הקשר הסלולרי

ע״י

בעיצומו של תהליך משפטי מול קוואלקום, אפל פועלת עם אינטל במטרה להמשיך ולשפר את יכולות הקישוריות הסלולרית של מכשירי האייפון העתידיים.

 

 

intel5g

רוב האנשים לא ממש חושבים על תשתית האינטרנט אליהם המכשירים שלהם מחוברים. כמובן יש לא מעט גיקים שמילים כמו מגה-ביט לשניה, קצבי הורדה והעלאה ו- LTE עושות להם תחושה חמימה בבקרים הקרים של החורף, אולם רוב האנשים פשוט לא חושבים על תשתיות האינטרנט בדיוק כמו שרוב האנשים לא חושבים על רשת החשמל אליהם הם מחוברים, רשת המים והביוב. הלכה למעשה רשת האינטרנט הפכה להיות בשנים האחרונות מוצר אספקה בסיסי לא פחות ממים וחשמל, ובפרט כשמדובר במדינות מפותחות. אולם עדיין בעוד לתשתיות מסוימות יש סטנדרטים והגבלות לרשת האינטרנט אין. לפחות עדיין. כך למשל קו ביוב חייב לעמוד בסטנדרטים מסוימים (בהתאם למיקום וכל מיני הגבלות שונות ומשונות), אולם קו האינטרנט שמגיע לבתים לא ממש חייב לעמוד בסטנדרטים כלשהם למעט בטיחות, ובפרט כשמדובר במהירויות האינטרנט השונות.

ספקיות האינטרנט בין אם מדובר בספקיות אינטרנט קווי או סלולרי, עושות לא מעט מאמצים להציג תשתיות טובות יותר, אולם אלו באות לצד השקעות כספיות עצומות ומסיבה זו הן צריכות לחשוב הרבה מאוד מתי הוא הזמן הנכון מבחינת עלות מול תועלת, וכיצד הן מחזירות את ההשקעה הכספית הזו. הבעיה היא שמצד אחד משתמשים (וברובם גיקים) רוצים טכנולוגיה טובה יותר, אולם מצד שני לא כולם מוכנים לשלם יותר עבור דברים מסוימים. אחד מהדברים הללו הוא מהירות אינטרנט. בדיקה די פשוטה מגלה שבעוד ספקיות אינטרנט מציעות קצבי אינטרנט מהירים יותר (תמורת תשלום גבוה יותר כמובן), רוב האנשים במדינות בהן יש כל התשתיות המתאימות בוחרים, בין אם מסיבה כלכלית או כי פשוט לא אכפת להם, במהירות אינטרנט נמוכה (הרבה) יותר מזו המהירה ביותר המוצעת.

למה זה משנה? כי יצרניות טכנולוגיה כמו קוואלקום למשל, שבאופן לא סתמי נמצאת בחוד החנית של פיתוח טכנולוגיות סלולריות, משווקות מהירויות אינטרנט כדבר חשוב ביותר כשבפועל למשתמשים לא ממש אכפת. למעשה קוואלקום כדוגמא, הבינה בשנים האחרונות שאם היא תמשיך להיות יצרנית טכנולוגיה עלומת שם שמספקת את הטכנולוגיה ליצרניות חומרה ומוצרים פופולריות, היא נמצאת בסכנה שיום אחד פשוט יהיה ניתן להחליף את הטכנולוגיה שלה באחת אחרת. לשם כך קוואלקום החלה לפני מספר שנים לעבוד על המותג ולשווק את הטכנולוגיות שלה בניסיון לחקות את המהלך של אינטל בשנות ה- 90 עם קמפיין ה- Intel Inside הגאוני למדי. אולם בעוד שוק המחשבים בשנות ה- 90 היה מבוסס בעיקר על גיקים ו"מביני עניין" שוק הסמארטפונים והטבלטים של היום, הוא הרבה יותר רחב כשלרוב האנשים/משתמשים פשוט לא ממש אכפת איזה טכנולוגיה מאפשרת להם לקבל מיילים בג'ימייל, להתכתב עם חברים בווטסאפ, לראות סרטונים ביוטיוב או לעבור על הפיד של הפייסבוק.

recodeattverizon-3-of-4.0

לתמונה הזו נכנסת כעת אפל, שבדומה לרוב המשתמשים מבינה את החשיבות של תשתית האינטרנט הסלולרי, שהופכת את האייפון, האייפד (והמק כשמדובר באינטרנט לא סלולרי) למוצרים הרבה יותר שימושיים שמהווים שער גישה לאינטרנט גם ללא חיבור WiFi זמין. אולם אפל לא רואה בטכנולוגיה הזו כחשובה ביותר, ובפרט לא ככזו המשפיעה על חווית השימוש של המשתמש באופן המקביל לזו הנגרמת מטכנולוגיות כמו מסך טוב ואיכותי יותר, חיישנים ביומטריים, אינטגרציה של החומרה עם מערכת ההפעלה, המצלמה, לימוד מכונה ובינה מלאכותית (ML ו- AI) ועוד. מסיבה זו אפל החליטה שלא להמשיך ולפעול לפי קצב החליל של קוואלקום שהמודל העסקי שלה, מבוסס לא רק על פיתוח ומכירה של מעבדים ניידים לסמארטפונים וטבלטים לצד טכנולוגיות שונות, אלא גם מקבלת תגמולים על הפטנטים והטכנולוגיות שלה בצורה די נרחבת. הדבר כמובן גרם לתחילתה של מלחמה משפטית בין אפל לבין קוואלקום, כשבמקביל לכך עם מכשירי האייפון 7, אפל החלה להשתמש במודמים של אינטל המבוססים על הטכנולוגיה של Infineon (שהייתה ספקית רכיבי הסלולר הראשונה של האייפון עד לשנת 2012)  אותה אינטל רכשה לפני מספר שנים. קוואלקום כמובן טוענת (ובצדק) שהמודמים של אינטל לא מתקדמים כמו אלו שלה, ובכך אפל מונעת מהמשתמשים שלה מהירויות אינטרנט מהירות יותר – אותם הם דורשים.

