iOS 12 | ההתראות מעולם לא נראו טוב יותר

ע״י

בגרסה החדשה של iOS אפל הציגה שינוי נרחב ליכולת ההתראות של מערכת ההפעלה, שהופכת אותן לסוף כל סוף לטובה.

 

 

אמ;לק - הגרסה הבאה של iOS שתושק בסתיו הקרוב, מביאה עימה שיפורים נרחבים לפיצ׳ר ההתראות עם התראות עשירות יותר, קיבוץ של ההתראות לפי אפליקציות ואשכולות, יכולת ניהול טובה יותר של ההתראות ישירות מההתראות עצמן, מתן עדיפות להתראות קריטיות גם במהלך הפעלת פיצ׳ר Do Not Disturb ותפריט מידע המציג את היקף ההתראות שהתקבלו ומאיזה אפליקציה.

מאז שאפל הציגה את יכולת ההתראות ב- iOS עוד בשנת 2009, ההתראות של מערכת ההפעלה נפלו בהשוואה להתראות של אנדרואיד. בשנים האחרונות נראה כי ההבדלים התחדדו והפכו לבולטים עוד יותר, לא רק בגלל אידיאולוגיה שונה בין החברות מבחינת ההסתכלות שלהן על הפיצ׳ר, אלא גם בגלל שהיקף האפליקציות המותקן במכשירי הסמארטפון גדל בקצב מרשים ועימן היקף ההתראות שהתקבלו, החל מהודעות וואטסאפ, התראות מפייסבוק/ טוויטר, מידע מ- Ynet (או כל אתר חדשות אחר), תזכורות מהיומן או אפליקציות התזכורות השונות, ועוד ועוד. אפל עצמה לא ממש עזרה להקל על מבול ההתראות הללו, גם בגין מערכת די מצ׳וקמקת וגם בגין העובדה שאפל דחפה עוד ועוד אפליקציות חדשות מובנות שהביאו עימן עוד התראות.

באופן אירוני, אחד השימושים העקריים של השעון, הוא להיות מסננת למבול ההתראות שמציף את מכשירי הסמארטפון, אך משתמשי השעון זכו כאמור לקהל עוד התראות בגין תזכורות לבצע פעילות ספורט, לעמוד (כל שעה במידה ולא עמדו) ולא לשכוח גם לנשום.

כל זה צפוי להיות בסתיו הקרוב נחלת העבר, כאשר אפל סוף כל סוף מציגה שינוי משמעותי להתראות ב- iOS 12 שנמצאת כבר בשלבי בטא מתקדמים, כאשר הבטא הרביעית כבר שוחחרה לקהילת המפתחים. בגרסה החדשה אפל הציגה מספר שינויים מבורכים למדי שהופכים את ההתראות ב- iOS לטובות הרבה יותר וכאלה שמתקרבות בטיבן לאלו של אנדרואיד.

 

התראות עשירות יותר
ההתראות ב- iOS 12 הן עשירות יותר מבחינת התוכן שלהן, כשהן מציגות יותר תוכן מבעבר. בנוסף אפל גם הוסיפה את האפשרות לאינטרקציה חכמה מובנית בתוך האפליקציה בצורה גרפית, כך שלמשל תוכלו לעשות לייק להתראה של תמונה מפיד האינסטגרם שלכם. נכון היכולת לבצע פעולות בתוך ההתראות היא לא חדשה, אולם אפל מסירה חלק מהמגבלות שהיו על יכולות אלו, גם מרחיבה את יכולת הצגת התוכן, וגם הופכת את ממשק האינטרקציה למובנה, נוח ונגיש יותר.

 

התראות מקובצות
משתמשי האייפון והאייפד בגרסאות של iOS 11 ומטה מכירים את מרכז ההתראות או את מסך הנעילה, שמציג רשימה אינסופית (או לפחות כזו שמרגישה ככה) של התראות, כאשר כל התראה שהתקבלה במכשיר מוצגת לראווה בפיד אחד ארוך, המציג את התוכן בהתאם לזמן בו ההתראה התקבלה, בלי שום התחשבות באפליקציה, או כל הקשר אחר. ב- iOS 12 הדבר צפוי להפתר כאשר מערכת ההפעלה תקבץ את ההתראות יחדיו בהתאם לאפליקציה, ומפתחים יוכלו אפילו לקבץ את ההתראות בהתאם לאשכול מסוים. כך למשל הודעות של וואטסאפ יוכלו להיות מקובצות בהתאם להודעות שנשלחות מקבוצות באופן נפרד.

