המתחרה האמיתי של האייפון X

ע״י

סקר חדש מגלה כי המתחרה האמיתי של האייפון 10 (X) הם מכשירי האייפון הישנים יותר, כשבנוסף לכך משתמשים רבים רואים במחיר הגבוה חסם לשדרוג.

 

 

לפני שאפל הציגה את האייפון 10 (X), אנליסטים רבים העריכו כי הצגה של 3 מכשירי אייפון, כשאחד מהם מציג עיצוב חדש וחומרה חדשנית בדמות מסך מקצה לקצה, לצד חיישן זיהוי הפנים – Face ID, ידחוף את המכירות של מכשירי האייפון לשיא חדש, או לפחות לכזה הדומה לשיא אליו הגיעו המכירות של מכשירי האייפון ב- 2014/5 עם הצגת מכשירי האייפון 6 וה- 6 פלוס. אולם בעוד התוצאות של אפל בדו"ח ההכנסות הרבעוני האחרון לשנת 2017 (הפיסקלי הראשון של אפל לשנת 2018) גילו שהיקף המכירות של מכשירי האייפון ירדו במקצת, אם כי אפל ראתה רווח גדול יותר מליין האייפון הודות למחיר הגבוה של האייפון 10, והעובדה שמשתמשים רבים בוחרים כעת במכשירי האייפון פלוס, הודות למסך הגדול יותר ולמצלמה הכפולה.

דו"ח ההכנסות הרבעוני של אפל לצד נתונים אחרים שהתפרסמו, הראו כי הביקוש למכשירי האייפון 10 הוא בריא בהחלט וכי האייפון 10 עקף את המכירות של מכשירי האייפון 8 וה- 8 פלוס בחודש הראשון להשקתו. אפל איששה את המידע בדו"ח ההכנסות שלה, כאשר טים קוק ציין שמאז שאפל השיקה את האייפון 10 – שהושק מספר שבועות אחרי מכשירי האייפון 8 – המכשיר היה מכשיר האייפון הפופולרי ביותר שהחברה מכרה. מידע זה בא בסתירה לשמועות לפיהן האייפון 10 הוא פלופ מכירתי באופן כה משמעותי, עד שאפל הקטינה באופן ניכר את היקפי הייצור שלו, וכי החברה מתכוונת להפסיק ולייצר את המכשיר כבר בקיץ הקרוב. אולם עדיין נראה כי למרות שליין האייפון החדש בכלל ומכשיר האייפון 10 בפרט מציגים נתוני מכירה טובים, עדיין הציפיות ל- Super Cycle מכירתי, הדומה לזה שמכשירי האייפון ראו עם השקת האייפון 6 וה- 6 פלוס ירדו באופן ניכר, כשהתובנות מתגבשות שמכשירי האייפון הגיעו לרוויה עם היקף משתמשים של כמעט מיליארד משתמשים פעילים ברחבי העולם.

כעת סקר חדש שנערך על ידי האנליסט Michael Olson מחברת Piper Jaffray שהתבצע על כ- 1,500 משתמשי אייפון בארה"ב מגלה את הסיבות לכך שהאייפון 10 הוא לא להיט כזה גדול בקרב משתמשי האייפון הקיימים שלא ממהרים לשדרג את המכשירים שלהם למכשיר החדש/ני. הסקר שאל שאלה אחת פשוטה והיא: "האם אתה משתמש אייפון ולא שדרגת לאייפון 10", כאשר לנשאלים ניתנה בחירה בין 4 תשובות:

  • כן, לא שדרגתי כי המכשיר יקר מדי – 33%
  • כן, לא שדרגתי כי אני מעדיף מסך גדול יותר – 8%
  • כן, לא שדרגתי כי האייפון שלי עובד בסדר גמור – 41%
  • כן, לא שדרגתי מסיבה אחרת – 17%

התשובות הללו מגלות כי 2 הסיבות העקריות לכך שמשתמשי אייפון קיימים לא נוהרים לכיוון האייפון 10, הוא המחיר הגבוה של המכשיר, אולם במקום הראשון נראה כי רוב המשתמשים פשוט לא רואים סיבה מספיק טובה לשדרג את מכשיר האייפון הקיים שלהם לדגם החדש והמשופר. מידע זה מגיע זמן קצר אחרי האנליסט Asymco פרסם נתונים המגלים שמאז 2014 ממוצע החיים של המכשירים של אפל עלה לכדי 4 שנים. לאור העובדה שהאייפון מהווה כ- 60% עד 70% מהיקפי המכירות והרווח של אפל, ברור שזמני שדרוג ארוכים יותר בקרב משתמשי האייפון תורמים להארכת ממוצע החיים של מכשירי איפל באופן ניכר.

כל אלו מחדדים את הבעיה שעומדת בפני אפל בכל הנוגע למכשירי האייפון, והיא לא שמכשירי האייפון החדשים לא אטרקטיביים אל מול מכשירי אנדרואיד מתחרים, אלא שמכשירי האייפון החדשים לא מספיק אטרקטיביים אל מול מכשירי האייפון הישנים יותר. הצורך של אפל להתמודד מול מכשירי אייפון קיימים הוא לא חדש, אולם נראה כי מכשירי האייפון 6, 6s וה- 7 הם מספיק טובים עבור היקף לא מבוטל של המשתמשים, שלא רואה ערך משמעותי בשדרוג למכשיר חדש, ובמיוחד לאור תג המחיר הגבוה שלו. מידע זה מקבל תוקף נוסף כאשר נראה ששוק הסמארטפונים מתקרב לרוויה, מה שמקשה על יצרניות הסמארטפון לדחוף את המשתמשים הקיימים לשדרג למכשירים חדשים, ובהתאם לכך המחירים של מכשירי הדגל עולים, כדי שיצרניות הסמארטפונים יוכלו לשמר את הרווחים שלהם, בעוד היקפי השדרוג קטנים.

תסמין נוסף הוא העובדה שאפל נאלצת להתמודד עם אדוות הנובעות מזמני שדרוג הולכים וגדלים של מכשירי האייפון, כגון התבלות של הסוללה, דבר שהביא את אפל להאט מכשירי אייפון עם סוללות מתיישנות/ בעייתיות, דבר שהביא להמולה גדולה ברשת.

כל אלו צפויים להביא את אפל להתאים את עצמה למצב החדש בשוק הסמארטפונים, כאשר לפי השמועות החברה צפוייה להציג השנה ליין חדש של מכשירי אייפון שיכלול מכשירי אייפון נוספים וזולים יותר, אם כי כאלה שגיעו עם מסך גדול מקצה לקצה, מ- LCD.
אין ספק שמדובר באתגר לא קטן עבור אפל, ויהיה מעניין לראות איך החברה תתמודד עימו בשנים הקרובות.

 

מקור: Apple 3.0
עריכה, תרגום ותוספות: natisho