אייפון עם עיפרון

ע״י

שמועות חדשות מדברות על כך שאפל עובדת על הבאת תמיכה של העיפרון למכשירי אייפון עתידיים. האם סטיב ג'ובס טעה לגבי הסטיילוס?

 

 

iPhone and Pencil

שמועה חדשה שמקורה ב- The Korea Herald טוענת שאפל החלה לעבוד לאחרונה על פיתוח של "עט דיגיטלי" עבור מכשירי אייפון עתידיים העשויים להתגלות בשנת 2019. הדיווח טוען שעט הסטיילוס שאפל עובדת עליה תשתמש בטכנולוגיה מסוג Supercapacitor, קרי קיבוליות גבוהה מאוד, שהיא גם זולה יותר לשימוש וגם מביאה תחושה קרובה יותר של שימוש בעט/עיפרון אמיתיים, זאת לעומת ה- S Pen של סמסונג שעושה שימוש בטכנולוגיה מסוג תהודה אלקטרומגנטית המצריכה התקנת פאנל נוסף מתחת למסך, כזה המאפשר הפעלת פיצ'רים גם ללא מגע ישיר של הסטיילוס במסך עצמו, דבר שמשתמשי ה- Note התרגלו אליו בשנים האחרונות.

באופן מעניין שמועות אלו מגיעות זמן קצר אחרי שלאחרונה החלו לצוץ שמועות לגבי ליין האייפון הבא, שלפי הטענות יכלול מכשירי אייפון גדולים יותר עם גדלי מסך של 6 אינץ' ומעלה, הן בדגמי ה- LCD והן בדגמי ה- OLED. מכשירי אייפון גדולים שכאלה, עם מסכים המתקרבים בגדליהם לגדלים של טבלטים קטנים, עשויים להיות שימושיים יותר לצד עט דיגיטלי כדוגמת העיפרון של אפל, שהחברה הציגה לפני מספר שנים לצד מכשירי האייפד פרו, שהפכו להיות פופולריים ביותר ובעיקר עבור קהל המשתמשים המקצועי. מהלך שכזה מצידה של אפל עשוי להוות מכה לא פשוטה עבור סמסונג, שכיום מכשירי ה- Note שלה זוכים לייחודיות לאור עט ה- S Pen בעולם הסמארטפונים, כשיצרניות סמארטפונים גדולים מתחרות בולטות לא הציגו מתחרה ישיר ל- Note.

מאז שסמסונג פתחה פער ניכר מול אפל בתחום הסמארטפונים, ומלחמות הפטנטים בין 2 החברות דעכו (אם כי הן עדיין לא הסתיימו לחלוטין), אפל בחרה להעתיק את האסטרטגיה של סמסונג בתחום הסמארטפון הן בכך שהחברה הציגה בשנת 2014 את מכשיר האייפון 6 הגדול יותר עם מסך ה- 4.7 אינץ' אולם בפרט על ידי הצגת האייפון 6 פלוס עם מסך ה- 5.5 אינץ' הגדול שהפך למתחרה ישיר לליין מכשירי האנדרואיד הגדולים יותר, קטגוריה שסמסונג הייתה הראשונה להזניק. כעת עם השמועות לגבי מכשירי אייפון גדולים יותר עם מסכים של 6 אינץ' ומעלה, נראה כי אפל ממשיכה ללכת בדרך שסמסונג סללה בתחום גדלי הסמארטפונים והצגת תמיכה לעיפרון במכשירי אייפון גדולים שכאלה יהיה צעד נוסף מצידה של אפל.

באופן אירוני לא ניתן שלא להתייחס לאמירה של סטיב ג'ובס – מייסד אפל המנוח – לגבי עטי סטיילוס באירוע הצגת האייפון, כאשר ג'ובס שהציג את ממשק המולטי טאץ', בחר לציין כי ממשק זה עדיף על פני שימוש בעטי סטיילוס:

"מי רוצה סטיילוס? צריך להוציא אותם ואז להחזיר אותם, ואז מאבדים אותם, איכס. אף אחד לא רוצה סטיילוס"

האמירה הזו של ג'ובס זכתה כבר לתהודה גדולה כאשר אפל הציגה את העיפרון לצד האייפד פרו לפני כשלוש שנים, כאשר רבים ביקרו את ההנהלה של אפל וציינו שהיא מפנה עורף לדבריו ולרצונותיו של המייסד המנוח. אולם אפל נזהרה שלא לכנות את העיפרון בשם סטיילוס, ולמעשה טים קוק אף ציין שאפל הציגה עיפרון ולא עט סטיילוס, כשבכך הוא מתכוון לעובדה שבניגוד לעטי הטיילוס במכשירי ה- PDA והסמארטפונים הישנים שהיו מבוססים על מסך טאץ' ניגודי, ועטי הטיילוס היו דרושים להפעלת הממשק, העיפרון של אפל הוא לא חלק קרדינלי מממשק המשתמש של המכשיר והוא נועד להעצים את המממשק ובפרט בתצורות שימוש מסוימות המצריכות דיוק רב יותר, כמו למשל ציור ואיור וכו'.

באופן די דומה, גם עט ה- S Pen של סמסונג לא דרושה להפעלת ממשק המשתמש באופן כללי במכשירי ה- Note, המסתמכים כמובן על מערכת ההפעלה אנדרואיד, אלא היא מעצימה את ממשק המשתמש עם פיצ'רים ייעודיים נוספים המתלבשים על גבי הממשק הבסיסי של מכשירי ה- Note.
אין ספק שיהיה מעניין לראות האם אפל באמת תביא תמיכה של העיפרון למכשירי אייפון עתידיים, כאשר באופן די מוזר, חלק לא קטן מקהל המשתמשים של מכשירי האייפד פרו, דווקא היה רוצה לראות תמיכה בעיפרון המגיעה למכשירי האייפון, דבר שיכול להפוך את האייפון לכלי שימושי עוד יותר לקהל משתמשים מקצועי, בין אם מדובר במאיירים, ציירים ועוד, שכבר היום עושים דברים מרהיבים על מכשירי האייפון וכמובן מכשירי האייפד, ולא בכדי הודות לעיפרון.

להמשך דיון

 

מקורות: The Investor ו- NDTV
עריכה, תרגום ותוספות: natisho