אולם כפי שביססנו זאת קודם, את רוב המשתמשים זה לא ממש מעניין…

אך עם זאת אפל כן פועלת להביא מהירויות אינטרנט מהירות יותר למכשירי האייפון שלה, אם כי בדרכה שלה הממשיכה את פועלה של אפל בכל הנוגע לתחום הקישוריות הסלולרית החל מ- 2007 כאשר אפל בחרה להשיק את האייפון עם קישוריות סלולרית מסוג EDGE (דור 2.5) ולא דור 3, או בשנת 2011 כשבעוד רוב יצרניות הסמארטפונים מיהרו לאמץ את LTE (דור 4) אפל המתינה עד שהטכנולוגיה תהיה בשלה דיה, הן מבחינת הפרישה שלה והן מבחינת צריכת ההספק שלה.

בדיווח של האנליסט Ming-Chi-Kuo, שפורסם לאחרונה, מציין Kuo שליין מכשירי האייפון שיושקו בשנה הבאה יגיעו עם מודמים שיאפשרו מהירויות סלולריות גבוהות יותר בשימוש בטכנולוגית 4×4 MIMO שמאפשרת מהירויות הורדה והעלאה על גבי רשת ה- LTE (דור 4), זאת על ידי מעבר לשימוש במודמים מסדרת ה- XMM 7560 של אינטל וה- SDX 20 של קוואלקום. יש לציין שקוואלקום כבר עכשיו משווקת באופן די אגרסיבי את הטכנולוגיה שהושקה השנה בשימוש במספר מכשירי סמארטפון כמו למשל מכשירי הגאלקסי S8 וה- Note 8 של סמסונג, אולם כמו כל תשתית אינטרנטית הדבר לא תלוי רק ביצרניות הסמארטפונים אלא גם בספקיות הסלולר שצריכות לשדרג את התשתית שלהן (גם אם באופן מינורי) לתמוך ביכולות הללו. באופן מעניין דיווח שמגיע מהאתר Fast Company מגלה שאפל עובדת עם אינטל לגבי הטמעת הדור החמישי (5G) בליין מכשירי האייפון והאייפד שיושקו ב- 2019, כאשר נראה שאפל עובדת באופן הדוק עם אינטל בפיתוח המודמים שיתמכו בטכנולוגיה זו, במטרה להטמיע אותם בתוך רכיב ה- A13(?).
הטמעת המודם בתוך רכיב ה- SoC המובנה באייפון ובאייפד יאפשר לצמצם באופן ניכר את צריכת ההספק של המודם ובכך להאריך את חיי הסוללה של המכשיר באופן ניכר.

הדיווח גם מציין שאפל עובדת עם אינטל בנושא זה, למרות שטכנולוגיית ה- 5G של קוואלקום מתקדמת יותר מזו של אינטל, מבחינת היצע הפיצ'רים מהסיבה הפשוטה שלפי ההערכות נראה שרוב ספקיות הסלולר לא יתמכו בכל אותם הפיצ'רים השונים שקוואלקום הכניסה, וכי המודמים של אינטל יספקו יכולות מספקות דיין. מה שמעניין לא פחות הוא העובדה שבדיווח של Fast Company צויין שאחת התפוקות הצפויה מהעבודה המשותפת עם אינטל היא שענקית השבבים גם תהיה זו שתייצר את רכיבי ה- SoC המדוברים שיגיעו עם המודם המובנה, מה שמעלה בסימן שאלה את מקומה של TSMC שהפכה בשנים האחרונות להיות יצרנית רכיבי ה- Ax העקרית של אפל, כשהיא דוחקת את סמסונג לפינה. לאחרונה ג'ף וויליאמס, סמנכ"ל התפעול של אפל ביקר בסין/ טיוואן  לרגל ציון 40 שנים להיווסדה של TSMC תוך כדי שהוא מציין את הקשר העמוק בין אפל לבין יצרנית השבבים הטיוואנית ואת ההימור שאפל לקחה על TSMC, כשזו סיפקה את הסחורה ובגדול.

אין ספק שיהיה מעניין לראות מה יניבו ההתפתחויות בשרשרת האספקה והייצור של אפל בתחום הרכיבים, כשמה שבטוח הוא שאין פרות קדושות בתחום זה.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors ו- Fast Company
עריכה, תרגום ותוספות: natisho