כל מה שרציתם לדעת על האייפון X

ע״י

אפל הסירה את האמברגו על הסקירות עבור האייפון X, לצד תפנית שיווקית. האם Face ID מציג תחליף טוב ל- Touch ID? מתי האייפון X היה אמור להגיע ועוד.

 

 

iPhone_X_reviews_desktop

האייפון 10 (X) הוא אולי מכשיר האייפון המצופה ביותר מאז שאפל השיקה את האייפון 6 וה- 6 פלוס ב- 2014, שהיוו את השינוי המהותי ה"גדול" ביותר בליין האייפון מאז השקתו ב- 2007. לפיכך אין זה מפתיע שהסקרנות סביב המכשיר המגיע עם תג מחיר של כ- 1000$ היא גדולה למדי, הודות לשינוי גדול בממשק המשתמש של המכשיר שמגיע בעקבות הסרת לחצן הבית לחלוטין, והחלפת Touch ID האהוב והמוכר ב- Face ID שלפי טענתה של אפל מביא רמת אבטחה גבוהה הרבה יותר, כאשר Touch ID מביא רמת אבטחה של 1 ל- 50,000 בעוד Face ID מביאה רמת אבטחה של 1 למיליון, כלומר אחד מתוך מיליון אנשים בעולם יוכל "לעבוד" על מכשיר האייפון בשימוש עם Face ID.

באופן מעניין ויוצא דופן אפל בחרה אסטרטגיית שיווק שונה להשקה של האייפון 10, כאשר יום לפני הסרת האמברגו החברה אפשרה למספר יוטוברים לחוות חווית שימוש והתרשמות עם המכשיר, ולפרסם אותה בערוצי היוטיוב שלהם. הדבר יוצא הדופן הוא לא רק הבחירה של אפל ביוטיוב כפלטפורמה ראשונה, במקום באתרי טכנולוגיה וחדשות כמו The Verge, הניו יורק טיימס, הוול סטריט ג'ורנל וכו', אלא גם בכך שהבחירה של אפל הייתה דווקא ביוטוברים פחות מוכרים וידועים. בנוסף אפל אפשרה לסטיבן לוי, שנמנה בין הסוקרים הראשונים של האייפון המקורי ב- 2007,  להתרשמות עם המכשיר שפורסמה לצד אותן חוות דעת, יום לפני הסרת האמברגו על שאר הסוקרים. דבר נוסף הוא שמעט מאוד סוקרים בארה"ב – למעשה רק 3: מאט פנזרינו מהאתר TechCrunch, ניקול נגוין מהאתר באזפיד ולאנס אולאנוף מהאתר Mashable – זכו להתרשם מהמכשיר למשך שבוע, בעוד האחרים זכו לקבל אותו פחות מ- 24 שעות לפני הסרת האמברגו.

לפיכך ישנן מעט מאוד סקירות מלאות על המכשיר, בניגוד להיקף הסקירות על מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס שהגיעו מכל אתרי הטכנולוגיה והחדשות הגדולים, ורוב האתרים הציגו בעיקר התרשמות ראשונה. אולם הסוקרים שזכו לזמן רב יותר עם המכשיר מגלים פרטי מידע מעניינים למדי על תהליך הפיתוח של האייפון 10. בראיונות שערכו פנזרינו ואולאנוף עם בכירים באפל ביניהם: פיל שילר, קרייג פדריגי, אלן דיי (סגן נשיא לממשק משתמש באפל) ודן ריקיו סגן נשיא בכיר באפל לפיתוח טכנולוגיות, ציין ריקיו כי אפל תכננה להשיק את האייפון 10 בשנה הבאה, קרי ב- 2018, והסיבה היחידה לפיה החברה החליטה לזרז את פיתוח המכשיר הוא לאור העובדה שהטכנולוגיה להסרת לחצן הבית ושימוש ב- Face ID התאפשרה. משמעות הדבר היא שאפל לקחה החלטה קריטית ללכת באופן מלא על הפיתוח של האייפון 10 השנה, והדבר הביא את החברה לפתוח במירוץ נגד הזמן שהתבטא בכך שהחברה הייתה צריכה להחליט על העיצוב של המכשיר כבר בשלב מוקדם למדי, כאשר בפליטת פה של ריקיו הוא ציין שהעיצוב של המכשיר הוחלט כבר בנובמבר האחרון (לפני שנה בדיוק).

