האם אפל תציג דגם חדש של האייפון SE?

ע״י

אחד ממכשירי האייפון הפופולריים ביותר בשנתיים האחרונות היה דגם ה- SE. האם אפל תציג דגם שני של המכשיר או שמא המסכים הגדולים ניצחו אחת ולתמיד?

 

 

iPhone SE

בשנים האחרונות הטרנד הברור בסמארטפונים, הוא מעבר למסכים גדולים יותר ויותר. טרנד זה החל בשנת 2011 כאשר יצרניות האנדרואיד ניסו למצוא יתרון תחרותי מול מסכי הרטינה של האייפון 4, בדמות מסכים גדולים יותר של 4 אינץ’ ומעלה. סמסונג הייתה הראשונה שלקחה סיכון משמעותי עם הצגת ה- Note הראשון שהביא לעולם את מושג הפאבלטים – סמארטפונים עם מסכים של יותר מ- 5 אינץ’, כאשר בהמשך המונח התגמש לסמארטפונים עם מסכים של יותר מ- 5.5 אינץ’. למרות שאפל האמינה כי מסכי 4 אינץ’ נוחים יותר לשימוש ובפרט ביד אחת, החברה נכנעה לתכתיבי השוק, שבחר באופן די מוחץ מכשירי סמארטפון עם מסך גדול יותר ובהתאם לכך, השקת מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס ב- 2014 הזניקה באופן אדיר את מכירות האייפון באותה השנה וב- 2015.

בשנים האחרונות טרנד המסכים הגדולים הפך ליותר ויותר ברור, כאשר המכירות של מכשירי האייפון פלוס, החלו באופן איטי אך הדרגתי לגדול ביחס לעוגת המכירות הכללית של מכשירי האייפון, תחילה עם נתח של כ- 25% מכלל מכירות האייפון, כשלאחרונה עם מכשירי האייפון 7 פלוס נתח זה צמח לכ- 35% ומעלה. מכשיר האייפון 10 (X) מגדיל את תמהיל מכשירי האייפון עם מסך של 5.5 ומעלה, הודות למסך ה- 5.8 אינץ’ שלו המתפרש (כמעט) מקצה לקצה ולמעשה מביא יתרון לקבוצת הפאבלטים בליין של אפל שכולל כיום את האייפון 6s פלוס, האייפון 7 פלוס, האייפון 8 פלוס והאייפון 10, כשלעומתם נמצאים מכשירי האייפון 6s, 7 וה- 8 עם מסכי ה- 4.7 אינץ’. אולם במידה ומחשיבים את האייפון SE המגיע עם מסך 4 אינץ’ נוצר איזון בין המסכים הגדולים למסכים ה”קטנים” יותר.

לאחרונה האנליסט Ming-Chi-Kuo ציין כי לפי מקורותיו אפל תרחיב השנה (2018) את היצע מכשירי האייפון הגדולים, קרי פאבלטים בליין האייפון, עם דגם גדול יותר של האייפון 10 (X פלוס) ודגם נוסף בגודל של 6.1 אינץ’ שיגיע עם מסך LCD. לשמועה זו מצטרפת ההערכה של חברת IDC לפיה היקף המכירות של מכשירי הפאבלט יעקפו את היקף המכירות של מכשירי סמארטפון שהם אינם פאבלט במהלך 2019, כאשר קצב הצמיחה של מכירות הפאבלטים עולה על קצב הגידול של מכירות סמארטפון, דבר המגלה כי יותר ויותר משתמשי סמארטפון משדרגים את המכשירים שלהם למכשירי פאבלט.

מצב זה מעלה סימני שאלה סביב האייפון SE, שהושק לפני שנתיים והתגלה להיות פופולרי למדי, באופן מפתיע. למעשה המכשיר שהושק במרץ 2015 התגלה להיות כה פופולרי עד כי אפל הופתעה מהביקוש הרב למכשיר, המגיע עם מסך 4 אינץ’ ועם העיצוב של מכשירי האייפון 5 וה- 5s, אותו אפל כינתה כ”אייקוני”. באופן מעניין למדי הביקורות סביב האייפון SE היו מאוד חיוביות, כאשר המבקרים שיבחו את החומרה המהירה של המכשיר (המגיע עם רכיב A9 הזהה לזה של האייפון 6s), את מצלמת ה- 12MP המצוינת, את חיי הסוללה הארוכים להפליא, את נוחות השימוש ביד אחת ומעל כל זה, את תג המחיר הנמוך באופן מפתיע (350$ בלבד) שהפך את האייפון SE למכשיר האייפון הזול ביותר שאפל השיקה עד כה.

מאז השקתו, האייפון SE לא עודכן למעט שינוי קל שאפל בצעה במרץ האחרון בכל הנוגע לנפח האחסון של המכשיר שקיבל דחיפה ל- 64GB ו- 128GB. כעת כשנתיים אחרי השקתו, נראה כי ה- SE נמצא בצומת דרכים, כאשר מצד אחד נראה שיש לא מעט משתמשים שיאהבו לראות אייפון קטן חדש ומשודרג במחיר תחרותי, בעוד מצד שני השוק באופן כללי הולך לכיוון של מכשירי פאבלט עם מסכים של 5.5 אינץ’ ומעלה.
לאחרונה מספר שמועות שהגיעו מכיוון אסיה, כשביניהן חברת המחקר TrendForce, ה- Economic Daily News הטיוואני כשאליהן מצטרף האתר Tekz24 הטוענים שאפל תעדכן את מכשיר האייפון SE במהלך 2018, כאשר המכשיר יזכה לשדרוג חומרה, כשהסברה היא ששדרוג זה יביא את החומרה של האייפון SE דור 2 לכזו שתהפוך אותו לעוצמתי כמו האייפון 8, קרי המכשיר יגיע עם רכיב של A10 או A11, כשמי שתייצר את המכשיר היא היצרנית Wistron (ויסטרון) שתעשה זאת במפעל הייצור שלה בבנגלור שבהודו.

בימים האחרונים האתר Tekz24 הוסיף לדיווחים הללו עדכון נוסף כשהוא טוען שלפי מקור אמין, הדגם החדש של האייפון SE יגיע עם פאנל גב אחורי מזכוכית (באופן מלא ולא חלקי), דבר שיאפשר למכשיר יכולות של טעינה קיבולית אלחוטית, וישווה קו מול האייפון 8, ה- 8 פלוס והאייפון 10 שפיצ’ר הטעינה האלחוטית היה אחד מהפיצ’רים העקריים שלהם. מה שכן אין לצפות כי הדגם החדש של ה- SE יגיע ללא לחצן בית ועם תמיכה ב- Face ID, מסיבה אחת ופשוטה והיא שמערך מצלמת ה- TrueDepth הקדמי של האייפון 10, הוא ברוחב של כ- 3.5 ס”מ, בעוד הרוחב של האייפון SE הוא כ- 5.9 ס”מ, מה שמשאיר מעט מאוד מקום ל”אוזניים” עבור האייקונים השונים. אפל כמובן יכולה להגדיל את ממדי האייפון SE החדש, ולהרחיב אותו בהתאם, כפי שהיא עשתה עם האייפון 10 הרחב במקצת מהאייפון 7 והאייפון 8 (ככל הנראה מסיבה זו בדיוק), אולם שינוי זה יצריך כבר שינוי נרחב יותר בעיצוב ולפי הטרנד לא בטוח ששינוי זה מצדיק את עצמו.

להמשך דיון

 

מקורות: Tekz24Economic Daily News ו- Focus Taiwan
עריכה, תרגום ותוספות: natisho