כל קבוצת התראות שכזו תציג את מספר ההתראות שהיא מכילה ואת הזמן בו התקבלה ההתראה האחרונה.
מבחינת האפשרויות יהיה ניתן:

  • לבטל את כל ההתראות המקובצות יחדיו (גם על ידי מחוות ניגוב ארוכה מצד ימין לצד שמאל)
  • לצפות בהתראות, מה שיפתח את האפליקציה במקום הרלוונטי (גם על ידי מחוות ניגוב ארוכה מצד שמאל לצד ימין)
  • לנהל את ההתראות

 

 

ניהול טוב יותר של ההתראות
החלק האחרון של האפשרויות בהתראות המקובצות הוא גם המעניין ביותר, כשמדובר ביכולת חדשה לחלוטין הכוללת 3 אפשרויות:

  1. הצגה שקטה (Deliver quietly/ Prominently) – הצגה זו מציגה את ההתראות רק במרכז ההתראות, ולא במסך הנעילה. כמו כן ההתראות מתקבלות באופן שקט, מבלי להציג באנר, תגית על האייקון של האפליקציה או סאונד.
  2. ביטול לגמרי של ההתראות מהאפליקציה – אפשרות זו תסגור את היכולת של האפליקציה לשלוח התראות לחלוטין.
  3. גישה להגדרות – כשבחירה זו תפתח באופן ישיר את תפריט הגדרות ההתראות של האפליקציה הרלוונטית.

יכולות אלו מביאות שליטה גבוהה יותר בכל נושא ההתראות, אולם גם מאפשרת לבטל או לצמצם באופן מיידי התראות מעצבנות, מבלי הצורך להכנס לתפריט ההגדרות של המכשיר ולנסות להבין מאיזה אפליקציה הגיעה ההתראה המעצבנת האחרונה.

מערכת ההפעלה גם תציע באופן חכם למשתמש/ת לסגור או לצמצם את היקף קבלת ההתראות, במידה והיא תשים לב לירידה או חוסר אינטרקציה עם ההתראות מאפליקציה מסוימת. כל למשל אם בכל פעם שאתם מקבלים התראה מ- Ynet אתם מבטלים אותה או לא מתייחסים, iOS 12 תציג באופן ייזום לנהל בצורה טובה יותר/ לבטל את ההתראות המתקבלות מהאפליקציה (אדיוס Ynet!).

 

התראות קריטיות
בנוסף לכל האפשרויות של המשתמש לנהל בצורה טובה יותר את ההתראות שלה/ו, אפל גם מרחיבה את היכולות של Do Not Disturb או בקיצור DND – פיצ׳ר שמאפשר להפסיק את קבלת ההתראות בזמנים לא כל כך נוחים. עד כה הפיצ׳ר היה מופעל בעת נהיגה באופן אוטומטי, או באופן ידני על ידי המשתמש/ת. כעת ב- iOS 12, אפל מרחיבה את היכולת גם למהלך השעות לפני השינה ובמהלכה כאשר בזמן זה ההתראות לא יאירו את המסך כשהן יתקבלו, וצפייה בהן תצריך פעילות ישירה של המשתמש. כמו כן מערכת ההפעלה תזהה ביומן תכנים ותציע בהתאם להפעיל את פיצ׳ר ה- DND למהלך התוכן, בין אם מדובר בישיבה חשובה בעבודה, צפייה בסרט ועוד, כשהפיצ׳ר יכבה באופן אוטומטי בהתאם להגדרת הזמן ביומן.

למרות כל זאת אפל עדיין שמה עדיפות להתראות קריטיות וחשובות שעשויות להגיע מאפליקציות המוגדרות בנושאים של: מידע רפואי ואבטחת הבית וגם במקרים בהם מופעל DND אפל תציג התראות קריטיות של אפליקציות מהסוג שצוין לעיל שעשויות להיות חשובות יותר כמו למשל זיהוי של ירידה בכמות האינסולין של חולה סכרת על ידי האפליקציה הרפואית שלה/ו, או התראה על זיהוי של אדם לא מוכר שהתקבל על ידי מערכת אבטחת הבית. כמו כן, גם התראות הקשורות לבטיחות הציבור (התראות של סופות וכו׳) יקבלו עדיפות קריטית ויוצגו למשתמש/ת.

מידע טוב יותר
אפל גם הטמיעה ב- iOS 12 מערכת ניהול טובה יותר, תחת הגדרות ה- Screen Time (אף הוא פיצ׳ר חדש), להצגת כמות ההתראות המתקבלות ביום לפי האפליקציות. בהגדרות אלו קל לראות איזה אפליקציה מפגיזה את המכשיר בהתראות במהלך היום ו/או השבוע האחרון ובהתאם לכך לנהל את ההתראות מהאפליקציה הזו בצורה טובה יותר, או לחילופין להחליט לסגור את ההתראות מהאפליקציה לחלוטין, כדי לנסות ולשמור על השקט והשלווה הפנימיים.

יכולת זו היא חלק מנושא אותו אפל (ובאופן אירוני גם גוגל) מקדמות השנה במערכות ההפעלה הניידות שלהן, שעיקרו הוא מתן כלים למשתמשים לנהל באופן מושכל יותר את האינטרקציה הדיגיטלית שלהם עם המכשירים סביבם, או לפחות להיות מודעים אליה. כמובן שאף חברה לא רוצה שתשמשו במוצרים שלה פחות, אבל נראה כי צורת המחשבה של אפל היא לתת למשתמשים מידע שיאפשר להם להבין באופן מושכל יותר את ההתנהגות שלהם, ולתת להם לבחור כיצד להמשיך ולנהוג גם אחרי שהם רואים את תצורת השימוש במכשירי המובייל.

האם זה מה שיצמצם את ההתמכרות של אנשים למכשירי המובייל שלהם? קשה להאמין. אבל לפחות אין תרוצים.

 

השראה ותמונות: Macrumors