סיכום | כנס המפתחים של אפל 2018

ע״י

סיכום כנס המפתחים השנתי של אפל.

חברת אפל ערכה את כנס המפתחים השנתי שלה, כיאה בקודש, וגם השנה הציגה את מרכולתה בכל הנוגע למערכות ההפעלה שלה לאורך כלל הפלטפורמות הקיימות, כאשר ניתן למצוא בניהן את מערכת ההפעלה השולחנית: MacOS, לצד מערכת ההפעלה הניידת: iOS וכמו כן גם מערכות ההפעלה WatchOS ו-TVOS הרצות על השעונים החכמים ומכשירי האפל TV בהתאמה. אז מה בדיוק היה לנו שם?

מערכת ההפעלה iOS 12:

בגזרת מערכת ההפעלה הניידת הפופולרית של חברת אפל, נעשו כמה וכמה שינוים אשר נמצאים הפעם בדגש רב על תמיכה נרחבת לאחור.
כבר בתחילת המצגת, דאג קרייג פדריקי, סמנכ״ל התוכנה של אפל, להדגיש כי מערכת ההפעלה iOS 12 הינה מערכת הפעלה אשר נבנתה על מנת לספק ביצועים וחיי סוללה טובים יותר לאורך כלל מכשירי החברה, ועל מנת להציג יכולות אלו, הראה במהלך המצגת מכשיר אייפון 6 פלוס, אשר יחגוג בספטמבר הקרוב את יום הולדתו הרביעית, אשר מריץ את מערכת ההפעלה החדישה של אפל, ומציג ביצועים מהירים במיוחד אל מול נתוניו עם מערכת ההפעלה הקודמת – iOS 11. על פי אפל, תוצאות אלו הושגו על ידיי שינוי ושיפור ביצועיי המעבד במערכת ההפעלה החדישה, על מנת שזה יוכל לתת את מלוא עוצמתו כבר ברגעים הראשונים ולא לאחר זמן עבודה מסויים.

בנוסף לשיפור הביצועים המאסיבי, התמקדה אפל בתחום המציאות הרבודה אותה הציגה כבר בכנסים הקודמים, כאשר באמתחתה אפשרות חדשה ומעניינת של שילוב פעולה בין מכשירים שונים על אותה סביבת מציאות רבודה. פיצ׳ר זה יאפשר למפתחי האפליקציות לייצר משחקים חדשים, אפליקציות פרודוקטיביות וכו׳ אשר יאפשרו לכמה אנשים לראות את אותה סביבה יחדיו כאשר כל אחד מהם ישתמש במכשיר האישי שלו, ויוכל לבצע מניפולציות אשר יועברו בזמן אמת גם לשאר המשתתפים.

כמו כן, אפל לא שקטה על השמרים והחליטה כי ברצונה לחזק את האנימוג׳ים שלה אף יותר מבעבר, וזאת על ידיי הוספת היכולת לזהות את תנועת הלשון של המשתמש, הוספת חיות חדשות לרשימה הקיימת, ואף יכולת לייצר אנימוג׳ים מותאמים אישית בעזרת כלי נוח וידידותי למשתמש. אנימוג׳ים אלו זכו לכינוי מימוג׳י (הלחמתם של המילים אני (Me), ואימוג׳י). זוהי כמובן תשובתה של אפל לאנימוג׳ים של חברת סמסונג אשר איפשרה יצירת אנימוג׳ים אישיים במכשירי הסמסונג גלאקסי S9 שלה.

אך לא בזאת נגמרו העדכונים של מערכת ההפעלה החדשה בכלל ושל האנימוג׳ים בפרט, כאשר אפל הציגה את היכולת לצלם ״תמונות כייפיות״ אשר מאפשר לקיחת תמונות הכוללות שימוש בטכנולוגיית המציאות הרבודה ובאנימוג׳ים על מנת לייצר תמונות וסרטונים ולשלוח אותם לאחר מכן דרך אפליקציית ההודעות של אפל.
עוד באותו נושא, הציגה אפל את היכולת לבצע שיחות ועידה בוידאו עם מספר משתתפים רב, כאשר גם שם ניתן להשתמש באותם הפיצ׳רים של האנימוג׳י בהתאם על גביי שיחות לייב.

בנוסף לכל הפיצ׳רים לעיל, אפל הציגה מספר כלים חדשים על מנת לסייע בהפחתת ההתראות והרעשים ממכשירי ה-iOS, על ידיי מתן שליטה טובה יותר על ההתראות הנכנסות למכשיר, ועל ידיי יצירת מנגנונים חדשים לשמירה על איכות השינה שלנו בעזרת השתקה של ההתראות, ויצירת סביבה מותאמת יותר לחושך, על מנת שהאייפון לא יטריד יותר את מנוחתנו בעת קבלת הודעות על ידיי הארת המסך במלוא הדרו.

סירי גם כן זכתה לחיזוק במערכת ההפעלה החדשה כאשר ניתן ליצור ״קיצורי דרך״ אשר ניתן בעזרתם לייצר פקודות חדשות עבור סירי, ובכך לבצע מספר פעולות אוטומטיות בעזרת אמירת הפקודה לסירי בלבד, וזו תבצע את כלל הפעולות הללו לבד. כמו כן, סירי למדה לתת הצעות טובות יותר ומותאמות אישית אף יותר במסך ההצעות של סירי על מנת לשלוח הודעות בעלות תוכן מוכן מראש, אפשרות לחיצה על כפתור אחד בלבד על מנת לחייג לאנשים בהתאם לזמנים ואירועים מיוחדים ועוד.