מידע זה, שאפל בדרך כלל לא נוהגת לשתף מסביר מדוע העיצוב שלה אייפון 10 הודלף לרשת זמן כה רב לפני הצגת המכשיר, בעוד פריטי מידע אחרים לא היו זמינים – לפחות לא באופן מלא או סופי. בנוסף ריקיו ביטל את השמועות לפיהן אפל חקרה במהלך שלבי הפיתוח של האייפון 10, את הטמעת Touch ID בתוך המסך, או בחלק האחורי של המכשיר, בציינו שברגע שאפל הבינה ש- Face ID נותן מענה טוב דיו השווה לזה של Touch ID, הפיתוח התמקד אך ורק בשימוש בטכנולוגיה הזו במכשיר והחברה זנחה לחלוטין את האופציה להשתמש ב- Touch ID. לא רק בגלל ש- Face ID התגלה גם להיות טוב יותר, אלא גם בגלל שבסופו של דבר לא היה זמן. דברים אלו כאמור מבטלים לחלוטין את השמועות שסבבו סביב האייפון 10 בחודשים והשבועות לפני הצגתו, לפיהן אפל חקרה גם ברגעים האחרונים שילוב של Touch ID במכשיר. בנוסף דברים אלו מאששים את הסברות לפיהן אפל הולכת להשתמש ב- Face ID באופן מלא מעתה והלאה במכשירי הדגל שלה, בין אם מדובר במכשירי אייפד פרו עתידיים ואולי גם מחשבי מק ומקבוק.

פיל שילר ציין שההחלטה להסיר את לחצן הבית ואת Touch ID היו החלטות קשות מאוד עבור אפל, כאשר לחצן הבית ו- Touch ID מהווים את את גולת הכותרת בשימוש בחיישני טביעות אצבע וממשק של לחצן יחיד במכשיר מחשוב כלשהו. אולם הרצון של אפל להציג אייפון עם מסך מקצה לקצה, דחפו את החברה לקבל את ההחלטה הקשה, בדומה להחלטות קשות אחרות שהחברה בצעה בעבר, בין אם לבטל את האייפוד מיני הפופולרי לטובת האייפוד נאנו לבטל את כונן הדיסקים לטובת מחבר USB ועוד.

אז מה חוות הדעת הראשונות אומרות?

Face ID
על פי הנראה הדיעה רווחת סביב Face ID – הממשק הביומטרי החדשני של אפל – היא חיובית למדי, כאשר באופן כמעט מיידי הסקירות התמקדו באיך הזיהוי הביומטרי פועל, עד כמה הוא מדויק, האם ניתן לעבוד עליו ועוד. ההתרשמות היא שממשק ההגדרה של Face ID הוא הרבה יותר מהיר וטוב מאשר זה של Touch ID, אם כי ניתן להגדיר רק פנים של משתמש יחיד, בעוד ב- Touch ID ניתן להגדיר עד ל- 5 אצבעות שונות, בין אם של אותו המשתמש או מספר משתמשים. בנוסף נראה כי מבחינת מהירות השימוש Face ID מציג שימוש מהיר כמעט כמו זה של Touch ID, כאשר האתר Tom's Guide בצע השוואה בין שני החיישנים ומדד כי בשימוש עם Touch ID זמן פתיחת המכשיר מנעילה הוא קצת פחות משניה (0.91 שניות) בעוד בשימוש עם Face ID פתיחת המכשיר מנעילה לקחה כשניה וחצי (כשמקרה המהיר ביותר 1.2 שניות). בעיקרון מדובר בהפרש של כחצי שניה המתבטא בצורך של המכשיר לזהות את הפנים – תהליך הלוקח כשניה – לצד מחוות ניגוד (Swipe) להצגת מסך הבית בעוד על מכשירי אייפון אחרים המגיעים עם לחצן בית, לחיצה על לחצן הבית עושה זאת.

סוקרי טכנולוגיה רבים בדקו את הדיוק של Face ID בשימוש עם מנגנונים שונים ומשונים, ביניהם: משקפי שמש, תחפושות, שימוש בתאומים ואפילו שלישיות. ג'ואנה סטרן מהוול סטריט ג'ורנל אף הרחיקה לכת ועשתה מסכה תלת ממדית של הפנים שלה, אם כי המסכה לא הצליחה לעבוד על החיישן. היחיד שנתקל בבעיות עם החיישן היה נילאי פאטל מהאתר The Verge, שמשום מה חווה מספר גדול מהרגיל של מקרים בהם Face ID לא פתח את המכשיר שקיבל מנעילה.

בשורה התחתונה רוב הסוקרים ציינו כי מההתנסות שלהם Face ID הופכת את פעולת פתיחת המכשיר מנעילה לפעולה שלא צריך לחשוב עליה, וכזו שמתרחשת ברקע באופן אוטומטי. למעשה עם Face ID אפל הסירה מכשול בפתיחת המכשיר מנעילה, בכך שהיא הציגה טכנולוגיה מאובטחת יותר אולם כזו שהיא חלקה יותר ו"בלתי נראית" למשתמש, ובכך הופכת את פעולת פתיחת המכשיר מנעילה לפשוטה וקלה כמו זו של האייפון הראשון שהגיע עם ממשק Slide to Unlock שהפך לשם דבר.

