המסך הגדול ניצח?

ע״י

דיווח שמגיע מהאנליסט Ming Chi Kuo מחזק את השמועות לפיהן בשנה הבאה מסכים גדולים ישלטו בליין האייפון, מה שמעלה תהיות לגבי האייפון SE. האם המסך הגדול ניצח?

 

 

iPhone line 2017

בחודשים האחרונים החלו לצוץ שמועות לגבי ליין מכשירי האייפון הבא, אותו אפל תציג ב- 2018. שמועות אלו ציינו כי אפל תציג לצד האייפון 10 (X), שמגיע עם מסך של 5.8 אינץ', דגם נוסף שיגיע אף הוא עם מסך OLED, אולם בגודל גדול יותר של כ- 6.4 אינץ', זאת לצד אייפון עם מסך LCD גדול יותר בגודל של כ- 6 אינץ'. כעת האנליסט Ming Chi Kuo לו יש קשרים עמוקים בשרשרת האספקה של אפל במזרח, מפרסם לקהל המשקיעים שלו כי לפי הערכותיו אפל אכן תציג 3 דגמים חדשים של מכשירי אייפון בשנה הבאה שיכללו: אייפון עם מסך OLED בגודל של 5.8 אינץ' – קרי דגם המשך או רענון לאייפון 10, אייפון עם מסך OLED בגודל של 6.5 אינץ' – שלפי הדיווח יגיע עם צפיפות פיקסלים של בין 480 ל- 500 ppi, ואייפון עם מסך LCD בגודל של 6.1 אינץ' עם צפיפות פיקסלים של בין 320 ל- 330 ppi.

האפשרות שאפל תציג אייפון 10 גדול יותר, שאולי יקרא בשם ה"אייפון 10 פלוס" היא לא מהפכנית, במיוחד לאור העובדה שבשנתיים האחרונות מכשירי האייפון פלוס התגלו להיות פופולריים למדי, כשהם מהווים נדבך הולך וגדל מתמהיל המכירות של אייפון, דבר שאפל התייחסה אליו באופן מפורש בשנה שעברה, כאשר המכירות של האייפון 7 פלוס היו גבוהות מאלו שאפל צפתה. מה שכן מעניין יותר הוא מכשיר האייפון עם מסך ה- LCD בגודל 6.1 אינץ' שכאמור לא ברור האם הוא יחליף את דגם הפלוס הנוכחי שמגיע עם מסך בגודל של 5.5 אינץ', או שמא יהיה בנוסף אליו. מה שכן Kuo מציין כי אותו מכשיר אייפון גדול יותר, יגיע עם עיצוב מסך הדומה לזה של האייפון 10, קרי מסך מקצה לקצה שיגיע ללא לחצן בית ועם Face ID. משמעות הדבר היא שמבחינה פיזית יתכן מאוד שאותו אייפון יהיה בממדים הפיזיים של האייפון פלוס, אולם יגיע עם מסך גדול יותר, דבר שיאפשר למשתמשים לזכות במסך גדול מבלי להתפשר באופן משמעותי על הגודל הפיזי של המכשיר.

iPhone X and iPhone 8 line

חשוב לציין כי בדיווח שלו, Kuo כלל לא התייחס למכשיר אייפון עם מסך של 4.7 אינץ', מה שמעלה שאלות לא קטנות לגבי ההתכנות של אייפון בגודל שכזה בליין האייפונים של אפל, למעט האפשרות שאפל תמשיך לייצר ולמכור את האייפון 8. בדיווח נפרד ציין Kuo שלפי ההערכות שלו פגטרון, המייצרת את מכשירי האייפון 8, תקטין את היקף הייצור של מכשירי האייפון 8, לאור העובדה שנראה כי הביקוש למכשירים הללו נמוך יחסית מאשר הביקוש למכשירי האייפון 10 ולמכשירי האייפון 8 פלוס. לאחרונה חברת המחקר Canalys ציינה כי במחקר שהיא בצעה, עולה כי מכשירי האייפון 8 היו פחות פופולריים ממכשירי האייפון 7 במהלך השבועות הראשונים להשקת האייפון 8, כשנראה כי חלק ניכר מקהל הלקוחות של אפל מעדיף את האייפון 8 פלוס ואת האייפון 10 שמגיעים עם מאפייני חומרה דומים (מצלמה כפולה, רכיב ה- A11 ועוד) למעט המסך ואלמנטים מסוימים בממשק המשתמש וכמובן Face ID אל מול Touch ID. אולם בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון שלה, אפל ציינה כי האייפון 8 הפך להיות ליין האייפון הפופולרי ביותר בשבועות הראשונים להשקתו, מה שמעלה את הטענות של Canalys בסימן שאלה.

הנטייה ההולכת והגוברת של אפל לכיוון מכשירי אייפון עם מסך גדול יותר, שהחלה בשנה שעברה וצוברת תאוצה השנה, עם מגמה דומה לשנה הבאה (לפי השמועות הנ"ל), מעלה תהיות לגבי המשך קיומו של האייפון SE, דגם האייפון הקטן של אפל שמגיע עם מסך בגודל של 4 אינץ', תחת העיצוב ה"אייקוני" של מכשירי האייפון אותו אפל הציגה ב- 2010 עד ל- 2014. בתקופה האחרונה אפל העבירה את הייצור של מכשירי האייפון SE, שבעת השקתם התגלו להיות פופולריים יותר ממה שאפל ציפתה לו (טרנד די מעניין לכשעצמו בשנתיים האחרונות), להודו כחלק מניסיונותיה של אפל להגביר את הפעילות שלה בהודו, אותה אפל רואה כשוק צמיחה עתידי בהיקף דומה לזה של סין. מאז שאפל הציגה את ה- SE במרץ 2016 החברה לא עדכנה את המכשיר באופן משמעותי, למעט הגדלת נפחי האחסון של המכשיר ל- 32GB ו- 128GB במרץ האחרון, כחלק מרענון האביב השקט של אפל בו החברה גם הציגה את האייפון 7 האדום.

האתר Focus Taiwan טוען שלפי מקורותיו אפל צפויה לרענן את האייפון SE בתחילת 2018, כאשר הרענון יכלול את רכיב ה- A10 שיחליף את ה- A9 שקיים כיום באייפון SE ויביא עימו שיפור בביצועים לצד מחיר זול יותר שיאפשר לאפל להתחרות בצורה טובה יותר בשווקים מתפתחים ובמיוחד בהודו בה המכשיר צפוי להיות מיוצר.

בחזרה לליין האייפון 2018, Kuo גם מציין כי אפל תציג מבנה מתוחכם יותר של אנטנות המובנות בתוך מעטפת המתכת של מכשירי האייפון 10 וככל הנראה גם בזה של האייפון LCD עם מסך ה- 6.1 אינץ'. כחלק מכך אפל בצעה מכרז לאספקה מוגברת של חומרים לשלדות המתכת בהן זכו החברות Catcher Technology ו- Casetek. יתכן מאוד שחלק ממערך האנטנות המשופר של מכשירי האייפון יזכה לאלמנטים דומים שאפל הציגה בשעון מסדרה 3 עם הקישוריות הסלולרית בו האנטנה הסלולרית מובנית בתוך המסך עצמו במטרה לשמור על איכות גבוהה של קישוריות סלולרית.

מה שבטוח הוא ש- 2017 עשויה להיות נקודת מפנה חשובה (נוספת) בליין האייפון ויהיה מעניין מאוד לראות מה יהיו ההשפעות של האייפון 10 על ליין האייפון הבא של אפל ועל ליין האייפון בהמשך הדרך.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors  ו- Focus Taiwan
עריכה, תרגום ותוספות: natisho