בהמשך ישיר ליכולות הפחתת ההתראות, הציגה אפל יכולת הגבלת זמן לאפליקציות השונות על ידיי הקצבת זמן לשימוש בכל אחת מהן בצורה אינדבידואלית, וכמו כן מאפשרת להורים להגביל שימוש באפליקציות מסויימות בעבור ילדיהם בלחיצת כפתור.

כמובן שישנם עוד פיצ׳רים רבים נוספים, אך קצרה היריעה מלהכיל את כולם, ואנו עוד נשוב ונסקור אותם באופן נרחב יותר בהמשך.

מערכות ההפעלה WatchOS ו-TVOS:

אפל לא פסחה על שני המוצרים הנלווים שלה – השעון החכם, אשר לפי דבריו של טים קוק, הינו השעון החכם הנמכר ביותר בשוק, ועם קצב גידול של 60% רק בשנת 2017 בלבד! וכמובן גם מכשיר האפל TV אשר הולך ותופס תאוצה כתחליף ראוי לשירותי הטלוויזיה של חברות הכבלים הוותיקות.

בגזרת השעון, הוסיפה אפל יכולות חדשות לניטור פעילות גופנית, על ידיי הוספת פעילויות חדשות כגון: יוגה, טיולים רגליים ועוד. כמו כן הוסיפה אפל יכולת זיהוי אוטומטית של התחלת פעילות גופנית וסיומה, על מנת שאלו יירשמו גם כן בנתוני הבריאות. ובנוסף לכך, הוסיפה אפל פיצ׳ר מעניין להצבת אתגרי כושר לחברים המשתמשים גם כן בשעונים החכמים של אפל, על מנת לראות מי ינצח מבניהם.

עוד פיצ׳רים שנוספו לשעון, הינם אפשרות ווקי טוקי בין שני בעלי שעונים חכמים. אפשרות הפעלת סירי ללא אמירת ״היי סירי״ בהתחלה, אפשרות להפעיל קיצורי דרך על ידיי סירי (כהמשך לפיצ׳ר ממערכת ההפעלה iOS), וכמו כן הצגת נתוני Siri Suggest גם מאפליקציות צד ג׳ על גביי השעון. בנוסף לכל זאת, אפל מאפשרת מעתה להציג דפי אינטרנט בתצוגה מותאמת אישית על גביי מסך השעונים החכמים, ואף הפעלת פודקאסטים ואפליקציות שמע נוספות היישר מהשעון, ללא צורך במכשיר נוסף.

בגזרת הטלוויזיה החכמה של אפל, הוסיפה אפל לראשונה תמיכה מלאה ב-Dolby ATMOS המעשיר את חוויית השמע של סרטים במערכות סראונד. כמו כן עדכנה את חנות האייטונס שלה בהתאם לכך על מנת שהלקוחות יוכלו ליצרוך את הסרטים והסדרות שלהם (כולל אלו שכבר נקנו) עם פיצ׳ר זה בחינם. יש לציין שפיצ׳ר זה יגיע אך ורק לבעלי מכשיר האפל TV 4K החדש של אפל אשר הוצג בשנה החולפת.

מערכת ההפעלה MacOS:

אז גם השנה חשפה אפל את מערכת ההפעלה השולחנית שלה, אשר זכתה הפעם לשם Mojave (מוהאבי) על שם הדיונות במדבר מוהאבי המשתרע במדינת קליפורניה בארה״ב. מערכת ההפעלה החדשה טומנת בחובה חידושים רבים, ושיפורי ביצועים רבים הכוללים בין היתר, מצב אפל (dark) חדש המשתרע לאורך כלל מערכת ההפעלה, רקע שולחן ההעבודה יכול להשתנות בהתאם לשעה על מנת ליצור רקעים שונים לשעות שונות, יכולת חדשה לארגן את כלל הקבצים הנמצאים על שולחן העבודה לכדי קבוצות מסודרות בלחיצת כפתור אחת, מצב גלריה חדש באפשרויות התצוגה של Finder, אפליקציות המניות והחדשות של אפל מגיעות גם כן למק בגרסאתם החדשה, כמו כן השליטה על מוצרי הבית החכם של אפל בעזרת HomeKit גם כן מגיע למק ועוד.

אפל ציינה במהלך הכנס כי מערכת ההפעלה החדשה שלה הינה המערכת המאובטחת ביותר שהיא יצרה עד היום, על ידיי אבטחה כבדה אף יותר של הנתונים הנאספים על ידיי אתרים שונים בעת שימוש בדפדפן ספארי, אפל אף הגדילה לעשות והעלימה כברירת מחדל את אותם לחצני Like המופיעים באתרים שונים לאור העובדה כי אלו יכולים לשמש למעקב אחר המשתמש, ובנוסף לכל האמור לעיל, הוסיפה אפל עוד שכבת הגנה נוספת לאפליקציות רבות יותר המותקנות במחשבי המק כגון: מיילים, הודעות, מצלמת הפייסטיים, המיקרופון ועוד, על מנת שאלו לא יהיו נגישים כברירת מחדל לכל אחד, אלא רק באישור מפורש של המשתמש.

לסיכום, ניתן לומר כי אירוע זה אכן היה מרתק וכי אפל הצליחה לחדש לנו קצת בכל דבר, עליהם כאמור נרחיב מאוחר יותר באופן פרטני, וכי יש לנו למה לצפות בשנה הזו גם כן.

עריכה: ebest