ליין המקבוק פרו זוכה לרענון

ע״י

אפל משיקה דגמים חדשים בליין המקבוק פרו שלה, עם דגש מובהק לקהל המשתמשים המקצועי, כשמעל לכל זאת לא ברור האם המחשבים החדשים מגיעים עם מקלדת טובה יותר.

 

אמ;לק - אפל מעדכנת את ליין המקבוק פרו בתצורה הגבוהה יותר, זאת שמגיעה עם ה- Touch Bar, כשמדובר במחשבים הניידים עם כונני ה- SSD המהירים ביותר בשוק, שיפור במסך עם פיצ׳ר ה- True Tone, שדרוג למקלדת מנגנון הפרפר וחומרה עדכנית יותר מבית אינטל.

בשנה האחרונה הנושא החם סביב ליין מחשבי המקבוק פרו של אפל היה בעיית אמינות המקלדת, כאשר משתמשים רבים התלוננו על בעיות בשימוש במקלדת עם מנגנון ה״פרפר״, אותו אפל חשפה לראשונה ב- 2015, מבחינת אמינות. אחת התלונות העקרית הייתה שגרגרי אבק או לכלוך שנכנסו לתוך המקלדת גרמו למקשים שלא לעבוד, וכדי לתקן זאת יש צורך לקחת את המחשב לתיקון די ממושך, שבמהלכו היה צריך להחליף את כל החלק העליון של המקלדת של המחשב. בהתאם לכך רבים ציפו שכשאפל תרענן את ליין המקבוק פרו, החברה תתן מענה לנושא המקלדת, זאת למרות שעד כה החברה לא התייחסה באופן רשמי לנושא, למעט פתיחת תוכנית תיקונים של 4 שנים למקלדות של ליין מחשבי המקבוק פרו, לפני מספר שבועות קצרים.

WWDC חלפה ואפל לא הציגה רענון לליין המק שלה במהלך האירוע, כפי שהחברה עשתה בשנה שעברה. אולם בצעד מפתיע החברה שחררה עדכון לליין המקבוק פרו, או יותר נכון לחלק ממנו, כשהיא מציגה רענון למחשבים הניידים המכוונים לקהל המקצועי.

כדי לעשות סדר יש לציין שהעדכון נעשה אך ורק לדגמי המקבוק פרו עם ה- Touch Bar, הן בתצורת ה- 15 אינץ׳ והן בתצורת ה- 13 אינץ׳. כך שמי שציפה לרענון למחשב המקבוק פרו ללא ה- Touch Bar או למקבוק רטינה צפוי להתאכזב במקצת. הסיבה לכך טמונה ככל הנראה בניסיון של אפל לתת מענה לדרישות של קהל המשתמשים המקצועי בלבד, בדגש די מובהק הן מבחינת הרענון עצמו והן מבחינת האופן בו החברה משווקת את הדגמים החדשים הללו, כשהיא מציינת באופן די ברור שהם חזקים יותר, עם ביצועים גבוהים יותר ו״מקצועיים״ יותר (More Pro).

רענון החומרה מתחלק כמובן ל- 2:

  • דגם ה- 15 אינץ׳ מגיע עם מעבדי 6 ליבות מסדרת Core i7 או Core i9 של אינטל, במהירות של עד 2.9GHz, כשמצב טורבו בוסט מאפשר להגיע למהירות עבודה של עד 4.8GHz. בנוסף המחשב מגיע עם אפשרות להרחיב את זכרון ה- RAM מסוג DDR4 עד לכדי נפח של 32GB ואת נפח האחסון מסוג SSD עד לכדי 4TB.
    מבחינת מעבד גרפי המחשבים מגיעים עם מעבד גרפי מסוג Radeon Pro התומך ב- 4GB של זכרון עבודה.
  • דגם ה- 13 אינץ׳ מגיע עם מעבדי מרובע ליבות מסדרת Core i5 או Core i7 של אינטל, במהירות של עד 2.7GHz, כשמצב טורבו בוסט מאפשר להגיע למהירות עבודה של עד 4.5GHz. בנוסף המחשב מגיע עם אפשרות להרחיב נפח זכרון ה- RAM עד ל- 16GB (כמו בדגמים הישנים יותר) ואת נפח האחסון מסוג SSD עד לכדי 2TB.
    מבחינת מעבד גרפי המחשבים מגיעים עם מעבד גרפי מסוג Iris Plus 655 (של אינטל) התומך ב- 128MB של eDRAM.

