לא, האייפון X הוא לא פלופ

ע״י

דיווחים ברשת טוענים שהאייפון 10 (X) לא מצליח במכירות ולפיכך אפל צפויה להפסיק את ייצורו. האמנם?

 

 

IPHONE X COLORS

לפני כשבוע האנליסט Ming-Chi Kuo פרסם לקהל הלקוחות שלו תחזית לפיה הוא צופה כי הביקוש למכשיר האייפון 10 (X) בסין אינו כה חזק, לאור העיצוב שלו ובפרט בגלל ה"מצח" המכיל את מערך חיישני ה- TrueDpeth, דבר שגורם לקהל המשתמשים בסין תחושה שגודל המסך אינו כה נדיב בהשוואה למכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס. לפיכך Kuo ציין שלדעתו, אלא אם כן היקף המכירות של האייפון 10 ישתפר, כשהאנליסט חוזה היקף מכירות של כ- 18 מיליון מכשירי אייפון 10 ברבעון הראשון של 2018 (השני הפיסקלי של אפל), אפל תפסיק את המכירה של האייפון 10 כאשר החברה תציג את ליין האייפון הבא שלה, ובמקום להמשיך ולמכור את האייפון 10 במחיר מוזל יותר, החברה תציג ליין חדש של מכשירים שלפי השמועות יגיע עם מכשיר חדש בעל מסך LCD בגודל של 6.1 אינץ', שוליים צרים במיוחד ועם פיצ'ר ה- Face ID.

בהמשך Kuo גם ציין כי במידה ואפל תשמור את האייפון 10 בליין עם מחיר נמוך יותר, הדבר עשוי לפגוע במיתוג של החברה עבור המכשיר – שמותג בתור מכשיר העתיד וגם תומחר כך – וכן בערך של מכשירי האייפון החדשים, ובפרט בזה של מכשיר האייפון עם מסך ה- LCD בגודל ה- 6.1 אינץ', כשלפי Kuo מכשיר זה צפוי להיות אחד מהמכשירים העקריים של אפל בליין האייפון הבא, וכזה שיהווה חלק ניכר מהמכירות של ליין האייפון הבא.

לאור העובדה שזמן קצר לפני עונת החגים בלומברג פרסמה כתבה לפיה אנליסטים מצמצמים את ההערכות שלהם לגבי היקף המכירות של האייפון 10 ברבעון הראשון של 2018 ובפרט לאורך השנה, פרסום זה זכה לכנפיים, כאשר הוא תופס את תשומת הלב של אתרי חדשות רבים. אולם במקום לקרוא את המידע, נראה כי אתרי החדשות נתפסו לגבי הפסקת הייצור של האייפון 10 ולא מעבר לכך, כשהוא מתחיל חרושת של קשקשת המציגה את האייפון 10 ככשלון חרוץ, ומלבה הייפ תקשורתי עם כותרות סנסציוניות הכוללות את אפל – חביבת התקשורת. אולם בפועל לא דובים ולא יער ולמעשה ההפך הוא הנכון, כאשר נראה שליין האייפון החדש ובפרט האייפון 10 (X) נמכרים באופן מצוין וביחד עם מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס, דוחפים את ליין האייפון להיקף מכירות מרשים למדי.

CIRP iPhone data

לפי מידע שמגיע מאתרי המחקר Consumer Intelligence Research Partners (בקיצור CIRP) ו- MixPanel עולה שבחודש הראשון להשקתו, האייפון 10 עקף בהיקף המכירות שלו את מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס יחדיו, למרות שמכשירים אלו זכו להיקפי מכירות מצוינים בזכות עצמם, ולמרות תג מחיר גבוה יותר של האייפון 10. כמובן שיש לקחת בחשבון שהמכירות של האייפון 8 וה- 8 פלוס הושפעו לא מעט מהציפייה לאייפון 10, ונראה שמשתמשים רבים חיכו לראות את התגובות והביקורות למכשיר החדש, לפני שהם רכשו ו/או שדרגו (ל)מכשיר אייפון חדש. מצד שני בחודש הראשון להשקתו הביקוש לאייפון 10 היה גדול מההיצע, אם כי לא באופן כה דרמטי כפי שאנליסטים רבים צפו טרם השקת המכשיר, אך עדיין לא מעט משתמשים שרצו לרכוש את המכשיר היו צריכים לחכות מספר שבועות (גם כאן בישראל).

