האייפון X | האייפון הטוב ביותר נקודה

ע״י

האייפון X של אפל זוכה לשבחים רבים כשהוא מוכתר למכשיר הסמארטפון עם המסך הטוב ביותר ולמכשיר הסמארטפון עם מצלמת הסטילס הטובה ביותר. האם הוא שווה את המחיר?

 

 

iPhone X iPhones

לקראת סוף השבוע האחרון, אפל השיקה את האייפון 10 (X) בישראל, יום אחד לפני שאר מדינות גל ההשקה השני, זאת כדי למקסם את המכירות של המכשיר בסוף השבוע – לאור השבת. כמו בכל השנה המשווקות המורשות של האייפון בישראל קיימו השקה לילית בסניפים נבחרים כאשר אידיגיטל קיימה את אירוע הלילה הלבן השנתי שלה בסניף דיזינגוף סנטר שבתל אביב. מחירי האייפון 10 פורסמו כבר לפני מספר שבועות על ידי אתרי הטכנולוגיה בארץ כשהודות לרפורמת המס על מכשירי סלולר, המחיר של מכשירי האייפון הפך לקרוב יותר לזה של מכשירי האייפון בארה"ב, בעוד במדינות אחרות בעולם המחירים של מכשירי האייפון הם עדיין גבוהים מאוד, כאשר הדוגמא הטובה ביותר היא ברזיל שם המחיר של האייפון 10 עובר את רף 2,100 הדולרים, בעוד בישראל המחיר נאמד על כ- 1,400 דולר. לאור העובדה שאפל השיקה את האייפון 10 לצד ליין האייפון 8, שמגיע במחיר נמוך יותר על אף שמבחינת פיצ'רים אין פער משמעותי (במיוחד כשמדובר באייפון 8 פלוס), עולה השאלה מה ההבדל בין המכשירים והאם ההפרש שווה?

ובכן מהתנסות ראשונית עם המכשיר ישנם מספר הבדלים בין האייפון 10 לבין מכשירי אייפון קודמים, כאשר ההבדלים ניכרים במיוחד עבור מי שמגיע ממכשיר אייפון של 4.7 אינץ', בין אם מדובר באייפון 7, אייפון 6s או אייפון 6.
ההבדל הראשון והבולט ביותר הוא הרוחב, האייפון 10 מגיע ברוחב של 70.9 מ"מ בעוד הרוחב של האייפון 8, 7, 6s ו- 6 מגיעים ברוחב של כ- 67.3 מ"מ. מדובר בפער יחסית קטן מאוד של כ- 5 אחוז בלבד, אולם הוא מרגיש משמעותי ביד – במיוחד עבור מי שאין לו ידיים גדולות מאוד. הסיבה לכך נובעת ככל הנראה מתכתיב החומרה של מערך ה- TrueDepth שמכיל את החיישנים הדרושים לפיצ'ר ה- Face ID, לצד האוזניה, המצלמה הקדמית ושאר החיישנים (תאורה, קרבה ועוד). כמובן שבמידה ואפל הייתה בוחרת שלא להציג מסך מקצה לקצה באופן מלא, קרי לבטל את ה"מצח" של האייפון 10 על חשבון שטח המסך, סביר להניח שהמכשיר היה יכול להיות באותו הרוחב של האייפון 8 וקודמיו.

ההבדל השני הוא במשקל. האייפון 10 מרגיש כבד יותר ביד ביחס למכשירי האייפון 7 ומטה, הודות לפאנל הזכוכית האחורי. יש לציין שפאנל הזכוכית קיים גם במכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס, במטרה לאפשר טעינה אלחוטית קיבולית אולם 174 הגרמים ממקמים את האייפון 10 בין האייפון 8 ששוקל 148 גרם לבין האייפון 8 פלוס ששוקל 202 גרם ובהפרש די גדול מהאייפון 7 ששוקל 138 גרם וכמעט כמו האייפון 7 פלוס ששוקל 188 גרם. בשורה התחתונה מדובר במכשיר גדול יותר וכבד יותר, עבור מי שמגיע ממכשירי ה- 4.7 אינץ'. מעבר לכך בעוד עם ליין האייפון 7 וה- 7 פלוס אפל החזירה את הצבע השחור, על חשבון האפור חלל, עם ליין ה- 8 וה- 10 אפל בחרה מסיבה לא ידועה (באופן רשמי) לחזור לחיק האפור חלל. הדבר קצת מאכזב מהסיבה שפאנל הגב המחופה בזכוכית מאפשר באופן תיאורטי להציג איזה צבע שרוצים – דבר שאפל עשתה עם האייפון 4 וה- 4s, שהגיעו עם פאנל גב אחורי מזכוכית שהיה בצבע שחור אמיתי. צבע זה היה יכול ללכת בצורה מרשימה עם מסך ה- OLED החדש של האייפון 10 שמעצים את הצבע השחור, הודות למאפייני ה- OLED (בהמשך), אולם נראה כי הדבר שהכתיב את הצבע היא מסגרת המתכת שמסביב למכשיר.