בבדיקות בנצ׳מרק שנערכו למחשבים החדשים התגלה כי כונני ה- SSD שמגיעים במחשבי המקבוק פרו החדשים הם כונני ה- SSD המהירים ביותר שהתגלו עד כה בכל מחשב נייד, ושהם מציגים זמני פעולה של עד פי 10 יותר מכונני SSD אחרים שמגיעים במחשבים ניידים מתחרים. מה שמאפשר זאת הוא בקרי ה- NAND המתקדמים שאפל מפתחת בעצמה, כאן בישראל בשימוש בטכנולוגיה ובידע של עובדי אנוביט, שאפל רכשה לפני מספר שנים. אולם בנוסף לכך גם מערכת הקבצים החדשה של אפל APFS מאפשרת לביצועים המרשימים הללו, אם כי אלו כבר זמינים בכל מחשב מק שנמצא על הגרסה העדכנית של macOS.

שני הדגמים מגיעים עם פיצ׳רים חדשים המשותפים לשניהם, הכוללים: את רכיב ה- T2 של אפל, אותו החברה הציגה ב- iMac Pro המאפשר יכולות אבטחה מתקדמות יותר באופן משמעותי על המחשב. בנוסף המסכים מגיעים עם תמיכה בפיצ׳ר ה- True Tone המתאים את נקודת הלובן במסך בהתאם לתאורת החדר. באופן מעניין נראה כי יתאפשר להרחיב את יכולת התמיכה של True Tone גם למסכים חיצוניים נבחרים, כדוגמת מסך ה- Thunderbolt של אפל וכן מסכי ה- 4K של LG שאפל ו- LG הציגו יחדיו לפני מספר שנים.

דבר נוסף שאפל ציינה באופן מפורש שהוא חדש, הוא המקלדת, כאשר מחשבי המקבוק פרו החדשים מגיעים עם דור שלישי של המקלדת עם מנגנון הפרפר המציגה הקלדה שקטה יותר. אפל ציינה כי למעט הקלדה שקטה יותר, החברה לא התייחסה באופן ייעודי לנושא האמינות של המקלדת, דבר שהחברה ממשיכה לטעון שהוא יחסית מינורי ופוגע במספר מצומצם מאוד של משתמשים. הדבר מעלה תהיות לגבי סדר העדיפיות של אפל, והאם החברה מוכנה לשמור על הפאסון בכל מחיר, גם על חשבון המשתמשים שלה. אולם מידע חדש שמגיע מכיוון האתר iFixit שכבר החל בפירוק המחשב, מגלה שאפל ככל הנראה רק שומרת על הפאסון כלפי חוץ, ולמעשה נראה כי הדור השלישי של מקלדת מנגנון הפרפר, כן מגיע עם עיצוב שונה שנועד בין היתר לפתור את בעיית האמינות, וכי צמצום הרעש הוא תופעת לוואי.

בפירוק התגלה כי בעוד המנגנון נותר כמו שהוא, אפל הוסיפה מעל לכל מקש, ממברנה דקה מחומר פלסטי גמיש, ששומר על המקש מפני כניסה של גורמים זרים לתוכו, בין אם מדובר בלכלכוך או אבק. בהתאם לכך הלכלוך נתקע מעל למנגנון ואינו חודר פנימה, ובכך לא גורם למקש שלא לתפקד. כמו כן במידה ויש בעיה קל יותר להסיר את החלק העליון של המקש (דבר שעדיין לא מומלץ לעשות לבד בבית) ולנקות אותו, במקום להחליף את כל החלק העליון. iFixit מציינים שמדובר ביישום של פטנט שאפל רשמה לפני מספר שנים, שמטרתו היא למנוע או לצמצם כניסה של גורמים זרים למקלדת, מה שמחזק את ההשערה שהגרסה החדשה של מקלדת מנגנון הפרפר אכן נועדה לפתור את בעיית האמינות, גם אם אפל לא מוכנה להודות בכך באופן מפורש.

ומה לגבי מחשבי המקבוק פרו ללא ה- Touch Bar? אפל ציינה שהיא מחויבת לליין המק שלה וככל הנראה כלל מחשבי המקבוק יעודכנו בשלב כזה או אחר, אולם כאמור נראה שכרגע, אפל מתמקדת בקהל המשתמשים המקצועי שלה, זה שדורש יותר ועושה את מירב הרעש התקשורתי – מה שמצריך את אפל לענות על הצרכים שלהם בתדירות גבוהה יותר.

בכל אופן טוב לראות שאפל ממשיכה לרענן את ליין המק שלה בתדירות קבועה פחות או יותר של כשנה ויהיה מעניין לראות האם המקלדות החדשות של אפל יגיעו גם לשאר המחשבים הניידים של החברה והאם הם באמת ישפרו את נושא האמינות.

 

מקורות: The Verge, iFixit, Laptop Mag, TechCrunch