אייפון + שעון + איירפודס = חווית הניווט הטובה ביותר*

ע״י

חווית הניווט בחו״ל השתנתה באופן משמעותי בעשור האחרון כשהיום עם השילוב הנכון, ניתן לנווט בקלות וגם להנות מהדרך.

 

 

״בעוד חמישים מטר פנה שמאלה לרחוב ריג׳נט״, כך קולה של סירי נשמע באוזניי, 45 מטר לאחר מכך השעון על ידי רטט כדי לסמן לי לפנות שמאלה. בתור מי שלא מנווט הרבה עם השעון, הרמתי את ידי כדי לראות לאיזה כיוון עליי לפנות – השעון אכן סימן לפנות שמאלה.
כשנכנסתי לרחוב ריג׳נט סירי אמרה לי שהיעד יהיה בעוד 170 מטר מצד שמאל. כך ידעתי בדיוק לאן ללכת ואיפה היעד צפוי להיות. תוך כדי שאני מטייל ברחוב ההומה, ראיתי לא מעט תיירים שבלטו בצורה די ברורה כשהם מנווטים ליעדם בשימוש עם הסמארטפון שלהם – מנופפים אותו באוויר כדי לבדוק שהם בכיוון הנכון.

אני עדיין שומר את ספר הלונלי פלנט עימו טיילתי ברחבי דרום מזרח אסיה, מספר חודשים אחרי שהשתחררתי מהצבא. בלי הספר הזה, סביר להניח שלא הייתי מוצא את ידי ואת רגלי במדינות זרות, מתקשה למצוא מקומות לינה ״נורמליים״ וצריך להגיע עם פק״ל מפות והמלצות לכל מדינה או אזור. רבים מכם כנראה כבר לא זוכרים את זה, והצעירים שביניכם עשויים לחשוב שמדובר בסיפורים של אדם קשיש. אבל לא כך, אבולוציית הניווט ב- 2 העשורים האחרונים היא מרתקת למדי והיא שינתה את האופן בו אנשים מטיילים ומתמצאים במקומות בהם לא דרכה כף רגלם מעולם. אבי עד היום מתכונן לטיסות לחו״ל כשהוא לומד את האזור אליהם הורי נוסעים, ומשנן את מסלולי ההליכה ליעדים שמעניינים אותו. כך ברגע שהוא יורד מהמטוס, הוא יודע בדיוק לאן ללכת – זאת כמובן במידה והוא לא מתבלבל או שוכח.
לא אשכח כיצד בטיול שנסענו ביחד למערב גרמניה, אבי לא סמך על מכשיר האייפון שינווט אותנו (בשימוש עם iGO) והוא נדהם לגלות שהגענו למלון הנכון מבלי שלא היה לי מושג ירוק לאן אני נוסע.

הכל נהיה פשוט כל כך, לא עוד הגדרה של מכשירי GPS גדולים ומסורבלים על מערכת הפעלה מבלבלת ומגושמת. הסמארטפון פישט הכל והביא את היכולת לנווט לכל מקום ובכל מקום בקלות יתרה, עם המכשיר שגם ככה נמצא בכיס. השיפור בקישוריות ה- GPS (חיבור של מספר טכנולוגיות יחדיו) הביאה לדיוק גבוה יותר, כשבמקביל תוכנות ושירותי הניווט השונים השתפרו לכדי מצב שהיום Waze הפכה לאורים ולתומים של נהגים רבים ברחבי העולם, ומעטים זוכרים את הגלגול הראשון שלה בתור FreeMap Israel שהיה פרויקט קוד פתוח שניתן היה להתקינו עוד על מכשירי אייפון 2G בשימוש עם מחבר GPS חיצוני (היי אלדי…) אולם בעוד Waze היא נהדרת לניווט רכוב, היא פחות טובה לניווט רגלי אולם לכך יש כמובן את המפות של אפל או את המפות של גוגל. ללא כל ספק המפות של גוגל הן מדויקות יותר באופן כללי ובמדינות רבות יותר. הן גם מכילות יותר נקודות עניין עדכניות (Points of Interests או POI בקיצור) וברוב המקרים יתנו תוצאה טובה יותר, שתכלול גם מידע על המקום, דרכי התקשרות ומידע מתי הכי כדי להגיע.

הבעיה היחידה היא שבניווט רגלי, גוגל לא ממש מתקשרת בצורה טובה את כיוון הניווט, כך שהמנווט/ת צריך/ה להסתכל שוב ושוב על מכשיר הסמארטפון כדי להתמצא. דבר נוסף שהוא תלוי בטעם האישי לחלוטין הוא ממשק המשתמש שבעייני זה של גוגל הוא פשוט נוראי (הנקודות הללו הן כל כך 1990). חווית הניווט עם המפות של אפל היא שונה לחלוטין, זאת במידה והניווט נעשה בשילוב עם השעון ועם אוזניות – ולטעמי האישי אין אוזניות נוחות או טובות יותר לשימוש עם האייפון (או השעון) מאשר האיירפודס. הניווט עם הקומבו המצוין הזה, הוא פשוט דיסקרטי, נוח וחשוב מכך: לא צריך להיות בלחץ כל הזמן מפאת פעולת הניווט. פשוט ניתן להנות מהדרך ולא להיות בלחץ הכרוך בלהגיע ליעד במקום שלא מכירים. אז נכון, אין ספק שבמדינות מסוימות המפות של אפל רחוקות מלהיות מדויקות כמו אלו של גוגל וכדי להנות מחווית הניווט הנ״ל, צריך להיות בעיר די ראשית במדינת עולם ראשון.

בדוגמא הספציפית שהוזכרה המדינה הייתה אנגליה, והעיר הייתה לונדון – מקום בו הפופולריות של המוצרים של אפל היא גבוהה ובהתאם לכך גם איכות שירותי המיפות של אפל. ובהתאם לכך יכלתי לנווט ברחובות העיר האפרורית (גם באמצע הקיץ) בקלות ולהתנייד בה כאילו אני מטייל בה כדרך קבע. לא בלטתי לעין, לא הייתי צריך לשאול הכוונה. פשוט הלכתי ומדי פעם הצצתי בשעון לראות שאני בכיוון הנכון. למעשה האייפון לא יצא מהכיס שלי בכלל, כי לא היה צורך.
זאת הסיבה לכוכבית לגבי הקביעה ״חווית הניווט הטובה ביותר״ – צריך להיות במקום בו שירותי המיפוי של אפל טובים מספיק כדי להביא אתכם ליעדכם, למרבה המזל המקומות הללו הולכים ומתרבים באופן די מהיר, ובתור מי שפותח את אפליקציית הניווט של אפל, במקום את זאת של גוגל רק בטעות הבחירה בשירותי הניווט של אפל בלונדון הייתה הפעם הפוכה הודות לקומבו המצוין של אייפון + שעון + איירפודס.