אפל עשויה להפסיק ולהשתמש במודמים מבית קוואלקום

ע״י

האנליסט Ming-Chi Kuo טוען שאפל עשויה להשתמש במודמים של אינטל באופן בלעדי בליין האייפון הבא. המניה של קוואלקום צונחת.

 

 

Apple and Ontel

בחודשים האחרונים המאבק המשפטי בין אפל לבין קוואלקום הולך ומחריף, כאשר שתי החברות פועלות מתוך האינטרסים האישיים שלהן: אפל מתנגדת למונופול של קוואלקום בשוק המודמים ולמודל העסקי של החברה המאפשר לה לקבל אחוזים ממכירת מכשירי סמארטפון, בעוד האינטרס של קוואלקום הוא לשמר את הקניין הרוחני שלה ואת המודל העסקי המאוד רווחי. מאבק זה החל לפני כחצי שנה כשאפל נתנה גיבוי לחקירה של ה- FCC האמריקאי אל מול התנהלות לא כשרה של קוואלקום, קוואלקום בתמורה הפסיקה להעביר תשלומים לאפל, והדבר נגרר לבית המשפט, כשבנוסף לכך אפל החלה להשפיע על שותפותיה לייצור האייפון להפסיק ולהעביר לקוואלקום את התמלוגים אותם החברה אוספת בגין הטמעת הרכיבים שלה, ו/או רכיבים עם הקניין הרוחני שלה. מאז כאמור שתי החברות מתבצרות והמאבק המשפטי ביניהן הולך וצובר מומנטום כשנראה שאין מנוס ממשפט דה פאקטו.

כעת עולה אפשרות שאפל תפסיק להשתמש במודמים של קוואלקום לחלוטין בליין האייפון הבא של החברה – זה שיושק השנה – כשמבקום המודמים של אפל קוואלקום, אפל תשתמש באופן בלעדי במודמים של אינטל, כשיש גם דיווחים לפיהם אפל גם נמצאת במגעים עם חברת MediaTek במטרה להשתמש במודמים שלה גם כן. בשנתיים האחרונות אפל החלה להשתמש באופן הולך וגובר במודמים מבית אינטל, זאת אחרי שמשנת 2012 אפל עברה באופן מלא להשתמש במודמים של קוואלקום, עם השקת מכשיר האייפון 5. האייפון הראשון שהגיע עם מודם מבית אינטל הוא האייפון 7, כאשר אפל חילקה את ליין מכשירי האייפון לפי אזורים גיאוגרפיים, כשמדינות בהן יש רשתות CDMA (כמו למשל הרשתות של Sprint ו- Verizon בארה"ב, יפן או סין) החברה השתמשה במודמים מבית קוואלקום, ואילו במדינות אחרות (וברשת AT&T ו- T-Mobile בארה"ב) החברה השתמשה במודמים מבית אינטל.

אחת התוצאות של מהלך זה היא שערוריית "מודמגייט" כאשר החלו להגיע דיווחים לפיהם אפל מאיטה את המודמים של קוואלקום כדי שהם יהיו עם ביצועים דומים לאלו מבית אינטל. אפל מבחינתה הגיבה לנושא וציינה כי אין הבדל משמעותי, וכי החברה לא הייתה פוגעת באופן מכוון בחווית המשתמש, ובסופו של דבר בשימוש רגיל המשתמש לא ירגיש בהבדלי ביצועים בין המודמים השונים. כמובן שיש משתמשים שטוענים אחרת, אולם למעט בארה"ב ברוב חלקי העולם מכשירי האייפון 7 וכיום מכשירי האייפון 8, ה- 8 פלוס וה- 10 (X) מגיעים עם מודמים מבית אינטל, דבר שהוא נכון גם לגבי ישראל.

iPhone 7 Intel vs Qualcomm

אפשרות זו עולה לאור דיווח של האנליסט Ming-Chi Kuo שמציין כי לפי מקורותיו אפל עשויה להפסיק ולהשתמש במודמים של קוואלקום לחלוטין בליין האייפון הבא, זאת אחרי שבעבר Kuo ציין שלדעתו אפל תמשיך להשתמש במודמים של קוואלקום ביחס גדול יותר מבעבר, של 70% ואילו שאר 30 האחוזים יגיעו מאינטל. תוך זמן קצר מרגע פרסום הדו"ח של Kuo, המניה של קוואלקום נפלה באופן משמעותי, זאת אחרי דו"ח רבעוני לא פשוט של קוואלקום בו החברה דיווחה על הפסד, שנובע בחלקו לאור העובדה שאפל כאמור לא משלמת לקוואלקום (בין אם באופן ישיר או בין אם באופן עקיף דרך שותפותיה לייצור האייפונים) את התמלוגים לאור הליטיגציה המשפטית בין שתי החברות. כל אלו יוצרים מצב לא פשוט עבור קוואלקום שנמצאת בלחץ אדיר, הן מכיוון המשקיעים שלה והן מכיוון ניסיון השתלטות של חברת Broadcom – יצרנית רכיבי ה- Wifi.

אחת הסיבות האפשריות לכך שאפל תבחר להשתמש במודמים של אינטל באופן מלא, למעט כמובן החיסכון בתמלוגים לקוואלקום ופגיעה בהכנסות של החברה, היא העובדה שבשנה האחרונה אינטל שיפרה באופן ניכר את הביצועים והיכולות של המודמים שלה, שבליין המודמים האחרון של אינטל צפויה להגיע תמיכה ב- CDMA200, תמיכה בשימוש ב- 2 סימים (דבר שהוא חשוב עבור שווקים מתפתחים כמו הודו למשל) ובתקן ה- dual standby. בנוסף המודמים של אינטל צפויים בקרוב מאוד לתמוך בביצועי רשת גבוהים יותר ובתקן ה- MIMO, בו קוואלקום כבר תומכת ומקדמת, אם כי הוא עדיין לא נתמך באופן נרחב על ידי ספקיות סלולר ברחבי העולם.

באופן מעניין נראה כי במידה ואפל אכן תפסיק להשתמש במודמים של קוואלקום, הדבר יזכיר מאוד את המהלך של אפל מול סמסונג בכל הנוגע לייצור רכיבי ה- Ax. בתחילה סמסונג הייתה היצרנית העקרית של רכיבי ה- Ax, ובאופן הדרגתי אפל העבירה יותר ויותר מייצור רכיבי ה- Ax לחברת TSMC, כשכעת יצרנית השבבים הטיוואנית מייצרת באופן מלא את רכיבי ה- Ax, דבר שדי פגע בהכנסות חטיבת הרכיבים של סמסונג בפרט ובהכנסות של סמסונג בכלל. אין זה מן הנמנע שבמידה ואינטל תציג שיפורים משמעותיים לרכיבי המודם שלה, אפל תעשה מהלך דומה מול קוואלקום, דבר שיפגע באופן ניכר בענקית הטכנולוגיה, לאור העובדה שאפל היא אחת הלקוחות הגדולות ביותר של קוואלקום והיא אחראית לכ- 15% מהרווחים של קוואלקום.

באופן עקרוני נראה שרוב המשתמשים כלל לא ירגישו במעבר זה, במידה והוא אכן יקרה. מי שכן ירגיש אותו ובאופן משמעותי היא קוואלקום.

להמשך דיון

 

מקורות: AppleInsider, רויטרס ו- Digitimes
עריכה, תרגום ותוספות: natisho