גרסה 11.2 ושבוע עמוס בבאגים

ע״י

באופן מפתיע, אפל משחררת את גרסה 11.2, במה שנראה כמו שבוע עמוס בבאגים עבור אפל, ומפלס הביקורות עולה בהתאם. מהרו לעדכן.

 

 

iOS 112

למרות שהחומרה של אפל ידועה (לרוב) בטיבה ואיכותה, התוכנה שלה, כמו כל תוכנה אחרת מכילה באגים כאלה ואחרים. לעיתים מדובר בבאגים בעייתיים יותר ולעיתים בדברים מינוריים שהחברה פותרת בעדכון הבא. אולם השבוע האחרון התבטא ב- 2 באגים די בעייתיים: הראשון ב- macOS שכלל תקלת אבטחה חמורה למדי, והשני באג ב- iOS הקשור לתאריכים ובפרט ל- 2 לדצמבר. 2 התקלות הללו תוקנו תוך זמן מהיר במיוחד, כשהראשון מביא את אפל לשחרר עדכון אבטחה אוטומטי למשתמשי המק, ואילו השני הביא את אפל לשחרר את גרסה 11.2 מוקדם מהמצופה, יום אחד בלבד אחרי שהחברה שיחררה את הבטא השישית של 11.2, שנראתה כמו גרסת ה- GM, לקהילת המפתחים.

באג האבטחה ב- macOS, שהתברר להיות תקלה עבור משתמשי High Sierra, התגלה לפני מספר שבועות בפורומי המפתחים של אפל, אולם מסיבה לא ברורה לא זכה לתשומת הלב הראויה. מי שהעלה את הבעיה לכותרות הוא מפתח בשם Lemi Ergin שצייץ באופן ישיר לחשבון התמיכה של אפל בטוויטר ובכך תפס לא רק את תשומת הלב של החברה, אלא גם של קהילת משתמשי המק כולה על ידי פרסום חור אבטחה קריטי שכזה, המאפשר לקבל גישת Root (גישה עם הרשאות שהן מקבילות ואפילו גבוהות יותר מהרשאות אדמין) בכל מחשב מק המריץ את macOS High Sierra, על ידי כניסה למחשב עם המשתמש Root ומבלי הצורך בססמא. באג חמור שכזה, הקפיץ כאמור את קהילת המק וחוקרי אבטחה בגין החומרה שלה, ופשטות הגישה להרשאות כה רחבות שכאלה. אפל מיהרה לשחרר תגובה מתנצלת:

אנחנו עובדים על עדכון לפתור את הנושא, בינתיים הגדרת ססמא למשתמש ה- Root תמנע גישה לא רצויה אל מחשב המק שלך. כדי לאפשר את משתמש ה- Root וליצור ססמא אנא עקבו אחרי ההוראות המופיעות בדף הבא: https://support.apple.com/en-us/HT204012. אם משתמש ה- Root כבר מאופשר, כדי לוודא שהססמא אליו לא הוגדרה כריקה, אנא עקבו אחר ההוראות מאזור ה- "Change the root password".

כאמור תוך פחות מ- 24 שעות מהתגלית, אפל דחפה עדכון אבטחה אוטומטי למשתמשי המק, דבר שהחברה השתמשה בו עד כה רק פעמיים, זאת לאור החומרה של הבאג. כמצופה הביקורות לכיוון החברה לא מיהרו להגיע והתלונות לגבי איכות התוכנה של אפל הגיעו אף לידי סברה שקרייג פדריקי צריך להתפטר. כמובן שמדובר בקשקוש, לאור העובדה שמדובר בבאג לא מכוון, וזו לא הפעם הראשונה או האחרונה שגרסת מערכת הפעלה של אפל מכילה באג כזה או אחר. אולם במה שנראה כמו רצף אירועים חסר מזל, נראה כי גם ב- iOS 11 התגלה באג הקשור לתאריך ה- 2 לדצמבר. באג זה גרם לספרינגבורד (מסך הבית) לקרוס בכל פעם שהגיעה התראה פנימית מאפליקציות המותקנות על המכשיר, ובפרט אם מדובר בהתראות חוזרות. הבאג התגלה על ידי משתמשי iOS באוסטרליה ובניו-זילנד שזכו לקבל את ה- 2 לדצמבר לפני שאר העולם.

התמיכה של אפל הגיבה לבעיה זו עם מספר פתרונות, ביניהם: ביטול ההתראות, שינוי התאריך באופן ידני לתאריך מוקדם מה- 2 לדצמבר, ו/או ביטול הרענון האוטומטי של אפליקציות. כדי לפתור את הבאג, החברה החליטה להשיק את גרסה 11.2 מוקדם מהמצופה, זאת יום אחד בלבד אחרי השיחרור של הבטא השישית של 11.2 – וככל הנראה גרסת ה- GM – לקהילת המפתחים. גרסה 11.2 כוללת מספר פיצ'רים חדשים וכן לא מעט תיקוני באגים ביניהם:

 • תמיכה לטעינה אלחוטית קיבולית מהירה יותר (של 7.5 וואט) למכשירי האייפון 8, 8 פלוס והאייפון 10 (X).
 • טפטים חיים חדשים עבור האייפון 10.
 • שיפור יציבות הווידאו.
 • הוספת תמיכה באפליקציית הפודקסטים להמשיך באופן אוטומטי לפרק הבא, באותה הסדרה/תוכנית.
 • הוספת תמיכה לסוגי ספורט חורף ב-  HealthKit.
 • תיקון באג באפליקציית המייל שגרם לאפליקציה להראות שהיא בודקת קבלה של מיילים חדשים גם אחרי שההורדה הסתיימה.
 • תיקון באג שגרם למייל מחשבונות Exchange שנמחק להופיע שוב.
 • שיפורי יציבות באפליקציית לוח השנה/יומן.
 • תיקון באג שגרם למקלדת להופיע מעל להודעות באפליקציות הודעות.
 • תיקון באג המחשבון שגרם בעת הכנסת קלט באופן מהיר לתוצאות שגויות.
 • תיקון באג שגרם לאפליקצית Find My iPhone שלא להציג מפה לפעמים.
 • תיקון באג שגרם לפקדי המוזיקה שלא להופיע במסך הנעילה.
 • ועוד.

בנוסף גרסה 11.2 מביאה עימה את פיצ'ר ה- Apple Pay Cash למשתמשי iOS בארה"ב, כאשר פיצ'ר זה מאפשר שליחה והעברה של כסף בין משתמשים דרך iMessage וסירי. אולם על פי הנראה לאור השיחרור הפתאומי של 11.2, נראה כי אפל לא אפשרה את הפיצ'ר הזה, וסביר להניח שהוא יאופשר במהלך השבוע הבא, כאשר אפל תשחרר באופן רשמי את שאר הגרסאות המקבילות ל- 11.2, ביניהן watchOS 4.2 ו- macOS High Sierra 10.13.2 לקהל המשתמשים.

עד אז נראה כי מומלץ לעדכן הן את מכשירי ה- iOS והן את מחשבי המק לגרסאות העדכניות, כדי שלא להתקל בבאגים הנ"ל, ובתקווה שמדובר בקריאת השכמה עבור צוותי בקרת האיכות של אפל בכלל ובפרט בכל הנוגע לבאגים.

להמשך דיון

 

מקורות: MacRumors, 9to5Mac ואפל
עריכה, תרגום ותוספות: natisho