הקרב על הסטנדרט | USB-C נגד אלחוטי

ע״י

תקן USB-C נראה כמו הבטחה גדולה למדי, אולם נראה כי בפועל הוא מפסיד לתקן הבלוטות׳ האלחוטי. אז איך אפל בכלל קשורה לכך?

 

 

אמ;לק - תקן ה- USB-C שהיה אמור להחליף את תקן ה- USB הרגיל ולכבוש את עולם הטכנולוגיה בתור התקן האחד, מאבד את הקרקע לטובת תקנים אלחוטיים כשחברות טכנולוגיה בוחרות ביכולות אלחוטיות על פני USB-C המבוזר.

תקן ה- USB סחף בתחילת שנות ה- 2000 את עולם הטכנולוגיה, כשהוא מציע פורמט סטנדרטי להעברת תוכן במהירות די טובה. באופן אירוני, אפל הייתה בין הראשונות לאמץ את התקן שהגיע כסטנדרט במחשב ה- iMac שהושק ב- 1998 ולצד הכונן האופטי החליף לגמרי את כונן הפלופי, שככל הנראה רבים מכך שקוראים שורות אלו תוהים מה זה לכל הרוחות. עם השנים התקן השתדרג בדמות גרסה 2.0 שהביאה מהירות העברת נתונים מהירה הרבה יותר, שלמעשה הפכה תקנים מתחרים – כמו למשל ה- FireWire (שאותו אפל פתחה) לחסרי תועלת. ובעוד USB המשיך להשתדרג התקן זכה גם לאימוץ בתחום המובייל ואביזרי המחשוב הניידים בדמות תקנים מקבילים כגון מיני USB ומיקרו USB, שהפכו לסטנדרט בקרב מכשירי מובייל בכלל וסמארטפונים בפרט.

את כל זה בא לשנות תקן ה- USB-C, תקן חדש וקומפקטי שבא לגשר על פער המובייל והמחשבים הניידים/נייחים, בדמות מחבר אחד קופמקטי  דו-כיווני (כלומר כזה שלא צריך לנסות לחבר 3 פעמים לפני שמצליחים) שמאפשר גם העברת נתונים סופר מהירה, גם טעינה עם תמיכה בזרמים די גבוהים. ההבטחה נראתה מרשימה למדי לא רק הודות ליכולות, אלא גם הודות לעובדה שבניגוד לשנים עברו, הפעם בגוף שהגה ופיתח את הסטנדרט ישבו יחדיו נציגים מחברות טכנולוגיה מובילות ביניהם גם מהנדסים מאפל, שהביאו לסטנדרט את מה שהם למדו מהפיתוח של מחבר ה- Lightening שהושק ב- 2012 על ידי החברה כתחליף למחבר 30 הפינים הישן, הגדול והמגושם.

הפריצה הגדולה של USB-C החלה לפני כ- 3 שנים, כאשר התקן אושר והחל לטפטף לשוק. גוגל ואפל היו בין הראשונות לאמץ את התקן – גוגל עם מחשב/טבלט ה- Pixel שלה ואילו אפל עם מחשב המקבוק הנייד החדש, שהושק באותה השנה כשהוא מכיל מחבר USB-C אחד בודד שנועד לתת מענה לכל הצרכים של המחשב, בין אם מדובר להטענה או חיבור אביזרים פריפריאליים חיצוניים. ההבטחה הייתה כאמור ש- USB-C יתן מענה לכל אלו ועוד, ונראה כי רק מדובר בעניין של זמן עד שיצרניות סמארטפון, יצרניות אוזניות אלחוטיות (רמז עבה…), יצרניות מחשבים ולמעשה כל עולם הטכנולוגיה יעברו להשתמש ב- USB-C. אולם חלומות לחוד ומציאות לחוד ומאז עברו כבר 3 שנים בהם התקן ה״סטנדרטי״ לא ממש זכה לאימוץ הכה נרחב שרבים ציפו לו. נכון, יותר ויותר יצרניות סמארטפון עברו להשתמש ב- USB-C לטעינה במקום מחבר המיקרו USB, ויצרניות מחשבים החלו להוסיף אותו מחשבים ניידים ונייחים. אולם התקן עדיין לא החליף באופן מלא את המיקרו USB ולראייה ניתן לראות אוזניות אלחוטיות רבות שעדיין עושות שימוש בתקן המיקרו USB הישן יותר.

אז מה בדיוק קרה כאן?

ובכן קרו מספר דברים. הראשון הוא שתקן ה- USB-C, הוא תקן מאוד מבוזר ועדיין לא אוחד לכדי סטנדרט אחד קונקרטי אליו התחייבו חברות רבות. למעשה כל חברה עושה את השימוש שהיא רוצה לעשות ב- USB-C, כאשר חלק עושות בו שימוש לטעינה בלבד, חלק עושות בו שימוש לטעינה והעברת נתונים ואחרות עושות בו שימוש להעברת נתונים מהירה במיוחד התומכת בפרוטוקול ThunderBolt 3. כך שלמעשה בעוד המחבר עשוי להראות אותו הדבר ב- 3 מוצרים שונים, הוא יכול לתנהג בצורה שונה לחלוטין בכל אחד מהם. הדוגמא הטובה ביותר הוא ליין המקבוקים של אפל: המקבוק הרגיל (רטינה) מכיל מחבר USB-C התומך בטעינה של זרמים נמוכים יחסית, וכן בהעברת נתונים אולם לא המהירה יותר העובדת עם פרוטוקול ה- ThunderBolt 3. לעומת זאת המקבוק פרו מגיע עם מחבר USB-C שכן תומך בפרוטוקול ה- ThunderBolt 3 וכדי לסבך את הדברים עוד יותר, ליין אוזניות ה- Beats האלחוטי של אפל, בכלל מגיע עם מחבר מיקרו USB לטעינה.

