אפל לוקחת את הטכנולוגיה לידיים

ע״י

דיווחים מגלים שאפל עושה צעד נוסף לשליטה מלאה בחומרה של מכשירי המובייל שלה, כשהפעם מדובר ברכיבי בקרת ההספק וגם הפעם יש נפגעים מצעד פוטנציאלי שכזה.

 

 

iphone-6-battery-2

אחת הסיבות העקריות ליריבות בין אפל לבין גוגל, נובעת מהעובדה שאפל ראתה בגוגל שותפה בתחום המובייל, עם מכשיר האייפון, רק כדי לגלות שענקית החיפוש והפרסום המקוון עובדת על מערכת הפעלה ניידת משלה, שתתחרה ב- iOS. כמובן שמדובר בצעד "לא חברי" מצידה של גוגל, אולם גם אפל היא לא שה תמים, כאשר בשנים האחרונות ככל שאפל לוקחת שליטה הולכת וגוברת ברכיבי החומרה בתוך מכשירי המובייל שלה, ובפרט במכשירי האייפון, כך ספקיות שעבדו עם אפל מוצאות את עצמן במצב בו הן איבדו את הלקוחה העקרית שלהן. דוגמאות טובות לכך ניתן לראות בחברת GT שהייתה אמורה להיות הספקית הבלעדית של אפל לספיר, עבור מכשירי האייפון והשעון, ולאור חוסר יכולתה של GT לעמוד בתנאים של אפל, החברה פשטה את הרגל.

דוגמא נוספת וקרובה יותר ניתן למצוא עם חברת Imagination Technologies הבריטית, שבמשך כעשור ספקה לאפל את הטכנולוגיה עבור המעבד הגרפי (GPU) עבור מכשירי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד. באמצע השנה (אפריל 2017 ליתר דיוק) אפל הודיעה ל- Imagination Technologies על כך שב- 15 החודשים הקרובים, עד שנתיים, החברה תפסיק לעשות שימוש בטכנולוגיה הגרפית, לפחות במתכונת הנוכחית. לאור העובדה שכ- 70% מהכנסות החברה הגיעו מאפל, המניה התרסקה באופן משמעותי, אפילו למרות הטענות של Imagination לפיהן לאפל אין את היכולת להציג מעבדים גרפיים משלה, ללא שימוש בקניין הרוחני של Imagination. אולם נראה כי ההפך הוא הנכון ואפל שניסתה גם לרכוש את Imagination, ללא הצלחה, משכה אליה לא מעט מהעובדים של החברה, כשבמקביל היא מפתחת טכנולוגיה למעבדים גרפיים משל עצמה.

כעת נראה כי הגיעה תורה של חברת Dialog – היצרנית הבלעדית של רכיבי ניהול ההספק במכשירי האייפון, האייפוד טאץ' והאייפד ולאחרונה גם בשעון – כאשר דיווח שפורסם לאחרונה על ידי האתר Nikkei מציין שאפל פתחת באופן עצמאי רכיבים לניהול הספק עבור מכשירי המובייל שלה, כאשר לפי אחד המקורות החברה תוכל להציג רכיבים פרי פיתוחה כבר בשנה הבאה, עם ליין מכשירי האייפון של שלנת 2018. אולם לפי מקור אחר, היעד של אפל לכך הוא לשנת 2019. לאור הדיווח המניות של חברת Dialog צנחו בכ- 20%, זאת אפילו מבלי שאפל או Dialog איששו את הדיווח, אם כי נראה ש- Dialog ציינה שהעתיד שלה להמשך העבודה עם אפל לא ברור. לא מדובר בפעם הראשונה שדיווח שכזה נשמע, כאשר אנליסט מחברת Bankhaus Lampe ציין מוקדם יותר השנה שאפל עשויה לזנוח את חברת Dialog אחרי שהיא משכה אליה מספר עובדי מפתח, כחלק מתהליך בו ענקית הטכנולוגיה מתכוונת לפתח את הטכנולוגיה לניהול ההספק במכשירי המובייל שלה בעצמה.

כפי שידוע בכל הנוגע לאפל, אין עשן בלי אש ובהתאם לכך נראה כי עתידה של Dialog לוטה בערפל, כאשר בשנים האחרונות אפל מביאה יותר ויותר טכנולוגיות לפיתוח בתוך קופרטינו, כשעל המלאכה מנצח ג'וני סרוג'י, שהצוות שלו אחראי על רכיבים כגון: ליין רכיבי ה- Ax, רכיבי ה- Sx בשעון, רכיבי ה- Wx בשעון ובאוזניות האיירפודס ובקנה גם מעבדים גרפיים. העובדה שאפל מפתחת חומרה באופן עצמאי, מקנה לחברה יתרון עצום אל מול המתחרות שלה, שנאלצות להתמודד עם חומרה גנרית. כך למשל ליין מעבדי ה- Snapdragon של קוואלקום שנמצא בשימוש בכמעט כל מכשיר אנדרואיד המתחרה באייפון, מציג ביצועים נחותים באופן משמעותי מרכיבי ה- Ax במכשירי האייפון, אפילו לאור העובדה שמכשירי האייפון מגיעים עם כמות נמוכה יותר של זכרון RAM.

אינטגרציה הדוקה יותר של החומרה עם מערכת ההפעלה, מאפשרת לאפל להציג ביצועים טובים הרבה יותר במכשירים שלה, וליצור יתרון תחרותי משמעותי מול המתחרות שכאמור משתמשות פחות או יותר באותם הרכיבים. במקרה המדובר, פיתוח של רכיבי ניהול הספק בעצמה, יאפשר למכשירי האייפון, האייפד והשעון להציג חיי סוללה טובים עוד יותר, בשימוש עם iOS ו- watchOS זאת כאשר נראה שטכנלוגיית הסוללות לא מתקדמת באותה המהירות בה מתקדמות טכנולוגיות מובייל אחרות. לפי הדיווח מי שעשויה לייצר עבור אפל את הרכיבים הללו היא חברת TSMC הטיוואנית, שהפכה בשנים האחרונות ליצרנית הבלעדית של רכיבי ה- Ax של אפל, וכיום היא גם זו שמייצרת עבור חברת Dialog את הרכיבים שלה.

dialog-semiconductor-iphone

כאמור אפל עדיין לא הגיבה לדיווח באופן רשמי, אבל נראה כי השעון החל כבר לתקתק עבור Dialog.

להמשך דיון

 

מקורות: רויטרס ו- Nikkei
עריכה, תרגום ותוספות: natisho