ממשק המשתמש
כמעט פה אחד כל חוות הדעת מציינות כי ממשק המשתמש של המכשיר, נטול לחצן הבית, מצריך עקומת למידה כאשר את השימוש בלחצן הבית להגיע למסך הבית, להפעיל את סירי, את שירות התשלומים הדיגיטלי של אפל (Apple Pay) ואפילו את ממשק ה- Reachability שמוריד את המסך מטה ומאפשר הגעה לחלק העליון של המסך, מחליפים מחוות שונות ולחצן הכיבוי הדלקה. כך למשל כדי להגיע למסך הבית יש לבצע מחוות ניגוד (Swipe) כלפי מעלה מהחלק התחתון של המסך. מחווה מלאה מחזירה למסך הבית בעוד תנועה חלקית עם עצירה באמצע מביאה את ממשק המולטי טאסקינג. בנוסף על ידי מחווה של חצי עיגול בחלק התחתון של המסך או מחווה של ניגוב לצד ימין או שמאל ניתן לעבור בין אפליקציות פתוחות. לחצן הכיבוי הדלקה לקח על עצמו את ההפעלה של סירי ושל שירות התשלומים הדיגיטלי של אפל, כאשר צילום מסך ניתן לעשות על ידי לחיצה על לחצן הכיבוי/הדלקה לצד לחיצה על לחצן הגברת הווליום, בעוד לחיצה ארוכה על לחצן הכיבוי/הדלקה עם לחצן הנמכת הווליום מאפשרת לבצע כיבוי למכשיר.

מסיבה זו בדיוק אפל האריכה את לחצן הכיבוי/הדלקה והפכה את הגישה אליו לנוחה יותר.
בנוסף יש לציין כי במכשיר האייפון 10 לאור העובדה שמחוות ניגוב מהחלק התחתון של המסך מחליפה את הלחיצה על לחצן הבית, הגישה למרכז הבקרה הועברה לחלק העליון הימני של המסך, כשמחוות ניגוב כלפי מטה מאמצע המסך או צידו השמאלי מציגים את מרכז ההתראות.

OLED
בניגוד לבעיות שמכשירי הפיקסל 2 XL של גוגל חווים עם מסכי ה- OLED, נראה כי מסך ה- OLED של האייפון 10 הוא ברמה גבוהה מאוד, כאשר הסקירות התרשמו מאיכות הצבעים ודיוקם, בניגוד למסכי OLED אחרים (סמסונג בעיקר) בהם ניגודיות הצבעים היא עזה יותר. אפל ציינה כי החברה השקיעה הרבה מאוד מאמצים בכיול הצבעים של המסך וכי היא לא לקחה השתמשה במסכים של סמסונג "מהמדף" אלא שיפרה אותם ושדרגה אותם כדי למנוע צריבה של תוכן על המסך, להציג צבעים מדויקים יותר ועוד. כל אלו מתבטאים במסך מצוין שעומד באיכות מסכי ה- LCD של אפל שהוכתרו במסכי ה- LCD הטובים ביותר במכשירי מובייל בתעשייה. בנוסף האתר מקוורלד גילה שמסך ה- OLED של האייפון 10 כולל קצב רענון של 120 הרץ עבור ממשק המולטי טאץ', מה שמאפשר זיהוי מהיר יותר וחלק יותר של קלט מולטי טאץ', דבר שהוא לא מפתיע במיוחד לאור העובדה שמחוות מולטי טאץ' מחליפות את לחצן הבית באופן כה קריטי.

שאר ירקות
מעבר לכך שאר מאפייני החומרה של האייפון 10 זוכים לשבחים, בין אם מדובר למצלמות של המכשיר, שהודות למייצב תמונה אופטי ב- 2 המצלמות האחוריות של המכשיר, מציגות תמונות טובות יותר בתנאי תאורה קשים יותר ובעת הסרטת סרטים. כמו כן התגובות ל"מצח" של האייפון 10 – שזכה להרבה מאוד תשומת לב ברשת – מגלות כי מדובר בדבר שנעלם ולא שמים לב אליו בכלל אחרי זמן מסוים, כשנראה כי רוב האנשים גם ככה התרגלו שלא לשים לב לחלק העליון של המסך במכשירי סמארטפון בכל הנוגע לתוכן, מקום שהיה ועדיין שמור בדרך כלל לסטטוס באר.

ממתק נוסף שהתגלה הוא שהאייפון 10 כולל רינגטון חדש וייחודי שזמין כעת רק עבור המכשיר המגיע בשם Reflection:

כל מה שנותר הוא לחכות לשאר הסקירות שיגיעו אולם מעבר לכך לראות מתי אפל תשיק את האייפון 10 בישראל, בתקווה שישראל תכלל בגל ההשקה השני של המכשיר, כפי שקרה עם מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס.

להמשך דיון

 

מקורות: Mashable, TechCrunch, Tom's Guide, MacWorld, אפל ו- 9to5mac
עריכה, תרגום ותוספות: natisho