מה שמביא אותנו לתחום האוזניות האלחוטיות שבו מחבר ה- USB-C עדיין נמצא באימוץ נמוך למדי ובאופן מעניין נראה כי רוב היצרניות מעדיפות להשקיע את מרצן בשיפור ובתמיכה של תקן הבלוטות׳ האלחוטי, מאשר בתקן ה- USB-C. הסיבה לכך היא ככל הנראה ש- 2 מיצרניות הסמארטפון הגדולות ביותר לא מגלות עניין ב- USB-C באופן משמעותי במכשירי הסמארטפון שלהן, כאשר סמסונג עדיין תומכת במחבר ה- 3.5 אינץ׳ הסטנדרטי ואילו אפל תומכת ב- Lightening, למרות השמועות החוזרות והנשנות לפיהן אפל חוקרת אפשרות לעבור ולהשתמש ב- USB-C במכשירי האייפון, אם כי עד כה ה״שמועות״ בנושא התבררו בסופו של דבר כתמיכה בטעינה חוטית מהירה דרך תקן ה- USB-C בשימוש עם כבל/מתאם ולא מעבר. יצרניות סמארטפונים אחרות לא ממש גיבשו אסטרטגיה אחת לנושא והתמיכה שלהן ב- USB-C שונה באופן די ניכר ממכשיר למכשיר. אפילו מיקרוסופט טענה בעת השקת ליין ה- Surface האחרון כי התקן עדיין לא בשל דיו ובהתאם לכך החברה לא ראתה לנכון לתמוך בו.
בנוסף נראה כי הטמעת התקן היא דבר לא זול בכלל, ויצרניות מוצרי אלקטרוניקה מציינות שלאור שיקולי עלויות הן לא עוברות להשתמש ב- USB-C ומעדיפות להמשיך ולהשתמש במיקרו USB, כשאולי זו הסיבה המסתורית מאחורי העובדה שליין אוזניות הביטס עדיין ברובו עושה שימוש במיקרו USB.

באופן די מעניין בעוד USB-C לא מצליח לתפוס מומנטום של ממש, תקן אחר דווקא כן – בלוטות׳.
התקן האלחוטי הוותיק שרבים לועגים לכך שתמיד מבטיח ש״בשנה הבאה יהיה טוב יותר״, תופס מומנטום הולך וגדל. כיום אין מחשב נייח או נייד (כמעט) שמגיע ללא בלוטות׳ ורבים עוברים להשתמש במקלדות, עכברים, מדפסות ושאר אביזרים פריפריאליים אלחוטיים. דבר דומה קורה בעולם המובייל כאשר מצלמות מקצועיות מאמצות יכולות העברת נתונים אלחוטית דרך בלוטות׳ ו- WiFi, בעוד בתחום האוזניות ובכן נראה כי כבר הקרב אבוד כשעוד ועוד יצרניות אוזניות מתחייבות לתקן האלחוטי ומעטות עושות שימוש ב- USB-C. במכשירי סמארטפון USB-C כן זוכה לאימוץ די טוב בכל הנוגע לטעינה, אולם נראה כי גם בתחום זה יש תחרות הולכת וגוברת אל מול טעינה אלחוטית (בפועל מדובר בטעינה קיבולית אבל נו שוין). ליין האייפונים האחרון כבר תומך ביכולת זו ובתקן Qi, שנראה כי הוא הפך לסטנדרט. למעשה לאחרונה דיווח של בלומברג ציין כי אפל שקלה לעבור ולהשתמש בטעינה אלחוטית בלבד במכשיר האייפון 10 (X), אולם מהירות הטעינה האלחוטית עדיין לא מספיק מהירה, במיוחד בהשוואה לזו המתאפשרת כיום דרך תקן ה- Quick Charge שעושה (באופן אירוני) שימוש ב- USB-C.

המעבר לתקנים אלחוטיים בין אם מדובר בבלוטות׳ לקישוריות (בשילוב עם WiFi) או בין אם מדובר ב- Qi לטעינה אלחוטית, צפויים לצמצם את החשיבות של מחברים פיזיים כדוגמת USB-C שככל הנראה ימשיכו להיות משמעותיים במחשבים ניידים/נייחים, אולם המובייל נודד יותר לכיוון האלחוטי ויותר ויותר חברות ואנשים מתחילים להעדיף את היכולות האלחוטיות מסיבות של נוחות שמועצמות על ידי יצירתיות וחדשנות כמו זו שהוצגה על ידי אפל עם רכיבי ה- Wx שלה, שמפועלים על גבי תקן הבלוטות׳ ופותרים את הבעיות הגדולות שלו כמו קלות הצימוד והחיבור המיידי למכשיר. כך שבעוד ש- USB-C נראה מבטיח למדי, העתיד מרגיש אלחוטי.

 

השראה ומקורות: The Verge ובלומברג