ההבדל השלישי המשמעותי ביותר הוא כמובן המסך. השינוי המשמעותי ביותר בין האייפון 10 (X) לבין מכשירי האייפון שקדמו לו, וביניהם מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס, היא מסך ה- OLED שמהווה את הפעם הראשונה שאפל עושה שימוש בטכנולוגיית מסכי ה- OLED במכשיר אייפון, זאת כשעד כה אפל השתמשה במסכי OLED בשעון בלבד. המעבר ל- OLED הביא עימו לא מעט ציפיות מאפל, לאור העובדה שמסכי ה- LCD של מכשירי האייפון שלה זכו לשבחים רבים והוכתרו בתור מסכי ה- LCD הטובים ביותר בתעשייה, בעוד מסכי ה- OLED של סמסונג הוכתרו בשנים האחרונות בתור מסכי המובייל הטובים ביותר בתעשייה. מסיבה זו בדיוק אפל בחרה בסמסונג כיצרנית מסכי ה- OLED העקרית (והיחידה) עבור האייפון 10, אולם בראיונות עם בכירים באפל, התגלה שאפל לא השתמשה במסכים בהם סמסונג משתמשת במכשירים שלה, אלא שסמסונג פשוט יצרה עבור אפל את מסכי ה- OLED, אותם אפל פתחה, התאימה והגדירה באופן עצמאי.

בבדיקה מקיפה שערך האתר DisplayMate, מסך ה- OLED של האייפון הוכתר בתור מסך המובייל הטוב ביותר שהאתר בדק עד כה, תוך כדי שהוא חוטף מסמסונג את הכתר. הבדיקה המקיפה מגלה שהמסך שמגיע ברזולוציה של 2.5k של 2436×1125 וצפיפות פיקסלים של 458 זוכה בציונים הגבוהים ביותר ולמעשה שובר את השיאים בקטגוריות הבאות:

  • דיוק הצבעים האבסולוטי הגבוה ביותר (עם ציון של 0.9 JNCD) ש"מבחינה ויזואלית לא ניתן להבחין בינו לבין דיוק צבעים מושלם".
  • בהירות המסך המלאה הגבוהה ביותר עבור סמארטפון עם מסך OLED (עם בהירות של 634 nits)
  • ניגודיות המסך הגבוהה ביותר (אינסוף).
  • החזר האור הנמוך ביותר (4.5% בלבד).
  • סטיית בהירות נמוכה ביותר עם זוויות צפייה (22% בלבד).
  • ניגודיות מסך מלא בתנאי תאורה רגילים הגבוהה ביותר (141).

iPhone X colors

מדובר בהישג מרשים מאוד עבור אפל שמציגה כאמור שימוש בטכנולוגיית ה- OLED בפעם הראשונה אי פעם במכשירי האייפון, ונראה כי הניסיון של אפל עם מסכי OLED במכשירי השעון, השתלם באופן משמעותי. יש לציין שבעוד מסך ה- OLED של האייפון 10 זכה לתואר – הטוב ביותר מסוגו – עדיין מדובר במסך OLED, על מרבית החסרונות של מסכים מטכנולוגיה זו. הבעיה הגדולה ביותר במסכי OLED היא זוויות הצפייה, כאשר בזווית צפייה לא ישירה המסך מקבל שינוי צבע, ובמקרה של האייפון 10 הצבע הכחול נראה יותר. כמובן שזוויות צפייה הן לא בעיה בלעדית למסכי OLED כאשר במסכי LCD בעת צפייה במסך בזווית לא ישרה המסך נראה כהה הרבה יותר, אפילו כשמדובר במסכי IPS בעלי זוויות צפייה רחבות יותר. בעיה נוספת שמשתמשים ציינו במסכי האייפון 10 הוא מקרה של חוסר תגובה של המסך בטמפרטורות נמוכות, דבר שאפל ציינה באופן רשמי שהיא מודעת אליו ואף תיקנה אותו מאז עם שיחרור של גרסה 11.1.2. בעיה נוספת שהתגלתה היא בעיה של פס ירוק בצד המסך, שדווחה על ידי מספר משתמשים, אולם נראה כי מדובר בתקלה בפס ייצור, דבר שהיא לא נדיר במכשירים שמגיעים מייצור מוקדם. סביר להניח שלאור העובדה שמכשירי האייפון 10 שמגיעים לישראל ושאר מדינות גל ההשקה השני, הם לא מפסי הייצור הראשוניים, תקלות מסוג שכזה יהיו נדירות יותר ויותר.

