גרסה 11.2 תביא פיצ'רים חדשים ושיפורים

ע״י

הבטאות האחרונות של גרסה 11.2, מגלות שהגרסה תביא עימה יכולת טעינה אלחוטית מהירה יותר, תוספת לשירות התשלומים הדיגיטלי של אפל וטוויקים נוספים.

 

 

ios-11-icon

בשנים האחרונות משהו השתנה באופן די ניכר במחזור חיי הגרסאות של iOS, בין אם מדובר בפתיחת מחזור הבטא לקהל גדול יותר של משתמשים עם בטא פומבית, והן עם מהירות שיחרור גרסאות די מסחרר, שמביא תיקוני באגים מהירים מתמיד לצד הצגת פיצ'רים חדשים. כך למשל גרסה 11.1 ששוחררה לא מזמן הביאה עימה שיפורים רבים, תיקוני אבטחה קריטיים ועשרות אמוג'י חדשים. בימים האחרונים אפל שיחררה את גרסה 11.1.1 שמתקנת באג די טיפשי שהחליף את האות "i" ב- [?]A עקב באג שקשור ביוניקוד ועם הזמן הוא החל להתפרש לקהל משתמשים הולך וגדל בעקבות מערכת לימוד המכונה (ML) של אפל במקלדת המובנית של מכשירי האייפון והאייפד. המספור של הגרסה מלמד שמדובר בעדכון מינורי בהחלט, שמגיע באמצע הפיתוח של גרסה 11.2 שזכתה לאחרונה לגרסת בטא שלישית ששוחררה לקהילת המפתחים.

גרסה 11.2 מביאה עימה מספר פיצ'רים חדשים לצד תיקונים. הראשון והבולט ביותר הוא תיקון לבאג באפליקציית המחשבון המובנית, כאשר משתמש מקליד/ה חישוב מהר האפליקציה לא קולטת את הקלט מספיק מהר והתוצאה היא שחישוב מהיר של 24 = 3+2+1 במקום כמובן 6. הסיבה לכך היא שבגרסה 11, אפל בנתה את אפליקצית המחשבון בשימוש בשפת Swift ונראה כי האפליקציה לא עברה תהליך בידוק QA מספק. בעוד גרסה 11.1 הביאה עימה כאמור הרבה מאוד אמוג'י חדשים, גרסה 11.2 מביאה שיפורים קלים לאייקונים של מספר אמוג'י וכן גם שיפורים קלים של אייקונים במערכת ההפעלה במטרה להביא לעקביות לרוחבה של מערכת ההפעלה מבחינת האייקונים (כמו למשל זה של המצלמה).

iOS 112 emoji

גרסה 11.2 מביאה עימה גם פיצ'רים חדשים כגון Apple Pay Cash – מערכת העברת הכספים בין משתמש/ת למשתמש/ת (P2P) אותה אפל הציגה ב- WWDC. כרגע היכולת תהיה זמינה אך ורק למשתמשי אפל בארה"ב, אולם נראה כי לפי הקוד של 11.2 אפל תוכל להוסיף מדינות נוספות מבלי הצורך בעדכון גרסה. כמובן שעבור המשתמשים הישראליים הדבר כלל לא רלוונטי מכיוון ש- Apple Pay עדיין לא זמין לקהל הישראלי כלל וכלל, אולם הדבר מראה שאפל רואה בגרסה 11 כתהליך מתמשך, כלומר לא כל הפיצ'רים שאפל מציגה עבור גרסה חדשה של iOS מושקים ישר, אלא לאורך מחזור החיים של הגרסה, דבר שמאפשר לאפל להציג יותר פיצ'רים ולוודא שהם פועלים בצורה מיטבית (ככל האפשר) כשהם מגיעים. פיצ'ר חדש נוסף הוא תמיכה בפרוטוקול השידור האלחוטי AirPlay 2 אותו אפל הציגה ב- WWDC, כשהדבר ככל הנראה קשור באופן כלשהו למכשיר ה- HomePod שצפוי להתחיל להמכר במהלך החודש הבא, ככל הנראה זמן קצר אחרי שיחרורה של 11.2.

11.2 גם מביאה למכשירי האייפון 8, 8 פלוס והאייפון 10 (X) יכולת טעינה אלחוטית (קיבולית) מהירה יותר בשימוש עם משטחי טעינה המבוססים על טכנולוגיית הטעינה של סטנדרט ה- Qi, העובדים על 7.5 וואט, כאשר כרגע מכשירי האייפון החדשים של אפל מטעינים רק ב- 5 וואט, גם על משטחי טעינה המאפשרים קיבולת טעינה גבוהה יותר. משמעות הדבר בתיאוריה, היא טעינה אלחוטית מהירה יותר. אולם עדיין לא מדובר בטעינה אלחוטית המהירה שמכשירי אנדרואיד מסוימים זוכים לה, כאשר הם מסוגלים לעבוד גם עם קיבולת טעינה של 15 וואט. כמובן יש לזכור שבסופו של דבר טעינה אלחוטית היא איטית הרבה יותר מאשר טעינה חוטית ובפרט בשימוש עם USB-C המאפשר מהירויות טעינה גבוהות הרבה יותר מאלו שניתן היה לקבל בעבר.

שינויים נוספים הקשורים (לפחות כרגע) רק לאייפון 10, הם טפטים חדשים הכוללים טפטים חיים ו- 7 טפטים דינאמיים חדשים. כמו כן אפל הוסיפה אינדיקטור עבור מרכז הבקרה במסך הנעילה, המופיע בפינה הימנית העליונה של המסך, ומתחת לאייקונים של ה- Wifi, הקישוריות הסלולרית והסוללה. המטרה היא ככל הנראה לרמוז על המיקום החדש של מרכז הבקרה שהשתנה במכשירי האייפון 10, כאשר משתמשים רבים מציינים שמדובר במיקום לא אופטימלי בכלל עבור מרכז הבקרה, לאור העובדה שקשה להגיע אליו, ביחס למיקום הקודם שלו. הבטא שלישית של 11.2 גם מביאה הסבר חדש לגבי אופן הפעולה של פקדי ה- Wifi והבלוטות' במרכז הבקרה, כאשר בגרסה 11, אפל שינתה את אופן פעולת הפקדים שלא מכבים את הקישוריות הללו, אלא פשוט מתנתקים מהרשת ו/או המכשירים אליהם המכשיר מחובר. גם תצוגת האייקונים השתנתה מעט כדי לרמז בצורה ויזואלית על הפעולה הזו.

לפי אפל גרסה 11 מותקנת כבר על 52% מכלל משתמשי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד, זאת כחודשיים בלבד אחרי השקתה של הגרסה. מדובר בקצה אימוץ מעט איטי מזה שנראה עבור iOS 10 בשנה שעברה, אולם נראה כי הסיבה לכך היא ההשקה המאוחרת יותר של האייפון 10, כשנראה כי המכשיר פופולרי יותר מהמצופה, למרות תג המחיר הגבוה שלו.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho