ID, כך יש אי תאימות בזמנים לגבי בעיות הייצור והתפוקה של האייפון 10 בכלל.

כמובן שכל הבאז הגדול סביב נושאי הייצור והזמינות של האייפון 10 משחקים לידיים של אפל, כאשר בימים לפני תחילת המכירות המוקדמות – שהחלו היום בשעה 10 בבוקר (שעון ישראל) – הייתה היסטריה רבה בקרב קהל המשתמשים הנאמן של אפל ובפרט המאמצים המוקדמים. ואכן נראה כי המלאי של המכירות המוקדמות אזל תוך דקות ספורות כאשר אתרי הטכנולוגיה מדווחים שזמני האספקה נעו באופן מהיר מאספקה ב- 3 לנובמבר (יום ההשקה), ל- 10 לנובמבר וכעת הזמינות היא לאספקה תוך כ- 5 -6 שבועות. כמובן שיש לקחת זאת בחשבון לצד העובדה שאפל ציינה כי יהיה מלאי של מכשירים גם בחנויות, ויש לשער איך אפל החליטה לחלק את מלאי מכשירי האייפון 10 בין החנויות לבין המכירות המוקדמות.

יש לציין שעבור קהל המשתמשים הישראלי, האפשרות היחידה להזמין מכשיר אייפון 10 סימפרי היא של חברת T-Mobile, אם כי נראה שמכשיר האייפון שמגיע עם התאימות המלאה ביותר לרשת הסלולר דור 4 בישראל הם דווקא המכשירים של חברת ווריזון, אותם ניתן לרכוש כעת רק דרך האתר של ווריזון עם מספר מנוי של החברה. עדיין מכשירי האייפון 10 נמכרים כאמור בכ- 55 מדינות ברחבי העולם, כשחלק גדול מהן באירופה וכעת נותר לגלות רק מתי האייפון 10 יושק בארץ והאם באמת תהיה בעיה של זמינות במלאי או לא.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג, Daring Fireball ואפל (עם רשימת המדינות המלאה)
עריכה, תרגום ותוספות: natisho