כל מה שיגיע בגרסה 12 וכל מה שלא

ע״י

הדיווחים של בלומברג על התכנים של הגרסאות הבאות של מערכות ההפעלה של אפל ממשיכים כשהן מציינים מה עשוי להגיע ב- iOS 12 ומה יגיע רק ב- iOS 13.

 

 

wwdc-2016-watchos-tvos-macos-ios

לפני זמן קצר מארק גורמן מבלומברג פרסם כי לפי מקורותיו, אפל עושה שינויים באופן בו החברה מפתחת את מערכות ההפעלה שלה, כשבמקום לדחוס יותר ויותר פיצ'רים ולהתמקד על כמות, אפל מעדיפה להתמקד על האיכות זאת אחרי שבשנים האחרונות התפיסה הציבורית כלפי איכות התוכנה של אפל, מגלה שלחברה יש בעיה. ואכן בשנתיים האחרונות נראה שבאופן עקבי במוצרים שהחברה מציגה, החומרה מתעלה על התוכנה, בין אם מדובר על האייפון 10 (X) שמגיע עם חומרה נהדרת, למרות לא מעט באגים ומוזרויות ב- iOS 11. או בין אם מדובר ב- HomePod שהושק לאחרונה ומגיע עם חומרה מעולה ואיכות סאונד מדהימה, אך עם תוכנה לא מבושלת דיה בשביל להתמודד מול ליין מכשירי ה- Echo של אמזון או מכשירי ה- Home של גוגל.

אולי הדוגמאות הטובות ביותר לאיכויות התוכנה של אפל בשנים האחרונות הן פיצ'ר ה- Messages in iCloud שהוצג ב- WWDC האחרון אולם לבסוף לא הושק עם iOS 11, רק כדי לחזור כעת במחזור הבטא הנוכחי של iOS 11.3, חצי שנה אחרי הצגתו וגם כאן לא מובטח שהוא אכן יושק. בעיות התוכנה של אפל לא קיימות רק ב- iOS, גם מערכת ההפעלה השולחנית של אפל – macOS – ראתה השנה ירידה טראומטית מבחינת האיכות, וזאת כאשר השנה High Sierra הייתה אמורה להיות גרסה שמתמקדת בשיפורים ותיקוני באגים, אך עם זאת היא התגלתה להיות מלאה בבאגים וחוסר יציבות בתחומים מסוימים.

הדיווח של גורמן מגלה שאפל מבינים שהתפיסה הציבורית לאיכות התוכנה שלהם נמצאת בשפל חסר תקדים, ולראייה ניתן לראות את אחוזי האימוץ של iOS 11 שהם מהנמוכים ביותר של iOS מאז השקת iOS 8 – שאחוזי האימוץ שלה נפגעו כתוצאה מהשינויי הקוסמטי הנרחב שאפל בצעה ב- iOS 7, שנה קודם לכן. בהתאם לכך עולה מהדיווח שאפל מתחילה לאמץ תוכנית פיתוח דו-שנתית (לשנתיים הבאות), בכל הנוגע לתוכנה שלה, בדומה לאופן בו החברה מתכננת את הפיתוח של ליין החומרה שלה שנעשה כשנתיים קדימה. באופן זה החברה תוכל לתכנן פיצ'רים גדולים יותר שהפיתוח שלהם יארך עד לשנתיים, ובהתאם לקצב זה החברה תוכל להציגם כשהם מוכנים, ולא לפני כן. במידה והחברה תראה שהפיצ'ר לא מוכן, בהתאם למחזור הפיתוח היא תוכל לדחות אותו לשנה שלאחר מכן בקלות רבה יותר.

iOS and macOS

קשה לדעת האם מחזור פיתוח של שנתיים הוא דבר חדש באפל, אולם לפי הדיווח עולה שכעת ההחלטה הניהולית היא להפוך אותו לפורמלי יותר ולהתחיל להנהיג דיסיפלינות עבודה ברורות יותר בכל הנוגע לפיתוח תוכנה.

הדיווח ממשיך ומציין מה החברה צפויה להציג ב- WWDC הקרוב, תחת iOS 12 המכונה באופן פנימי באפל בקוד "Peace" הפיצ'ר הגדול ביותר יהיה חיבור אקוסיסטם האפליקציות בין iOS לבין macOS. פיצ'ר זה יתאפשר הן בזכות שינויים מהותיים ב- iOS 12 ובכלי הפיתוח של אפל, אולם גם ב- macOS כאשר הגרסה הבאה 10.14 מכונה באופן פנימי באפל בשם הקוד "Liberty" והיא צפויה גם לקבל את אפליקציית Home באופן מובנה, לאפשר שליטה על הבית החכם דרך מחשבי המק. פיצ'רים נוספים שאפל צפויה להציג ב- iOS 12 כוללים שיפורים ותוספות לאנימוג'י, כאשר נראה שהחברה תוסיף עוד דמויות וגם תאפשר להשתמש בהן בשיחות FaceTime כדי להפוך את השיחות ל"מעניינות" יותר. כמו כן נראה שאפל תציג עיצוב מחדש לאפליקצית המניות המובנית, וכן שיפורים לפיצ'ר ה- Do Not Disturb (או בקיצור DND) עם שליטה גם בשיחות ויכולת לשלוט בהתראות הנכנסות. iOS 12 גם צפויה להטמיע את סירי באופן עמוק יותר לתוך תצוגת החיפוש של iOS וכן להציג ממשק משופר לייבוא תמונות למכשירי אייפד ויכולות חדשות של ARKit.

קהל משתמשי iOS יצטרך לחכות ל- WWDC של 2019 לפיצ'רים משמעותיים יותר, כשלפי הדיווח של גורמן אפל תציג שיפורים נוספים ב- iOS עבור ליין האייפדים רק בשנה הבאה, ביניהם היכולת להציג מספר חלונות של אותה האפליקציה – ולתפעל אותן במולטי טאסקינג – בתצורת טאבים (כמו בדפדפן לדוגמא), וכן לעבוד עם אותה האפליקציה ב- 2 חלונות נפרדים זו לצד זו. בנוסף נראה כי אפל דחתה שינוי משמעותי במראה של מסך הבית שיוצג רק ב- 2019, לצד שינוי משמעותי בממשק המשתמש של CarPlay וכן שינוי משמעותי לאפליקצית התמונות המובנית כשנראה שהחברה עובדת על פיצ'ר חדש שיאפשר הצגה של תמונות מומלצות למשתמש מסך מאות או אלפי התמונות שיש.

iOS 10

אין ספק שמצד אחד נראה כי חבל מאוד שאפל לא יכולה להציג פיצ'רים חדשים בקצב ההשקה השנתי שלה וגם לשמור על איכות התוכנה שהיא מציגה, אולם כמובן מדובר באתגר גדול מאוד, במיוחד על חברה שעובדת עם צוותי פיתוח קטנים. מצד שני בעוד הדבר צפוי לשפר את איכות התוכנה של החברה, יהיה מעניין לראות איך אפל תשמור על התחרותיות של iOS אל מול זו של אנדרואיד, כאשר למעט יכולות החומרה של מכשירי האייפון והאייפד, מערכת ההפעלה iOS היא אחד היתרונות התחרותיים הגדולים ביותר של אפל, כאשר מי שרוצה להשתמש ב- iOS יכול לעשות זאת רק על מכשירי האייפון או האייפד.

להמשך דיון

 

מקור: בלומברג
עריכה, תרגום ותוספות: natisho