ההבדל הרביעי הוא באחד הפיצ'רים החשובים ביותר כיום במכשירי סמארטפון – המצלמה.
הבדל זה יורגש באופן מיידי על ידי כל מי שמגיע למכשיר האייפון 10, ממכשיר אייפון בגודל של 4.7 אינץ' ובפרט אייפון 7, שלא זכה לקבל את מערך המצלמה הכפולה אותה אפל הציגה באייפון 7 פלוס. עם האייפון 10 והאייפון 8 פלוס, אפל הציגה שיפור משמעותי מאוד במצלמה כאשר שיפורים אלו מגיעים בדמות תמונות מרשימות למדי, הודות למערך המצלמה הכפול, שיפור משמעותי ב- HDR ורכיב ה- A11 שכולל רכיב עיבוד תמונה חדש. Dan Provost שבדק את המצלמה של האייפון 10 והשווה אותה לזו של האייפון 7 פלוס, ציין כי עדשת הטלפוטו של האייפון 10, שמאפשרת צילום תקריב, צריכה פחות מרבע מהאור אותו צריכה עדשת הטלפוטו של האייפון 7 פלוס, הודות למפתח צמצם משופר באייפון 10. שיפור זה מאפשר לצלם תמונות תקריב טובות הרבה יותר בתנאי תאורה קשים יותר בשימוש באייפון 10, שגם מגיע עם רכיב ייצוב תמונה אופטי ב- 2 העדשות.

באופן כללי המצלמה של האייפון 10 זכתה לשבחים אדירים ולביקורות חיוביות ברשת, כאשר אפילו האתר DxOMark נתן לאייפון 10 את הציון 97 – הגבוה ביותר שמכשיר אייפון קיבל עד כה – כשהציון הגבוה יותר ניתן למכשיר הפיקסל 2 של גוגל. אולם יש לציין שכשמפרקים את הציונים מגלים שהאייפון 10 מקבל גם מ- DxOMark את תואר "מצלמת הסטילס הטובה ביותר", והסיבה שהפיסל 2 זכה לציון גבוה יותר נובעת בגלל צילום וידאו, כאשר צילום וידאו בפיקסל 2 מקבל גם ייצוב תמונה אופטי וגם בתוכנה, והתוצאה היא טובה יותר מאשר על האייפון 10 (נכון לעכשיו). משמעות הדבר היא שהמצלמה של האייפון 10 היא הטובה ביותר בשוק כיום מבחינת החומרה, ואפל תוכל לשפר את יכולות המצלמה עם עדכוני קושחה במהלך השנה הקרובה. בנוסף אפליקציות צד ג' על האייפון 10 יכולות להציג תוצאות מצוינות שכאלה, בעוד על הפיקסל 2 הן לא, מהסיבה שגוגל מבצעת שיפורים בתמונות אחרי שהן צולמו עם אלגוריתמים מתקדמים שגוגל פיתחה וזמינים רק באפליקצית התמונות המובנית של הפיקסל 2.

בסופו של דבר אין ספק שהאייפון 10 הוא מכשיר לא זול, אולם עבור מי שחשובים לו דברים כמו: איכות התמונות, איכות המסך וגודל המסך. מדובר במכשיר מצוין שנותן תמורה עבור המחיר. כמובן שמי שמעדיף את השימוש הנוסטלגי ועדיין לא ממהר לאמץ את Face ID והממשק השונה של האייפון 10, יכול תמיד לבחור באייפון 8 פלוס ולהנות ממסך גדול לא פחות ומצלמה מצוינת שלא נופלת בהרבה מזו של האייפון 10. מה שכן מדובר בטרייד-אוף מבחינת הנוחות, כאשר אין ספק שהממדים הפיזיים של האייפון 8 הם הנוחים ביותר לשימוש ביד, אולם כשהעולם צועד לכיוון מסכים גדולים אי אפשר לעמוד בדרכו.

להמשך דיון

 

מקורות: DxOMarkDisplayMate, Tom's Guide ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho