אין דבר כזה שוק של טבלטים, יש שוק של אייפדים

ע״י

האייפד ממשיך לשלוט בשוק הטבלטים ביד רמה, כשבשנת 2017 אפל מכרה יותר טבלטים מאשר סמסונג (מקום 2) ואמזון (מקום 3) ביחד.

 

 

iPad

בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון, התגלה שהמכירות של מכשירי האייפד ממשיכים להיות במגמת עלייה (אם כי קלה) כשבמקביל גם מגמת הרווחים מליין הטבלטים של אפל נמצא בעליה. כמובן שהמכירות של האייפד לא מתקרבים לימי הזוהר של המכשיר, אולם עדיין ברבעון האחרון בו אפל מכרה יותר מ- 13 מיליון מכשירים שהתבטאו ברבע מכלל מכירות המחשבים הניידים בכל העולם באותו הרבעון. בימים האחרונים חברת IDC פרסמה את הדו"ח השנתי שלה למכשירי טבלט, הכולל מכשירי טבלט שמגיעים ללא מקלדת, או כאלה שמגיעים עם האפשרות לשלוף אותם מהמקלדת. מחשבים "מתקפלים" שמגיעים עם מקלדת מובנית, לא נשלפת, אולם שניתן לקפל אותם לא נכללים בדו"ח זה כשמבחינתה של IDC מדובר במחשבים ניידים (לפטופים). לפי IDC מכשירי האייפד של אפל שלטו ביד רמה בשוק הטבלטים ובפער ניכר מהמתחרים האחרים של החברה.

דו"ח זה משקף שבשנת 2017 אפל מכרה 43.8 מיליון מכשירי אייפד, כשהיא מאפילה על סמסונג (במקום השני) שמכרה 24.9 מיליון מכשירי טבלט ב- 2017 ועל אמזון (במקום השלישי) שמכרה 16.7 מיליון מכשירי טבלט (מליין הקינדל) באותה התקופה. למעשה ניתן לראות שאפל מכרה יותר אייפדים מאשר סמסונג ואמזון יחדיו(!) במקום הרביעי נמצאת Huawei שטיפסה לפסגת מובילות הטבלטים די משום מקום, כשהיא מדיחה את לנובו למקום החמישי. בסך הכל ב- 2017 נמכרו כ- 160 מיליון מכשירי טבלט ומכשירי האייפד הגיעו לכרבע מכלל המכירות של מכשירי טבלט בשנה שעברה. מצב זה מגלה שלמעשה אין שוק משמעותי של מכשירי טבלט, אלא למעשה יש שוק של מכשירי אייפד, כשאחריו יש שוק של מכשירי קינדל או מכשירי אנדרואיד זולים שככל הנראה משמשים לצפייה בסרטונים.

אפל מבחינתה ככל הנראה לא מתכוונת להאט את הקצב בכל הנוגע למכשירי האייפד, כאשר לפי דיווחים החברה תציג גם השנה דגמים חדשים של מכשירי אייפד, הן בדגמים הזולים והן בדגמים היקרים יותר – דגמי האייפד פרו. לפי האתר Digitimes אפל מתכוונת להציג השנה אייפד בגודל 9.7 אינץ' במחיר זול אפילו יותר מזה שהוצג בשנה שעברה, כאשר במרץ האחרון אפל הציגה את האייפד (בלי שום סיומת) בגודל ה- 9.7 אינץ' במחיר של כ- 320$. Digitimes טוען שאפל תציג השנה אייפד בגודל כזה במחיר של כ- 250$. המפרט של אייפד זול שכזה עדיין לא זכה לשמועות, אולם סביר להניח שלמעט שדרוג קל בחומרה אפל לא תציג שינויים משמעותיים אם בכלל, כאשר טבלט זה ייועד לקהל לקוחות המתמקד במחיר, בין אם השוק הארגוני, השוק החינוכי/ אקדמי או לקוחות שלא מעוניינים במכשירי טבלט יקרים.

Tablet sales 2017

הורדת האייפד למחיר שכזה עשויה להגדיל באופן משמעותי את היקף המכירות של ליין האייפדים, אם כי כמובן הדבר ישחק את המחיר הממוצע ואת הרווחים ממכירות האייפד. כאן נכנסת השמועה הנוספת לגבי ליין האייפד פרו.

שמועה זו מגיעה מהאתר הסיני MyDrivers הטוען שליין האייפד פרו הבא של אפל יגיע עם רכיב A11X משדורג שיעשה שימוש בטכנולוגיית הייצור בגודל 7 ננומטר של TSMC. רכיב זה יגיע עם 8 ליבות עיבוד: 3 ליבות עיבוד לביצועים גבוהים ועוד 5 ליבות עיבוד לביצועים אופטימליים. רכיב ה- A11X צפוי להביא עימו גם את רכיב ה- M11 וכן את המעבד הייעודי לתחום הבינה המלאכותית, דבר שעשוי לרמז על כך שליין האייפד פרו הבא יכול להגיע עם פיצ'ר ה- Face ID שנכון לעכשיו הוא הפיצ'ר העקרי בו ליבת העיבוד הייעודית לתחום הבינה המלאכותית משמשת במכשירי האייפון 10 (X). שדרוג שכזה לליין האייפד פרו עשוי להביא היקף מכירות גדול יותר של הליין, ובכך לאזן את המחיר הממוצע לאייפד אל מול הדגם הזול יותר שיוצג לפי השמועות. שדרוגים אלו לצד שדרוגים משמעותיים יותר ב- iOS עשויים להמשיך את היקף הגידול במכירות האייפד מבלי להשפיע באופן שלילי על הרווחים של אפל ממכירות האייפדים.

להמשך דיון

 

מקורות: Digitimes, IDC ו- MyDrivers
עריכה, תרגום ותוספות: natisho