בהמשך CIRP פרסמו מידע נוסף המראה שברבעון האחרון של 2017 ליין מכשירי האייפון החדש של אפל: האייפון 8, האייפון 8 פלוס והאייפון 10 היוו כ- 61% מכלל המכירות של מכשירי אייפון, כשנראה כי מכשירי האייפון הישנים שאפל ממשיכה למכור (האייפון 7, 7 פלוס, 6s וה- 6s פלוס וכן ה- SE) עדיין נתפסים כאטרקטיביים על ידי הלקוחות, ובפרט לאור תג המחיר הזול יותר שלהם, מה שנותן להם ערך טוב יותר. גם הפעם CIRP ציינו כי ההשוואה ל- 2016 קשה יותר לאור תג המחיר הגבוה יותר של ה- 10 וכן הזמינות הנמוכה יותר של המכשיר בחודש הראשון למכירותו.

CIRP 2

בעוד אנליסטים מציינים כי האייפון 10 לא נמכר בצורה טובה בסין ולפיכך צופים ירידה בביקוש למכשיר במהלך 2018, לפי חברת המחקר Kantar שפרסמה לאחרונה את דו"ח המכירות של מכשירי סמארטפון לרבעון האחרון המסתיים בחודש נובמבר, עולה דווקא כי ליין מכשירי האייפון החדשים מככבים בסין (באזורים העירוניים), ובעיקר הודות לאייפון 10 שזוכה לפופולריות אדירה. פופולריות זו הביאו למכשירי האייפון גידול של כמעט 5% (ובמדויק יותר 4.6%) בנתח השוק של מכשירי סמארטפון בסין לכדי 24.3% מנתח השוק (כל סמארטפון רביעי שנמכר היה אייפון), על חשבון אנדרואיד שעדיין שולטת עם נתח שוק של 75.5%, כהדו"ח מציין שבעוד בארה"ב ובאירופה רוב הרוכשים של האייפון 10 היו משדרגים, בסין רוב הרוכשים היו סוויצ'רים ממכשירי אנדרואיד. יש לציין כי לפי הדו"ח של Kantar באופן כללי, נתח השוק של iOS בשוק הסמארטפונים העולמי ראה ירידה בשוק האמריקאי, אולם ביצועים מרהיבים בשוק האנגלי עם נתח שוק שיא של כמעט 50%. כמו כן האייפון 10 היווה כ- 18.2% מכלל מכירות הסמארטפונים ביפן, כשאחריו האייפון 8 הגיע לנתח של 17.2%.

אחרונה חביבה לספק מידע לגבי היקף המכירות של מכשירי האייפון היא חברת Canalys שהכתירה את האייפון 10 בתור האייפון הנמכר ביותר ברבעון האחרון של 2017, כאשר להערכות של החברה, המכשיר נמכר בהיקף של כ- 29 מיליון יחידות ובכך הוא עוקף ובקלות את כל מכשירי הדגל של יצרניות מתחרות בין אם מדובר בסמסונג או Huawei. לפי Canalys בעוד מכשירי הדגל החדשים של אפל נמכרים בצורה מצוינת, נראה כי יותר ויותר משתמשים רואים את הערך המוסף במכשירי האייפון הישנים יותר, קרי ליין האייפון 7 המצוין, ליין האייפון 6s והאייפון SE, שמספקים תמורה נהדרת למחיר הנמוך (יותר) בו הם נמכרים כיום.

כל אלו מגלים שלמרות שמכשירי האייפון הישנים יותר נמכרים באופן חזק למדי, עדיין ליין האייפון החדש ובפרט האייפון 10 מהווים את חוד החנית של מכירות מכשירי האייפון וכי לא מדובר בכישלון או פלופ בשום צורה שהיא, למרות הערכות של אנליסטים או כותרות סנסציוניות.

להמשך דיון

 

מקורות: בלומברג, AppleInsider, 9to5Mac ,MacRumors ,Kantar ו- Canalys
עריכה, תרגום ותוספות: natisho