המקבוק אייר | כבר עשור באוויר

ע״י

היום לפני עשר שנים, סטיב ג’ובס הציג בפני העולם את המקבוק אייר, המחשב הנייד ששינה את עולם המחשבים הניידים לתמיד.

 

 

birthday

ב- 15 לינואר 2008, סטיב ג’ובס פתח את אירוע מקוורלד השנתי כשהוא מהמם את הקהל עם המקבוק אייר – המחשב הנייד הדק והקל ביותר שאפל הציגה עד כה – על ידי שליפתו ממעטפת דואר משרדית, כאקט שסימל עד כמה המחשב הנייד דק וקל. מה שבאמת הימם את הקהל, היא העובדה שהמקבוק אייר הגיע עם מסך בגודל של 13.3 אינץ’ ומקלדת מלאה, זאת בעוד מחשבים ניידים דקיקים אחרים שהיו בשוק, כמו ה- TZ של סוני היו עבים יותר והגיעו עם מקלדת מקוצרת. המזעור של החומרה, שהייתה תוצאה של שיתוף פעולה בלעדי עם אינטל, העיצוב הדקיק ושילדת היוניבודי מאלומיניום הם לא הדבר היחיד שגרם לשמיטת הסנטרים, המקבוק אייר הכיל מספר של אסים בשרוול, ביניהם מחבר USB אחד בודד, את הסרת הכונן האופטי – זאת לראשונה במחשב מק מאז שאפל הציגה את ה- iMac בשנת 1998 – לטובת שימוש אלחוטי, וכן אפשרות לכונן SSD.

כל זאת הגיע עם תג מחיר גבוה למדי, שהתחיל בכ- 1,700$ ומהר מאוד חצה את רף ה- 2,000$, שגילה כי עם מעבר במהירות של 1.6GHz בלבד המקבוק אייר שלא נועד להיות חיית ביצועים, הוא כלי יפהפה המיועד בעיקר לאנשי עסקים וסטודנטים עם כיסים עמוקים.

בשנתיים שלאחר מכן אפל עדכנה את החומרה של האייר באופן די מינורי, כשהעדכון הגדול והמשמעותי ביותר הגיע בשנת 2010, כאשר באירוע ה- Back to the Mac, ג’ובס הציג את הדור השני של המקבוק אייר, שקיבל מספר מאפיינים מהאייפד. ביניהם אפל עברה באופן מלא לכונני SSD, דבר שאפשר חיי סוללה ארוכים יותר, הפעלה וכניסה למצב שינה מהירים יותר ומצב סטנד ביי של 30 יום. האגדה מספרת שהדור השני של המקבוק אייר התחיל כאשר יום אחד סטיב ג’ובס נכנס לחדר של מהנדסי המק הניח על השולחן את האייפד ואמר “אני לא מבין למה המקבוק אייר לא יכול לעשות את מה שהאייפד עושה”.

הדור השני של המקבוק אייר הביא עימו גם את המקבוק אייר הקטן יותר עם מסך בגודל של 11 אינץ’, לצד הצגת האפסטור עם מערכת ההפעלה OS X Lion. בשנה שלאחר מכן המקבוק אייר זכה למקלדת עם תאורה (שהוסרה מסיבה כלשהי בדגם של 2010) וחיבור Thunderbolt, ב- 2012 המחשב קיבל עדכון שהביא עימו תמיכה ב- USB 3, וב- 2013 חיי הסוללה של המחשב שודרגו באופן ניכר (הודות לסוללה חזקה יותר ומעבד חסכוני יותר) לכדי 12 שעות. לא בכדי המקבוק אייר זכה לתואר “הלפטופ הטוב ביותר בעולם” כאשר המתחרים ניסו ללא הרף להציג מחשבים ניידים טובים יותר, דקים יותר ועם חיי סוללה ארוכים יותר.

בעוד רבים ציפו למקבוק אייר עם מסך רטינה, כחלק מהמעבר של מחשבי המק למסכים ברזולוציה גבוהה יותר, אפל בחרה להשאיר את המקבוק אייר ללא שינוי ובמקום זאת הציגה את המקבוק – מחשב קטן ואולטרא נייד עם מסך של 12 אינץ’ ברזולוציית רטינה שהגיע עם שפת העיצוב של המקבוק אייר, ובאופן אירוני עם מחבר USB אחד בלבד מסוג USB-C. רבים ראו במקבוק בתור סימן למותו ההולך והקרב של המקבוק אייר, אולם האייר נותר בליין המק של אפל עד היום, אפילו אחרי שאפל הציגה את המקבוק פרו (ללא הטאץ’-באר) בתור מחשב המיועד למשתמשי המקבוק אייר.

כיום המקבוק אייר הוא שריד מהעבר בליין המק של אפל, והוא נותר להיות המק היחיד (שמגיע עם מסך) ללא מסך רטינה, שאפל עדיין ממשיכה לייצר ולמכור. הסברה היא שהאייר נותר בליין המקבוקים הודות לתג המחיר שלו שעומד מתחת ל- 999$, (למרות שגם זה כבר מחיר גבוה עבור חומרה זו) ושמדובר בעניין של זמן עד שאפל תצליח להוריד את המחיר של המקבוק לתג מחיר דומה, דבר שיהווה את שריקת הסיום של המקבוק אייר. אולם הגברת השמנה טרם שרה.

להמשך דיון