מלכת השבבים

ע״י

בלומברג מסכמים את פעילות השבבים של אפל, שהתפתחה לכדי ליין שלם שנותן לאפל יתרון תחרותי בשוק, כשבנוסף עולה שהשימוש ברכיבי ARM בליין המק צפוי להתרחב בקרוב.

 

 

ipad-a4-100127

כשסטיב ג'ובס הציג לפני שמונה שנים (בשבוע שעבר חל יום השנה השמיני להצגתו) את האייפד, העולם התרגש לראות את מכשיר הטבלט הראשון מבית אפל. אולם בעוד תשומת הלב הייתה נתונה לשימוש במערכת ההפעלה (iOS ולא macOS), לעיצוב הדקיק והיפהפה, לחיי הסוללה המרשימים (10 שעות), למחיר הנמוך מהמצופה ($499 ולא $999 כפי שרבים סברו), לחוסר התמיכה בפלאש ולהעדר מצלמה קדמית לשיחות וידאו, הפיתוח המשמעותי ביותר שהוצג באייפד היה רכיב ה- A4, שהיה ה- SoC הראשון פרי פיתוחה של אפל ולמעשה המוצר הראשון אותו הניבה הרכישה של אפל את חברת P.A Semi מספר שנים קודם לכן. תוך 8 שנים בלבד, אפל לקחה את יכולות פיתוח השבבים שלה לגבהים מרחיקי לכת והפכה להיות אחת מהשחקניות הגדולות ביותר בפיתוח השבבים, כשהיא ממנפת את היכולות שלה לכדי יתרון תחרותי מרשים אותו המתחרות מתקשות לבטל.

בלומברג סיכמו את כברת הדרך שאפל עברה בתחום פיתוח השבבים, כאשר היום השבבים אותם אפל מפתחת ומתכנת נמצאים בלב ליין המוצרים של החברה, החל ממכשירי האייפון, האייפד, השעון, האפל TV, אוזניות האיירפודס ומכשיר ה- HomePod. למעשה בשנתיים האחרונות אפל הטמיעה גם רכיבים פרי פיתוחה במחשבי המק, בין אם מדובר ברכיב ה- T1 המאפשר את ה- Touch Bar במחשבי המקבוק פרו, או בין אם מדובר ברכיב ה- T2 הלוקח על עצמו את תהליך האתחול וכן את נושא האבטחה במחשבי ה- iMac Pro החדשים. האנליסט Mike Olson מחברת Piper Jaffrey מציין שאחד היתרונות של אפל בפיתוח ותיכון של רכיבים באופן עצמאי, מאפשר לאפל להוזיל עלויות פיתוח, במקום לרכוש רכיבים מיצרניות צד ג'. נושא זה זוכה לאישוש מצד חברת Gartner שציינה בדו"ח שפורסם לאחרונה כי אפל היא החברה השניה מבחינת הוצאות על רכיבים, אחרי סמסונג כשבשנת 2017 אפל הוציאה 38.754 מיליארד דולר על רכישת רכיבים (גידול של כ- 27%).

בנוסף לכך פיתוח עצמאי מאפשר לאפל לשלוט בצורה טובה יותר במוצרים שלה ולהדק את הקשר בין החומרה לבין התוכנה, לפתח פיצ'רים שעדיין אינם קיימים בשוק, לצמצם את ההסתמכות שלה על גורמים חיצוניים ולשמור על סודות מפני שותפות-יריבות כמו סמסונג שהייתה מאז ומתמיד אחת היצרניות העקריות של אפל בין אם מדובר בייצור (או אספקה של) רכיבים, מסכים, רכיבי זכרון ועוד.

אפל כמובן היא לא החברה היחידה שבחרה לפתח בעצמה את השבבים שלה, החברה הלכה בצעדים של ענקיות טכנולוגיה וותיקות יותר כמו: מוטורולה, HP, פיליפס ועוד. אולם אפל ראתה הצלחה גדולה הרבה יותר מכולן, הודות להצלחה של המוצרים של החברה, שאפשרו לאפל לנצל את "אפקט הגודל" לאור העובדה שהחברה מוכרת בשנה כ- 300 מיליון מוצרים העושים שימוש ברכיבים שהיא מפתחת. אפקט זה יוצר ניצול טוב יותר של משאבים בין אם מדובר בייצור או פיתוח, כאשר טכנולוגיות ורכיבים נמצאים בשימוש לרוחב ליין המוצרים של אפל. כך למשל רכיב ה- A8 של החברה שפותח עבור מכשיר האייפון 6 היווה את הבסיס לרכיב ה- A8X והוא עשה את דרכו גם לאפל TV וכן למכשיר ה- HomePod.

