ממוצע החיים של מכשירי אפל

ע״י

אחת הדיעות הרווחות היא שאפל דוחפת את משתמשיה לשדרג את מכשיריהם כל הזמן, אולם כשממוצע החיים של של המוצרים של אפל הולך וגדל, נראה כי ההפך הוא הנכון.

 

 

Apple line 2015

כשאפל אישרה כי היא מאטה מכשירי אייפון עם סוללות מתיישנות/ בעייתיות, הרשת רעשה וגעשה: הנה האקדח המעשן לטענה ארוכת השנים לפיה אפל עושה כל מיני מניפולציות, ביניהן האטת מכשירים כדי לגרום למשתמשים לשדרג למכשיר חדש. ובכן כעת מגיעה ניתוח אנליטי המגלה כי ההפך הוא הנכון, וכי בשנים האחרונות אורך החיים של מכשירי האייפון לא התקצר, אלא התארך ובאופן משמעותי למדי. האנליסט הוראס דיידו, המוכר יותר בשם Asymco, התייחס למספר שטים קוק ציין בדו"ח ההכנסות האחרון של אפל, לפיו לחברה יש כ- 1.3 מיליארד מכשירים פעילים שנמצאים כיום בשימוש ברחבי העולם, עליה של 300 מיליון מכשירים מלפני כשנתיים. מכשירים אלו כוללים מכשירי אייפון, אייפד, מקבוק, אייפוד טאץ' והשעון. Asymco בדק וגילה כי החל משנת 2007, כאשר אפל החלה למכור את מכשירי אייפון, ועד היום. החברה מכרה כ- 2.1 מיליארד מכשירים.

נתון זה לצד הנתון שטים קוק התייחס אליו, מגלה ש- 2 מכל 3 מכשירים שאפל מוכרת עדיין נמצא בשימוש, עובדה ששוברת את המיתוס לפיו אפל פועלת כדי לגרום למשתמשים לשדרג את המכשירים שלהם כל הזמן, מהסיבה הפשוטה שבפועל הדבר לא כך. בחישוב שלו, Asymco בודק את ההפרש בין מספר המכשירים שאפל מכרה עד כה, לבין מספר המכשירים הפעילים שאפל דיווחה עליהם – 750 מיליון מכשירים, ובדק מתי היקף המכשירים שאפל מכרה עד כה היה שווה לכך. ההפרש בזמנים מהווה את ממוצע החיים של המכשירים של אפל, ביחס להיום וממוצע זה עומד על 4 שנים ו- 3 חודשים.

כמובן שישנם מכשירים שגורמים לממוצע להיות גדול יותר, כאשר רוב המשתמשים לא משדרגים את מחשבי המק שלהם כל שנה, ואפילו לא כל שנתיים. אולם נראה כי מגמה זו לא נכונה רק למחשבי המק, אלא היא מתחילה להיות גם נכונה יותר בהקשר של מכשירי האייפד, שלפי ההערכות מחזורי השדרוג שלהם קרובים יותר לאלו של מחשבי המק, מאשר של מכשירי האייפון, אולם גם מכשירי האייפון מתחילים לראות החל מאזור 2013 מחזורי שדרוג הולכים ומתארכים, דבר מאט את היקף המכירות של מכשירי האייפון, והוא אחד הגורמים העקריים לכך שמכירות האייפון החלו להגיע להאטה מסוימת גם כאשר אפל הציגה את האייפון 10 (X) בסוף 2017.

Apple devices sales

אז מה קרה משנת 2013? ובכן מספר דברים קרו בו זמנית. הראשון הוא שהמכירות של מכשירי האייפד הגיע לשיא, כשנה אחרי שאפל השיקה את האייפד מיני. מאז שיא זה ועד לפני חצי שנה, המכירות של מכשירי האייפד הלך וקטן מרבעון לרבעון, כאשר הערכות של מספר אנליסטים מגלות שהדבר נבע כתוצאה מביקוש הולך וקטן למכשירי האייפד מיני, בעוד הביקוש למכשירי האייפד הגדולים יותר קטן, אולם מאזור 2014-2015 שמר על סטגנציה מסוימת. במקביל ב- 2014 אפל הציגה את האייפון 6 וה- 6 פלוס, שהביאו גל מכירות עצום בהיקפיו (שמונח זה נקרא בשם Super-Cycle), שלא רק זירז את היקף השדרוגים של מכשירי האייפון, אלא גם הביא משתמשי אנדרואיד רבים אחרים שמסך גדול היה עבורם אלמנט משמעותי במכשירי הסמארטפון. מכשירי האייפון הגדולים יותר הפכו את האייפד מיני לפחות אטרקטיבי, כאשר יתרון המסך ה"בינוני" בגודלו, אל מול הניידות והקומפקטיות של מכשירי האייפון בגדלים החדשים והגדולים יותר דחקו את המכירות של האייפד מיני.

כמו כן היקף המשתמשים כלל בתוכו גם "מאמצים מאוחרים", כאשר פלח זה לא ממהר אחרי הטכנולוגיות החדשות (כפי שהשם מרמז) ובהתאם לכך לא משדרג את הגאדג'טים/ מחשבים שלו בתדירות גבוהה, מה שדחף את הממוצע הכללי של אורך החיים של המוצרים של אפל להיות ארוך יותר ויותר כשניתן לראות כי השיא הגיע בשנה האחרונה עם ממוצע של יותר מ- 4 שנים. אפל עצמה גם לא תורמת למצב, בניגוד לדיעה הרווחת, כאשר מערכות ההפעלה של החברה מספקות תמיכה לאחור ארוכה, מזו של מתחרות. הדוגמא הטובה ביותר היא iOS כאשר iOS 11 מאפשרת תמיכה עד לאייפון 5s שהוצג ב- 2013 (כבר 5 שנים…) ולאייפד אייר שהושק אף הוא ב- 2013.

Lifespan

באופן מעניין כאשר טים קוק נשאל בדו"ח ההכנסות האחרון של אפל, האם הוא מודאג מהעובדה שכעת משתמשים רבים עשויים להחליף את הסוללות במכשירי האייפון 6 ומעלה שלהם, במקום לשדרג את המכשירים שלהם, קוק ענה שהוא כלל לא מודאג וכי זה הדבר הנכון לעשותו. תשובה זו, לצד התמיכה הארוכה יותר של iOS במכשירים ישנים, מגלה שאפל מסתכלת על בסיס המשתמשים שלה, לטווח הארוך וכי החברה מתעדפת חווית שימוש טובה ושביעות רצון של המשתמשים על פני דחיפה לשדרוג, מהסיבה הפשוטה. חווית שימוש טובה ושביעות רצון, ישמרו משתמשים לאורך זמן. וכאשר המחיר ההמוצע של ליין המוצרים של אפל הולך ועולה, לצד היצע המוצרים הפריפריאליים – ובפרט אביזרי טכנולוגיה לבישה – מדובר בניצחון עבור אפל בטווח הארוך.

להמשך דיון

 

מקור: Asymco
עריכה, תרגום ותוספות: natisho