אפל מודה שהיא מאיטה מכשירי אייפון עם סוללות מתיישנות

ע״י

אפל מתייחסת לטענות לפיהן החברה מאיטה מכשירי אייפון ישנים עם סוללות מתיישנות, ומבעירה את הרשת. האם יש סיבה להוציא את הקילשונים?

 

 

iOS battery

הטענה לפיה אפל מאיטה באופן מכוון מכשירי אייפון ישנים, ברגע בו החברה משיקה מכשירים חדשים היא לא דבר חדש, כשהחברה טענה שוב ושוב כי מדובר בהבל הבלים כמו כן מחקר שערכה לאחרונה חברת Futuremark אישש את דבריה של אפל, כאשר נראה שגרסאות חדשות של מערכת ההפעלה מאז iOS 9 ועד iOS 11 לא האיטו באופן משמעותי מכשירי אייפון, מהדגמים שנבדקו שכוללים מכשירי אייפון 5s ומעלה. אולם בד בבד עלו טענות לפיהן בעוד הגרסאות החדשות של מערכת ההפעלה לא מאיטות את המכשירים בפני עצמם, יתכן מאוד שכשמדובר בשילוב של גרסה חדשה עם חומרה מתיישנת ובפרט כשמדובר בסוללה, כן מתגלה האטה במכשירי אייפון ישנים יותר.

אפשרות זו עלתה לכותרות על ידי פוסט שפורסם באתר הפורומים Reddit, כאשר המשתמש TeckFire ציין שהוא החל לראות ירידה בחיי הסוללה של מכשיר האייפון 6 פלוס שלו, דרך מבחני הבנצ'מרק של GeekBench בעוד המכשיר של אחיו – מאותו הדגם – התנהג כמצופה. מה שפתר את הירידה בביצועי המכשיר הייתה החלפת הסוללה, מה שהעלה את הסברה שהסוללה שהייתה ישנה/ פגומה גרמה למצב בו מערכת ההפעלה האטה את החומרה, כשברקע גם עלתה מחדש בעיית הסוללות במכשירי האייפון 6s וה- 6 שהתגלתה בשנה שעברה, והביאה את אפל לפתוח בתוכנית להחלפת סוללות למכשירים תואמים, ואף לשחרר את iOS 10.2.1 שלטענתה של אפל תיקנה את הבעיה.

בימים האחרונים John Poole, מייסד חברת Primate Labs, בדק את הנושא, כשהוא מציג בצורה גרפית מבחני בנצ'מרק של GeekBench עבור מכשירי אייפון 6s ו- 7 עם הגרסאות 10.2, 10.2.1 ו- 11.2. תוצאות אלו מגלות שעם גרסה 10.2.1 החלו שינויים בבצועים של מכשירי אייפון 6s, כשדבר דומה החל עם גרסה 11.2 עבור מכשירי האייפון 7.

iPhone 6s

 

iPhone 7

 

באופן מפתיע למדי, אפל התייחסה לנושא באופן ישיר, כשהחברה אישרה כי היא אכן מאיטה מכשירי אייפון ישנים יותר בגלל סוללות הלית'יום-יון שלהן, המציגות בעיתיות בעת מצבי מזג אוויר קרים מאוד או במידה והן מתחילות להתיישן. אפל ציינה כי במקרים אלו הסוללות לא מצליחות לספק את ההספק הנדרש במצבי קיצון מסוימים וגורמים לחומרה של המכשיר לבצע אתחול כפוי, כדי לשמור על מעגלי ההספק והחומרה השונים. אפל המשיכה וציינה כי מדובר בפיצ'ר שנועד "לשטח" פיקים בצריכת ההספק של מערכת ההפעלה כאשר מתגלה שהסוללה לא במיטבה, בין אם מדובר כאמור במזג אוויר קר במיוחד או שמא חיי הסוללה ירודים כתוצאה מהתיישנות או סיבה אחרת:

"המטרה שלנו היא לספק את החוויה הטובה ביותר ללקוחות, שכוללים ביצועים כללים וחיי סוללה ארוכים במכשירים שלהם. סוללות לית'יום-יון לא מסוגלות לספק הספקי שיא במצבי קור, כאשר הסוללות נמצאות בקיבולת נמוכה או כאשר הן מתשיינות, כשהתוצאה היא כיבויים לא צפויים שנועדו להגן על המעגלים האלקטרוניים של המכשיר.

בשנה שעברה השקנו פיצ'ר למכשירי האייפון 6, ה- 6s וה- SE שנועד להחליק פיקים פתאומיים שכאלה, רק במקרים בהם יש צורך, כדי לשמור על המכשירים מכיבויים בלתי צפויים שקורים במקרים הנ"ל. הרחבנו את הפיצ'ר הזה למכשירי האייפון 7 עם גרסה 11.2 ואנחנו מתכוונים להמשיך את התמיכה למכשירים אחרים בעתיד"

מבחינתה של אפל החברה פעלה כראוי כדי להגן על חווית המשתמש במכשירים שלה, ולצמצם תופעות שקורות בגלל המבנה הכימי והמאפיינים של סוללות לית'יום-יון, כשבמקביל ל"פיצ'ר החדש" אפל גם הוסיפה כחלק מ- iOS 10, התראה שנמצאת בהגדרות הסוללה של המכשיר, במידה ומתגלה כי הסוללה לקויה ויש צורך להחליפה. אולם התראה זו היא מאוד עדינה ולא בולטת למשתמש. מכיוון שנראה והחברה לא רואה במהלך שהיא בצעה, כצעד שגוי, אלא צעד שנועד להגן על חווית השימוש במוצרים שלה מתוך מחשבה שהאטה של הביצועים של המכשיר במקרים מסוימים, עדיפה על כיבויים פתאומיים שהופכים את המכשיר ללא יציב ובהתאם לכך מערערים את הביטחון של המשתמש במכשיר ויוצרים חווית שימוש שלילית, מין הראוי שההתראה על סוללה חלשה, ישנה או לקויה תהיה בולטת יותר למשתמש. כמו כן לא ממש ברור מדוע אפל החליטה לקחת על עצמה את האחריות בנושא מבלי לתקשר זאת בצורה שקופה למשתמשים, ולא להפוך את ה"פיצ'ר" לאפשרות בהגדרות הסוללה במכשיר במידת הצורך.

סביר להניח שרוב המשתמשים היו בוחרים גם ככה לשמר את חיי הסוללה ולמנוע כיבויים פתאומיים, על חשבון מהירות הפעולה והביצועים של המכשיר ואפל לא הייתה יוצרת המולה כה שלילית, במיוחד לאור הטענות רבות השנים לפיהן אפל מאיטה באופן מכוון מכשירים ישנים, כדי לדחוף את המשתמשים לרכוש מכשירים חדשים, טענות שלאור הממצאים החדשים והתגובה של אפל נראות כמוצדקות.

לא מדובר בפעם הראשונה בה אפל חווה בעיית תקשורת מול קהל המשתמשים שלה, המציג את החברה באור שלילי, לאור צעדים והחלטות שהחברה בצעה מבלי לתקשר זאת באופן ברור. בכל אופן במידה ואתם חווים בעיות עם הביצועים של מכשירי האייפון 6, 6s, SE והאייפון 7 (כולל דגמי הפלוס) מומלץ שתבדקו את הסוללה של המכשיר ובמידת הצורך תחליפו אותה.

להמשך דיון

 

מקורות: TechCrunch ו- GeekBench
עריכה, תרגום ותוספות: natisho