Apple chip history

אולם אפל הרחיבה את יכולות פיתוח הרכיבים שלה באופן ניכר ב- 8 השנים האחרונות, כאשר מלבד לשדרוג משמעותי של המעבדים עצמם לכדי מעבדים מרובי ליבות וכן תמיכה ב- 64 ביט שתפסה את התעשייה בהפתעה, החברה מוסיפה לרכיבי ה- Ax, עוד מעבדים ייעודיים, כגון מעבדי ה- Mx המיועדים לאיסוף ועיבוד נתוני חיישנים שונים, רכיב ה- Secure Enclave המשמש לאבטחה עבור חיישנים ביומטריים כדוגמת Touch ID ו- Face ID ולשירות התשלומים הדיגיטלי. השנה אפל הוסיפה נדבכים נוספים כשרכיב ה- A11 מגיע גם עם מעבד גרפי פרי פיתוחה של אפל (שנוטשת את Imagination) ומעבד ייעודי ללימוד מכונה אותו החברה מכנה בשם "Neural Engine". במקביל לכך אפל עשתה שימוש ביכולות השבבים שלה בשעון שהושק עם רכיב ה- S1 (שהוא מחשב על רכיב), אותו אפל שדרגה בשנה שעברה עם רכיב GPS ייעודי והשנה הוסיפה עוד נדבך של מודם LTE (דור 4)) בסדרה 3 של השעון. הדגם החדש של השעון גם זכה לקבל את רכיב ה- W2, רכיב שני בסדרת רכיבי קישוריות שאפל פיתחה, כשהראשון הושק עם אוזניות האיירפודס ומאפשר בקרה של השמע, סינכרון עם מכשירים המצומדים לאוזניות ועוד.

כאמור ב- 2016 אפל החלה להטמיע גם רכיבי עיבוד המבוססים ARM – טכנולוגיית העיבוד עליה אפל מתבססת – גם לליין מחשבי המק בדמות רכיב ה- T1 המאפשרת את ה- Touch Bar. השנה אפל הציגה באופן שקט את ה- T2 במחשבי ה- iMac, כאשר בלומברג מציינים שהחברה צפוייה להציג עד סוף השנה עוד 3 דגמים חדשים של מחשבי מק, שיעשו שימוש ברכיבי Tx. אחת הסברות היא שאחד המחשבים הללו יהיה המק פרו עליו אפל הכריזה עוד באמצע השנה שעברה, ו- 2 מחשבי המק האחרים צפויים להיות מחשבים ניידים, כשנראה שיהיה מדובר בעדכון משמעותי למקבוק ואולי דגם משודרג/ חדש של המקבוק פרו.

T1 Chips

על פי הנראה אפל ממשיכה לעמול על פיתוחים נוספים כשלפי הדיווח עולה שבשנים האחרונות ג'וני סרוג'י הישראלי, שמנהל את תחום פיתוח השבבים באפל, מביא לשורות החברה מהנדסי תקשורת מחברת קוואלקום, כשהמטרה של החברה הוא לפתח רכיב מודם באופן עצמאי, וככל הנראה להטמיע אותו בתוך רכיבי העיבוד/ SoC, דבר שיאפשר ניצולת טובה יותר של הספק וחיסכון גבוה יותר במשאבי הסוללה. לא מזמן דווח על כך שאפל גם פועלת לפתח רכיבי ניהול הספק באופן עצמאי, דבר שיפגע בחברת Dialog המספקת לאפל כיום חלק ניכר מרכיבי ניהול ההספק שהיא מייצרת.

מאמצי הפיתוח של סדרות השבבים, נעשות במרכזי פיתוח של אפל ברחבי העולם, אם כי נראה שהמוקדים העקריים הם בקמפוס של אפל בקופרטינו ובמרכזי הפיתוח של אפל בישראל הממוקמים בהרצליה ובחיפה, והם כה משמעותיים ומתקדמים עד כי הם מאיימים על יצרניות שבבים מובילות בתעשייה ובפרט על אינטל וקוואלקום, כאשר הביצועים של הרכיבים של אפל מאפילים על הביצועים של רכיבים מקבילים מבית קוואלקום, כשלאחרונה רכיבי ה- Ax החלו להציג ביצועים דומים ואפילו טובים יותר מאלו של מעבדים מבית אינטל. אסטרטגיה זו שזכתה לברכתו של ג'ובס, הפכה לנדבך מהותי מאז כשקוק ציין מספר פעמים כי הוא מאמין שאפל צריכה לשלוט בגורלה וכחלק מכך בטכנולוגיות הליבה של המוצרים שלה – דבר שזכה לשם "הדוקטורינה של קוק".

johny-srouji-1200x630

ג'וני סרוג'י

אין ספק שיהיה מעניין לראות כיצד סרוג'י והצוות המוכשר שלו בין אם בקליפורניה ובין אם בישראל יאפשר לאפל להציג את מוצרי המחר של החברה.

להמשך דיון

 

מקורות: Gartner ובלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho